Αναπαραγωγή Τι φυλο ειναι τα καναρινια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Βαζω το πρωτο

Μου το πουλησαν για θηλυκο. Περιμενω κι αλλες γνωμες
image.webp image.webp image.webp
 
αρσενικο,το βλεπω ..

αν ειναι τοσο πυρωμενο τι να πω βαλε και μια στο κλαρι!
 
Βαζω το πρωτο
Καλησπέρα Αριάδνη...
Θα σε βάλω πρώτα να διαβάσεις εδώ ένα άρθρο σχετικό με την αναγνώριση φύλου στα καναρίνια που αποτελεί κομμάτι ενός ολοκληρωμένου άρθρου που απαντά στο ερώτημα Το καναρίνι μου είναι αρσενικό ή θηλυκό;
Αλλά θα σου πω κι ένα "μυστικό" να τα ξεχωρίζεις χωρίς να τα πιάνεις...
male - female  110.webp
Κοιτάς την ευθεία που δημιουργεί η ένωση του ράμφους...
Αν η προέκταση αυτής της γραμμής είναι ευθεία με το μάτι τότε το καναρίνι είναι αρσενικό όπως αυτό αριστερά...
Αν η προέκταση του ράμφους περνά κάτω από το μάτι του καναρινιού... Τότε είναι θηλυκό...όπως αυτό δεξιά.
Θέλω λοιπόν να κάνεις μια προσπάθεια πριν μας τα φέρεις εδώ για να τα δούμε... Περισσότερο για εξάσκηση να κάνεις μόνη σου την αναγνώριση... κι εμείς θα το επιβεβαιώσουμε... όσο γίνεται.
Γιατί θα πρέπει να ξέρεις πάντα υπάρχει το περιθώριο του λάθους σε αυτές τις περιπτώσεις... κι όποιος θέλει να εκτεθεί... απλά λέει με σιγουριά το φύλο του καναρινιού. Έχει άλλωστε 50% πιθανότητες να το πετύχει.
Λοιπόν περιμένω και τα υπόλοιπα... μαζί με την κρίση σου.

Η αρχική εντύπωση μου είναι πως είναι αρσενικό... αλλά έχει πολύ οριζόντια την αμάρα του και με προβληματίζει...
 
Ευχαριστώ για την απάντηση σας. Έχω 30καναρινια.. Μονο 3 δεν μπορω να ξεχωρισω γι αυτό εβγαλα φωτο για να με βοηθησετε. Αυτό με το μάτι δεν το γνώριζα. Να περάσω και τις αλλες φωτογραφιες των άλλων καναρινιων να μου πείτε την γνώμη σας;
 
Ευχαριστώ για την απάντηση σας. Έχω 30καναρινια.. Μονο 3 δεν μπορω να ξεχωρισω γι αυτό εβγαλα φωτο για να με βοηθησετε. Αυτό με το μάτι δεν το γνώριζα. Να περάσω και τις αλλες φωτογραφιες των άλλων καναρινιων να μου πείτε την γνώμη σας;
Ασφαλώς... Θέλω πρώτα όμως κοιτώντας τα... Να βρεις μόνη σου το φύλο τους και να μας πεις...
 
Είναι νύχτα και δεν μπορω τώρα να τα ενόχλησω .. Εύχομαι να είναι θηλυκά γιατί όλα σχεδον που εβγαλα πέρσι ηταν αρσενικά..

Θα ελεγξω αύριο αυτά που μου ειπες και θα ενημερωσω.
 
Δεν ξερω ρατσα :). Εχει καραμελι χρώμα.

