Γενικά Το ένα παπαγαλάκι μου σκότωσε το άλλο, γιατί συνέβη αυτό;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eirini
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

eirini

PB New Member
Εγγραφή
25 Απρ 2009
Μηνύματα
14
Πόλη
Αθήνα
Έχω ένα παπαγαλάκι χρώματος μπλε - όταν το αγόρασα μου είπαν ότι είναι θηλυκό, αλλά δεν είμαι πολύ σίγουρη. Το είχα στο ίδιο κλουβί με ένα πράσινο παπαγαλάκι - το οποίο μου είχαν πει ότι ήταν αρσενικό - και για μεγάλο διάστημα ήταν πολύ αγαπημένα. Πριν από μερικούς μήνες όμως το μπλε παπαγαλάκι σκότωσε το πράσινο. Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί συνέβη αυτό? Τα petshops δεν έχουν ιδέα από πουλιά. Θέλω τώρα να του πάρω ένα παπαγαλάκι για συντροφιά, γιατί είναι πολύ μόνο του, αλλά φοβάμαι μην επαναληφθεί το ίδιο.
 
Καταρχην καλως ηρθες Ειρηνη!

Οταν λες το σκοτωσε, τι εννοεις; Μηπως συνεβη καποιο ατυχημα; 😕
μηπως το κλουβι ειναι πολυ μικρο;
Καλο ειναι να παρεις ενα ακομη για παρεα, γιατι ειναι κοινωνικα πουλια, αλλα πρωτα θα το κρατησεις σε Καραντίνα, μία αναγκαία ενέργεια πρόληψης
επειτα πρεπει να γινει σταδιακη γνωριμια με τα κλουβια διπλα διπλα κ μετα να τα βαλεις μαζι
https://community.petbirds.gr/threads/Καραντίνα-στα-πτηνά.17677/
 
Καλως ηρθες στην παρεα μας.
Το βρισκω λιγο απιθανο να το σκοτωσε μηπως ηταν αρρωστο;
Καλο θα ηταν να ανεβασεις μια φωτογραφια το παπαγαλακι σου να δουμε αν ειναι αρσενικο η θηλυκο.
Αν ειναι η ρατσα Budgies το φυλο το αναγνωριζεις απο το χρωμα του ραμφους!
Τι χρωμα ειναι το ραμφακι του; Μπεζ ή μπλε;
 
Κι όμως, το σκότωσε κανονικά με το ράμφος του! Και είναι η δεύτερη φορά που συμβαίνει αυτό - πριν απο μερικά χρόνια είχα ένα άλλο παπαγαλάκι που σκότωσε το μωρό της, πάλι με το ράμφος... Δεν καταλαβαίνω αν έκανα εγώ κάτι λάθος.
 
Το ραμφάκι της είναι μπεζ. Θα βγάλω μια φωτογραφία & θα την στείλω. Ευχαριστώ πολύ!
 
Καλώς ήρθες, λυπάμαι για το ατυχές συμβάν που βίωσες. Διαβάζω πολλά τέτοια ''περίεργα'' περιστατικά με παπαγάλους μέσα στο φόρουμ. Εγώ προσωπικά, ούτε έχω, ούτε είχα ποτέ στο παρελθόν. Μήπως είναι λίγο...''βάρβαροι'' να το πω, χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ από κανέναν. Ξέρω-διαβάζω,ότι είναι εξαιρετικοί σύντροφοι και φίλοι. Γιατί όμως συμβαίνει αυτό κι έχουν τόσο επιθετική συμπεριφορά το ένα στο άλλο,ή ακόμη κ' προς τα ίδια τους τα μικρά(!);
 
Δεν μπορει να του επιτεθηκε ετσι στα καλα καθουμενα ενω ηταν αγαπημενα! Μου φαινεται παρα πολυ παραξενο... Τα θηλυκα γινονται πολυ επιθετικα οταν ειναι να ζευγαρωσουν. Τους ειχες φωλιτσα; Αν τους ειχες, πηγαιναν μεσα και τα δυο;
 
αμα ητανε δυο θιλικα η δυο αρσενικα σε ενα μικρο κλουβι, ε, τοτε γινονται κι αυτα...
 
Δεν τους είχα βάλει φωλίτσα. Λέτε να έφταιγε αυτό? Πρέπει οπωσδήποτε να ζευγαρώσουν;
 
για να μην φτιαξω αλλο ποστ κατι ρωτω για τα δικα μ παπαγαλακια... Ειναι το αρσενικο μαζι με το 8ηλυκο κ το 8ηλυκο π κ π βγαζει εναν ηχο δινει κανα φιλακι στο αρσενικο αλλα κα8εται κ ανηοιγει τα φτερα απο το σωμα τ κ δεν πολυ κουνιεται...8ελει να ζευγαρωσει Η εχει κατι αλλο; φωλια δν εχω βαλει
 
Καλησπέρα. Η γνώμη μου είναι να βάλεις φωλιά. Νομίζω ότι είναι η εποχή τους γιατί και το δικό μου έχει τρελαθεί. Το βρίσκω κάθε τρεις και λίγο κρεμασμένο ανάποδα από το κλουβί...
 
