Γενικά Τούκη ο Αλεξανδρινός μου

takis1964

PB Known Member
Εγγραφή
15 Μαρ 2016
Μηνύματα
3.634
Πόλη
Αρτέμιδα
Αρχισαμε το μπουρου μπουρου!

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Καλημερα! Αν ακομα δεν εχεις βρει τροπο να τον βαζεις στο κλουβι ανοδυνα μπορεις να κανεις το εξης κρατας την αγαπημενη του λιχουδια στα δαχτυλα και τον βαζεις στο χερι.. Αυτος λογικα θα δωσει εμφαση στη λιχουδια μολις τον δεις να κοντευει τα ακροδαχτυλα με απαλες κινησεις τον βαζεις στο κλουβι και του δινεις τη λιχουδια... Ετσι παιρνει και επιβραβευση που μπαινει στο κλουβι 😉
 
Ετσι κανω αλλα γενικα με φαγητο, ακομα αγαπημενη λιχουδια δεν υπαρχει! Φαι να ειναι και οτι ναναι! Φοβερα λιχουδης! Και φαγωμενος να ειναι, οταν εμεις τρωμε τρεχουν τα σαλια του! Γενικα θα μπορουσε να τρωει 24 ωρες το 24 👎 Ολα τα σφαζεεεεει ολα τα μαχαιρωνειιι που λενε και οι καρπουδαζες!😎
 
Βγαζω εξω τον Τουκη και πανω απο 10 λεπτα δεν. Μπορω να τον κρατησω! Η θα μας κυνηγαει πανω στα κεφαλια μας να δει τι τρωμε, θα καθεται πανω στο ψυγειο να δει τι εχει μεσα οταν το ανοιγουμε! Θα προσπαθει να δαγκωσει τα δερματινα καθισματα οταν δεν κανουμε τιποτα, η θα κυνηγαει την συζηγο να κατσει στα μαλλια της! Ακομα τα ξυλινα παιχνιδια τα βαριετε σε 2-3 μερες οπως και τα καλαμακια σε 2-3 ωρες! Του αγορασα μια σκαλα παπαγαλων την οποια ροκανισε σε χρονο dt! Toυ εφτιαξα ενα σταντ με πλαστικη σκαφη κατω για τις κουτσουλιες! Εχει σπασει την μιση σε 3 εβδομαδες! Εκοψε ενα λαστιχακι απο το λαπτοπ, εκανε μια τρυπα στην τσιμουχα του ψυγειου και εκοψε στην μεση 1 καλωδιο usb στο πι και φι! Ακουω για ζακο που βαριουνται να πεταξουν και πραγματικα ζηλευω τους ιδιοκτητες τους! 🙄 Αυτος ο παπαγαλος το μονο που θελει ειναι να φαει και να διαλυσει! Το βραδυ λιγο ηρεμει που τον κραταω στο χερι και καθεται, χωρις χαδια βεβαια, αφου δεν του αρεσουν ακομα! 4 φορες λοιπον εξω απο 10 λεπτα την φορα στο περιπου αναλογα το ποσο φρονιμος ειναι!meh, χρονο τον οποιο θυσιαζει για μια καλη λιχουδια (συνηθως πεπονι η καρπουζι) για να ξαναμπει στο κλουβι! Ειπαμε πανω απ ολα το στομαχι!:D
 
Ναι μπορείς να τα ρίξεις μία γρήγορη σε βραστό νερό και ξέβγαλμα με λίγο ξυδόνερο. Κοίτα καλά μην έχει πάνω κανένα μαμούνι βαμβακίασης, λευκό είναι.
Νικελοντεον εχει ολη μερα αλλα δεν βλεπω να ασχολειται!
:) Κορόϊδο είναι μέχρι κι εμένα μ' αρέσει χα χα.
 
