Γενικά Τι χρειάζεται να αγοράσω πριν πάρω Budgie;

Screen.webp
σιγουρα ειναι λαθος μου... Το παραδεχομαι... Αντε το βρηκαμε αντε το πηραμε!
δεν κατηγορω κανεναν.. Μπορει να μην ηθελε να τα δωσει ο ανθρωπος!
και τωρα βασιζομαι στην βοηθεια σας απο την εμπειρια σας, αγορασα κ ενα βιβλιο να ξεστραβωθω...
βασικα οταν πωλειται ενα οποιοδηποτε ζωο δεν δινουν "χαρτια"; για τα πουλακια ειναι πιο χυμα κατασταση;
μηπως εξαρταται απο το καθε καταστημα;
 
Όχι δεν δίνουν. Μόνο για τους μεγάλους παπαγάλους :)
Σίγουρα θα έβρισκες Θεσσαλονίκη πολλούς εκτροφείς αλλά τώρα έγινε και ελπίζουμε να είναι καλά το πουλάκι που θα έρθει :)
 
δυο λεπτα γιατι μπερδευομαι! Η τιμη που μιλησες με τον εκτροφεα ειναι ημερο πουλακι ταισμενο στο χερι! Εσυ αυτο που πηρες τι ειναι; δ εξερω απο τιμες μπατζι αλλα δε μυ φαινεται εξωφερνικη η τιμη για ημερο πουλακι! Χαρτια δε δινουν οχι! Επισης θεωρω μεγαλη την αποσταση! τι να σου πω! απο πετ στη Κρητη βρηκες ημερο ταισμενο στο χερι;
 
καλημέρα...
απο το pet shop προφανως περιμενω αγριο budgie, απλα ζητησα να ειναι κατω του ετους...
ο εκτροφεας μου ειπε οτι οι τιμες ΞΕΚΙΝΑΝΕ απο. Προφανως τα "οικονομικα" παπαγαλακια ειναι τα αγρια...
δεν θελω να δωσω αρκετα χρηματα για πρωτη επαφη με ενα ζωακι!
δεν ειναι αστειο, εφυγε ενα κατοσταρικο στην ξεφτιλα... Και φανταστητε να μην τα καταφερω κιολας!
εσεις ειστε εξοικειωμενοι, εγω οχι!
 
Εγω καταλαβαινω απο το μνμ οτι τα ημερα ξεκινανε απο 30 ευρω! Νομιζω πως δε το διευκρινισες! τεσπα εσυ οτι θελεις! Ολοι απο καπου ξεκιναμε και εχουμε ξεκινησει! Κανερις μας δε τα ηξερε ολα, απλα χρειαζεται υπομονη! Α
 
Συνήθως ο εκτροφέας, ακόμη κι αν είναι λίγο ακριβότερος, είναι η ασφαλέστερη επιλογή όχι απλά για να είναι το πουλάκι ήμερο αλλά και για να είναι υγιές και να μην δώσουμε μετά τα διπλάσια χρήματα σε πτηνιατρους.
Ας ελπίσουμε ότι το πουλάκι θα είναι μια χαρά και θα γίνει ακόμη καλύτερα με τη δική σας φροντίδα.
 
zack27 μπορει να εχεις δικιο, δεν αντιλεγω... Ουτε ο εκτροφεας το διευκρινησε αλλωστε!
ζιζι συμφωνω οτι ειναι ασφαλεστερη επιλογη απο εκτροφεα... Το ειπα κ παραπανω... Και να δωσω τριπλασια σχεδον χρηματα και να του ορμηξουν τα "αγριμια" μου, δεν ειναι και λιγο αδικο;
τα παπαγαλακια στο pet ειναι ηδη καταπιεσμενα και θα προσπαθησουμε να το φροντισουμε οσο καλυτερα μπορουμε... Ειναι πολυ κριμα που τα ειδα 5 και 6 παπαγαλακια σε ενα μακροστενο κλουβι να περιμενουν καποιος να τα αγορασει, απο την αλλη ο εκτροφεας τα προσεχει, τα ταιζει, τα μεγαλωνει ειναι και λογικο να ειναι πιο ακριβα... Εχει ηδη μαθει στην φροντιδα και νομιζω οτι δεν θα τα καταφερνα τοσο καλα...
και παλι λεω οτι μπορει να εχω λαθος... Μπηκα εδω για να μαθω... 😉
 
