Αναπαραγωγή Τι φυλο ειναι τα καναρινια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Οτα τα αγορασα απο εκτροφεα μου ειπε πως το ενα σιγουρα ειναι αρσενικο και το αλλο ισως να μην ειναι θηλυκο. Αν δεν ειναι να το παρω πισω. Σας εβαλα φωτογραφιες και μου ειπατε ειναι θηλυκο.. Χθες και σημερα ομως το σιγουρο αρσενικο(οπως ειπε αυτος) εφτιαχνε την φωλια και καθοταν και μεσα. Για αρκετη ωρα.
"Έχουμε λοιπόν ένα σίγουρο δεδομένο... αυτό που είναι στη φωλιά είναι το θηλυκό...
Αν θέλεις γράψε μου για γρήγορα σε ποιο ποστ είναι το άλλο να το δω και να σου πω...
 
Οχι. Μου ειπε αυτο που εχει ροζ δαχτυλιδι ειναι μαλλον θηλυκο. το αλλο σιγουρα ειναι αρσενικο... Δηλαδη εκει που υπηρχε πιθανοτητα να εχω δυο αρσενικα.. Φαινεται να εχω θηλυκα
 
Οχι. Μου ειπε αυτο που εχει ροζ δαχτυλιδι ειναι μαλλον θηλυκο. το αλλο σιγουρα ειναι αρσενικο... Δηλαδη εκει που υπηρχε πιθανοτητα να εχω δυο αρσενικα.. Φαινεται να εχω θηλυκα
Να κρατήσεις μια επιφύλαξη... εγώ δεν είμαι σίγουρος πως το πρώτο είναι θηλυκό... όσο μπορώ να δώ.
Θέλω αν μπορείς νέες φωτό από το πρώτο καναρίνι (αυτό στο avatar) της αμάρας από πάγια θέση και των ματιών... Ξέρεις πως.
Θα μπορέσεις;
 
Πάντως Αριάδνη μου αυτό στο άβαταρ σου (btw πανέμορφοο!) φαίνεται για αρσενικό γιατί νομίζω πως τα μάτια του είναι στην ίδια ευθεία με την γραμμή του ράμφους...
 
Κι επειδή θεωρώ την παρατήρηση του @mgerom σωστή σας παραθέτω τη φωτογραφία πιο ολοκληρωμένη.
Παρακολουθούμε λοιπόν τη μαύρη γραμμή...
Αν είναι ίσια στο μάτι του πουλιού αρσενικό... αν είναι κάτω από το μάτι θηλυκό...
Ελπίζω τώρα να είναι πιο ολοκληρωμένη η απάντηση.
View attachment 32028

Αμ μπράβο, πάντα μου φαινόταν ότι στα θηλυκά το μάτι ήταν πιο ψηλά και του δίνει μια πιο θηλυκή όψη!
 
Τι υπέροχη δουλειά κάνετε! Αυτό με τα μάτια δεν το ήξερα για να αναγνωρίσουμε το φύλο του καναρινιού μας. Έχω ένα καναρίνι δύο χρονών. Κελαηδάει σα θηλυκό αλλά δεν έχει κάνει ποτέ αυγό. Έκανα το τεστ με τα μάτια και νομίζω ότι είναι αρσενικό. Δε θέλει κανένα αρσενικό να ζευγαρώσει. Ενδέχεται να είναι αρσενικό και να μην κελαηδάει; Συγνώμη αλλά δεν μπορώ να στείλω φωτογραφίες.
 
Ενδέχεται να είναι θηλυκό. Εγώ θα το έβαζα σε μια ζευγαρώστρα με αρσενικό και σε 2-3 μέρες θα τραβούσα το χώρισμα.
 
Ενδέχεται να είναι θηλυκό. Εγώ θα το έβαζα σε μια ζευγαρώστρα με αρσενικό και σε 2-3 μέρες θα τραβούσα το χώρισμα.
Βασίλη μου το θέμα της Αριάδνης είναι περσινό Φεβ-Μαρ του 15. Μετά από τόσο καιρό η Αριάδνη σίγουρα τώρα θα γνωρίζει το φύλο τους
 
Βασίλη μου το θέμα της Αριάδνης είναι περσινό Φεβ-Μαρ του 15. Μετά από τόσο καιρό η Αριάδνη σίγουρα τώρα θα γνωρίζει το φύλο τους

Απάντησα στον/στην PIKRA, Παναγιώτα, οπότε μάλλον έπρεπε να χρησιμοποιήσω την παράθεση.
 
Back
Top