Ασθένειες Το ζεμπρακι μου αιμορραγει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης descrok
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

descrok

PB New Member
Εγγραφή
4 Αυγ 2014
Μηνύματα
204
Πόλη
Θεσσαλονίκη
σημερα το πρωι ξυπνησα και πηγα να αλαξω αυγοτροφη και το ζεμπρακι το θυλικο καθησε στο χερι μου. Με το που εβγαλα το χερι μου ειδα ότι ηταν γεματο εματα και το ζεπρακι να αιμοραγει κατο από το φτερω τι πρεπει να κανω;(για αυτό τλικα πετουσε αδεξια)
 
Εχτες δηλαδη που ηρθε στο χερι σου δεν ειχε αιματα; Δεν ειδες τιποτα;
Μπορει να μην πεταει γι αυτο αδεξια, αλλα να το επαθε απο το σοκ και το αδεξιο πεταγμα επειδη ηταν ανησυχο.

Βαλε φωτογραφιες απο την χτυπημενη περιοχη αν μπορεις, ή ακομα καλυτερα αν εχει τετοια αιμορραγια οπως λες πηγαινε το στον κτηνιατρο.
 
χτες ειχε ένα πουπουλο που εξηχε εκει περα σημερα δεν υπαρχει και αιμοραγει επεισης από εκει που το πηρα μαλονε με της αλες και τις ξεουπουλιασαν το κεφαλι

επεισης εβαλα ένα μπανιερακι και εκνε πανιο να φυγουν τα εματα επησης καθετε στο πατο του κλοβιου και κουνιεε(τρεμει περιπου)
 
Ε τοτε τι περιμενεις και δεν τρεχεις τωρα στον κτηνιατρο; Οτι και να λες σε μενα ουτε γιατρος ειμαι ουτε φωτογραφιες εβαλες.
 
δεν είμαι ακομα συγουρος από αυτά που βλεπω τορα εχω κατι αγωνες θα δω την καταστασητης όταν γηρυσω και αναλογα πρατω

φοτο δεν μπορω δεν εχω φοτογραφικη
 
Δωσε αμεσα λιγες σταγονες πορτοκαλαδας ειτε φρεσκοανοιγμενης αν ειναι ετοιμος χυμος ειτε φρεσκοστιμμενης! Δωσε με συρριγκα στο στομα και αν δεν πινει σταξε στα ρουθουνια θα το τραβηξει απο εκει

Βαλε cornflower στην πληγη αν συνεχιζεται η αιμοραγια.Αν εχεις βαλε και pulvo spray

Eπικοινωνησε αμεσα με γιατρο αν συνεχιζει να αιμοραγει. Να το εχεις καπου ησυχα και ζεστα
 
Συγγνωμη που θα γινω αποτομη, αλλα μας κοροιδευεις;

Πηρες ενα ζωντανο πλασμα το οποιο εντρομος μας αποκαλυπτεις οτι αιμορραγει, και τωρα λες εχει αγωνες; Δεν υπαρχει καποιος ανθρωπος σε αυτο το σπιτι που οσο εσυ θα.. Αγωνιζεσαι να το παει στον κτηνιατρο;

Οσο για τις φωτογραφιες υπαρχουν και τα κινητα. Δεν ξερω πραγματικα η σταση σου μου δειχνει μια παντελη αδιαφορια, δηλαδη μην προσπαθησουμε και λιγο για το ζωο, ουτε να προσπαθησουμε σε αυτους τους ανθρωπους που ασχολουνται μαζι μας να τους δωσουμε πληροφοριες και οτι χρειαζονται για το δικο μας καλο.

Ζητας αμεσα βοηθεια και μετα λες "ε δε βαριεσαι θα παω να κανω κατι και μετα θα δω πως θα ειναι" , αν ησουν στην ιδια κατασταση πιστεψε με δεν θα ηθελες να αναβαλλουν την επισκεψη σου στο γιατρο. Με συγχωρεις αλλα εγω δεν μπορω καν να προσπαθησω να σε βοηθησω.

@jk21 Σε ευχαριστω θερμα.
 
