Αναπαραγωγή Τι φυλο ειναι τα καναρινια;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Επιτέλους! Ενα ζευγάρι ΦΑΙΟ είναι. Το αρσενικό ΦΑΙΟ ΚΙΤΡΙΝΟ ΕΝΤ. και το θηλυκό (αυτό που μας δείχνεις) ΚΑΦΕ ΚΙΤΡΙΝΟ ΧΙΟΝΕ ΦΟΡΕΑΣ ΦΑΙΟ . Μια χαρά ζευγαράκι είναι. Απο τις δύσκολες ποικιλίες χρώματος. Καλή συνέχεια
 
Επιτέλους! Ενα ζευγάρι ΦΑΙΟ είναι. Το αρσενικό ΦΑΙΟ ΚΙΤΡΙΝΟ ΕΝΤ. και το θηλυκό (αυτό που μας δείχνεις) ΚΑΦΕ ΚΙΤΡΙΝΟ ΧΙΟΝΕ ΦΟΡΕΑΣ ΦΑΙΟ . Μια χαρά ζευγαράκι είναι. Απο τις δύσκολες ποικιλίες χρώματος. Καλή συνέχεια
Μάκη, που έγκειται- εντοπίζεται η δυσκολία;
 
Μάκη, που έγκειται- εντοπίζεται η δυσκολία;
Είναι η μετάλλαξη που δίνει καθαρό κόκκινο μάτι και ταυτόχρονα και η μόνη που τα πουλιά της δεν φέρουν καθόλου ευμελανίνη.
Χρειάζεται πάντα να υπάρχουν φορείς (όπως το θηλυκό της) για να γίνονται ζευγάρι, ώστε να κρατηθεί το μέγεθος των πουλιών σε σωστά επίπεδα και το σχέδιο της πλάτης. Μια προσοχή στην έκθεση στο ηλιακό φώς και ταυτόχρονα μια υποστήριξη με νέα αίματα όσο πιο συχνά γίνεται. Πρέπει να το ψάξει λίγο. Θα βρεί στο νετ και αρθρα και ενημέρωση για την ποικιλία.
 
Δε ρωτάει βέβαια η Αριάδνη, αλλά εγώ από περιέργεια :D

Γιατί όλοι ρωτώντας μαθαίνουν
clear.png
:)

Μάκη, αν δεν κάνω λάθος, αυτό με τους φορείς, θα πρέπει να γίνεται με πολλά άλλα χρώματος..σωστά;
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Αγνοειστε το μηνυμα! Ανοιχτες καρτελες και κατα λαθος αποστολη μετα απο κατι ωρες!
 
Δε ρωτάει βέβαια η Αριάδνη, αλλά εγώ από περιέργεια :D

Γιατί όλοι ρωτώντας μαθαίνουν
clear.png
:)

Μάκη, αν δεν κάνω λάθος, αυτό με τους φορείς, θα πρέπει να γίνεται με πολλά άλλα χρώματος..σωστά;

Είναι ο βασικός τρόπος που δουλεύονται οι νεότερες μεταλλάξεις. Ολες οι μεταλλάξεις έχουν τις διαβαθμίσεις της δυσκολίας τους ας πούμε :) . Στις πλέον "δύσκολες" συγκαταλέγονται τα ΦΑΙΟ και τα ΓΚΡΙΖΟΠΤΕΡΑ . Πουλιά όμως, μιας τελείως ιδιαίτερης ομορφιάς.
 
Σε θέματα ταϊσματος/ συνέπειας/ υποδειγματικής μάνας η αμελούς.. Ποιό είδος σε έχει δυσκολέψει περισσότερο;
 
Σε θέματα ταϊσματος/ συνέπειας/ υποδειγματικής μάνας η αμελούς.. Ποιό είδος σε έχει δυσκολέψει περισσότερο;
Θα έλεγα οτι τα αχατοειδή, παρουσιάζουν μια ιδιαίτερη ευκολία στην διαχείρισή τους, σε όλες τις παραπάνω παραμέτρους. Στα Σατινέ τα πράγματα δυσκολεύουν κάπως. Πάντως πρέπει να σημειώσω οτι σε γενικές γραμμές τα ΧΡΩΜΑΤΟΣ είναι σχετικά εύκολα στην αναπαραγωγή ,όχι τόσο όμως όσο τα Τιμπράντο, αλλά και πολύ περισσότερο απο κάτι απίστευτες ράτσες στην κατηγορία εμφάνισης ( ΓΙΟΡΚ-ΝΟΡΙΤΣ-ΑΝΤΖΙ)
 
Δευτερο καναρινι. Βοηθεια
 

Συνημμένα

  • image.webp
    image.webp
    15,2 KB · Προβολές: 138
  • image.webp
    image.webp
    19,7 KB · Προβολές: 129
  • image.webp
    image.webp
    18,3 KB · Προβολές: 127
Ειναι τρια καναρινια που με δυσκολεψαν. Γι αυτο ζηταω βοηθεια.
 