Βγαζω εξω τον Τουκη και πανω απο 10 λεπτα δεν. Μπορω να τον κρατησω! Η θα μας κυνηγαει πανω στα κεφαλια μας να δει τι τρωμε, θα καθεται πανω στο ψυγειο να δει τι εχει μεσα οταν το ανοιγουμε! Θα προσπαθει να δαγκωσει τα δερματινα καθισματα οταν δεν κανουμε τιποτα, η θα κυνηγαει την συζηγο να κατσει στα μαλλια της! Ακομα τα ξυλινα παιχνιδια τα βαριετε σε 2-3 μερες οπως και τα καλαμακια σε 2-3 ωρες! Του αγορασα μια σκαλα παπαγαλων την οποια ροκανισε σε χρονο dt! Toυ εφτιαξα ενα σταντ με πλαστικη σκαφη κατω για τις κουτσουλιες! Εχει σπασει την μιση σε 3 εβδομαδες! Εκοψε ενα λαστιχακι απο το λαπτοπ, εκανε μια τρυπα στην τσιμουχα του ψυγειου και εκοψε στην μεση 1 καλωδιο usb στο πι και φι! Ακουω για ζακο που βαριουνται να πεταξουν και πραγματικα ζηλευω τους ιδιοκτητες τους! 🙄 Αυτος ο παπαγαλος το μονο που θελει ειναι να φαει και να διαλυσει! Το βραδυ λιγο ηρεμει που τον κραταω στο χερι και καθεται, χωρις χαδια βεβαια, αφου δεν του αρεσουν ακομα! 4 φορες λοιπον εξω απο 10 λεπτα την φορα στο περιπου αναλογα το ποσο φρονιμος ειναι!meh, χρονο τον οποιο θυσιαζει για μια καλη λιχουδια (συνηθως πεπονι η καρπουζι) για να ξαναμπει στο κλουβι! Ειπαμε πανω απ ολα το στομαχι!:D
Μην ξεχνάτε, πως είναι έξυπνα πουλιά και λογικό είναι να βαριούνται εύκολα. Τα δικά μου σχεδόν όλη μέρα είναι έξω, ο Ρόκκο αρέσκεται να παίζει πάνω στης κουζίνας τα ντουλάπια που είναι γενικός παιχνιδότοπος, ενώ η Κοκό είναι στον ώμο μου και παρακολουθεί τι κάνω συνεχώς) Μζί πλένο
Κάντε και εσείς κάτι σαν δουλειές μέσα στο σπίτι με τον Τούκι στον ώμο, θα του προκαλέσουν περιέργεια και θα είναι για λίγο φρόνιμο παιδί!)
Ολο το ξεχναω το κουκουναρι και εχουμε και δασακια στην περιοχη! Με ξυδι και αυτα; Νικελοντεον εχει ολη μερα αλλα δεν βλεπω να ασχολειται!View attachment 43472
Ολο το ξεχναω το κουκουναρι και εχουμε και δασακια στην περιοχη! Με ξυδι και αυτα; Νικελοντεον εχει ολη μερα αλλα δεν βλεπω να ασχολειται!View attachment 43472
Λατρεια είναι!) Εγώ τα κουκουνάρια τα πλένω με βούρτσα για μπουκάλια και καυτό νερό, μετά στέγνωμα στον ήλιο να ανοίξουν καλά και μετά τα δίνω στα πουλιά.
 
Μαρια ο μικρος βλεπει, ο Τουκη μονιμα στο φαγητο τον βλεπω! Χαχα! Το καλο ειναι οτι δεν με δαγκωνει μονο το βραδυ οταν του κλεινω τα φωτα ριχνει κουτουλιες στα καγκελα για να με δαγκωσει!

Ανατολια οταν ανεβαινει στον ωμο κυριως της συζηγου, ειναι για να σκαρφαλωσει στο κεφαλι της πραγμα που δεν θελει, στον ωμο κοιταει να ξεχειλωσει την μπλουζα της! Επισης τα νυχια του ειναι σαν καρφιτσες και γενικα δεν καθεται φρονιμος

Παντως ο προ 25 ετιας Αλεξανδρινος μου καμμια σχεση με τον σημερινο! Εκεινος μαλλον εκεινη μπορουσε να τον χαιδεψει οποιαδηποτε γυναικα και ειδικα ξανθια! Αλλα δεν καθοτανε να τον ποιασεις. Μονο Εστρωνε σβερκο μεσα στο κλουβι! Αυτος μονο εγω και η συζηγος τον ποιανουμε, με τους ξενους φοβαται, αλλα δεν του αρεσουν τα χαδια!
 
