Ασθένειες Είναι ευλογιά αυτό στο μάτι του καναρινιού μου;

Φετος η ευλογία είναι πολυ επιθετική. Δεν δείχνει ελεος.. Αμα βγει στο ματι ή στο ράμφος δυσκολα τα καταφέρνει το καναρινι.. Μακαρι αυτο το μαρτύριο να σταματησει.
 
Καλησπερα κ καλό δεκαπενταυγουστο. Αφού ξεκίνησα την θεραπεία με το FLAGYL μια εβδομάδα, έκανα παύση μια εβδομάδα με νερό και ξαναέβαλα Flagyl μια εβδομάδα. Δυστυχώς χτες είδα ακόμα ένα πουλί να έχει βγάλει πάλι στο μάτι του ένα σπυράκι κ σε γρήγορο χρονικό διάστημα να επιδεινωνεται γρήγορα. Εν τω μεταξύ όλα τα πουλιά παρουσιάζουν στο δεξί μάτι. Άμα το πουλί δεν τα καταφέρει και πεθάνει να ανοίξω το στόμα; Σήμερα που πήγα να αγοράσω τροφές για τα πουλιά ο κτηνίατρος μου σύστησε ένα φάρμακο με την επωνυμία "Tricobacter" Το έχει δοκιμάσει κανείς;
 
Για τριχομονάδες chevikol ή flagyl.Άνοιξε και αύριο το στόμα να δεις τί γίνεται. Στο βάθος δες με φακό.
 
Δες αν έχει γενικά σάλια πολλά και αν είναι κάπως περίεργη άσπρη μάζα ή κίτρινη στο βάθος.Αν είναι τριχομονάδες πάντα...η ευλογιά είναι σε έξαρση αλλά δεν μπορώ να στο πω με βεβαιότητα. Δες με προσοχή αύριο και θα δούμε. Το flagyl αν το έδωσες όπως στο είπε ο Γιάννης θα κάνει δουλειά δεν χρειάζεται φαντάζομαι άλλο. Είναι δυνατό για τα νεφρά οπότε δεν είναι και ότι καλύτερο για συχνή χρήση...
 
δεν υπαρχει κανενας κτηνιατρος που να ξερει απο καναρινια εκει που εισαι; Κριμα να τα χανεις.
δε δινεις πολλα στοιχεια για να πει καποιος τι εχει.
ο λαιμος καθαρος;τρωνε; κουτσουλιες; Ποσες μερες νοσησε πριν χαθει
 
δεν υπαρχει κανενας κτηνιατρος που να ξερει απο καναρινια εκει που εισαι; Κριμα να τα χανεις.
δε δινεις πολλα στοιχεια για να πει καποιος τι εχει.
ο λαιμος καθαρος;τρωνε; κουτσουλιες; Ποσες μερες νοσησε πριν χαθει
Έχω γράψει πιο πάνω σχετικά με τα πουλιά. Φετινά πουλιά σε κλούβα 10 περίπου, σε εξωτερικό χώρο. Δικη μου γέννα. Οποιο πουλί εμφανίζει στο μάτι πρόβλημα απομονωνεται από τα άλλα, και μπαίνει σε κλουβί μόνο του. Τα πουλιά τρώνε πίνουν κανονικά αλλά σε γρήγορο χρονικό διάστημα πάει και στο άλλο μάτι, πεθάνει γρήγορα. Ακολούθησα όλες τι οδηγίες αγωγή με Flagyl. Σε απόσταση έχω άλλη κλούβα με τους γονείς. Στα 15 χρόνια που έχω καναρίνια πρώτη φορά παθαίνω τέτοιο πράγμα.
 
Σπύρο, πώς πάει;
Σε τι φάση ειναι τα πουλιά;
Έχεις βάλει αποτελεσματική προστασία για τα κουνούπια σε καθε κλουβι;
Τι αποφάσισες; Θα ξεκινήσεις το νέο φάρμακο;
Ειναι όντως κτηνίατρος αυτός που σου το συνέστησε ή προκειται για εκτροφέα ή κάτοχο πετσοπ;

Παιδιά, δεν ειμαι καθόλου βέβαιος, αλλά πριν λίγους μήνες μέλος μας με παπαγάλο Ζακό δεν απευθύνθηκε σε κτηνίατρο στη Λέσβο, νομιζω γυναίκα, που είχε γνώσεις σε πτηνά; Αν ναι, μπορεί κανεις να βρει το θεμα; Κάτι γινόταν με το ρουθούνι του παπαγάλου.
Ίσως και δεν θυμάμαι καλά και ήταν απο Σάμο.
 
Καλήμερα σας,
Θεωρείται ότι έχω το ίδιο πρόβλημα με το καναρίνι μου και θα πρέπει να ακολουθήσω την ίδια αγωγή που συστήνεται στο φίλο παραπάνω.
 

