Ασθένειες Το αρσενικό καναρίνι είναι φουσκωμένο και κοιμάται συνέχεια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης miron
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

miron

PB New Member
Εγγραφή
5 Απρ 2017
Μηνύματα
8
Πόλη
Ηράκλειο
Γεια σας εχω ενα προβλημα κ θελω τα φωτα σας. Εχω ενα ζευγαρι καναρινια κ πριν δυο βδομαδες εφτιαξε τη φωλια η καναρα κ εκατσε δυο μερες μεσα εκτοτε δεν την ξαναειδα μεσα στη φωλια... Μηπως δεν εχουν ζευγαρωσει; Το αρσενικο δεν εχει ορεξη κ ειναι φουσκωμενο συνηθως η κοιμαται... Μηπως πρεπει να αλαξω αρσενικο;
 
ο αρσενικο δεν εχει ορεξη κ ειναι φουσκωμενο συνηθως η κοιμαται... Μηπως πρεπει να αλαξω αρσενικο;
Πρώτα πρέπει να δεις αν είναι άρρωστο...
Πιθανολογώ πως είναι τουλάχιστο αδιάθετο...
Αν όντως είναι άρρωστο, τότε πιθανότατα και το θηλυκό να έχει την ίδια κατάληξη...
Χρειάζεται να προσδιοριστούν οι λόγοι της αδιαθεσίας του αρσενικού πριν καταδικάσεις και τρίτο πουλί (το νέο αρσενικό) στην ίδια μοίρα.
 
Υπαρχει καποια γενικη αντιβιωση να του παρω; Γιατι ειναι δυσκολο να βρω καποιον ειδικο εδω που μενω...
 
Υπαρχει καποια γενικη αντιβιωση να του παρω;
Δεν υπαρχει μονο ΜΙΑ ασθενεια στα καναρινια που νικιεται απο ΕΝΑ φαρμακο σαν πανακεια. Οπως ολοι οι οργανισμοι, ετσι και αυτα μπορουν να πασχουν απο χιλια δυο πραγματα, μυκητες, τοξοπλασμα, ιούς, μικρόβια, αναπνευστικό. Για όλα αυτα τα προβληματα υγειας, υπαρχουν και πολλά φαρμακα και καποιοι ανθρωποι που εχουν περισσοτερη εμπειρία και εξοικείωση με τα πουλιά. Αν θες καποια στιγμη να δωσεις νεοσσους και μικρα καναρινακια, ασχολησου με τα καναρινια που εχεις τωρα, ψαξε εναν κτηνιατρο σε ολη την Κρητη, δεν μπορει ολο και καποιος θα ξερει απο Πτηνα, και μολις γινουν καλα τοτε τα ξαναλεμε για το ζευγαρωμα τους.

Ξέρω πως το κτηνιατρικο κεντρο Παρασυρη, στο Ηρακλειο Κρητης, έχουν κτηνιατρο και για πτηνα. Ψαξε το λιγο... μπορεις να τα βοηθησεις με τη σωστη θεραπεια.
 
Σας ευχαριστώ βρηκα τελικα ακρη κ μεσω τηλεφωνου μιλησα με εναν ειδικο κ απ τα συμπτωματα κ απο ενα βιντεακι που του εστειλα μου ειπε κ πηρα το tavernil vermicida. Του τοεδωσα χτες κ ειναι πολυ καλύτερα τωρα... Α και σήμερα βρηκα το πρωτο αυγο! Ελπιζω να πανε ολα καλα
 
Σας ευχαριστώ βρηκα τελικα ακρη κ μεσω τηλεφωνου μιλησα με εναν ειδικο κ απ τα συμπτωματα κ απο ενα βιντεακι που του εστειλα μου ειπε κ πηρα το tavernil vermicida. Του τοεδωσα χτες κ ειναι πολυ καλύτερα τωρα... Α και σήμερα βρηκα το πρωτο αυγο! Ελπιζω να πανε ολα καλα
θα βάλεις πουλί υπό φαρμακοθεραπεία σε αναπαραγωγή;
 
Πρωτον το ζευγαρωμα εχει γινει καιρο πριν... Χτες που του εδωσα το φαρμακο το χωρισα κ ηταν μονο του ασε που η θεραπεια κρατα μια μερα αυστηρα... Τωρα δηλαδη τι να κανω να κανω να γυρισω το χρονο πισω κ μην του δωσω την αντιβιωση; Ενταξει προτιμω να γινει ενταξει το καναρινι κ ας ακουω εδω τα διαφορα...
 
