Ασθένειες Το καναρίνι μου έχει άσθμα ή ακάρεα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης fanirag
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

fanirag

PB New Member
Εγγραφή
25 Απρ 2016
Μηνύματα
51
Πόλη
Αθήνα
Επανερχομαι μετα ενα μηνα σχεδον, αφου το καναρινι μου παρουσιασε προβλημα.
Ειναι αρσενικο, 3 μηνων απο εκτροφεα και το εχω στην κατοχη μου εναμιση μηνα. Σε εσωτερικο, φωτισμενο φυσικα, καθαρο και ιονισμενο περιβαλον του καθιστικου μου, μπροστα απο μεγαλο, παντα κλειστο παραθυρο, χωρις ρευματα αερα. Το κλουβι ειναι με πλαστικες πατηστρες, κφου αρχικα υπηρχαν ξυλινες που αντικατεστησα εδω κι ενα μηνα. Η τροφη του ειναι σποροι συσκευασιας, οχι χυμα, αυγο βραστο 2-3 φορες την εβδομαδα κι εναλλαξ καποιο κομματι μηλου. Η καθαριοτητα ειναι επιμελης και στον πατο του κλουβιου, κατω απο το συρμα βαζω χαρτι λευκο κουζινας.
Πριν απο ενα μηνα αρχισε να μην κελαηδει, οπως εχω ξαναπει εδω, φουσκωνε, μειωσε κινητικοτητα, μενοντας για αρκετη ωρα στο κλαδι, ενω φτερνιζοτανε ή εβηχε και κατα διαστηματα οχι πολυ συχνα εβγαζε ηχο σπασιματος σπορων... Ηρθε ενας φιλος εκτροφεας, το εψαξε προσεχτικα, ειπε οτι δε βρηκε ακαρεα και το απεδωσε σε κρυωμα... Του δωσαμε neo-oxyten (ανα δυο μερες με εναλλαξ βιταμινη δυο μερες και παλι το ιδιο για 10 μερες περιπου). Το πουλακι αρχισε να ειναι παλι κινητικο, ωστοσο δεν κελαηδει και το στομα του παραμενει ανοιχτο σα να μη μπορει να αναπνευσει... Μοιαζει σα να προσπαθει να κελαηδησει χωρις λαλια... Επισης εχω παρατηρησει οτι με το που αλλαζει ο καιρος (ψυχρα, συννεφια κλπ) σα να μελαγχολει και να ενοχλειται... Προχτες ειχε λιακαδα κι εδειχνε πολυ καλυτερα, χαζευε στο μπαλκονι τα φυτα κι οταν ηρθε ενα σπουργιτακι στα κλαδια της λεμονιας και τιτιβισε, τιτιβισε σε χαιρετισμο καμποσες φορες κι αυτος απ το κλουβι.. Σημερα ενημερωνοντας το φιλο για τη δυσκολια αναπνοης του, προτεινε να αρχισω asnamine για το ασθμα... Θα ηθελα τη γνωμη σας
ευχαριστω θερμα

_20160522_120231.webp _20160522_120311.webp DSC_0099.webp
 
καθαρο και ιονισμενο
Χρησιμοποιείς ιονιστή ατμόσφαιρας δηλαδή;
Για την καθαριότητα του κλουβιού και των σκευών τι απορρυπαντικά χρησιμοποιείς;
Τι φυτά βρίσκονται στο δωμάτιο με το κλουβί;
Νομίζω, επειδή θυμάμαι και το προηγούμενο θέμα σου, πρέπει να αρχίσεις να κοιτάς προς αυτή την κατεύθυνση.
Επίσης χρησιμοποιείς επαλείψεις για τα ξύλινα έπιπλα;
Ή άλλα μυρωδικά χώρου;

Διάβασε αυτά, μήπως βρεις κάτι από τις συνήθειές σου :
Πιθανοί κίνδυνοι του σπιτιού για τα πουλιά
Teflon- ο σιωπηλός δολοφόνος των πτηνών
Πως να σκοτώσετε τα πουλιά σας χωρίς προσπάθεια
Και δες και στο παρακάτω, την δεύτερη ομάδα με τα τοξικά φυτά
Φυτά εσωτερικών χώρων
 
