Αναπαραγωγή Το καναρίνι μου έκανε ένα αυγό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης giospa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

giospa

PB New Member
Εγγραφή
13 Σεπ 2015
Μηνύματα
122
Πόλη
Αθήνα
Καλήμερα...

Όπως έχω πεί σε προηγούμενη συζήτηση μου, το Πάσχα που πέρασε, βρήκα ένα καναρινάκι το οποίο δεν μπορούσε να πετάξει και το γλίτωσα από τα δόντια του γάτου που φροντίζω.
Η πρώτη κίνηση που έκανα ήταν να το πάω στο pet shop για κλουβί φαγητό και όλα τα σχετικά.
Τέλος πάντων για να μην τα πολυλογώ είχα μείνει με την εντύπωση πως το καναρίνι είναι αρσενικό γιατί έτσι μου είπε ο υπάλληλος και γιατί κελαηδούσε πολύ.
Σήμερα το πρωί λοιπόν το βλέπω ξαφνικά να φουσκώνει και να βγάζει ένα αυγό. Όπως καταλαβαίνετε έπαθα σοκ.
Δεν το έχω βάλει να ζευγαρώσει.
Τί πρέπει να κάνω από εδώ και πέρα;
τί να κάνω με το αυγό;
Πώς να βοηθήσω το καναρινάκι μου;
Θα κάνει και άλλα αυγά;
Διάβασα πως πρέπει να του βάλω κόκαλο σουπιάς για ασβέστιο... Του το έχω ήδη.
Τί άλλο να κάνω;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 
Καλημερα!

Προφανως η μικρη εχει μπερδευτει και νομιζει πως ειναι καιρος για ζευγαρωματα! Την μπερδεψε ο τρελοκαιρος!

Τί πρέπει να κάνω από εδώ και πέρα;
τί να κάνω με το αυγό;
Πώς να βοηθήσω το καναρινάκι μου;
Θα κάνει και άλλα αυγά;
Διάβασα πως πρέπει να του βάλω κόκαλο σουπιάς για ασβέστιο... Του το έχω ήδη.
Τί άλλο να κάνω;
Δεν υπαρχει λογος να ανησυχεις.. Οπως πολυ σωστα ειπες ασβεστιο στο νερακι, κοκκαλο σουπιας, και αυγο με τσοφλι καθε μερα μεχρι να τελειωσει η ωοτοκια. Ναι θα κανει κι αλλα αυγουλακια. Ενα καθε μερα για 4-5 μερες ακομα... Δε χρειαζεται να βαλεις φωλια ή νημα.. απλα αστη να τα κανει και τα αυγουλακια τα πετας.. μπανακι καθε μερα τα πρωινα (αν το επιτρεπει ο καιρος) και μολις σταματησει να κανει αυγα δινεις λιγοτερο συχνα αυγο και πιο πολλα λαχανικα και χορτα. Η μικρη σου ηταν πυρωμενη και ηθελε να ζευγαρωσει γι αυτο και τραγουδουσε..

Να τη χαιρεσαι την μικρη σου!
 
Σε ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη απάντηση. Ηρέμησα. Πάντως τώρα είναι καλά. Ζωήρεψε και κελαηδάει.
 
Να βάλεις μια φωλιά ώστε να ωοτοκίσει εκεί μέσα..
Μπορεί να είναι εκτός εποχής και μπερδεμένη γέννα αλλά δεν υπάρχει λόγος να συνεχίσει το μπέρδεμα με το να μη βρίσκει κατάλληλο χώρο για να κάνει τα αυγά της. Πολλές φορές ένα τόσο απλό θέμα ίσως κληροδοτεί κακές μελλοντικές καταστάσεις και συνήθειες που φυσικά δεν τις θέλουμε.
Μετά από το τελευταίο αυγό να μεταφέρεις το κλουβί σε ένα πιο σκοτεινό και ήσυχο μέρος. Αν είναι και περισσότερο δροσερό ακόμη καλύτερα.
Την εποχή που πρέπει θα συζητήσουμε τον τρόπο προετοιμασίας της.
Αν θέλεις περισσότερη βοήθεια μη διστάσεις.
 
Δηλαδή να πάρω φωλιά και "νήμα" να της βάλω στο κλουβί και θα γεννάει εκεί τα αυγά. Κάθε μέρα από ότι μου είπατε για 5 μέρες θα γεννά και ένα, και κάθε μέρα θα πετώ αυτό που κάνει ή να τα αφήσω στη φωλιά και να τα πετάξω όλα μαζί; Την έχω στο σαλόνι στο οποίο δεν καθόμαστε παρά μόνο για να της κάνουμε παρέα και να την ταίσουμε. το φώς εκεί πάει ανάλογα με την μέρα έξω και τα πρωίνα είναι και ανοιχτό το παράθυρο άρα και δροσερά.
Στη μπανιέρα της δεν μπαίνει από μόνη της... Την βουτάμε αναγκαστικά ειδικά το καλοκαίρι με τη ζέστη. το μόνο που κάνει είναι να βουτά το κεφάλι της στο νερό...
πουφ... με αγχωσε...
 
την βουτάμε αναγκαστικά ειδικά το καλοκαίρι με τη ζέστη. το μόνο που κάνει είναι να βουτά το κεφάλι της στο νερό

Απαγορεύεται .. σε καμία περίπτωση να μην το ξανακάνεις. Άφησε την μπανιέρα μέσα στο κλουβί κάε μέρα για ένα 15λέπτο περίπου - κατά προτίμηση πρωινές ώρες και θα δοκιμάσει και θα μπει.

Αυτό ξέρει καλύτερα τι επιλέγει να κάνει. Αφού δεν βουτάει μόνο του μέσα εμείς δεν έχουμε καμιά δουλειά να το κάνουμε με το ζόρι.
 
