Γενικά Τι χρώμα αρσενικό να αγοράσω για την κανάρα μου;

Οκ αύριο θα το βάλω σε ένα μικρό κλουβί μεταφοράς που εχω, για πόσες μέρες πρέπει;
[automerge]1570137253[/automerge]
Δεν έχω κάνει καραντίνα ξανά τι άλλο εκτός από απομάκρυνση χρειάζεται.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλά ρε Γιάννη Timbrado με Orfeus ζευγαρώνη;
Γιατί όχι μου λέει.
Τι να έκανα δεδομένου ότι δεν ήξερα σίγουρα την ράτσα κανενός.
Αγόρασα αυτόν τον Ασπρούλη
Το τί να έκανες στο έγραψα.
Επικοινωνία με τον εκτροφέα του για να μάθεις τί και πιο,ώστε να ξέρεις τι θα αγοράσεις για μια σωστή συνέχεια. Τώρα φυσικά, για κάποιον που έχει λόγους να βγάζει 1000 πουλάκια την σεζόν, τα δακτυλίδια και όλες οι... λεπτομέρειες, με τί ζευγαρώνει το καθ' ένα κλπ., είναι αστείες. Εύχομαι καλή συνέχεια.
 
Βασικά μόλις είπε ότι βγάζει 1000 πουλιά το χρόνο έπρεπε να σηκωθείς να φύγεις.
Βασικά μόλις είπε ότι βγάζει 1000 πουλιά το χρόνο έπρεπε να σηκωθείς να φύγεις.
Με αφορμή την απάντησή σας και χωρίς να θέλω να σας προσβάλω (απλά εκφέρω την άποψή μου για να γίνουν τα πράγματα λίγο πιο κατανοητά ως προς την σχέση μεγέθους μιας εκτροφής και καλών συνθηκών διαβίωσης των πτηνών ώστε να μην συγκαταλεχθούν στην ίδια κατηγορία όλοι οι εκτροφείς με μεγάλο αριθμό καναρινιών και όχι μόνο ), το μέγεθος μιας εκτροφής δεν μπορεί να θεωρηθεί από μόνο του παράγοντας για να μην προμηθευτεί κάποιος καναρίνια από έναν εκτροφέα. Από την μία, υπάρχουν εκτροφείς οι οποίοι για να πετύχουν έναν αριθμό νεοσσών (πχ 100) μπορεί να ζευγαρώσουν 14 ζευγάρια επιτρέποντάς τους να κάνουν 2 γέννες. Από την άλλη πλευρά, υπάρχουν "εκτροφείς" οι οποίοι προκειμένου να πετύχουν τον ίδιο αριθμό απογόνων χρησιμοποιούν λιγότερα ζευγάρια πτηνών (πχ 7) βάζοντάς τα να κάνουν 4 ή και 5 γέννες (μειώνοντας με αυτό τον τρόπο το προσδόκιμο ζωής τους), χρησιμοποιώντας αρκετές φορές μάλιστα πολύ λίγα αρσενικά συγκριτικά με τα θηλυκά, με αποτέλεσμα την στενή συγγένεια των νεοσσών και ό,τι άλλο συνεπάγεται με αυτό. Στην προκειμένη περίπτωση τα στοιχεία που μας παρουσίασε ο Παύλος, είναι αρκετά για να μας κάνουν διστακτικούς απέναντι στην συγκεκριμένη εκτροφή. Φιλικά πάντα 😀
 
Μα το σχόλιό μου έγινε με αφορμή τον αριθμό 1000 (εκτός εάν είναι τυπογραφικό λάθος και εννοούσε 100).
Εσύ επιχειρηματολογείς έχοντας ως παράδειγμα τα 100 πουλάκια, που είναι σαφώς κάτι εφικτό και διαχειρίσιμο ακόμα κι από έναν χομπίστα.
Ξέρω πολλούς που βγάζουν 80 -120 πουλάκια και τα έχουν στην εντέλεια.

Στην απόσταση όμως που υπάρχει ανάμεσα στα 100 και στα 1000 χάνεται κατά τη γνώμη μου η όποια δυνατότητα για κάτι ποιοτικό. Εκτός εάν δούμε φωτο από τις εγκαταστάσεις του κυρίου που φιλοξενεί και διαχειρίζεται 1000 plus πτηνά και είναι τόσο καλές που θα καταπιούμε τα πληκτρολόγια. Αλλά δε θα δούμε.

Τέλος, λέω απλά τι πιστεύω εγώ. Δε χρειάζεται να συμφωνήσουμε όλοι στο τι είναι σωστό και τι όχι.
 