ναι ρε σι κ εγω ελεοσ ταχο παιξει... Εσενα δν ειπεσ σ το σκοτωσε το αλλο;
 
Λοιπον τι περιμενετε;Βαλτε και οι δυο φωλια! Τα βιολογικα ρολογια χτυπουν στις θηλυκες σας...
 
εδω κ 1 βδομαδα 8ελω να βαλω φωλια αλλα 1 πετ σοπ εχουμε κ τ εχω πει να φερει αλλα ακομα δεν...
 
Ειρηνη τι ηλικια εχει το παπαγαλακι σου; Παιζει ρολο στο χρωμα του χαλινου για την διαπιστωση του φυλου...
Αν ειναι καλα στην υγεια του ειναι πολυ καλο για εκεινο να του παρεις μια παρεα!
Να σκοτωσε το αλλο παπαγαλακι μου φαινεται απιθανο!
Κι αυτο γιατι εχουν σημειωθει περιπτωσεις που οταν ειναι αρρωστο ενα παπαγαλακι και υπαρχει υπερπληθυσμος και μικρος χωρος, καθως πεθαινει το αρρωστο τα αλλα να το τραυματιζουν για αγνωστους λογους!
Δεν μας διευκρινησες ομως το κλουβι τι διαστασεις εχει;
Οσο γι αυτο που αναφερετε το αναποδο κρεμασμα φυσικα και δεν τρελαθηκε! Ειναι τυπικη σταση αναπαυσης 😉

Μήπως είναι λίγο...''βάρβαροι'' να το πω, χωρίς να θέλω να παρεξηγηθώ από κανέναν.[


Συνηθως εμεις ειμαστε υπαιτιοι για την συμπεριφορα τους(οχι παντα):μικρα κλουβια, κακη διατροφη, λαθος επιλογη συντροφου και να επιμενουμε κιολας στην συγκατοικηση.. Και αλλα πολλα που δεν μου ρχονται τωρα...
 
εμενα αυτη τι στιγμη το αρσενικο προσπα8ει να βιασει το 8υληκο μεσα στο σκοταδι
 
Λυπήσου τα, πουλάνε και σε μεγάλα σουπερμάρκετ φωλίτσες! Όπως μου είπε κάποιος, ζητείται επειγόντως bird-room!
 
Λοιπόν, το παπαγαλάκι είναι 2,5 ετών περίπου. Στο petshop επέμεναν ότι είναι θηλυκό αλλά μετά τη "δολοφονία" άρχισα να σκέφτομαι ότι είχαν κάνει λάθος και εγκλώβισα 2 αρσενικά μαζί... Το κλουβί είναι μεγαλούτσικο αλλά γεγονός είναι ότι δεν ξέρω τι σημαίνει άνετο κλουβί... Πόσο χώρο χρειάζονται; Όσο για το ενδεχόμενο να το σκότωσε επειδή ήταν άρρωστο, η αλήθεια είναι ότι το άλλο δεν είχε δείξει τέτοια σημάδια. Μια χαρά φαινόταν. Είχα παρατηρήσει ότι 2-3 μέρες πριν το σκοτώσει, η (αν είναι όντως) θηλυκιά τού τράβαγε την ουρά & το τσιμπούσε πού κ πού αλλά δεν φαντάστηκα ότι θα έφτανε σ'αυτό το σημείο. Και σας λέω ότι στο παρελθόν άλλη παπαγαλίνα μου σκότωσε το νεογέννητο παπαγαλάκι της. Δηλ αυτό το φριχτό πράγμα το έχω δει 2 φορές.
 
Λάθος, είναι πιο μικρό - είναι 15-18 μηνών. Δεν θυμάμαι με μεγαλύτερη ακρίβεια.
 
Το οτι μπορει να ηταν 2 πουλια του ιδιου φυλου δε σημαινει σε καμια περιπτωση οτι θα σκοτωνε το ενα το αλλο. Αυτα ειναι δυστυχη γεγονοτα τα οποια μπορει απλα να συμβουν λογω αλλων προβληματων οπως περιορισμενος χωρος η προβληματα με τα αλλα πουλια στο χωρο που βρισκονταν τα πουλια πριν τα παρει καποιος στο σπιτι του και εχουν αναπτυξει επιθετικη συμπεριφορα και οχι επειδη ισως να ηταν του ιδιου φυλου. Και μια γνωστη μου εχει ενα θηλυκο που εχει σκοτωσει και τα δυο αρσενικα που της ειχε παρει παλιοτερα. Σημειωτεο οτι ηταν σε αρκετα ευρυχωρο κλουβι με παιχνιδια. Απλα το εχει αποδεχτει οτι θα την εχει για παντα μονη της διοτι αποδεδειγμενα δεν μπορει να συμβιωνει με αλλα πουλια.
 
Back
Top