Ανατολια οταν ανεβαινει στον ωμο κυριως της συζηγου, ειναι για να σκαρφαλωσει στο κεφαλι της πραγμα που δεν θελει, στον ωμο κοιταει να ξεχειλωσει την μπλουζα της! Επισης τα νυχια του ειναι σαν καρφιτσες και γενικα δεν καθεται φρονιμος
Τα νυχια είναι θέμα, όλη η πλάτη μου μόνο νυχιές είναι,😀! Αλλά μία στο τόσο ο σύντροφος μου τους κόβει ίσα-ίσα τις άκρες, οπότε με μια κάπως χοντρή μακό υποφέρεται το πράγμα. Μπορείτε να δοκιμάσετε να του κοτσάρετε ρολά από χαρτί υγείας και κουζίνας για να τα σκίζει στο κλουβί. Επίσης, τώρα που ξαναείδα καλά, τα παιχνίδια του μέσα είναι κάπως λίγα και μουντά. Οι παπαγάλοι λαυτρεύουν τα χρώματα. Στο τέλος της εβδομάδας θα στείλω κάποια παιχνίδια που έμαθα να φτιάχνω για τα δικά μου από πλήρως φυσικά συστατικά. Οταν βάζω πια μέσα ένα φανταχτερό πολύχρωμο παιχνίδι, εκείνα δεν ζητάνε έξω και όλη μέρα ασχολούνται με το να το διαλύσουν. Επίσης, αφού είναι μωρό το δικό σας, αποζητά πιο πολύ προσοχή, λογικό είναι) Αφιερώστε του όσο χρόνο μπορείτε, ακόμη και εάν απλά τον περιφέρετε μέσα στο σπίτι και του μιλάτε. Επίσης, τα σπασμένα κα΄ρυδια στην μέση είναι πολύ δημοφιλή!) Προσοχή στα καλώδια και στα λαστιχάκια, είναι πολύ-πολύ επικύνδυνα!

Παντως ο προ 25 ετιας Αλεξανδρινος μου καμμια σχεση με τον σημερινο! Εκεινος μαλλον εκεινη μπορουσε να τον χαιδεψει οποιαδηποτε γυναικα και ειδικα ξανθια! Αλλα δεν καθοτανε να τον ποιασεις. Μονο Εστρωνε σβερκο μεσα στο κλουβι! Αυτος μονο εγω και η συζηγος τον ποιανουμε, με τους ξενους φοβαται, αλλα δεν του αρεσουν τα χαδια!
Οσο για χάδια, οι Αλεξ είναι γενικά κατά, δεν τους αρέσει πολύ. Αλλά, με δέλεαρ μια λιχουδιά και πολλές επαναλήψεις-χάδι-λιχουδιά-χαδι-λιχουδιά, θα τον μάθετε. Τα δικά μου να δίνουν φιλάκια έτσι τα έμαθα.
 
Ανατολια οταν ανεβαινει στον ωμο κυριως της συζηγου, ειναι για να σκαρφαλωσει στο κεφαλι της πραγμα που δεν θελει, στον ωμο κοιταει να ξεχειλωσει την μπλουζα της! Επισης τα νυχια του ειναι σαν καρφιτσες και γενικα δεν καθεται φρονιμος
Η Κοκό λατρεύει να σκίζει μπλούζες και εκείνη, οπότε έχω 2-3 που θυσίασα και προσπαθώ να την αποτρέπω και υψώνω την φωνή και την μαλώνω όταν αρχίζει το μασούλημα. Το σκαρφάλωμα στο κεφάλι είναι ένδειξη πως έχει την κυριαρχία, να τον κατεβάζετε αμέσως και να υψώνετε φωνή να σταματήσει αυτή την κακή συνήθεια.
Επίσης, θα πρότεινα τα καλαμάκια με μέτρο και σιγά-σιγά ότι πλαστικό να φεύγει από τα παιχνίδια. Εχω διαβάσει πόσο επικίνδυνα είναι αν τα καταπιούν κατά λάθος και φρικάρω και μόνο με τη σκέψη

