Φροντίδα Τοποθέτηση εξωτερικής μπανιέρας σε κινεζική ζευγαρώστρα

Δεν έχω δοκιμάσει να την τοποθετήσω στην Ζευγαρώστρα για να δω αυτό που λες. Εγώ χρησιμοποιούσα στην παλιά μου Ζευγαρώστρα αυτήν επειδή δεν είναι τόσο μυτερά τα μεταλλικά της γατζακια.
Το κακό της είναι ότι λύγισε-ξελυγισε τα μεταλλικά γατζακια μετά από χρήση ξεκολλάνε. Τώρα την χρησιμοποιώ χωρίς το κλουβί που την τοποθετώ μόνη της πάνω στο τρόλεϊ. Εάν φοβάσαι ότι αφήνει κενό, μήπως μπορείς να κάνουν το μπάνιο τους σε εσωτερικό χώρο;
 

Συνημμένα

  • ΜΠΑΝΙΕΡΑ-ΜΕ-ΓΑΝΤΖΑΚΙ-600x600.webp
    ΜΠΑΝΙΕΡΑ-ΜΕ-ΓΑΝΤΖΑΚΙ-600x600.webp
    4,6 KB · Προβολές: 9
Σε ευχαριστώ πολύ.προσπαθω όσο μπορώ να είναι καθαρά και περιποιημένα!
Φτάνουν από το πάτωμα ναι.
[automerge]1656537424[/automerge]
Στις κινεζικές όμως δεν μπενουν γιατί αφήνουν κενό στο πλάι και χωράει άνετα ένα πουλί να φύγει.

(ΞΑΝΑ)Λέμε ότι δεν ισχύει αυτό.
 
@TZANNSPY σίγουρα κάτι παραπάνω θα ξέρεις για να επιμένεις.
Εγώ παντως με εξωτερική μπανιέρα έχασα ένα καναρίνι από το κενό που είχε στα πλαγια.
Ποιες είναι αυτές οι μπανιέρες που δεν αφήνουν κενό;
 
@PantelisTs σαν αυτή που ανέβασε ο @Tony Forpus παραπάνω. Αυτήν έχω κι εγώ και εφαρμόζει τέλεια και στην 60αρα κινέζικη και στην 90αρα. Είμαι πολύ ευχαριστημένη και για την ασφάλεια και για το πόσο άνετα κάνει μπάνιο το καναρινακι μου.
 
Δεν ξέρω αν οφείλεται στο συγκεκριμένο πουλι αλλά το κενό που άφηνε η μπανιέρα που είχα ήταν 2 με 3 εκατοστά.
Αν αυτή η μπανιέρα εφαπτει σωστά χωρίς κενά τότε θα την αγοράσω χωρίς δεύτερη σκέψη.
 
@PantelisTs εννοείς ότι πριν βάλεις χαρτί σου έφυγε ; Ελπίζω να ήσουν σε εσωτερικό χώρο ή να το πρόλαβες.
 
Ελπίζω να ήσουν σε εσωτερικό χώρο ή να το πρόλαβες.
Δυστυχώς.
Νομίζω από το να κάνει πατέντες και να ρισκάρει καλύτερα να πάρει μια σωστή μπανιέρα.
Ο συγκεκριμένος τρόπος δουλεψε και με εξωτερική φωλιά αλλά και με την εξωτερική μπανιέρα σε μένα.
100% safe
 
@TZANNSPY σίγουρα κάτι παραπάνω θα ξέρεις για να επιμένεις.
Εγώ παντως με εξωτερική μπανιέρα έχασα ένα καναρίνι από το κενό που είχε στα πλαγια.
Ποιες είναι αυτές οι μπανιέρες που δεν αφήνουν κενό;

Νομίζω πως ήμουν ξεκάθαρος...

received_2302838176521855.webp
received_324427369899006.webp

Στην τελευταία φωτογραφία κρατάω ανοιχτή την πόρτα με το χέρι μου...
Στην πρώτη την κρατάει η ίδια η μπανιέρα...
 
Έχω τη συγκεκριμένη μπανιάρα και το καναρίνι μου φοβάται να μπει μέσα. Όσο μπάνιο κάνει, το κάνει από το σκαλοπατάκι σκύβοντας και βουτώντας το κεφάλι μέσα. Έχω την εντύπωση ότι φοβάται μην πέσει επειδή είναι διάφανη. 😆
Προτιμήστε καλύτερα κάποια χρωματιστή.
Το προηγούμενο καναρίνι μου από την άλλη έμπαινε για πλάκα. Είναι θέμα καναρινιού.

Σήμερα του την έχω όλη μέρα στο κλουβί χωρίς νερό, κι έχω ρίξει κάτι καναβούρια στο βάθος. Προσπαθεί από το σκαλοπάτι να τα φτάσει, αλλά δε μπορεί. Πιστεύω σε λίγες μέρες θα τον "σπάσω".
 
@mpalitsas Με αφορμή το ποστ σου εκεί που λες για καναβούρι κτλ να θυμήσω στην παρέα πως η εξωτερική μπανιέρα είναι ο κατάλληλος τρόπος/χώρος για να ταΐζουμε τα πουλάκια μας "επικίνδυνα" φρούτα όπως είναι τα σύκα...😉🤔
 
@MARY58 Για να ρωτάς δεν έχεις δώσει ποτέ σύκο σε καναρίνι ούτε έχεις δει να το τρώνε, έτσι; 😀😁😂
[automerge]1656610374[/automerge]
@TZANNSPY πρώτη φορά το ακούω! Τι εννοείς;
Τα πουλάκια μεταμορφώνονται σε... γουρουνάκια...
Σύκο σκορπισμένο παντού σε τοίχους, πατώματα, κάγκελα, σκεύη κτλ...
Μόλις ξεραθεί, θα έχεις δουλειά για πολλές εβδομάδες...
 
Τελευταία επεξεργασία:
@TZANNSPY Γιατί ΔΕΝ το ήξερα; Θα του πάρω μόλις βγουν! Υπάρχουν κ βιολογικά; Σοφοκλάκη μου ετοιμάσου για συκογλυκασιες! Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ! 😄. Σιγά! Ήδη καθαρίζω ντουλάπα, και κορνίζες, τρόλεϊ, τζάμι μπαλκονόπορτας, τρόλεϊ, πάτωμα. Τι να μου κάνει ένα σύκο παραπάνω;
 
@Elli challenge accepted! 🤭😎😉. Όταν γίνει του σύκου το ανάγνωσμα... Θα σας ανεβάσω φωτό ή βίντεο. Πάντως το έχω ικανό το καμάρι μου να μου το φτύσει στη μούρη, σαν το μίλλετ!
Επίσης, το δίνετε με την φλούδα;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top