Ασθένειες Το αριστερό μάτι του καναρινιού μου είναι σαν να έχει τυφλωθεί

PanagiotisAgrinio

PB Member
Εγγραφή
8 Απρ 2020
Μηνύματα
518
Πόλη
Αγρίνιο
Καλησπέρα στην παρέα, σήμερα παρατήρησα ότι το αριστερό ματάκι του καναρινιού μ είναι κλειστό σαν να έχει τυφλωθεί από το ένα.Το άλλο μάτι είναι κανονικότατο. Δυνατότητα επίσκεψης σε κτηνίατρο δεν υπάρχει στην πόλη μου όποτε το πράγμα δυσκολεύει.. Τι στην ευχή μπορεί να είναι?
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2021-07-09-17-24-47-714_com.miui.gallery.webp
    Screenshot_2021-07-09-17-24-47-714_com.miui.gallery.webp
    43,2 KB · Προβολές: 38
  • Screenshot_2021-07-09-17-24-52-091_com.miui.gallery.webp
    Screenshot_2021-07-09-17-24-52-091_com.miui.gallery.webp
    40,2 KB · Προβολές: 38
Σήμερα το πρωί τον άκουσα να κελαηδάει αλλά όχι τόσο δυνατά όσο παλιά αλλά όμως κελαηδουσε.
 

Συνημμένα

  • 01miui.webp
    01miui.webp
    40,3 KB · Προβολές: 30
  • 02miui.webp
    02miui.webp
    36,9 KB · Προβολές: 30
  • 03miui.webp
    03miui.webp
    54,2 KB · Προβολές: 30
Παναγιώτη διάγνωση δεν μπορώ να κάνω. Σε περιπτώσεις ερεθισμένων ματιών πάντως, που δεν οφείλονται σε κάποια ασθένεια αλλά σε κάποιο μικροτραυματισμό, οι οφθαλμικές σταγόνες ή αλοιφή tobrex βοηθούν.

Μπορείς αν θέλεις να αφαιρέσεις μία ή και δύο ταΐστρες. Δεν υπάρχει λόγος να του κλείνεις στη θέα ή τον αερισμό, βάζοντας του περισσότερες από μία ταΐστρες.
 
Tobrex αλοιφή, μικρή ποσότητα μόνο στον οφθαλμό μια με δύο φορές την ημέρα.
Δεν είμαι γιατρός αλλά από αναζήτηση αυτά είχα βρει και όντως βοηθάνε πολύ και τον δικό μου ασθενή (αναρρώνει ακόμα).
 
Πολύ ωραία τα νέα σου.
Τις 2 ταΐστρες τις αφαίρεσες; Πέραν των άλλων, εκεί μέσα μπαγιατεύει η τροφή με πιθανότητες να υπάρχει και μικροβιακή αλλοίωση όπως είναι εκτεθειμένη σε εξωτερικές συνθήκες. Επίσης τη μοναδική ταΐστρα που θα απομείνει, καλό θα ήταν να τη βάλεις στην πιο απομακρυσμένη θέση από την ποτίστρα, διότι έτσι θα αποφύγεις το νότισμα των σπόρων (υγρασία + θερμοκρασία = βέλτιστες συνθήκες για ανάπτυξη παθογόνων μικροοργανισμών). Τέλος, όταν θα βάζεις μπανιέρα στο κλουβί, χρήσιμο θα ήταν η ταΐστρα να έχει βγει για τον ίδιο λόγο.
 
Back
Top