ποια αγριμια θα του ορμηξουν; Δε καταλαβα! αυτο με τη φροντιδα που λες δε το καταλαβαινω!φυσικα και ειναι κριμα τα πουλακια, αλλα αγοραζοντας απο τετοια πετ(γιατι δεν ειναι ολα ετσι) αυτοι ξαναφερνουν πουλακια που θα ειναι στην ιδια κατασταση κ αυτα!

στην ερωτηση του εκτροφεα αν ψαχνεις ημερο η αγριο τι απαντησες; γιατι δε φαινεται κατι στη συνομιλια σας!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Είτε από πετ σοπ είτε από εκτροφέα η φροντίδα και η ασφάλεια που θα πρέπει να του παρέχετε είναι ίδια.
Ακριβώς!
Δεν αγαπάμε περισσότερο ένα ζωάκι γιατί δώσαμε παραπάνω χρήματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω αυτή τη λογική.
Επίσης ούτε το 100ευρω που έφυγε "Στην ξεφτίλα" δεν καταλαβαίνω.
Κανείς δεν σας ανάγκασε να πάρετε ένα ζωάκι.
Εμείς είπαμε ότι είναι καλύτερο να γίνει η αγορά απο εκτροφέα γιατί παίρνεις πάνω από όλα ένα υγιές ζωάκι.
Από εκεί και πέρα θα περιμένουμε την παρουσίαση του και εύχομαι να είναι καλά και να γίνει μια όμορφη προσθήκη στην οικογένεια σας :)
 
ποια αγριμια θα του ορμηξουν;

στην ερωτηση του εκτροφεα αν ψαχνεις ημερο η αγριο τι απαντησες; γιατι δε φαινεται κατι στη συνομιλια σας!

αγριμια ειναι τα παιδια μου...😱
αυτη ειναι η πρωτη απαντηση που πηρα... Οτι ξεκινανε απο 30ευρω... Κατοπιν εορτης μιλησα για ημερο οπου δεν ξερω που μπορει να εφτανε η τιμη, δεν ρωτησα...

και στο κατω κατω καλα κανει και τα πουλαει οσο θελει... Δικαιωμα του ειναι!
αν θελω και μπορω, αγοραζω... Και αυτο ειναι δικο μου δικαιωμα!
δεν ανοιξα το ποστ για τιμες! Οδηγιες - κατευθυνσεις χρειαζομαι για την φροντιδα ενος παπαγαλου!
 
αγριμια ειναι τα παιδια μου...😱
αυτη ειναι η πρωτη απαντηση που πηρα... Οτι ξεκινανε απο 30ευρω... Κατοπιν εορτης μιλησα για ημερο οπου δεν ξερω που μπορει να εφτανε η τιμη, δεν ρωτησα...

και στο κατω κατω καλα κανει και τα πουλαει οσο θελει... Δικαιωμα του ειναι!
αν θελω και μπορω, αγοραζω... Και αυτο ειναι δικο μου δικαιωμα!
δεν ανοιξα το ποστ για τιμες! Οδηγιες - κατευθυνσεις χρειαζομαι για την φροντιδα ενος παπαγαλου!

