Φροντίδα Τοποθεσία του νέου κλουβιού των budgie μου

Εγγραφή
18 Ιουν 2019
Μηνύματα
21
Γεια σας, έχω εδώ και καιρό 2 παπαγαλάκια Budgie, και πριν από 5 ημέρες παρέλαβα ένα νέο, μεγάλο κλουβί ύψους 1.60 περίπου. Έχω να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις...
1. Θα πρέπει να μένουν έξω τη νύχτα δεδομένου των θερμοκρασιών που έχουμε τώρα (Περίπου 10 βαθμούς) ή ποιο είναι το κατώτερο όριο της επιτρεπτής θερμοκρασίας για ένα Budgie? Ποιο το όριο στον άνεμο?
2. Υπάρχει περίπτωση για τυχόν επίθεση από κουκουβάγιες τη νύχτα? (είμαι στο κέντρο της Αθήνας, στην Καισαριανή)
3. Να φοβάμαι επιθέσεις από διάφορα είδη κατά τη διάρκεια της ημέρας?

Γενικά αν έχετε κάποια παραπάνω συμβουλή μπορείτε να μου την πείτε αρκεί να είστε σίγουροι για αυτή, ευχαριστω!
 
μεγάλο κλουβί ύψους 1.60
1,60? Μπορείς να μας στειλεις μια φωτογραφία το κλουβί? Ρωταω επειδη στα τόσο μεγαλα κλουβια τα budgie μπορούν να βγουν απο τα κάγκελα
[automerge]1612805587[/automerge]
Να φοβάμαι επιθέσεις από διάφορα είδη κατά τη διάρκεια της ημέρας?
Παλιότερα που τα έβγαζα λιγο έξω, καμια φορα πηγαιναν περιστέρια
 
1. Θα πρέπει να μένουν έξω τη νύχτα δεδομένου των θερμοκρασιών που έχουμε τώρα (Περίπου 10 βαθμούς) ή ποιο είναι το κατώτερο όριο της επιτρεπτής θερμοκρασίας για ένα Budgie? Ποιο το όριο στον άνεμο?
2. Υπάρχει περίπτωση για τυχόν επίθεση από κουκουβάγιες τη νύχτα? (είμαι στο κέντρο της Αθήνας, στην Καισαριανή)
3. Να φοβάμαι επιθέσεις από διάφορα είδη κατά τη διάρκεια της ημέρας
1. Τα budgie γενικά δεν θεωρούνται από τα είδη που αντέχουν στις χαμηλές θερμοκρασίες. Το μέσα-έξω γενικά, και ειδικά τους χειμερινούς μήνες είναι επικίνδυνο για την υγεία των πουλιών. Πρέπει να αποφασίσεις ή θα τα έχεις μέσα ή έξω με κάποια κατασκευή για προφύλαξη από το κρύο. Επίσης κανένα πουλί δεν αντέχει στον άνεμο. Η κατασκευή που έγραψα παραπάνω θα πρέπει να προσφέρει και προστασία από τον άνεμο.
2. και 3. Με τον Υμηττό από πίσω θα πρέπει να φοβάσαι και τη νύχτα και τη μέρα για επιθέσεις αρπακτικών. Θα πρέπει να πάρεις τα απαραίτητα μέτρα προστασίας εφόσον θέλεις να τα έχεις έξω.
Υ. Γ. Αφαίρεσε την γούνινη φωλιά. Οι παπαγάλοι δεν κοιμούνται σε φωλιές, τις χρησιμοποιούν μόνο για αναπαραγωγή. Μόνο προβλήματα θα σου δημιουργήσει.
 
Back
Top