Ασθένειες Το ζεμπρακι μου αιμορραγει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης descrok
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
ειπα μικροι αιμοραγια οπου με το νερο σταματησε το τρεμουλο ηταν από το σοκ από την αλαγη περιβαλοντος κι λογικα περναει περοροια γιατι σημερα παιταει! Εβγαλε πούπουλα καινουργια και λιγοκα θα εσπασε κανενα φτερο για εκανε την πληγη και γενικα μπορει να παιταξει και να κηνιθει!

Δε χρειάζεται τώρα πορτοκάλι, δες αύριο εάν πίνει νερό και τρώει είναι εντάξει, να παρακολουθείς για πιθανή αιμορραγία, (να το αφήσεις σε ήσυχο χώρο) εάν συμβεί να του βάλεις στην αιμορραγία εφόσον την καθαρίσεις αλεύρι, να το πιέσεις για 5 λεπτά προσοχή πως θα πιάσεις το πουλί δεν σφίγγουμε το στήθος γιατί πεθαίνει.
σημερα ναι παιταει και πηνει νερο και τρωει αν δεν φαει θα του δοσω στο χερι
 
Γιάννη διάβασα το θέμα σου με πολύ προσοχή και αυτό που έχω να σου πω ειναι:
Συγγνωμη που θα γινω αποτομη, αλλα μας κοροιδευεις;
Γιατί από ότι κατάλαβα αυτό κάνεις.

που να βρω πορτοκαλη σαββατο απόγευμα για αυτό λεω με κατι που εχω
Καλά πορτοκάλι σου είπαν να βρεις όχι ψύλλο στα άχυρα.
Λυπάμαι ειλικρινά γιατί ενδιαφέρθηκαν τόσα μέλη να σε βοηθήσουν με απλούς τρόπους και εσύ δεν έπραξες τίποτα από τις συμβουλές που σου έδωσαν. Δεν έδειξες το παραμικρό ενδιαφέρον, ανέβασες ένα θέμα που ενδιαφέρθηκαν όλοι εκτός από τον ενδιαφέρομενο. Τα πουλάκια δεν είναι παιχνίδι παίξε καλύτερα playstation. Τα ζεμπρακια δεν είναι παπαγάλοι να τα έχουμε στο χέρι. Τέλος, το πουλάκι χθες ήταν με αίματα στον πάτο του κλουβιου, χωρις φτερα, δεν έτρωγε δεν έπινε και δεν μπορούσε καν να πετάξει. Σήμερα έβγαλε φτερά και πετάει μια χαρά! Τέλος καλό όλα καλά. Και ζήσαν αυτοί καλά και εμείς καλύτερα!
 
Αγαπητά μέλη του ΡΒ , Η ανωνυμία πίσω από ένα πληκτρολόγιο και μια οθόνη, ένα ψεύτικο nickname με πλαστά στοιχεία, πολλές φορές διεγείρει αρρωστημένους εγκεφάλους που θέλουν να κάνουν δυσάρεστες πλάκες σε βάρος άλλων ατόμων. Δώσαμε μεγάλη αξία στο μέλος @descrok και το αποτέλεσμα είναι να μας κοροϊδεύει συνεχώς.

Υ. Γ Αν είσαι 11 χρονών θα σε συμβούλευα να ασχοληθείς με το σχολείο σου που δεν πρέπει να αγαπάς και πολύ και όχι με τα ζωντανά διότι είσαι πολύ ανώριμος.

Τελειώνοντας κανε ότι σε φωτίσει ο Θεός ( όπως σου είπα και σε προηγούμενο post )
 
οπα τα παρρεξηγησατε εκεινην την στιγμη ημουν αναστατομενος και δεν καταλβα οτι ειχε μια πλη πτεροροια και απλος ενα φτερο εσπασε και ειχε μικρη αιμοραγια

Αγαπητά μέλη του ΡΒ , Η ανωνυμία πίσω από ένα πληκτρολόγιο και μια οθόνη, ένα ψεύτικο nickname με πλαστά στοιχεία, πολλές φορές διεγείρει αρρωστημένους εγκεφάλους που θέλουν να κάνουν δυσάρεστες πλάκες σε βάρος άλλων ατόμων. Δώσαμε μεγάλη αξία στο μέλος @descrok και το αποτέλεσμα είναι να μας κοροϊδεύει συνεχώς.