Συνημμένα

  • rsz_1.webp
    rsz_1.webp
    14,2 KB · Προβολές: 60
  • rsz_3.webp
    rsz_3.webp
    14,2 KB · Προβολές: 39
  • rsz_22.webp
    rsz_22.webp
    16 KB · Προβολές: 40
Καλήμερα σας,
Θεωρείται ότι έχω το ίδιο πρόβλημα με το καναρίνι μου και θα πρέπει να ακολουθήσω την ίδια αγωγή που συστήνεται στο φίλο παραπάνω.
Πρέπει να πας το πουλάκι στο γιατρό και να το χωρίσεις άμεσα, απο τα άλλα πουλάκια.
 
θα μου επιτραπεί μια παρέμβαση σχετικά με το παραπάνω πρόβλημα. ΜΗΝ ΣΑΣ ΠΙΑΝΕΙ ΠΡΕΜΟΥΡΑ.
Το παραπάνω πρόβλημα είναι τριχομονάδα ή σταφυλόκκοκος και συνήθως συμβαίνει την εποχή αυτή λόγω συχνών μπανιαρισμάτων. Τα νερά που πέφτουν γύρω γύρω δημιουργούν εστίες μολυνσης αφού λόγω της ζέστης τα μικρόβια αναπτύσσονται πολύ γρήγορα. Κακώς δίνετε flagyl . Μπορείτε να δώσετε το αντίστοιχο για τριχομονάδες ή γενική αντιβίωση σε όλα τα πουλιά (δε χρειάζεται απομόνωση), να περιορίσετε τα λουτρά και στην περίπτωση που δεν βλέπουν (γιατί το μάτι δεν χάνετε ) να τους δίνετε σταγόνες πυκνού διαλύματος κατευθείαν στο στόμα. Θα χρειαστούν δέκα μέρες για να γίνουν καλά και 15 συνέχής χορήγηση αντιβίωσης αφού δεν αρρωσταίνουν όλα ταυτόχρονα μαζί με βιταμινούχα σκευάσματα κατά προτίμηση όχι στο νερό. σε ότι αφορά τα κουνούπια θα σας δειξω σε λίγο φωτό
 
Έχω γράψει πιο πάνω σχετικά με τα πουλιά. Φετινά πουλιά σε κλούβα 10 περίπου, σε εξωτερικό χώρο. Δικη μου γέννα. Οποιο πουλί εμφανίζει στο μάτι πρόβλημα απομονωνεται από τα άλλα, και μπαίνει σε κλουβί μόνο του. Τα πουλιά τρώνε πίνουν κανονικά αλλά σε γρήγορο χρονικό διάστημα πάει και στο άλλο μάτι, πεθάνει γρήγορα. Ακολούθησα όλες τι οδηγίες αγωγή με Flagyl. Σε απόσταση έχω άλλη κλούβα με τους γονείς. Στα 15 χρόνια που έχω καναρίνια πρώτη φορά παθαίνω τέτοιο πράγμα.
λαθος αγωγη
 
τσίμπιμα κουνουπιού στις αρθρώσεις και στην ουρα αφού λόγω της πτώσεις των φτερών βρίσκουν πιο ευκολα δερμα
rsz_cam00457.webp rsz_1cam00461.webp rsz_cam00459.webp
 
θα μου επιτραπεί μια παρέμβαση σχετικά με το παραπάνω πρόβλημα. ΜΗΝ ΣΑΣ ΠΙΑΝΕΙ ΠΡΕΜΟΥΡΑ.
Το παραπάνω πρόβλημα είναι τριχομονάδα ή σταφυλόκκοκος και συνήθως συμβαίνει την εποχή αυτή λόγω συχνών μπανιαρισμάτων. Τα νερά που πέφτουν γύρω γύρω δημιουργούν εστίες μολυνσης αφού λόγω της ζέστης τα μικρόβια αναπτύσσονται πολύ γρήγορα. Κακώς δίνετε flagyl . Μπορείτε να δώσετε το αντίστοιχο για τριχομονάδες ή γενική αντιβίωση σε όλα τα πουλιά (δε χρειάζεται απομόνωση), να περιορίσετε τα λουτρά και στην περίπτωση που δεν βλέπουν (γιατί το μάτι δεν χάνετε ) να τους δίνετε σταγόνες πυκνού διαλύματος κατευθείαν στο στόμα. Θα χρειαστούν δέκα μέρες για να γίνουν καλά και 15 συνέχής χορήγηση αντιβίωσης αφού δεν αρρωσταίνουν όλα ταυτόχρονα μαζί με βιταμινούχα σκευάσματα κατά προτίμηση όχι στο νερό. σε ότι αφορά τα κουνούπια θα σας δειξω σε λίγο φωτό
Σε παρακαλώ πες μου ποιο φάρμακο θα ήταν καλύτερο για αυτή τη περίπτωση;
 
Το παραπάνω πρόβλημα είναι τριχομονάδα ή σταφυλόκκοκος και συνήθως συμβαίνει την εποχή αυτή λόγω συχνών μπανιαρισμάτων.