Κοίταξε, δεν σου λέμε διάφορα, αλλά ό,τι θεωρούμε οτι χρειάζεται για την ευζωία των φτερωτών σου φίλων. Θέλω να πω ότι δεν εχουμε καποια διάθεση να σε κριτικάρουμε, οπότε κι εσύ προσπάθησε να μην χρησιμοποιείς ασαφείς εκφράσεις όπως τα διάφορα που γράφεις πιο πάνω, οι οποίες μπορούν να ερμηνευτούν κατά διάφορους τρόπους, όχι απαραίτητα θετικούς. Αντιθέτως να σε βοηθήσουμε θελουμε, κι αυτο αν μη τι άλλο ειναι και πρεπει να ειναι σεβαστό.
Επι του θέματος τώρα:
πες μας με ποιον γιατρό επικοινώνησες ώστε να τον έχουμε στα υπόψη, οτι αν υπαρχει ανάγκη, μπορεί να ανταποκριθεί και απο απόσταση.
Πες μας ποια ειναι η διάγνωση
Και μια ακόμα ερώτηση: το αρσενικο καναρινι δεν ειναι (ελπίζω ήταν) το άρρωστο; Αυτό δεν πήρε τη θεραπεία;
 
Πρωτον το ζευγαρωμα εχει γινει καιρο πριν... Χτες που του εδωσα το φαρμακο το χωρισα κ ηταν μονο του ασε που η θεραπεια κρατα μια μερα αυστηρα... Τωρα δηλαδη τι να κανω να κανω να γυρισω το χρονο πισω κ μην του δωσω την αντιβιωση; Ενταξει προτιμω να γινει ενταξει το καναρινι κ ας ακουω εδω τα διαφορα...
Δεν σε είπε κανένας να μη του δώσεις φάρμακο!
Απλά εφόσον είχε η έχει κάτι δεν είναι σωστό να προχωρήσει σε αναπαραγωγή...
Ποτέ δεν βάζουμε τα άρρωστα για αναπαραγωγή! Μόνο όταν είναι εντελώς υγιής!
 
Δεν σε είπε κανένας να μη του δώσεις φάρμακο!
Απλά εφόσον είχε η έχει κάτι δεν είναι σωστό να προχωρήσει σε αναπαραγωγή...
Ποτέ δεν βάζουμε τα άρρωστα για αναπαραγωγή! Μόνο όταν είναι εντελώς υγιής!
Βρε Εύα, αφού ο ανθρωπος το λέει ξεκάθαρα στο ποστ 8, ότι το ζευγάρωμα είχε προηγηθεί των συμπτωμάτων.
 
Πριν ενα μηνα εβαλα τα πουλια στην ζευγαρωστρα κ ολα ηταν καλα αρχισε να φτιαχνει το θηλικο την φωλια κ δεν υπηρχε κατι ανησυχητικο. Εδω κ μια βδομαδα παρατηρησα οτι το αρσενικο ειχε τα συμπτωματα που ανεφερα κ αυτο πηρε την αγωγη... Οποτε δεν εβαλα αρρωστα πουλια να ζευγαρωσουν προεκυψε μετα.. Ασε που θα τα χωριζα εντελως σημερα λογο της ασθένειας αλλα ειδα το αυγο... Οποτε δεν μπορω να κανω κατι αλο, σε 15 μερες θα σας πω αν τελικα πετυχε η απετυχε η αναπαραγωγη.. Οσο για τον γιατρο που ρωτησα δεν θελει να πω ονομα γιατι ακουγεται αρνητικο να βγαλει συμπερασμα απο το τηλ κ ενα βιντεο.. Ελπιζω να καταλαβενεται, σας ευχαριστω ολους που απαντησατε
 
Ας ελπίσουμε να πάνε όλα καλά και να γίνει καλά το πουλάκι! Απλά άστα χώρια το ζευγάρι, μην ρισκάρεις και την υγεία του θηλυκού. Άστη να είναι μόνη της να κανει τα αυγα της και να τα κλωσήσει. Το αρσενικό πρέπει να το έχεις από κοντά σε ζεστό μέρος, να το παρακολουθείς και να το φροντίζεις πιο πολύ μέχρι να γίνει εντελώς καλα. Πράγμα που το ευχομαι κιολας...

Τελικά όμως τι είχε/έχει; Μαθαμε;
 
Δηλαδη μπορω να τα χωρισω τωρα; Εχω διαβασει οτι χρειαζεται το αρσενικο γιατι ταΐζει τα μικρα μετα απο καποιο διαστημα... Να το κάνω;
 
Δηλαδη μπορω να τα χωρισω τωρα; Εχω διαβασει οτι χρειαζεται το αρσενικο γιατι ταΐζει τα μικρα μετα απο καποιο διαστημα... Να το κάνω;
Αν το αρσενικό σου είναι αρρωστο, που ετσι φαινεται να ειναι, οσο το αφηνεις μαζι με το θηλυκο και αργοτερα με τους νεοσσους (αν υπαρξουν) βαζεις σε κινδυνο και την υγεια του θηλυκου και των μωρων. Αν ειναι ενσπορα θα τα καταφερει μια χαρα μονη της η καναρα. Μακρια λοιπον ο αρσενικος μεχρι να γινει εντελως καλα.
 
Back
Top