Γενικά Τι φύλο είναι το 6 μηνών cockatiel μου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης k0uLiS
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μαρια επειδη απο οτι καταλαβα περναει πτεροροια γιατι εχει μαδησει αρκετα, φαγουριζεται και τιναζεται αρκετα;
 
Δωστου χρονο εφυγε απο ενα χωρο που ισως γνωριζε και ηρθε ευτυχως σε χωρο με ανθρωπους που το αγαπουν.Αστω ν Μθει το νεο του χωρο βαλτου λαχανικα και τρωφη οπως πολυ σωστα σου λεει η Μαρια και ασε τις ημερες να κυλησουν θα σας φερουν ποιο κοντα! Για την ωρα... Να σου ζησει ο νεος σου φιλος και για το ονομα μη στεναχωριεσε αστον για μερικες μερες, αβαπτιστο:)
 
Ναι όταν περνάνε πτερόρροια έχουν ενοχλήσεις. Μπορείς το πρωί να τον ξεκάζεις με λίγο νεράκι που θα έχεις προσθέσει λίγο μηλόξυδο για να μαλακώνει το δέρμα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: k0uLiS
Αφου περναει πτεροροια σε λιγο καιρο θα ξερεις σιγουρα το φυλο του. Αν οι περλες στο σωμα του "σβησουν" και δεν μεινουν παρα ελαχιστες τοτε θα προκειται για αρσενικο. Επισης αν το σφυριγμα του "περιπλεκεται" περισσοτερο απο αυτο που ειδαμε στο βιντεο παλι θα προκειται για αρσενικο. Τωρα ειναι σε μια φαση δυσκολη για να ξεχωρισεις το φυλο, αν επρεπε να πω ενα απο τα δυο φυλα με μεγαλη "δοση" τυχης, θα ελεγα αρσενικο αλλα ισως κανω λαθος. 😉
 
Καλημερα ενα ακομα βιντεο απο τον καινουριο φιλο η φιλη που εδω και 2 μερες εχει αλωνισει ολο το κλουβι με ιδιαιτερη χαρα απο οσο βλεπω. Στο βιντεο φαινεται να πινει και νερο απο την μπανιερα βεβαια αλλα εχθες το ειδα να τσιμπαει και λιγα σπορακια απο το "σουβλακι" του :)

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Να του μιλας πολυ με ηρεμη φωνη, το βλεπω αρκετα ζωηρο, δεν μας ειπες ειναι ημερο; Οταν βαζεις τα χερια σου μεσα πως αντιδρα;
 
Του μιλαω αρκετες φορες κατα την διαρκεια της ημερας η οταν φωναζει και ηρεμει κανει βολτες παιζει, δειχνει να καταλαβαινει οτι του μιλαω... Οταν βαζω το χερι μου μεσα δεν αντιδραει μενει στο σημειο που ειναι η παει στην σκαλα που περναει το μεγαλυτερο μερος της ημερας... Πλησιαζω περιπου τα 10 εκατοστα αποσταση και μετα σιγα σιγα αρχιζει να απομακρυνεται αλλα οχι αποτομα δλδ δεν τρομαζει.. Μολις πλησιαζω πολυ τοτε αλλαζει θεση, αλλα γενικα και που περναω η κανω δουλειες κλπ δεν εχει προβλημα...
 
Αυτό το στικ με τις λιχουδιές, από σπάνια έως καθόλου να το βάζεις. Να προτιμάς μια φορά την εβδομάδα το κεχρί millet που είναι σε τσαμπί. Αυτό θα σε βοηθήσει και στην προσπάθεια να πλησιάσει το χέρι σου.
 
Εχει αρχισει να τρωει και αρκετα μαλιστα και αυτο ειναι αρκετα ευχαριστω. Νερο συνεχιζει να πινει απο την μπανιερα, μηπως θα ηταν καλυτερερο να την βγαλω για λιγες μερες να μαθει που ειναι τα παγουρακια;
 
Μπάνιο κάνει; Βγάλε την πάντως. Ή αν κάνει μπάνιο να την βγάζεις αμέσως μετά.
 
Οχι οσο το βλεπω δεν το εχω δει να κανει κατι μονο νερο πινει.. Παντως ειναι αρκετα ησυχο ολο παιχνιδια θελει και οταν δεν του μιλαω με φωναζει να παω εκει να του μιλησω να παιξει... Με το χερι ειχα μια μικρη προοδο, δηλαδη ειχα το χερι μου μεσα και αυτο επαιζε και εκανε βολτες ανενοχλητο. Οταν πλησιασω πολυ στο κλουβι δεν φοβαται καθολου ισα ισα που με πλησιαζει και ερχεται προς το προσωπο μου.
Απο οτι καταλαβα χρειαζομαι ενισχυσεις απο παιχνιδια γιατι ειναι αρκετα δραστηριο και το καλο ειναι οτι το βραδι δεν ενοχλει καθολου..
 
Και μενα κοριτσακι μου φενεται απο ο,τι εχω διαβασει προς τα εκει συγκλινω τωρα απλα περιμενω να περασει η πτερορροια να μαθουμε...
 
.. ειναι αρκετα δραστηριο και το καλο ειναι οτι το βραδι δεν ενοχλει καθολου..

Ολοι οι παπαγαλοι ειναι ησυχοι το βραδυ. Μονο τα νυχτοπουλια που κυνηγουν τη νυχτα κι εχουν αριστη νυχτερινη οραση δραστηριοποιουνται στο σκοταδι. Ολα τα αλλα πουλια κουρνιαζουν και δεν βγαζουν αχνα για να μην τραβηξουν τους θηρευτες.
 
Καλημερα μολις πηγα να κανω post οτι δεν πινει απο τις ποτιστρες αλλα πριν ανεβασω φωτο τις βρηκε αλλα το ειδα να δυσκολευεται λιγο να πιει μηπω οι ποτιστρες ειναι μικρες;

tinypic-no-longer-available.jpg
 
Οποτε τις αφηνω ως εχει... Επινε απ'το πλαι και επερνε λιγο νερο στο στομα και επινε αρκετη ωρα, μπορει να ειχε να πιει και απο χθες που του εβγαλα τη μπανιερα..
 
Back
Top