δεν είναι συγουρο ότι είναι αρροτο μπορει να χτυπησε για αυτό να αιμοραγει μπορει να κρυοσαι από το νερο και για αυτο να ψηλο τρεμει
 
δηλαδι αν δεν είναι αρροστο και ο κτηνίατρος μου παρει ετσει 50€ να εισαι συγουρος πριν πραξεις και τορα ηρεμησα

το ιδιο εγεινε και με ένα μπατζι που ειχα και στο τελος αποδηχτηκε πος δεν ειχε τιοτε

και παω να παρω πορτοκαλια

Συγγνωμη που θα γινω αποτομη, αλλα μας κοροιδευεις;
είναι η προτη μου αγωνες ολοι οι συγκενεις μου θα ερθουν να με δουν προσπαθουσα για αυτους 2 χρονια ο κυριος μου περιμενει πολλα από μενα επειδή είμαι ο καλυτερος της ομαδας και μου λες να μην παω το πουλι δεν θα παθει τιποτα ληγες ωρες 2 το πολυ
 
Περνάει πτερόρροια το ζεμπράκι σου; Βάλε φωτογραφίες του και από τα κλουβιά!
 
Πως τα πήγες στους αγώνες;
τα αποτελέσματα δεν βγηκαν αλλα 10τος
Ειπαμε κανεις οτι νομιζεις, δεν θα σου πω εγω ουτε μπορω γενικα να πω τιποτε αλλο.
το πηγα σε κτηνιατρο ηταν κληστος και η κατασταση χηροτερευη τορα εχει λιγοτερα πουπουλααπο το αριτερο χερι και δεν μπορει να παιταξει καλα
 
Οι γιατροι αν δεν ειναι εκτακτο περιστατικο κλεινουν συνηθως γυρω στη 1 το μεσημερι. Οι αγωνες προειχαν. Εγω δεν ξερω και δε μπορω να πω κατι περισσοτερο. Λυπαμαι.
 
Τηλ Ανάγκης δεν έχει αυτός ο γιατρός στην βιτρίνα του. Με τους γονείς σου μίλησες είδαν το πρόβλημα που έχει το πουλάκι. Τι σε συμβούλευσαν να κάνεις; Έχει ενδιαφέρον η απάντησή σου.
 
με συμβουλεψαν να ροτησω τι θα χριαστει για να ξανα αναπτειξη το φτερομα του και καλυτερη αναπτηξη γενικα γι να περνει βιταμηνες, την δευτερα θα παμε σε ένα πετ σοπα κτηνιατρο

επεισης δεν τρωει ουτε νερο πεινη είναι στο πατο του κλουβιου και επειδή δεν εχει πολα φτερα στο αριστερο φτερ δεν μπορει να ανεβει(πορω να διαλησω την αυγοτροφη σε νερο και να του την δοσω αν ναι πειτε μου πος και πως θα του την δοσω)
 
Βγάλε όλες τις πατήθρες από το κλουβί και βάλε τροφή και νερό στον πάτο του κλουβιού ώστε αν το πουλί θελήσει να μπορέσει να φάει.
 
μα αφου εχω μαζι και το άλλο το αρσενικο το νερο το κανονισα το εδοσα με συριγκα και τρφη του βαζω να φαει αλλα
τι θα χριαστει για να ξανα αναπτειξη το φτερομα του και καλυτερη αναπτηξη γενικα γι να περνει βιταμηνες, την δευτερα θα παμε σε ένα πετ σοπα κτηνιατρο
 
Δωσε αμεσα λιγες σταγονες πορτοκαλαδας ειτε φρεσκοανοιγμενης αν ειναι ετοιμος χυμος ειτε φρεσκοστιμμενης! Δωσε με συρριγκα στο στομα και αν δεν πινει σταξε στα ρουθουνια θα το τραβηξει απο εκει

Βαλε cornflower στην πληγη αν συνεχιζεται η αιμοραγια.Αν εχεις βαλε και pulvo spray

Eπικοινωνησε αμεσα με γιατρο αν συνεχιζει να αιμοραγει. Να το εχεις καπου ησυχα και ζεστα

Σταγόνες πορτοκαλάδα (φυσικό πορτοκάλι) του έδωσες; Εννοώ τις οδηγίες του Δημήτρη
 
Back
Top