Συγνωμη αλλα προσπαθω να καταλαβω! Το μονο σας κριτηριο ειναι το οικονομικο οποτε! Ειναι καλυτερο δλδ ενα πουλακι φτηνο γιατι εχετε τα παιδια; Ετσι κοστολογειτε τη ψυχη ενος ζωου;
 
Ακριβώς!
Δεν αγαπάμε περισσότερο ένα ζωάκι γιατί δώσαμε παραπάνω χρήματα.
Δεν μπορώ να καταλάβω αυτή τη λογική.
Επίσης ούτε το 100ευρω που έφυγε "Στην ξεφτίλα" δεν καταλαβαίνω.
Κανείς δεν σας ανάγκασε να πάρετε ένα ζωάκι.
Εμείς είπαμε ότι είναι καλύτερο να γίνει η αγορά απο εκτροφέα γιατί παίρνεις πάνω από όλα ένα υγιές ζωάκι.
Από εκεί και πέρα θα περιμένουμε την παρουσίαση του και εύχομαι να είναι καλά και να γίνει μια όμορφη προσθήκη στην οικογένεια σας :)


μπραβο σου και σ ευχαριστω για αυτη σου την απαντηση!
αισθανομαι οτι κατηγορουμαι γιατι δεν πηρα το παπαγαλακι απο εκτροφεα που μου συνεστησαν !
 
μπραβο σου και σ ευχαριστω για αυτη σου την απαντηση!
αισθανομαι οτι κατηγορουμαι γιατι δεν πηρα το παπαγαλακι απο εκτροφεα που μου συνεστησαν !

οχι καμια σχεση! Εσεις γραψατε αυτο παραπανω!

ζιζι συμφωνω οτι ειναι ασφαλεστερη επιλογη απο εκτροφεα... Το ειπα κ παραπανω... Και να δωσω τριπλασια σχεδον χρηματα και να του ορμηξουν τα "αγριμια" μου, δεν ειναι και λιγο αδικο;

εγω αυτο καταλαβα απο την απαντηση σας! Δικαιωμα σας ειναι να παρετε απο οπου νομιζετε! Δεν προωθουμε κανεναν ουτε ποσοστα παιρνουμε απο καποιον! ρωτησατε και σας συστησα εκτροφεα! απο κει και περα φυσικα και κανετε οτι νομιζετε, απλα απαντω σε αυτα που γραφετε! Και εφοσον αισθανεστε οτι σας κατηγορω δε θα συνεχιζω να απανταω στο συγκεκριμενο θεμα!
 
@Ιωάννα κανείς δεν σε κατηγορεί, προσπαθούμε απλά να σου εξηγήσουμε ότι είναι καλύτερο να αγοράσεις από εκτροφέα ( τον οποιοδήποτε εκτροφέα) παρά ένα πουλάκι από pet shop στην Κρήτη που προσωπικά πολύ αμφιβάλλω αν θα φτάσει ζωντανό στη Θεσσαλονικη.
Ελπίζω να βγω λαθος.

Γνώμη μου είναι να ακυρώσεις την παραγγελία για το πουλάκι και να κάνεις μία έρευνα αγοράς στα Pet Shop της πόλης σου.
Είναι καλύτερο να το δεις από κοντά, να ξέρεις τι είναι αυτό που θα πάρεις.
Και έμενα το πρώτο μου μπατζί από pet shop της Θεσσαλονίκης μου το αγόρασαν!
 
@Ιωάννα κανείς δεν σε κατηγορεί, προσπαθούμε απλά να σου εξηγήσουμε ότι είναι καλύτερο να αγοράσεις από εκτροφέα ( τον οποιοδήποτε εκτροφέα) παρά ένα πουλάκι από pet shop στην Κρήτη που προσωπικά πολύ αμφιβάλλω αν θα φτάσει ζωντανό στη Θεσσαλονικη.
Ελπίζω να βγω λαθος.

Γνώμη μου είναι να ακυρώσεις την παραγγελία για το πουλάκι και να κάνεις μία έρευνα αγοράς στα Pet Shop της πόλης σου.
Είναι καλύτερο να το δεις από κοντά, να ξέρεις τι είναι αυτό που θα πάρεις.
Και έμενα το πρώτο μου μπατζί από pet shop της Θεσσαλονίκης μου το αγόρασαν!


συγγνωμη ποιος ο λογος να μη φτασει ζωντανο;
 
Έχεις μιλήσεις μαζί τους στο τηλέφωνο;
Πώς θα σου το στείλουν;

με ειδικη μεταφορικη ζωων
[automerge]1543834650[/automerge]
και φυσικα μιλησα μαζι τους 2φορες
 
Back
Top