Ασθένειες Το καμάρι μου πρόβλημα στα ποδαράκια του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Letkoy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Letkoy

PB New Member
Εγγραφή
22 Σεπ 2019
Μηνύματα
220
Αγαπημένη μου ομάδα μετά από αρκετό καιρό απουσίας λόγω προσωπικών προβλημάτων σας γράφω ξανά και χαίρομαι που αυτή η ομάδα συνεχώς αυξάνεται γιατί προσφέρετε βοήθεια μεγαλη σε μας που αγαπάμε τα πτηνά. Τον τελευταίο καιρό παρατήρησα ότι το ένα καμάρι και μου έχει πρόβλημα στα πόδια σαν φολίδες άσπρες. Οι οποίες γινόντουσαν όλο και πιο σκληρές με αποτέλεσμα να μην μπορεί να κάτσει και στις πατηθρες καλά . Το αποτέλεσμα ήταν ότι έχασε το ένα δακτυλάκι του επειδή προφανώς το τσιμπούσε συνέχεια και του έκανε ζημιά ξεκίνησα λοιπόν κάθε βράδυ εναλλάξ να του βάζω βαζελίνη με Μπεταντιν και το επόμενο βράδυ του βάζω epithol Έχω σκάσει από την στεναχώρια μου γιατί δεν ξέρω τι άλλο να κάνω. Πείτε μου τι μου προτείνετε εσείς πέρα από την ζημιά στα ποδαράκια του έχει ξεκινήσει και η πτερροροια έχω πραγματικά σκάσει γιατί δεν ξέρω τι άλλο να κάνω
 
Καλησπέρα.
ον τελευταίο καιρό παρατήρησα ότι το ένα καμάρι και μου έχει πρόβλημα στα πόδια σαν φολίδες άσπρες. Οι οποίες γινόντουσαν όλο και πιο σκληρές με αποτέλεσμα να μην μπορεί να κάτσει και στις πατηθρες καλά
Το κάτω μέρος του ποδιού, η πατούσα είναι καθαρό ?
κάθε βράδυ εναλλάξ να του βάζω βαζελίνη με Μπεταντιν και το επόμενο βράδυ του βάζω epithol
Στην θέση σου θα έβαζα μόνο Epithol για 5-6 ημέρες και μετά από 7-10 ημέρες θα επαναλάμβανα αν χρειαζόταν.
[automerge]1713123550[/automerge]
Το αποτέλεσμα ήταν ότι έχασε το ένα δακτυλάκι
Αυτό δείχνει ότι μπορεί να υπάρχει και κάποιο άλλο πρόβλημα εκτός από τα ακάρεα.

Ανέβασε μερικές φωτογραφίες όταν μπορέσεις.
 
@Letkoy@ΙΩΑΝΝΗΣ@ έχω ανεβσσει
 

Συνημμένα

  • IMG_0741.webp
    IMG_0741.webp
    243,1 KB · Προβολές: 32
  • IMG_0740.webp
    IMG_0740.webp
    322,8 KB · Προβολές: 32
  • IMG_0739.webp
    IMG_0739.webp
    165,4 KB · Προβολές: 32
Το πουλάκι έχει σοβαρό πρόβλημα, η απώλεια των πούπουλων γύρω από τα μάτια και τον λαιμό δεν είναι πτερόρροια αλλά αποτέλεσμα κάποιας αρρώστιας (ακάρεα, τριχομονάδες, ή κάτι άλλο).
Επίσης τα εξογκώματα στην άκρη του δάκτυλου δείχνουν κάτι διαφορετικό από τα ακάρεα.

Θα πρέπει να εξεταστεί από Κτηνίατρο με γνώσεις στα πουλιά για να διαπιστωθεί το πρόβλημα και να λάβει την σωστή φαρμακευτική αγωγή.
 
Πώς είναι το πουλάκι;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top