Ασχημα πραγματα;
Συνήθως βοήθεια με ένταση ζητάνε όταν είναι άρρωστο ένα πουλί... Βάζουν και μερικές φωτογραφίες της κοιλιάς... Πολύ θέλει να βγάλω λάθος συμπεράσματα;
Αυτό ήταν το δεύτερο καναρίνια... Οπότε μας έχει μείνει μόνο ένα για αναγνώριση.
Να ρωτήσω ... Αν έχεις κάνει προσπάθεια να αναγνωρίσεις μόνη σου το φύλο στα καναρίνια σου με βοήθεια από τη φωτογραφία που έβαλα;
Κι αν ναι... Το πέτυχες;
 
Επειδη το εγραψα σε αυτο το θεμα δεν σκεφτηκα πως θα παει το μυαλο σας στο κακο :). Το δοκιμασα ναι.. Σε ενα-δυο το προσεξα.
Ειπα στον εκτροφεα που αγοραζω τα καναρινια μου αυτο τον τροπο και μου ειπε πως δεν ισχυει.
Εχω διαβασει παλια πως μπορεις να τα ξεχωρισεις και απο τα φτερα τους. Εκει που αρχιζουν.
 
Επειδη το εγραψα σε αυτο το θεμα δεν σκεφτηκα πως θα παει το μυαλο σας στο κακο :). Το δοκιμασα ναι.. Σε ενα-δυο το προσεξα.
Ειπα στον εκτροφεα που αγοραζω τα καναρινια μου αυτο τον τροπο και μου ειπε πως δεν ισχυει.
Εχω διαβασει παλια πως μπορεις να τα ξεχωρισεις και απο τα φτερα τους. Εκει που αρχιζουν.
Ολόκληρη ιστορία για την αναγνώριση του φύλου στα καναρίνια... σελίδες ατελείωτες... Διάβασμα όσο δε γίνεται...
Είναι τουλάχιστο ρηχό κάποιος να μπορεί να επιμείνει στο τι ισχύει και τι όχι...
Κάποιοι απορρίπτουν από άγνοια κάποια πράγματα... Κάποιοι άλλοι γιατί έμειναν στα παλιά... σεβαστή κάθε άποψη.
Κάνε μου μια χάρη... ρώτησε αυτόν τον κύριο (εκτροφέα) να σου εξηγήσει ακριβώς πως αναγνωρίζει το φύλο στα καναρίνια... κι ότι καταλάβεις (όχι πως θα φταις εσύ) μας το γράφεις.
Θα έχουν ιδιαίτερη αξία οι παρατηρήσεις σου και ο τρόπος του.
 
Θα του στειλω μετα απο το φβ και θα κανω copy-paste οτι μου πει.
 
Θα του στειλω μετα απο το φβ και θα κανω copy-paste οτι μου πει.
Θα έλεγα όχι copy - paste γιατί είναι λίγο unfair ... αλλά μια περίληψη όσων σου γράψει θα μας είναι αρκετή...
Και εδώ θυμήθηκα τα λόγια καθηγητή που είχα στο πανεπιστήμιο που μας έλεγε... "όσο πιο καλά τα ξέρεις τόσο πιο απλά (καλά) τα λες"...
Ας το έχουμε όλοι στο μυαλό μας. Γιατί σε πολλά από αυτά που ακούμε... απορούμε κι αναρωτιόμαστε γιατί δεν τα καταλαβαίνουμε...
Δεν είναι απαραίτητο να φταίμε πάντα εμείς...
Ή κάνω λάθος
 
Μου ειπε οτι ξεχωριζει το φυλο απο το χρωμα, το προσωπο, απο το κελαηδιμα και απο κατω :).. Είναι και κυπριακα ελπιζω να τα ειπα σωστα :). Μου ειπε ακομη πως καθε ρατσα εχει διαφορα.
 
Μου ειπε οτι ξεχωριζει το φυλο απο το χρωμα, το προσωπο, απο το κελαηδιμα και απο κατω :).. Είναι και κυπριακα ελπιζω να τα ειπα σωστα :). Μου ειπε ακομη πως καθε ρατσα εχει διαφορα.
Τέλεια... σ' ευχαριστώ πολύ.
Το επόμενο από τα τρία καναρίνια που είναι να το δούμε κι αυτό?
 
Back
Top