γεια σου Μαρια 🙂
εχω αφυγραντηρα και ιονιστη γιατι εχω προβλημα με την υγρασια στο σπιτι μου.
το κλουβι το πλενω με καυτο νερο και βιολογικο σαπουνι πιατων, χωρις χημικα. κοντα του υπαρχουν δυο ορχιδεες φαλαινοψεις, που ποτιζονται στην κουζινα μια φορα εβδομαδιαια μονο, χωρις λιπασματα η αλλα. Μυρωδικα χωρου δε χρησιμοποιω, το μονο που εντοπιζω ειναι οτι μια δυο φορες χρησιμοποιησα ενα σπρεη για θεραπεια στα μαλλια μου που κανω καθε βραδυ στον ιδιο χωρο, δηλαδη 3 μετρα περιπου απο το κλουβι (συνηθως αυτο το κανω στο μπανιο, αλλα κατι εβλεπα στην τβ και δεν το σκεφτηκα!) και επισης μερικες μερες καθαρισα το τζαμι του παραθυρου με σπραιυ οικολογικο, εχοντας απομακρυνει το κλουβι, αλλα επανατοποθετωντας το μετα στη θεση του, αυτο το καθαριστικο ειναι αοσμο σχεδον, γιατι ειμαι κι εγω αλλεργικη και προσεχω τι χρησιμοποιω... Επισης εκεινο τον καιρο αρχες Απριλη ειχε καλο καιρο και τον εβγαζα στο μπαλκονι 2-3 ωρες μετα το μπανιο του... Μετα ομως αλλαξε ο καιρος και φυσουσε οποτε δεν τον ξαναεβγαλα... Μηπως λεω, κρυωσε τοτε;
 
Είναι πολύ δύσκολο από τη περιγραφή και μόνο να δοθεί σωστή βοήθεια.
Μπορείς αν θέλεις να βιντεοσκοπήσεις αυτό που περιγράφεις με το ανοικτό ράμφος και τη δυσκολία αναπνοής.
Μήπως σταματάει αυτή η κίνηση όταν είσαι μακρυά του;
Αν θες βγάλε μια φωτογραφία τις κουτσουλιές του αφού βάλεις καθαρό λευκό χαρτί Α4 και ανέβασέ την εδώ.
Κι αφού θα το αναστατώσεις μια φωτογραφία στο στήθος και στην κοιλιά του... με λίγο νερό κάνεις στην άκρη τα πούπουλα.
Ηρθε ενας φιλος εκτροφεας, το εψαξε προσεχτικα, ειπε οτι δε βρηκε ακαρεα και το απεδωσε σε κρυωμα...
Πως ο εκτροφέας έβγαλε το συμπέρασμα πως είναι κρύωμα;
Απλά και μόνο κοιτώντας το ή έκανε κάποιες "εξετάσεις";
Οι αντιβιώσεις δεν θα βοηθήσουν ποτέ αν δεν είναι εστιασμένες στο μικρόβιο (όταν υπάρχει) που ταλαιπωρεί το ζωντανό, γι αυτό αν δεν ξέρουμε τι ακριβώς έχει να τις αποφεύγουμε.
Προχτες ειχε λιακαδα κι εδειχνε πολυ καλυτερα, χαζευε στο μπαλκονι τα φυτα κι οταν ηρθε ενα σπουργιτακι στα κλαδια της λεμονιας και τιτιβισε, τιτιβισε σε χαιρετισμο καμποσες φορες κι αυτος απ το κλουβι...
Όλα τα πλάσματα χαίρονται στον ήλιο, αλλά αυτές οι επισκέψεις από τα άγρια πουλιά πρέπει να τις αποτρέψεις.
Υπάρχουν κίνδυνοι μετάδοσης ασθενειών (ακόμη και θανατηφόρων) και για τα δύο είδη.
Ειναι αρσενικο, 3 μηνων...
ωστοσο δεν κελαηδει
Εντελώς φυσιολογικό να μην κελαηδάει... Πολύ μικρό για να το κάνει.
Σημερα ενημερωνοντας το φιλο για τη δυσκολια αναπνοης του, προτεινε να αρχισω asnamine για το ασθμα...
Αν συνεχίσει ο "φίλος" σου με τα φάρμακα.. κάποια στιγμή ίσως πετύχει το σωστό... αλλά δεν θα υπάρχει συκώτι στο πουλί ούτε ανοσοποιητικό σύστημα.

Χαίρομαι που ξανασκέφτηκες τη λύση petbirds
 
εχω αφυγραντηρα και ιονιστη γιατι εχω προβλημα με την υγρασια στο σπιτι μου.
Προσωπικά με τον ιονιστή έχω κακή εμπειρία και δεν τον θεωρώ καλό "πράγμα".
Τα πουλιά μου τα έχω σε δικό τους δωμάτιο και θεωρώντας ότι τους προσφέρω το κάτι παραπάνω είχα αγοράσει και ιονιστή, τον οποίο φυσικά καθάριζα σχολαστικά και τον περνούσα και με ένα ειδικό για τα μικρόβια υποτίθεται.
Είχα πολλές απώλειες σε μικρά πουλιά budgies. Από τότε που τον σταμάτησα, έπαψα να χάνω πουλιά. Του το έχω χρεώσει. Και σε μετέπειτα συζητήσεις, επίσης από άλλους δεν άκουσα θετικές γνώμες. Επίσης ο αφυγραντήρας μήπως τελικά καθιστά πολύ ξηρή την ατμόσφαιρα; Μετράς υγρασία; Τέλος δεν υπάρχει στο μηχάνημα επιλογή χρήσης μόνο του αφυγραντήρα και όχι του ιονιστή;
 