Υ. Γ Αν είσαι 11 χρονών θα σε συμβούλευα να ασχοληθείς με το σχολείο σου που δεν πρέπει να αγαπάς και πολύ και όχι με τα ζωντανά διότι είσαι πολύ ανώριμος.

Τελειώνοντας κανε ότι σε φωτίσει ο Θεός ( όπως σου είπα και σε προηγούμενο post )
μεγαλο λαθος!
φιληκα
 
Αν είσαι 11 χρονών θα σε συμβούλευα να ασχοληθείς με το σχολείο σου που δεν πρέπει να αγαπάς και πολύ και όχι με τα ζωντανά διότι είσαι πολύ ανώριμος.
καοαν ημουν ανοριμος ουτε περσι θα ειχα σοσει εναν νεωσω σπουργητι ουτε φετος ενα κουταβι (και περναει πτεροροια το κλουβι σημερα ειχα στο πατομα πουπουλα
 
Γιάννη αλήθεια πόσο χρονών είσαι;

Εύχομαι περαστικά στο μικρό ζεμπράκι σου! Πως είναι; Το έχεις ακόμα με τον αρσενικό στο ίδιο κλουβί;
 
11 και παρα πολύ καλυτερα πεινη τρωει (όταν βλεπω)δεν το ελενχω και με καμερες μπορεσε να παιτακει κα είναι γεματ θετικη ενεργεια και αρχισε να βγαζει κανουρια πούπουλα!(τορα που πηρα πορτοκαλι να του δοσω;) βαιβεα καμια φορα χανει την υσοροπι του επειδή ακομα δεν εχει βγαλει όλα τα καινουρια φτερα
 
Παρακολουθω και γω το θεμα απο την αρχη... Και εχω να πω. Γιαννη μου το πουλακι ειναι σιγουρα καλα;Ξαφνικη αιμορραγια, πολυ αιμα, κι επειτα παυση της αιμορραγιας ετσι απλα και ολα καλα λιγο περιεργο μου ακουγεται. Επισης δεν μπορω να πιστεψω οτι το πουλακι χανει την ισορροποια του και δεν μπορει να πεταξει καλα λογω της πτερορροιας. Το προβλημα στην ισορροποια του πουλιου αυτοματως παραπεμπει σε "προβλημα" που δεν "ξεπερνιεται" τοσο απλα..Ισως μερικα μελη σου μιλησαν λιγο αποτομα, δικαιολογιμενα βεβαια αν σκεφτεις οτι προσπαθουν να βοηθησουν και ακρη δεν βγαζουν, στην τελικη δειχνεις σαν να μην δεχεσαι καμοια βοηθεια. Δεν ειμαστε μπαμπουλες εδω περα, αν η κατασταση του πουλιου ειναι καποια αλλη απ αυτην που μας περιγραφεις, γιατι τετοια ξαφνικη αναρρωση μου φαινεται λιγο απιθανη, σε παρακαλω να μας ενημερωσεις για να μας βοηθησεις να σε καθοδηγησουμε. Εχει ζητηθει απο τα πρωτα μηνυματα αλλα δεν το εκανες, μια φωτογραφια ομως θα βοηθουσε πολυκαι δεν χρειαζεται μηχανη για να την βγαλεις, απο το κινητο σου εστω.Βοηθησε μας να σε βοηθησουμε.🙄
 
ειρηνη το πουλι ειχε μια μικρη αιμοραγια αλλα από το ανχος μου την εκανα τεραστια και από ότι πιστευω ναι είναι σηγουρα καλα επειδή δεν χανει την ισροποια του παει να πεαξει καπου και απλος πεφτει επειδηδεν εβγαλε ακομα όλα τα φτερα επεισης κελαηδάει (να του δοσω πορτοκαλι); και ευχαριστο που δεν μου μιλησες απότομα και ενιοσα πραγματικα ότι εισαι η μονη που δεν μου φοναξε
 
