Τι φυτα να βαλω στην κλουβα πτησης μου;

Alexandros K

PB New Member
Εγγραφή
23 Οκτ 2014
Μηνύματα
310
Πόλη
Πειραιάς
Καλημερα στην ομαδα. Χθες ξεκινησα μια κλουβα πτησης για καρδερινες και καναρινια. Επιδη εχουμε καμια βδομαδα για να την τελειωσουμε πρεπει να αγορασουμε και τα φυτα και δεν ξερω τι φυτα επιτρεπονται.
 
Πρέπει να γράψεις τις διαστάσεις της κλούβας πτήσης που θα κατασκευάσεις και να μας πεις αν θα είναι στο έδαφος ή θα είναι κρεμαστή.
Επίσης θα πρέπει να σκεφτείς πως τα φυτά πολύ πιθανόν να αποτελέσουν τροφή για τα πτηνά που θα είναι μέσα άρα θα πρέπει να είναι στο μενού τους. Αν όμως είναι στο μενού τους... Θα μείνει μόνο ο κορμός...
 
Πρέπει να γράψεις τις διαστάσεις της κλούβας πτήσης που θα κατασκευάσεις και να μας πεις αν θα είναι στο έδαφος ή θα είναι κρεμαστή.
Επίσης θα πρέπει να σκεφτείς πως τα φυτά πολύ πιθανόν να αποτελέσουν τροφή για τα πτηνά που θα είναι μέσα άρα θα πρέπει να είναι στο μενού τους. Αν όμως είναι στο μενού τους... Θα μείνει μόνο ο κορμός...

Οι διαστασεις ειναι 1x0,5x1,5 και θα στηριζεται σε ποδαρακια.
 
Οι διαστασεις ειναι 1x0,5x1,5 και θα στηριζεται σε ποδαρακια.
Πέρα από πλαστικές απομιμήσεις φυτών για απόκρυψη των πουλιών και αναπαραγωγή των ιθαγενών... Δε νομίζω πως σε τόσο μικρή κλούβα έχεις περιθώρια για φυτά...
 
Πέρα από πλαστικές απομιμήσεις φυτών για απόκρυψη των πουλιών και αναπαραγωγή των ιθαγενών... Δε νομίζω πως σε τόσο μικρή κλούβα έχεις περιθώρια για φυτά...

Τα μικρα κυπαρισακια επιτρεπονται; Tην ιδεα για την κλουβα την πηρα απο ενα μελος.

Πέρα από πλαστικές απομιμήσεις φυτών για απόκρυψη των πουλιών και αναπαραγωγή των ιθαγενών... Δε νομίζω πως σε τόσο μικρή κλούβα έχεις περιθώρια για φυτά...

Επισης ειχα σκεφτει να βαλω περικοκλαδα.
 

Συνημμένα

  • Κλουβα.webp
    Κλουβα.webp
    71,7 KB · Προβολές: 155
Μπορεις να βαλεις απο εξω γλαστρες με φυτα που τρωνε. Ετσι θα τρωνε μονο οτι ακουμπα στα τοιχωματα. Μεσα βαλε πλαστικα κ κλαρια
 
Υπαρχουν τοσα πολλα μυρωδικα.. Εσυ βρε λυσσαξες με τα κυπαρισσακια! Βαλε λεμονιες και μανταρινιες νανακια.
 
Υπαρχουν τοσα πολλα μυρωδικα.. Εσυ βρε λυσσαξες με τα κυπαρισσακια! Βαλε λεμονιες και μανταρινιες νανακια.

😀 νομιζω οτι τα κυπαρισακια τους παρεχουν προστασια και γι αυτο θελω να βαλω ενα. Εχω σκεφτει να βαλω και ελια απο αυτη την μικρη.
 
Για τις καρδερίνες νομίζω πως όλα τα μικρά δεντράκια είναι ιδανικά (κυπαρισάκια, λεμονιές, ελιές κτλ) μιας και το βρίσκουν και στην φύση ειδικά στα κυπαρίσια κάνουν και φωλιές
 
Τα μικρα κυπαρισακια επιτρεπονται; Tην ιδεα για την κλουβα την πηρα απο ενα μελος.



Επισης ειχα σκεφτει να βαλω περικοκλαδα.


Η πικροδάφνη πάντως περιέχει τοξικές ουσίες.
 
Επισης εχω σκεφτει να βαλω μινι μπεντζαμιν, λε'ι'λαντ και κισσο.

καλα οι καρδερινες... αλλα μπορει να ειναι τοξικα για τα καναρινια. Αυτο μαλλον εννοει.

Θα δω αν θα βαλω καναρινια γιατι εχω μονο ενα.
 
Αρα ουσιαστικα καρδερινες εννοουσες εξαρχης...

Εφοσον εχεις σκεφτει τι θελεις να κανεις γιατι ρωτας και δεν δινεις σημασια σε αυτα που σου λεμε;
 
Αρα ουσιαστικα καρδερινες εννοουσες εξαρχης...

Εφοσον εχεις σκεφτει τι θελεις να κανεις γιατι ρωτας και δεν δινεις σημασια σε αυτα που σου λεμε;

Ρωταω γιατι θελω να ξερω αν θα ειναι ανετα τα πουλια και για να δω αν επιτρεπονται αυτα τα φυτα.
 
Επισης εχω σκεφτει να βαλω μινι μπεντζαμιν, λε'ι'λαντ και κισσο.
Θα δω αν θα βαλω καναρινια γιατι εχω μονο ενα.

Γενικά ν΄αποφύγεις φυτά που όταν κοπεί φύλλο τους βγάζουν ''γάλα''
 
Back
Top