@giospa μου αν θες γράψε το όνομα σου στο προφίλ σου να σε αποκαλούμαι με αυτό!

Δηλαδή να πάρω φωλιά και "νήμα" να της βάλω στο κλουβί και θα γεννάει εκεί τα αυγά. Κάθε μέρα από ότι μου είπατε για 5 μέρες θα γεννά και ένα, και κάθε μέρα θα πετώ αυτό που κάνει ή να τα αφήσω στη φωλιά και να τα πετάξω όλα μαζί;
Εσύ θα αποφασίσεις τι θα κάνεις... Εγώ πιστεύω πως αν την αφήσεις να τα κάνει κάτω είναι καλύτερα.. Κατά τον Γιάννη πρέπει να πάρεις φωλιά και νήμα και μόλις τα κάνει όλα τα πετάς. Δικιά σου η απόφαση.. Το μόνο που είναι απαραίτητο είναι το ασβέστιο στο νερό και το κόκκαλο σουπιάς και το τσόφλι! Και λίγο σουσάμι να της βάλεις καλό θα της κάνει!


Την έχω στο σαλόνι στο οποίο δεν καθόμαστε παρά μόνο για να της κάνουμε παρέα και να την ταίσουμε. το φώς εκεί πάει ανάλογα με την μέρα έξω και τα πρωίνα είναι και ανοιχτό το παράθυρο άρα και δροσερά.
Γι αυτό έχει μπερδευτεί.. Μέσα είναι πιο ζεστά και προφανώς δεν κοιμάται στην δύση του ηλίου (με τα φώτα που έχουμε ανοιχτά κτλ). Γι αυτό νομίζει ότι είναι άνοιξη... Πρέπει να αλλάξει αυτό... Πρέπει να κοιμάται με τη δύση του ηλίου και να ξυπνάει με την ανατολή... Τώρα για έξω δύσκολο.. μιας και έχει μάθει μέσα.. απλά αν μπορείτε να την βάλετε σε ένα μέρος που να είναι πιο κοντά στην εξωτερική θερμοκρασία. Προσοχή με το παράθυρο μην κρυώσει με τα ρεύματα του αέρα!

Στη μπανιέρα της δεν μπαίνει από μόνη της... Την βουτάμε αναγκαστικά ειδικά το καλοκαίρι με τη ζέστη.
Μην το κάνετε αυτό... Αν κάποια στιγμή δει κάποιο άλλο καναρίνι να κάνει μπάνιο θα κάνει και εκείνη. Με το να την βουτάτε μέσα μόνο στρες και φόβο για την μπανιέρα της προκαλείται... Ένας άλλος τρόπος το καλοκαίρι είναι το ψεκαστήρι...
 
Την μπανιέρα την έχεις κρεμαστή;Βάλε την στο πάτωμα και αν θελήσει θα μπει.
 
Δηλαδή να πάρω φωλιά και "νήμα" να της βάλω στο κλουβί και θα γεννάει εκεί τα αυγά. Κάθε μέρα από ότι μου είπατε για 5 μέρες θα γεννά και ένα, και κάθε μέρα θα πετώ αυτό που κάνει ή να τα αφήσω στη φωλιά και να τα πετάξω όλα μαζί;
Σωστά αν και πιστεύω, όσο αυτό είναι εφικτό πως δύσκολα θα κάνει κι άλλο αυγό.
Την έχω στο σαλόνι στο οποίο δεν καθόμαστε παρά μόνο για να της κάνουμε παρέα και να την ταίσουμε. το φώς εκεί πάει ανάλογα με την μέρα έξω και τα πρωίνα είναι και ανοιχτό το παράθυρο άρα και δροσερά.
Λάθος... χρειάζεται κάποιο ήμερο, κρύο και λιγότερο επηρεαζόμενο από τον τεχνητό φωτισμό μέρος... Π.χ. το μπαλκόνι σας.
Στη μπανιέρα της δεν μπαίνει από μόνη της... Την βουτάμε αναγκαστικά ειδικά το καλοκαίρι με τη ζέστη. το μόνο που κάνει είναι να βουτά το κεφάλι της στο νερό...
πουφ... με αγχωσε...
Αυτό του @theodr ... Νομίζω πως μας καλύπτει όλους.
Απαγορεύεται .. σε καμία περίπτωση να μην το ξανακάνεις. Άφησε την μπανιέρα μέσα στο κλουβί κάε μέρα για ένα 15λέπτο περίπου - κατά προτίμηση πρωινές ώρες και θα δοκιμάσει και θα μπει.

Αυτό ξέρει καλύτερα τι επιλέγει να κάνει. Αφού δεν βουτάει μόνο του μέσα εμείς δεν έχουμε καμιά δουλειά να το κάνουμε με το ζόρι.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Στη μπανιέρα της δεν μπαίνει από μόνη της


Εναλλακτικά μπορείς να την βρέχεις με ένα ψεκαστήρι, το οποίο θα έχεις ρυθμίσει ώστε να μην εκτοξεύει το νερό με δύναμη πάνω της, αλλά με μορφή σταγονιδίων. Απαραίτητη προυπόθεση να έχεις αφαιρέσει ταίστρες, ώστε να μην μουσκέψει η τροφή και μουχλιάσει. ΄Αν στο επιτρέπει ο χρόνος σου μετά το βρέξιμο βάλε στεγνές πατήθρες και άλλαξε και το χαρτί στον πάτο του κλουβιού, γιατί η υγρασία ευνοεί τους μύκητες.

την βουτάμε αναγκαστικά

Με έκανες και γέλασα βραδιάτικα...😀.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Back
Top