ρωτησα ρατσα και μου ειπαν Carier brauwn
 
ρωτησα ρατσα και μου ειπαν Carier brauwn

Αυτό που θυμάσαι δεν αναφέρεται στην ράτσα του πουλιού, αλλά στην μετάλλαξη που φέρει.
Βλέπω έχει Κυπριακό δακτυλίδι. Μπορείς να γράψεις τα στοιχεία του;Είναι εύκολο να βάλεις μια ολόσωμη φωτό;
 
Πιστεύω πως είναι όντως θηλυκό. Τουλάχιστον με την πρώτη ματιά αυτό μου ήρθε στο μυαλό. Άν ήταν αρσενικό η αμάρα του θα ήταν πολύ διαφορετική αυτή την περίοδο...
 
καλησπέρα.. Αρσενικό θα έλεγα και εγώ.. Να κάνω μια χαζή ίσως επισήμανση. Ένα καναρίνι αν είναι θυληκό δεν θα μας το δείξει μόνο του όταν πυρώσει ακόμα και χωρίς αρσενικό? δηλαδή κόψιμό χαρτιων, καποια αυγά κλπ. υπάρχει περίπρωση ένα υγιες και ώριμο καναρίνι υπό καλές συνθήκες να μην πυρώσει; να μην ψάξει υλικό για φωλιά κλπ?
 
Εγώ θα έλεγα αρσενικό..

ένα καναρίνι αν είναι θυληκό δεν θα μας το δείξει μόνο του όταν πυρώσει ακόμα και χωρίς αρσενικό? δηλαδή κόψιμό χαρτιων, καποια αυγά κλπ. υπάρχει περίπρωση ένα υγιες και ώριμο καναρίνι υπό καλές συνθήκες να μην πυρώσει; να μην ψάξει υλικό για φωλιά κλπ?
Ναι σίγουρα υπάρχουν τέτοια δείγματα, αλλά θεωρώ "λάθος" να βασιζόμαστε σε αυτά. Πολλά αρσενικά παίζουν με τα χαρτιά ή και αυτά είναι πυρωμένα και προσπαθούν να κινητοποιήσουν το θηλυκό να χτίσει τη φωλιά. Σίγουρα η μεγαλύτερη απόδειξη είναι ένα αυγό στον πάτο του κλουβιού, αλλά μέχρι να περιμένουμε να δούμε το αυγό στον πάτο θα έχουμε χάσει την πρώτη γέννα και είναι κρίμα... 😉
 
χαχα μ' αρεσει.. Θα περασω φωτο μολις παω σπιτι να το δειτε μηπως αυτο βοηθησει.
 
Κι επειδή θεωρώ την παρατήρηση του @mgerom σωστή σας παραθέτω τη φωτογραφία πιο ολοκληρωμένη.
Παρακολουθούμε λοιπόν τη μαύρη γραμμή...
Αν είναι ίσια στο μάτι του πουλιού αρσενικό... αν είναι κάτω από το μάτι θηλυκό...
Ελπίζω τώρα να είναι πιο ολοκληρωμένη η απάντηση.
male - female  110 (1).webp
 
Το ενα ηταν κατω απο το αλλο. Δεν ξερω την σειρα. Ελπιζω να καταλαβετε Cas 515, 14, 3.0, 250 . Το χρωμα του δαχτυλιδιου ειναι πρασινο. Περναω και φωτο σε λιγο

Το κεφαλι:
 

Συνημμένα

  • image.webp
    image.webp
    24,4 KB · Προβολές: 297
  • image.webp
    image.webp
    17,2 KB · Προβολές: 277
  • image.webp
    image.webp
    23,5 KB · Προβολές: 278
Βρε βγάλτου μια φωτό ολόσωμη στο κλουβάκι του, να δώ τί είναι. Δεν με ενοχλούν τα κάγκελα μην ανησυχείς.
Cas = Κύπρος
515 = α/α εκτροφέα
14 = ετος γεννήσεως
3.0 = διαμετρος δακτυλ.
250 α/α πουλιού.
Πρέπει να υπάρχει και ένα γραμμα G ή J .

Πολύ ωραίο πτερωμα! Το μάτι λέει Θηλυκό.
 
Back
Top