Ασθένειες Είναι ευλογιά αυτό στο μάτι του καναρινιού μου;

Για να συνεννοηθούμε και να βγεί και ένα χρήσιμο συμπέρασμα...
Γι αυτό καλο είναι να αντιμετωπίζεται η αιτία των μολύνσεων και όχι τα συμπτώματα
Φαντάζομαι οτι το πιθανό αίτιο είναι η τριχομονάδα και οτι το σύμπτωμα είναι το πρησμένο μάτι.
Η ερώτησή μου είναι... Μας κάνει το FLAGYL για θεραπεία του αιτίου (Τριχομονάδα);
Η απάντηση στο άρθρο είναι ΝΑΙ , η δική σου είναι ΟΧΙ .
Το κατάλαβα καλά ή έχεις κάτι άλλο, διαφορετικό, να προσθέσεις σαν απάντηση σ' αυτή την απλή ερώτηση ;
 
Το Flagyl προτάθηκε για την τριχομονάδα. Ποιος είπε ότι η τριχομονάδα είναι βακτήριο;
δεν λέω αυτό. Στο μάτι εξωτερικά δεν μπορεί να αναπτυχθούν αναερόβια μικρόβια και η τριχομονάδα θέλει τέτοιες συνθήκες.
Ας υποθέσουμε όμως ότι υπάρχει στον πεπτικό σωλήνα αποβάλλεται - από τα πόδια στα κλαδάκια - μετά το μπάνιο τα πουλιά τρίβονται έντονα στα κλαδακια και μπορεί να προκαλέσει ενός είδους μολυνση η οποία δεν είναι θανατηφορα
 
Για να συνεννοηθούμε και να βγεί και ένα χρήσιμο συμπέρασμα...

Φαντάζομαι οτι το πιθανό αίτιο είναι η τριχομονάδα και οτι το σύμπτωμα είναι το πρησμένο μάτι.
Η ερώτησή μου είναι... Μας κάνει το FLAGYL για θεραπεία του αιτίου (Τριχομονάδα);
Η απάντηση στο άρθρο είναι ΝΑΙ , η δική σου είναι ΟΧΙ .
Το κατάλαβα καλά ή έχεις κάτι άλλο, διαφορετικό, να προσθέσεις σαν απάντηση σ' αυτή την απλή ερώτηση ;
Η απαντησή μου FLAGYL για τριχομονάδα γενικά ναι αλλά όχι για το μάτι.
Αν κάποιος το δώσει δε θα γίνει κάτι. Αλλη ουσία πιο καλή για πρωτόζωα ronidazole
 
Στο μάτι εξωτερικά δεν μπορεί να αναπτυχθούν αναερόβια μικρόβια και η τριχομονάδα θέλει τέτοιες συνθήκες.
Μα κανείς δεν είπε ότι πρόκειται για βακτήρια. Επαναλαμβάνω ότι ακριβώς επειδή οι συνθήκες εξωτερικά του ματιού είναι ευνοϊκές για την ανάπτυξη τριχομονάδας, το Flagyl προτάθηκε ως φάρμακο για την αντιμετώπιση της, επειδή το Flagyl είναι όντως ένα φάρμακο που μεταξύ άλλων, θεραπεύει την τριχομονάδα.

Σημειώνω ότι δεν υποστηρίζω ότι είναι ή όχι τριχομονάδα. Απλά απαντώ επειδή τουλάχιστον σε εμένα ο συλλογισμός σου δεν βγάζει νόημα. Η άποψή μου επί του θέματος είναι αυτή που κατέθεσα στο μήνυμα #38.
 
Και πως αντιμετωπιζεται η μόλυνση αυτή στο μάτι; Μπορεί να περάσει κι από μόνη της;
συνήθως αυτό στο μάτι είναι σταφυλόκοκκος και χρειάζεται μία αντιβίωση που να τον καθαρίζει
 
Μα κανείς δεν είπε ότι πρόκειται για βακτήρια. Επαναλαμβάνω ότι ακριβώς επειδή οι συνθήκες εξωτερικά του ματιού είναι ευνοϊκές για την ανάπτυξη τριχομονάδας, το Flagyl προτάθηκε ως φάρμακο για την αντιμετώπιση της, επειδή το Flagyl είναι όντως ένα φάρμακο που μεταξύ άλλων, θεραπεύει την τριχομονάδα.

Σημειώνω ότι δεν υποστηρίζω ότι είναι ή όχι τριχομονάδα. Απλά απαντώ επειδή τουλάχιστον σε εμένα ο συλλογισμός σου δεν βγάζει νόημα. Η άποψή μου επί του θέματος είναι αυτή που κατέθεσα στο μήνυμα #38.
ΔΕΝ ΣΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ
Αναερόβιες συνθήκες σημαίνει καθόλου οξυγόνο. Πως το μάτι εξωτερικά έχει κατάλληλες συνθήκες για αναπτυξη τριχομονάδας όταν αυτή δεν μπορεί να αναπτυχθεί στο οξυγόνο. Θα μπορούσε να αναπτυχθεί εσωτερικά του ματιού ; ίσως ναι
 
Αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι ότι επειδή μπορείς να δεις μόνο αυτό που δημιουργείται εξωτερικά του ματιού από το πρόβλημα που υπάρχει, θεωρείς ότι το πρόβλημα βρίσκεται εξωτερικά του ματιού.

Εν πάση περιπτώσει, χωρίς καλλιέργεια και μικροσκοπική εξέταση, ό,τι κι αν πούμε είναι αδύνατο να απαντήσουμε με ακρίβεια στην ερώτηση του θέματος.
 
Αυτό που δεν καταλαβαίνεις είναι ότι επειδή μπορείς να δεις μόνο αυτό που δημιουργείται εξωτερικά του ματιού από το πρόβλημα που υπάρχει, θεωρείς ότι το πρόβλημα βρίσκεται εξωτερικά του ματιού.

Εν πάση περιπτώσει, χωρίς καλλιέργεια και μικροσκοπική εξέταση, ό,τι κι αν πούμε είναι αδύνατο να απαντήσουμε με ακρίβεια στην ερώτηση του θέματος.
συμφωνώ μαζί σας. επειδή ΄σε τέτοιου είδους site μπορεί η ευθείες απαντήσεις να παρεξηγηθούν και να δεχθείς και επίθεση τις αποφεύγω. ως απάντηση στο θεμα γενικά σας παραπέμπω σε μία απάντηση του κυρίου mgerom στο θέμα πρησμένο μάτι καρδερίνας στις ασθένειες ιθαγενών.#4 νομιζω
 
Μετά από μια βδομάδα flagyl μια εβδομάδα διάλειμμα, μια εβδομάδα flagyl θεραπεία, τώρα κάπως έχω φτάσει στο σημείο κ έχω ηρεμήσει. χρησιμοποίησα και το trichobacter σκόνη, καμία βδομάδα. έχασα γύρω στα 5 πουλιά περίπου, σε κοντινό κλουβί έχω δύο αδέρφια φετινάρια που δεν επηρεάστηκαν και σε 15 μέτρα κλούβα με μάνες πατέραδες. Προς τα παρόν βλέπω ύφεση. Ερώτηση. Τα πουλιά να τα απομονώσω η μετά από πτερροοια να τα ενσωματώσω, υπάρχει η πιθανότητα να ξανανωσησουν;
 
Back
Top