Περιμενουμε τις δημιουργιες!
Θα στον στειλω για εκπαιδευση! Χαχα!
Είναι πολύ εύκολα στην κατασκευή και σχεδόν όλες τις ύλες ις έχετε είτε στο σπίτι, είτε έξω στην αυλή/παραλία/πάρκο/δάσος)
Οσο για την εκπαίδευση, 😀, θα το ήθελα πολύ! Ιδίως να έβλεπα πως θα συμπεριφερθουν μεταξύ τους 2 μεγάλα με ένα μικρό) Πλάκα θα είχε)
 
IMG_20160727_164633-800x559.webp IMG_20160727_164000.webp IMG_20160727_163203-800x508.webp IMG_20160727_163239-800x532.webp Σημερα παρελαβα απο Γερμανια μερικα ξυλινα παιχνιδια μιση τιμη απο Ελλαδα! Μεσα σε 5 λεπτα ξυλωσε την καμπανα απο την παγωδα(μ αρεσει που λεγανε οτι ειναι παιχνιδια για μεγαλους παπαγαλους μαλλον κοκατιλ ενοουσανε)
Ξεκινησε λοιπον η μεταμορφωση τους σε σκραπ! Πρασινη αναπτυξη με υλοτομειο χωρις ρυπους! Μηπως δικαιουμε ΕΣΠΑ ; 😎
 
View attachment 43492 View attachment 43493 View attachment 43494 View attachment 43495 Σημερα παρελαβα απο Γερμανια μερικα ξυλινα παιχνιδια μιση τιμη απο Ελλαδα! Μεσα σε 5 λεπτα ξυλωσε την καμπανα απο την παγωδα(μ αρεσει που λεγανε οτι ειναι παιχνιδια για μεγαλους παπαγαλους μαλλον κοκατιλ ενοουσανε)
Ξεκινησε λοιπον η μεταμορφωση τους σε σκραπ! Πρασινη αναπτυξη με υλοτομειο χωρις ρυπους! Μηπως δικαιουμε ΕΣΠΑ ; 😎
Λοιπόν, αυτή η μούρη είναι για φίλημα!) Μου φτάξατε τη διάθεση! Είναι λατρεμένο, πραγματικά) Μην πληρώνετε για παιχνίδια, φτιάξτε τα μόνοι σας, είναι πανεύκολο και ευχάριστη, δημιουργική ασχολία. Βάλτε και το παιδί σας να συμμετέχει, θέλει μόνο λίγη φαντασία. Κουδουνάκια/καμπανάκια - αρκετά επικίνδυνα θα έλεγα, καλύτερα καταργήστε τα. Περισσότερα χρώματα, κύριε!) Και ότι μπορεί να μασηθεί με ασφάλεια!) Ε, έχουμε και ένα ράμφος να ακονίσουμε, ε 😉
 
Ανατολια με τα χαρτονια ασχολειτε μια φορα και μετα δεν ξαναασχολειται! Απο ρολλα υγειας κλπ! Αν θες στειλε κανα σχεδιο
Θα επιστρέψω τέλος βδομάδας και θα σας στείλω κάποιες φωτό και οδηγίες. Είναι πανεύκολο. Αρκεί λίγος χρόνος και φαντασία. Οσο πιο φανταχτερά, τόσο πιο ενδιαφέροντα, και κρύβουμε μέσα και καμιά λιχουδιά τύπου καρύδια, φυστίκια, κλπ. Για να ανακαλύπτει να να του είναι πιο ενδιαφέρουσα η διαδικασία. Ακόμη και το χαρτόνι εξαρτάται πως του το πασάρετε) Το καλό είναι πως φτιάχνετε ασφαλή παιχνίδια σχεδόν χωρίς κόστος!)
 
Back
Top