  • Like
Αντιδράσεις: Ekt
ειρηνη το πουλι ειχε μια μικρη αιμοραγια αλλα από το ανχος μου την εκανα τεραστια και από ότι πιστευω ναι είναι σηγουρα καλα επειδή δεν χανει την ισροποια του παει να πεαξει καπου και απλος πεφτει επειδηδεν εβγαλε ακομα όλα τα φτερα επεισης κελαηδάει (να του δοσω πορτοκαλι); και ευχαριστο που δεν μου μιλησες απότομα και ενιοσα πραγματικα ότι εισαι η μονη που δεν μου φοναξε

Οχι ασε το πορτοκαλι... Το πουλακι τι ηλικια εχει γνωριζεις;Η πληγη εχει επουλωθει;
Το εχεις ακομα μαζι με τον αρσενικο ή το εχεις απομονωσει; Αν τα εχεις ακομα μαζι να σιγουρευτεις οτι δεν το ενοχλει... Ενδεχομενως να οφειλεται για ο,τι συνεβει καποιος μικροτσακωμος μεταξυ τους...
Επισης, κανεις δεν θελει να σε "μαλωσει" εδω περα. Ολα τα μελη του φορουμ μας απαντανε εντελως καλοπροαιρετα με σκοπο να βοηθησουν οχι να φοβερισουν.. Ο αυστηρος τονος που χρησιμοποιησαμε μαλλον σε εκανε να νιωσεις λιγο "αβολα" στην παρεα μας, παρ'ολα αυτα να ξερεις πως δεν τρεφουμε αντιπαθειες προς κανεναν, μοναδικος στοχος ολων μας ειναι η καλυτερη διαβιωση των πτηνων μας :)
 
Γιάννη μου είναι πολύ πιθανό η αιμορραγία να προκλήθηκε από το φτερό και λόγω της πτερόροιας. Θεωρώ όμως πως πρέπει να δώσεις πολύ βάση στην απώλεια της ισορροπίας της! Δεν οφείλεται στην πτερόροια... μάλλον το πουλάκι είναι άρρωστο και έχει θέμα με το νευρικό του σύστημα. Ένα βίντεο θα μας βοηθούσε πάρα πολύ! Και επιμένω να την χωρίσεις από τον αρσενικό.. άκουσε μας και δε θα χάσεις! Και όσο πιο γρήγορα και άμεσα κινητοποιηθείς τόσο πιο μεγάλη πιθανότητα έχει η μικρή να σωθεί! 😉
 
οταν ζητας βοηθεια η συμβουλες απο καποια ατομα εμπειρα οπως ειναι εδω τα παιδια θα δεχεσαι και το αναλογο κοστος με αυτα που γραφεις εδω τα παιδια δεν ειναι μπαμπουλες αλλα δουλευουν σε σωστες βασης για των καθε ιδιοκτητη πουλιων ητε ειναι μικρος οπως εσυ ητε μεγαλος οπως ειμαι εγω το παν στη ζωη ειναι να ξεκιναει καποιος με σωστα θεμελια σε οτι κανει και πιστεψε με εδω θα τα βρεις οπως τα βρηκα και εγω για τα πουλακια μας (παιδια μας) τωρα αν ακους για εσενα σκληρη κρητηκη ετσι θα μαθεις και εσυ νακρηνης οταν μαθεις καποιον αλλο σκληρα για να μαθει και αυτος με τη σειρα του απο εσενα και πανο απο ολα δεν πρεπει να τσαντιζεσαι εσυ ζητησες βοηθεια :)👍
 
το πουλακι εγεινε καλα

Αυτό είναι πολύ ευχάριστο. Θα ήθελες να πεις λίγα λόγια παραπάνω με τον ποιο τρόπο αντιμετώπισες το πρόβλημα που είχε και ποια στάδια πέρασε;
 
Back
Top