Γενικά Τι χρώμα αρσενικό να αγοράσω για την κανάρα μου;

Pavlos Kiriakou

PB New Member
Εγγραφή
27 Ιουλ 2019
Μηνύματα
549
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα από Δευτέρα θα ξεκινήσω την αναζήτηση νέου ζευγαριού για την θηλυκιά μου.
Παλιότερα που σας την έδειξα μου είπατε ότι είναι κοινό καναρίνι βέβαια είναι λίγο παρδαλό.
Αυτή είναι η κούκλα μου.

IMG_20190815_085232~2.webp
Λίγο ψηλομύτα καθότι Σαλονικιά...
Είναι απίστευτη από τότε που έχασα τον αρσενικό ξεθάρεψε τραγουδάει σαν αρσενικό δεν ξέρω γιατί. (μάλλον χαίρεται την ελευθερία της)
Η ερώτηση είναι η εξής.
Τι χρώμα να αγοράσω τον αρσενικό και αν γνωρίζετε κάποιο καλό εκτροφέα με δακτυλίδι συλλόγου από Θεσσαλονίκη.
[automerge]1569733476[/automerge]
Το χρώμα το ρωτάω για να πάρω όμορφους απογόνους.
Αυτά με τα Χ και Ψ δεν τα έχω καταλάβει.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το πουλάκι έχει ταυτότητα. Είναι απο την βόρειο Ελλάδα διότι το Ι είναι χαρακτηριστικό του ΛΕΚΑΔ = Δράμα. Δεν είναι φυσικά κάποια καθαρή ποικιλία χρώματος ή τύπου, άρα υπάρχουν πολλές πιθανότητες να πρόκειται για Τιμπράδο. Γράψε τα υπόλοιπα στοιχεία του δακτυλιδιού να μάθουμε εκτροφέα ώστε να υπάρξει κάποια επαφή μαζί του. Αν πρόκειται πράγματι για κάποιο Τιμπράδο, δεν θα πρέπει να σε απασχολούν τα χρώματα αλλά η φωνή του συζύγου.
 
Μάκη για Τμπράδο το είχα αγοράσει.
Αλλά όταν το παρουσίασα μου είπαν ότι δεν είναι.
Το δακτυλίδι δεν είναι αντιπροσωπευτικό γιατί το έβαλε ο εκτροφέας για να το ξεχωρίζει από κάτι.
[automerge]1569737467[/automerge]
.
Γράφει Ι14, Ε16, 092, Ε00
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εμ τότε είναι του Τοκαλίδη που έχει HARZ-ROLLER (φωνητικά οι μπάσοι της παρέας). Σου βάζω το λινκ του συλλόγου ώστε να βρείς τρόπο να επικοινωνήσεις μαζί του https://lekadramas.wordpress.com/μητρώο-μελών-2/ . Ι14=ΕΚΤΡΟΦΕΑΣ . Ε16=ΕΤΟΣ ΓΕΝΝΗΣΗΣ 2016...092 α/α πουλιού. ΕΟΟ=ΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ Υ. Γ Φυσικά όπως κατάλαβες το δακτυλίδι αυτό είναι αντιπροσωπευτικότατο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το δακτυλίδι δεν είναι αντιπροσωπευτικό
Καλημέρα. Αποτελεί όμως διαπιστευτήριο της ηλικίας της. Είναι πάρα πολύ όμορφη. Στη θέση σου θα έψαχνα αρσενικό κοινό, δακτυλιδωμένο και έχοντας λάβει υπόψιν και το πτέρωμα της θηλυκιάς σου σύμφωνα με το παρακάτω άρθρο: https://community.petbirds.gr/threads/Διάκριση-του-τύπου-πτερώματος-καναρινιών.17714/ Ελπίζω να μας τον παρουσιάσεις σύντομα.
 
Όχι ανοιχτό σαν το αρσενικό που είχα.
Είναι πολύ ντροπαλή τραγουδάει όταν δεν την προσέχεις την έχω ηχογράφηση και προσπαθώ με κάποιο τρόπο να το ανεβάσω.
 
ια Τμπράδο το είχα αγοράσει.

Και μόνο που φαίνονται πορτοκαλί αποχρώσεις σε πηγούνι, ώμους και κοιλιά, σύμφωνα με τη φωτογραφία που ανέβασες, αποκλείεται.

Όχι ανοιχτό σαν το αρσενικό που είχα.
Είναι πολύ ντροπαλή τραγουδάει όταν δεν την προσέχεις την έχω ηχογράφηση και προσπαθώ με κάποιο τρόπο να το ανεβάσω.

Όπως θα δεις στο παρακάτω βίντεο τα Hartz τραγουδούν σχεδόν με κλειστό στόμα.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Λίγο ψηλομύτα καθότι Σαλονικιά...
Είναι απίστευτη από τότε που έχασα τον αρσενικό ξεθάρεψε τραγουδάει σαν αρσενικό

Mήπως σου βγεί. Σαλονικιός φοβάμαι.Ανέβασε βίντεο μήπως χρειαστεί να ψάξεις για θηλυκό Hartz.

υ. Γ. Ποιοί είναι οι αποδεκτοί χρωματισμοί στα Hartz?
 