Ωραία μέχρις εδώ. Το κατάλαβα.

Κακώς δίνετε flagyl . Μπορείτε να δώσετε το αντίστοιχο για τριχομονάδες ή γενική αντιβίωση σε όλα τα πουλιά

Εδώ δυσκολεύομαι γιατί διαβάζω στο άρθρο.. https://community.petbirds.gr/threads/Η-Τριχομονάδωση-των-πτηνών.17698/
Επειδή η Τριχομονάδα είναι πρωτόζωο, είναι άσκοπη η θεραπεία με αντιβιοτικά ή τα αντιπαρασιτικά φάρμακα όπως η Ιβερμεκτίνη. Η συνιστώμενη θεραπεία γίνεται με Flagyl.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Σε παρακαλώ πες μου ποιο φάρμακο θα ήταν καλύτερο για αυτή τη περίπτωση;
Όχι εμείς φίλε μου. Αυτή, καταρχήν είναι δουλειά γιατρών.

Γενικά πάντως, μην βασίζεσαι σε διαδικτυακές διαγνώσεις. Έχει γράφει σε αυτή τη συζήτηση ότι είναι τριχομονάδα. Έχει γραφεί ότι είναι ευλογιά, που ακόμη και αν είναι δεν υπάρχει θεραπεία. Σε λίγο θα γραφεί ότι πρόκειται για ορνίθωση.

Μπορούμε να αρχίσουμε να προτείνουμε ο καθένας το φάρμακο που πιστεύει ότι θα βοηθήσει και είτε θα θεραπευθεί το πουλάκι, είτε θα υποκύψει από την ταλαιπωρία των πειραμάτων. Στην πρώτη περίπτωση θα πεις μπράβο που τα καταφέραμε, στη δεύτερη μπράβο που προσπαθήσαμε να βοηθήσουμε. Δυστυχώς ή ευτυχώς, δεν είναι αυτός ο σκοπός μας.

Σε αυτό το φόρουμ βρισκόμαστε επειδή έχουμε όλη την καλή διάθεση να σου πούμε πως πιστεύουμε ότι μπορείς να κρατήσεις τα πουλάκια σου υγιή. Όταν όμως υπάρχει ασθένεια, ο δικός μας ρόλος περιορίζεται στο να σε βοηθήσουμε να βρεις τον καταλληλότερο γιατρό για να αναλάβει ως ειδικός το πρόβλημα.
 
τσίμπιμα κουνουπιού στις αρθρώσεις και στην ουρα αφού λόγω της πτώσεις των φτερών βρίσκουν πιο ευκολα δερμα
View attachment 51328 View attachment 51329 View attachment 51330
Ωραία μέχρις εδώ. Το κατάλαβα.



Εδώ δυσκολεύομαι γιατί διαβάζω στο άρθρο... https://community.petbirds.gr/threads/Η-Τριχομονάδωση-των-πτηνών.17698/
Επειδή η Τριχομονάδα είναι πρωτόζωο, είναι άσκοπη η θεραπεία με αντιβιοτικά ή τα αντιπαρασιτικά φάρμακα όπως η Ιβερμεκτίνη. Η συνιστώμενη θεραπεία γίνεται με Flagyl.

Η μετρονιδαζόλη (metronidazole) ανήκει στην ομάδα των νιτροϊμιδαζολών. Η μετρονιδαζόλη είναι ένα προφάρμακο, που ενεργοποιείται ενδοκυτταρίως και στη συνέχεια συνδέεται με το DNA, διαταράσει την ελικοειδή δομή του, αναστέλλει την βακτηριακή σύνθεση νουκλεϊκών οξέων και με αποτέλεσμα το θάνατο των βακτηριδιακών κυττάρων.
Το FLAGYL περιέχει μετρονιδαζόλη, ένα φάρμακο που χρησιμοποιείται για τη θεραπεία των τριχομονάδων του ουροποιογεννητικού συστήματος, την αμοιβάδωση, τη λαμβλίαση και την αντιμετώπιση λοιμώξεων από αναερόβιους μικροοργανισμούς... ΠΟΥ ΣΤΟ ΜΆΤΙ ΑΝΑΕΡΟΒΙΑ;
ύπάρχουν και άλλες ουσίες για πτηνα κυρίως όμως αναφέρονται στο έλκος που δημιουργεί η τριχομονάδα στη στοματικη κοιλοτητα και προς τα μέσα. αυτό στο μάτι ας το δούμε ως μια ιδιοτροπία του μικροργανισμού και για αυτό δεν αποτελεί σημαντικό κίνδυνο. Ο σταφυλόκοκκος όμως μποτεί να προχωρήσει επικίνδυνα και να μας δημιουργήσει πρόβλημα. Γι αυτό καλο είναι να αντιμετωπίζεται η αιτία των μολύνσεων και όχι τα συμπτώματα
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top