@misalouris, κελαηδησε απο τη δευτερη μερα που τον εφερα σπιτι, στο μπαλκονι ειναι σε σημειο ελεγχομενο και υπο την εποπτεια μου παντα...ωστοσο τωρα θυμηθηκα οτι τις πρωτες μερες τον επιασα να τσιμπολογαει τα φυλλα ενος δεντρολιβανου που διατηρω σε γλαστρα και την απομακρυνα, οταν ρωτησα τον εκτροφεα που μου το πουλησε ειπε οτι δεν του κανει κακο αν δεν ειναι ψεκασμενο... φωτογραφια να βγαλω, αν και το κινητο μου δεν προσαρμοζει το μεγεθος οποτε μονο στο e-mail μπορω να στειλω... Οσο για να το πιασω στο χερι μου, δεν το εχω κανει ποτε... φοβαμαι οτι θα το ταραξω, οτι θα μου φυγει, δε ξερω μην το σφιξω περισσοτερο... Θα προσπαθησω... Το στομα του το κλεινει οταν πλησιαζω, οταν ειμαι κοντα του μου τιτιβιζει μονολεκτικα, με κοιταει, χοροπηδαει...

@maria p, Δυστυχως επειδη τον ιονιστη μου τον συστησε γιατρος για μενα, δε μπορω να μην τον εχω στο χωρο που βρισκομαι, που κοιμαμαι κλπ... Το σπιτι ειναι μονοκοματος χωρος, στην κουζινα δεν εχει πολυ φως και ειναι μικρη, στο υπνοδωματιο μου δε γινεται... Οποτε δεν υπαρχει επιλογη... Ουτε μπορω να ξερω το ποσοστο υγρασιας...
 
Με όλα όσα περιγράφεις εγώ θα σου πρότεινα να το έχεις μόνιμα στο μπαλκόνι, σε σημείο χωρίς ρεύματα και αφού του φτιάξεις ένα προστατευτικό για τα αρπακτικά. Έρχεται καλοκαίρι και θα συνηθίσει σιγά σιγά, ώστε να μην έχει πρόβλημα και το χειμώνα.
 
Φανή είναι κοντά σε καλοριφέρ; Πότε κοιμάται, πότε ξυπνά;
το καλοριφερ ειναι στα δυο μετρα, εχει 4 σωματα το καθιστικο και οπου κι αν το βαλω απεχει εξισου...ωστοσο τελος μαρτη που τον αγορασα δε λειτουργουσε θερμανση, μονο ο αφυγραντηρας, στις επατμιση-οχτω του ριχνω ενα υφασμα αλλα μαλλον δεν κοιμαται αμεσως, παιζει, κινειται... Εγω μενω μονη και δεν εχω φασαρια, εκτος της ΤΒ που παιζει μεχρι τις 24.00 που παω για υπνο... Το πρωι σηκωνομαι στις οχτομιση κι ειναι ξυπνιος

Προσωπικά με τον ιονιστή έχω κακή εμπειρία και δεν τον θεωρώ καλό "πράγμα".
Τα πουλιά μου τα έχω σε δικό τους δωμάτιο και θεωρώντας ότι τους προσφέρω το κάτι παραπάνω είχα αγοράσει και ιονιστή, τον οποίο φυσικά καθάριζα σχολαστικά και τον περνούσα και με ένα ειδικό για τα μικρόβια υποτίθεται.
Είχα πολλές απώλειες σε μικρά πουλιά budgies. Από τότε που τον σταμάτησα, έπαψα να χάνω πουλιά. Του το έχω χρεώσει. Και σε μετέπειτα συζητήσεις, επίσης από άλλους δεν άκουσα θετικές γνώμες. Επίσης ο αφυγραντήρας μήπως τελικά καθιστά πολύ ξηρή την ατμόσφαιρα; Μετράς υγρασία; Τέλος δεν υπάρχει στο μηχάνημα επιλογή χρήσης μόνο του αφυγραντήρα και όχι του ιονιστή;
Αυτο να το κοιταξω... Δηλαδη ο ιονιστης πειραζει;
 
