Γενικά Τι χρώμα αρσενικό να αγοράσω για την κανάρα μου;

Είναι σίγουρα θηλυκό το παραπάνω πουλάκι;
Παύλο, πότε ολοκλήρωσε πτερόρροια; Να θεωρήσουμε ότι δεν έχει κάνει ποτέ της αυγά, έτσι δεν είναι;
Την έχω από αρχές καλοκαιριού και δεν έχασε φτερά ακόμα.
Έχει κάνει 3 αυγουλάκια αλλά ήταν ασπόρα.
[automerge]1571675231[/automerge]
received_385448472364363.webp
Για του λόγου του αληθές.
 
Άρχισε να ψαχνεις για θηλυκό Παυλο!

Έχει κάνει 3 αυγουλάκια αλλά ήταν ασπόρα.

Ανακαλω κατα 50% :)
Το πουλακι που την εβαλες ζευγαρι ειναι σιγουρα αρσενικο;
Ειμαστε 100% σιγουροι για το ποιο πουλακι εκανε τα αυγα;
 
Δεν την είδα να γεννά αλλά ήταν συνεχώς στην φωλιά και κλωσσούσε, έβγαινε έτρωγε και ξανά έμπαινε, ο αρσενικός που και που την τάιζε, ήταν αυτός που έχασα έχω ανεβάσει και βίντεο που κελαηδάει
[automerge]1571677168[/automerge]
Είναι Hartz τελικά;
 
Εχω ακουσει θηλυκό μου να "κελαηδα" αλλα οταν ειναι φουλ πυρωμενο, βεβαια το γεγονος οτι δεν εχει μπει σε πτερορροια δηλωνει μια ορμονικη ανισορροπία και δικαιολογει αυτο που ακουμε.
Τωρα για το αν ειναι Harz Roller η εχει καποια σχεση με Ηarz Roller ισως μπορει να μας βοηθησει ο Γιωργος @ROLLING STONES
Προσωπικα δεν γνωριζω.
 
Για αυτόν τον λόγο Παύλο σε ρώτησα αν είχε κάνει πτερόρροια... Διότι αυτό που άκουγα ήταν μάλλον θηλυκό πολύ πυρωμένο για να κελαηδά
 
Είτε την αφήνεις όπως είναι να ξεπυρώσει και να κάνει πτερόρροια από μόνη της είτε αρχίζεις σταδιακά, τεχνητά να της μειώνεις την ένταση και τη διάρκεια του φωτός, π.χ.. Βαζοντάς την σε πιο σκοτεινό σημείο και καλύπτοντας την με ένα σκούρο πανί, αφαιρώντας σταδιακά όπως σου είπα λίγα λεπτά από την ημερήσια διάρκεια κάθε ημέρα.. Προσωπικά θα επέλεγα την πρώτη λύση.
 
Γιάννη είναι στο μπαλκόνι αν κάνει πτερόρροια τώρα μέσα στο χειμώνα δεν θα αρρωστήσει;
[automerge]1571686844[/automerge]
Να απομακρύνω το αρσενικό να μην το ακούει μπας και ξεπυρώσει;
 
Το πουλακι πριν το παρεις ηταν μεσα ή εξω;
Του ποτε ειναι;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Να απομακρύνω το αρσενικό να μην το ακούει μπας και ξεπυρώσει;
Αυτό ναι, θα μπορούσε να είναι μία λύση ίσως.
Γιάννη είναι στο μπαλκόνι αν κάνει πτερόρροια τώρα μέσα στο χειμώνα δεν θα αρρωστήσει;
Δεν το ξέρω αυτό, αλλά συνήθως η καθυστερημένη πτερόρροια είναι αρκετά πιο σύντομη (με την κατάλληλη διατροφή) από την κλασσική.
 
Παυλο εαν πρεπει να φυγει καποιο πουλακι απο το χωρο που ειναι, αυτο θα πρεπει να ειναι το πτηνο που εχει το θεμα.
Δεν υπαρχει λογος να μεταφερεις καπου αλλου τον αρσενικο και να βγει απο τις υπαρχουσες συνθηκες.

Αν υποθεσουμε οτι το πουλακι θα μπει σε μια ραγδαια πτερορροια ειναι αυτονοητο οτι θα πρεπει να μεταφερθει σε εσωτερικο χωρο.

Αν ημουν στη θεση σου και με πρωτο δεδομενο οτι το πτηνο δεν μου δινει αυγα, αρα δεν εχει εξτρα καταπονηση του οργανισμου,θα το αφηνα ως εχει με την λογικη οτι το τραινο της κανονικης πτερορροιας εχει περασει ανεπιστρεπτί.

Με δευτερο δεδομενο οτι η πτερορροια που θα ερθει θα ειναι ραγδαια, θα απεσυρα με το ξεκινημα της το πουλι σε εσωτερικο χωρο ακολουθωντας τις οδηγιες του αρθρου διατροφικα κτλ.
Το πουλακι καλο θα ειναι να βγει την ανοιξη εξω ξανα με γνώμονα την εξωτερικη εκτροφή σου και οτι βρισκεσαι βορεια.
 
Άρα συνοψίζοντας και σε συνδυασμό με την συμβουλή του Αντώνη το αφήνω όσο έχει Γιάννη και βλέπω πως θα εξελιχθεί και πράττω ανάλογα. Το πουλάκι Αντώνη ήταν στο πατάρι του εκτροφέα το πατάρι έχει δύο ανοιχτά παράθυρα δεν νομίζω να πέρασε πτερόρροια και δεν ξέρω αν τα φτερά του είναι για να βρίσκεται έξω δεν ξέρω την ηλικία του.
Άρα εάν έχει πτερόρροια το περνώ μέσα είναι η πρόταση;
Την πτερόρροια την περνάνε πάντα τα πουλιά;
[automerge]1571692711[/automerge]
Η αλήθεια είναι ότι εγώ δεν έχω προβλήματα να το πάρω μέσα η γυναίκα μου δεν ξέρω.
Μπορεί με αυτών των τρόπο να γνωριστούμε καλύτερα.
Είναι απίθανο πουλί λατρεμένο. 😍
 
Τελευταία επεξεργασία:
Απο την στιγμη Παυλο που δεν γνωριζουμε αν περασε πρωιμη πτερορροια με βεβαιοτητα, θα πρεπει να πιθανολογησουμε οτι θα ερθει παρακατω.
Αν ειναι αυτο το σωστο σεναριο,θα ειναι ραγδαια οποτε το αποσυρεις σε εσωτερικο χωρο και ακολουθείς το αρθρο.
Η πτερορροια ερχεται νομοτελειακα στα πουλια, εγκαιρως ή οχι θα ερθει αλλα να μην έρθει δεν γινεται.

Το δευτερο σεναριο ειναι για τους x λογους το πουλακι να περασε πρωιμη πτερορροια και να πορευτεί ως εχει.
Σε αυτη την περιπτωση ειτε για τον φοβο των Ιουδαιων αν ειναι βαρυς χειμωνας το βαζεις μεσα(γιατι θα εχει περασει μεσα την πτερορροια και ισως εχει λιγο πιο "φθηνο" πτερωμα), ειτε με την λογικη οτι εχεις αμεση και καθημερινη επαφη το αποσυρεις μεσα αν το δεις να ζοριζεται απο τον καιρο.
 
Back
Top