Το 100 δόθηκε ως παράδειγμα όπως ανέφερα και δεν διαφώνησα με αυτό που είπατε, δεν είμαι εγώ ο αρμόδιος να κρίνω τις απόψεις κανενός (το μόνο που έκανα ήταν να πάρω ως έναυσμα το μήνυμά σας για να γράψω την άποψή μου) απλά είπα ότι μπορούν να υπάρξουν και σωστοί εκτροφείς με μεγάλο αριθμό πτηνών (βέβαια για είναι εφικτό κάτι τέτοιο θα πρέπει ο συγκεκριμένος εκτροφέας να έχει εξασφαλίσει τα προς το ζειν του από κάποια άλλη δραστηριότητα καθώς η διαχείριση τόσων πουλιών απαιτεί πολλές ώρες ενασχόλησης με αυτά ή να έχει βοήθεια από άλλα άτομα, πχ συγγενείς.
 
Βασικά μόλις είπε ότι βγάζει 1000 πουλιά το χρόνο έπρεπε να σηκωθείς να φύγεις.
Παιδιά βγάζει 1000 πουλιά το άτομο, όσο έβγαλε 105 πουλάκια σε ένα έτος το ένα αρσενικό... Δεν το πιστεύω με την καμία, εκτός κι αν ο Παύλος είδε πράγματι πάρα μα πάρα πολλά πουλιά.
 
Για 1000 πουλακια και αν αφαιρεσουμε απωλειες και δυστοχιες θα χρειαζοταν χονδρικα 100 ζευγάρια, ενα οργανωμενο εκτροφειο και ενα μεγαλο κεφαλαιο κινησης για το εκτροφειο.

Αν καποιος πληρουσε αυτες τις προϋποθέσεις θα εκανε στοχευμενες εκτροφες πιστευω και οχι ολιγον απο Timbrado...
 
Παιδιά βγάζει 1000 πουλιά το άτομο, όσο έβγαλε 105 πουλάκια σε ένα έτος το ένα αρσενικό... Δεν το πιστεύω με την καμία, εκτός κι αν ο Παύλος είδε πράγματι πάρα μα πάρα πολλά πουλιά.
Γιάννη θα συμφωνήσω μαζί σου εγώ είδα καμία 40αριά πουλιά και άκουσα και άλλα τόσα δεν ξέρω πόσα στο πατάρι του.
Όπως είπα εκείνος μιλούσε και εγώ άκουγα τον ασπρούλη.
Τι 105 τι 200 άμα ξαναπάω μπορεί να γίνουν 300 και 2000 τα πουλιά του, όταν τον είπα να ανέβω να τα κοιτάξω άλλαξε συζήτηση.
Εγώ επειδή δεν ξέρω μέχρι πόσα πουλιά μπορεί να κάνει ένα εκτροφείο το ανέφερα, και εμένα υπερβολικό μου φάνηκε.
Τελικά τα πουλιά του που είχα πάρει μπορεί να είναι κοινά αλλά είναι ζωηρά και πέρασαν πτερόρροια χωρίς προβλήματα.
Καί εγώ καί ο αδελφός μου μας άρεσαν οπτικός και ακουστικός, τώρα αν τιν τρίχα τιν έκανε τριχιά δεν με απασχολεί.
Μου θύμισε τους ψαράδες φίλους του πατέρα μου και της ιστορίες τους για τα ψάρια τους.
 
Φαίνεται ωραία καναρινούλα! Καλορίζικη! Το δέρμα της στα ποδαράκια παρουσιάζει κάποια ιδιομορφία σε σχέση με άλλα πουλάκια που έχουν πιο λείο δέρμα. Λίγη παραπάνω προσοχή σε αυτό θα συνέβαλε νομίζω στη βελτιστοποίηση της ωραιότητας και της υγείας αυτής της ωραίας κοπέλας.
 
Βέβαια δεν έχω πρόβλημα να πληρώσω για να πάρω ένα ζευγάρι με καθαρό αίμα.

Αυτο Παυλο εχει να κανει με τους εκτροφικους σου στοχους γιατι κατα τα αλλα ολα τα πουλακια εχουν μοναδικη αξια εοτε κοινα ειτε ρατσας.
 
Σε ευχαριστώ Χρήστο για το ενδιαφέρον σου.
Το πρόσεξα και εγώ αυτό αλλά δεν μου φαίνεται κάτι ανησυχητικό αν εντόπισες κάτι... Θα ήθελα να το ξέρω.
Ευχαριστώ
 
Μετά από τόσο καιρό τώρα κατάφερα και την τράβηξα βίντεο.

Τελικά νομίζω δεν έχει και τόσο ανοιχτό το στόμα.

Mήπως σου βγεί. Σαλονικιός φοβάμαι.Ανέβασε βίντεο μήπως χρειαστεί να ψάξεις για θηλυκό Hartz.

Μπας και έχετε δίκιο και είναι θηλυκό Hartz;

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Back
Top