Γενικά Τι χρειάζεται να αγοράσω πριν πάρω Budgie;

αισθανομαι οτι κατηγορουμαι!
Μην αισθάνεσαι έτσι... Τα παιδιά είναι πολύ έμπειρα και προσπαθούν μόνο να βοηθήσουν (και ας φάινονται αυστηροί μερικές φορές). :)
Θα μάθεις πάρα πολλά εδώ μέσα :)
 
μολις με ενημερωσαν οτι η παραγγελια μου ειναι ετοιμη
θα ερθουν πρωτα τα πραγματα λενε επειδη δεν εχω κλουβι!
και μετα θα ρθει το παπαγαλακι;!
λογω της μεταφορικης ζωων; Οπως γραφουν αυτοι... εχετε ιδεα πως γινεται;
 
μολις με ενημερωσαν οτι η παραγγελια μου ειναι ετοιμη
θα ερθουν πρωτα τα πραγματα λενε επειδη δεν εχω κλουβι!
και μετα θα ρθει το παπαγαλακι;!
λογω της μεταφορικης ζωων; Οπως γραφουν αυτοι... εχετε ιδεα πως γινεται;
Μάλλον το παπαγαλάκι δρν θα έρθει από το μαγαζί τους αλλά θα έρθει κατευθείαν από εκεί που το προμηθεύονται. Όποτε θα σου στείλουν τα πράγματα και μετά θα το φέρουν.
Δεν είμαι σίγουρη γιατί δεν έχω πάρει ποτέ έτσι προσωπικά, αλλά υποθέτω .
 
απο εκτροφεα δλδ. Απλα δεν θα ειναι ταισμενο στο χερι;
Όχι.. συνήθως τα φέρνουν από έξω γι αυτό είναι και πιο τρομοκρατημένα.
 
Όχι.. συνήθως τα φέρνουν από έξω γι αυτό είναι και πιο τρομοκρατημένα.

οκ! Θα σας το παρουσιασω μολις ερθει... Μονο σε εμενα εχει τυχει αυτο;
ελπιζω μονο να μη μας φαει!
 
Απλα ισως να χρειαστει πολυ περισσοτερο χρονο για να συνηθησει τον νεο του χωρο.
Καλως να το δεχτεις!
Εχεις διαβασει πως πρεπει να του συμπεριφερεσαι τις πρωτες μερες;
 
οκ! Θα σας το παρουσιασω μολις ερθει... Μονο σε εμενα εχει τυχει αυτο;
ελπιζω μονο να μη μας φαει!
Δεν ξέρω κάποιον προσωπικά που να έχει πάρει έτσι πουλί, μιας και βρίσκεις παντού το συγκεκριμένο είδος.
Αλλά δεν έχει λόγο να μην έρθει!
 
Εχεις διαβασει πως πρεπει να του συμπεριφερεσαι τις πρωτες μερες;

ναι και νομιζω οτι καταλαβα... Βαζω ψηλα το κλουβι για να μας συνηθισει... Μολις ερθει στα καγκελα μονο του αρχιζω να το προσεγγιζω, σωστα;
τροφη νερο καθε μερα καινουργια και καθαρα παιχνιδια και κλουβι...
ειναι και κατι αλλο;
 
Μην βιαστείς, υπομονή θέλει, και ένα βήμα την φορά. Το πουλάκι για κάποιο διάστημα θα είναι φοβισμένο και στρεσαρισμένο από την αλλαγή περιβάλλοντος και την μεταφορά. Δωσ' του χρόνο να συνηθίσει το νέο του περιβάλλον και την νέα του ζωή. Και φυσικά εσάς. Να σας προσεγγίσει από μόνο του δύσκολο το βλέπω, ειδικά αν είναι άγριο. Εσείς θα πρέπει να κάνετε τις κατάλληλες κινήσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Απλά να το αναφέρω γιατί διάβασα τη συζήτηση, από αυτόν τον εκτροφέα πήρα την Coco μου. Εγώ 25€ έδωσα αλλά το πουλάκι ήταν (και είναι), ήμερο, από τη πρώτη μέρα ανέβαινε και έτρωγε από το χέρι μου. Και ήταν και υγιέστατο. Επιλογή σου είναι, εγώ απλά τα ανέφερα για πληροφόρηση. :)
 
μολις με ενημερωσαν οτι η παραγγελια μου ειναι ετοιμη
θα ερθουν πρωτα τα πραγματα λενε επειδη δεν εχω κλουβι!
και μετα θα ρθει το παπαγαλακι;!
λογω της μεταφορικης ζωων; Οπως γραφουν αυτοι... εχετε ιδεα πως γινεται;
Εμάς ρωτάτε για τα διαδικαστικά και τη συναλλαγή σας;
Πρέπει να μιλήσετε με το κατάστημα και να ρωτήσετε τη κάθε λεπτομέρεια... Πότε θα έρθει, με τι μέσο θα έρθει... Αν θα σας το φέρουν στο σπίτι, σε τι κουτι μεταφοράς θα είναι το πουλάκι και γενικά τη κάθε λεπτομέρεια ώστε να είστε σίγουρη οτι το πουλάκι θα έρθει στα χέρια και θα είναι καλά. Γιατί μιλάμε για ένα ταξίδι που θα διαρκέσει σχεδόν 30 ώρες. Γιατί το κατάστημα θα πρέπει να το πάει στη μεταφορική μέχρι τις 3ηώρα το μεσημέρι που συγκεντρώνει τα δέματα η εταιρεια... Και θα φτάσει την επόμενη το μεσημεράκι στη πόλη της Θεσσαλονίκης.. Μέχρι να έρθει σπίτι σας κιόλας μπορεί να πάει βράδυ ή να σας το φέρουν την επόμενη το πρωί.

Εμένα μου κάνει εντύπωση πως ένα κατάστημα μπαίνει σε όλη αυτή τη διαδικασία να στείλει ένα πουλάκι που στοιχίζει τόσο λίγα χρήματα όταν ή όλη του μεταφορά θα στοιχίσει πιθανόν τα διπλάσια. Σας έχουν ενημερώσει ποιος θα επιβαρυνθεί τα μεταφορικά;
Το κατάστημα έχει ηλεκτρονική σελίδα; Είναι υπαρκτό,το έχετε ψάξει;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τωρα είδα οτι η παρουσίαση αφορά το αποτέλεσμα αυτού του θέματος...
Ευχαριστω Βασια...


Σας ευχαριστω πολυ παιδια...
Τα παιδια εχουν ξετρελαθει!
δεν ξερουμε ακριβη ηλικια καθως δεν εχει δαχτυλιδι... Μου ειπαν οτι ειναι "ενος" (εγω νομιζω οτι ειναι παραπανω)
οσο για τα φτερα καταλαβα οτι κατι δεν παει καλα, δεν ξερω ποιος του τα εκοψε και για ποιο λογο...
[automerge]1544899908[/automerge]
ο Ορφεας ηρθε απο Αθηνα κατευθειαν απο τον εισαγωγεα του petshop που ειχα παρει και τα υπολοιπα.
μ@κια μου το ξερω!
τουλαχιστον δεν ηρθε απο την Κρητη![/QUOTE
 
Back
Top