υ. Γ. Ποιοί είναι οι αποδεκτοί χρωματισμοί στα Hartz?
Κιτρινα -Λευκά -Παρδαλά. Δεν είμαι ο πιο καταλληλος για να πώ αλλά δεν θυμάμαι να υπάρχει κάποιου είδους περιορισμός στο χρώμα,όπως το κόκκινο στα Τιμπράδο. Δεν έχω δεί όμως και ποτέ κανένα κόκκινο ΧΑΡΖ 🙂
 
Mήπως σου βγεί. Σαλονικιός φοβάμαι.Ανέβασε βίντεο μήπως χρειαστεί να ψάξεις για θηλυκό Hartz.
Αν δεν είχε κάνει αυγό θα το πίστευα και εγώ.
Δεν μπορώ να βρω συμβατό φορμά ήχου για να ανεβάσω καθότι όταν τραβάω βίντεο όλο κουι κουι είναι.
 
Σήμερα πήγα στον εκτροφέα που αγόρασα την θηλυκιά.
Το πρώτο που τον ρώτησα είναι για το δακτυλίδι.
(Τόν Τοκακλίδη ούτε καν τόν γνώριζε).
Η απάντηση του:
Έχω μια αρμαθιά δακτυλίδια και βάζω ένα για να συμαδέψω ένα πουλί για δικούς μου λόγους, εγώ δεν βάζω δακτυλίδι στα πουλιά μου.
Πάω στην δεύτερη ερώτηση το πουλάκι τελικά είναι Timbrado η δεν είναι και γιατί είναι χρωματιστό.
Είναι έχει αίμα Timbado εμένα μου αρέσει να χρωματίζω τα πουλιά μου τι θα πει που είναι Timbrado.
(Όλοι αυτοί την ώρα που μιλούσαμε κρυφάκουγα ένα λευκό απίστευτο.)
Στην ερώτηση μου αν μπορώ να την ζευγαρώσω με αυτό το αρσενικό η απάντηση του ήταν φυσικά.
Τόν ρώτησα τι ράτσα είναι και μου απάντησε ο Μπαμπάς του είναι Orfeus. (Βουλγαρική ράτσα)
Και σε μια σεζόν έκανε 105 πουλιά.
Καλά ρε Γιάννη Timbrado με Orfeus ζευγαρώνη;
Γιατί όχι μου λέει.
Τι να έκανα δεδομένου ότι δεν ήξερα σίγουρα την ράτσα κανενός.
Αγόρασα αυτόν τον Ασπρούλη
IMG_20191003_171013~2.webp
IMG_20191003_171730~2.webp
 
Nα τον χαιρεσαι Παυλο, ομορφο πουλακι!

Παντως γενικα Timbrado δεν σημαίνει μονο πρασινα πουλια.
[automerge]1570121410[/automerge]
Ολα τα παρακατω πουλακια ειναι Timbrado, φιλου εκτροφεα, γραμμης intermedio.


FB_IMG_1570120461483.webp
FB_IMG_1570120433716.webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αγόρασα αυτόν τον
Αυτό πιο πολύ με ημίαιμο μωσαϊκό μοιάζει... Εν πάσει περιπτώσει αν δεν είναι δικής σου εκτροφής δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για τίποτα... Να σου ζήσει είναι πανέμορφος.
 
105 πουλάκια σε μια σεζόν; Δλδ κατα μέσο όρο συμμετείχε ως πατέρας σε 21 γέννες, αν υποθέσουμε ότι η κάθε γέννα είχε 5 ένσπορα αυγά που εκκολάφθηκαν. Οπότε, 21 χ 8 ημέρες κατ´ελάχιστο ζευγαρώνει ο τύπος, δλδ 168 24 ώρα ζευγαρωνε συνεχόμενα, 5,5 μήνες. Μου φαίνεται κάπως υπερβολικό όλο αυτό.
Όμως το πουλάκι είναι όλα τα λεφτά. Δεν ξέρω πως κελαηδά, αλλά ειλικρινά είναι θαύμα οφθαλμών.
Να το χαίρεσαι!
[automerge]1570133306[/automerge]
Παυλο, μου φάνηκε ότι είδα φωτό του υπέροχου νέου σε άλλο θέμα. Πες μας ότι έκανα λάθος και τον έχεις σε καραντίνα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μου είπε ότι φέτος έχει πάνω από 1000 πουλακια.
Δεν ξέρω τιν τεχνική του αλλά μάλλον δεν τον νοιάζει να έχει καθαρά αίματα έχει αρκετά θύλακα και μάλλον ο αρσενικός άσχετος ράτσας της τακτοποιή ταυτόχρονα.
 
Παυλο, μου φάνηκε ότι είδα φωτό του υπέροχου νέου σε άλλο θέμα. Πες μας ότι έκανα λάθος και τον έχεις σε καραντίνα.

Γιάννη όχι το έβαλα μαζί με την θηλυκιά αλλά δεν έχουν επαφή γιατί έχω διαχειριστικό από πλέξιγκλας.
[automerge]1570135148[/automerge]
Σωστά είδες έκανα λάθος;
 
Back
Top