Αυτο να το κοιταξω... Δηλαδη ο ιονιστης πειραζει;
Αυτό να το ψάξεις και για τον εαυτό σου. Διαβάζοντας, ρωτώντας πιο επίμονα τον γιατρό (γιατί κι αυτοί πολλές φορές, θεωρώντας ότι κάτι θα μας ανακουφίσει ψυχολογικά, αβίαστα μας λένε, κάντο), ρώτησε φίλους, ψάξε στο διαδίκτυο. Κάποτε ήταν μόδα και όλοι τους παρατήσαμε. Όλο κάποιος αναίτιος βήχας κτλ.
Τώρα ασχέτως που θα τοποθετήσεις το κλουβί με το πουλί, υπάρχουν τρία ασφαλή αρωματικά βότανα, θεωρούμενα αποσυμφορητικά των πνευμόνων, που μπορείς να τα δίνεις χλωρά ή σε αφέψημα το πουλάκι.
Να πάρεις γλαστράκια να τα έχεις (αν δεν τα έχεις ήδη) στο σπίτι σου, να ξέρεις πως δεν είναι ψεκασμένα.
Αν τα πάρεις τώρα, θα περιμένεις να πετάξουν νέους βλαστούς για να δώσεις στο πουλάκι, γιατί οι υπάρχοντες μπορεί να είναι ψεκασμένοι.
Είναι ρίγανη, θυμάρι και μέντα .
Για την παρασκευή αφεψήματος, διάβασε το άρθρο Τσάι βοτάνων για προληπτική θεραπεία στα πουλιά μας.
Τριών μηνών ή τριών ετών είναι το πουλάκι;
Αν τελικά το κρατήσεις μέσα, δίπλα στο κλουβάκι, βάλε ένα μπωλ με νερό και για να σ' αρέσει βάλε βοτσαλάκια μέσα :)
Πάντως όπως σου είπαν και τα παιδιά, μην συνεχίζεις αντιβίωση, θα καταρρεύσει το πουλάκι, θα καταστραφεί η εντερική του χλωρίδα. Προβιοτικά του έδωσες;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Με όλα όσα περιγράφεις εγώ θα σου πρότεινα να το έχεις μόνιμα στο μπαλκόνι, σε σημείο χωρίς ρεύματα και αφού του φτιάξεις ένα προστατευτικό για τα αρπακτικά. Έρχεται καλοκαίρι και θα συνηθίσει σιγά σιγά, ώστε να μην έχει πρόβλημα και το χειμώνα.
ολο το χειμωνα; Με βροχες και αερηδες; Μου φαινεται αδιανοητο! ασε που τον πηρα για παρεα, αλλιως υπαρχουν πουλακια που ερχονται συνεχεια στο μπαλκονι μου, γιατι να παρω στο κλουβι;... Αν με νιωθεις

@maria p, Μαρια, αυτο με τα βοτανα ειναι καλο, εχω ηδη δυοσμο, α λλα επειδη εχω μπαλκονι με παρα πολλα φυτα, δεντρα κλπ, ψεκαζω την ανοιξη για μελιγκρα και φοβαμαι να του δωσω... Θα παρω νεα γλαστρακια... Πινω κι εγω απο αυτα ^_^ Τωρα οσο για τον αφυγραντηρα, τον εχω απο το Νοεμβρη και νιωθω πολυ καλυτερα, κοιμαμαι μια χαρα, δεν κρυωνω τοσο οσο με την υγρασια, δεν ποναει το σωμα μου, απλα σκεφτηκα να τον μετακινησω προς το χωλ , να μην ειναι κοντα στον Τσικο... Προβιοτικα δεν μου ειπε κανεις... Και την asminine για το ασθμα να μην τη δωσω:
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
ψεκαζω την ανοιξη για μελιγκρα
Η μελίγκρα έχει οικολογική καταπολέμηση με διάλυμα νερό+σαπούνι πιάτων+οινόπνευμα, γιατί να επιβαρύνεσαι κι εσύ με φυτοφάρμακα; Εξάλλου με τις ζέστες εξαφανίζεται.
Ναι ο αφυγραντήρας είναι υγιεινός για σπίτια με υγρασία, απλά πρέπει να έχεις υγρόμετρο να μην το παρακάνεις :) Ίσως όμως υπάρχει ενσωματωμένο στο μηχάνημα για ψάξτο.
Προβιοτικά απαραιτήτως μετά την αντιβίωση, διάλεξε από εδώ
https://community.petbirds.gr/threads/liviferm-chevita.42985/

https://petbirds.gr/product/oropharma-probi-zyme-versele-laga/
την asminine για το ασθμα να μην τη δωσω
Δεν ξέρω αν έχει νόημα και τον τρόπο δράσης του φαρμάκου asminine
 
ολο το χειμωνα; Με βροχες και αερηδες; Μου φαινεται αδιανοητο! ασε που τον πηρα για παρεα, αλλιως υπαρχουν πουλακια που ερχονται συνεχεια στο μπαλκονι μου, γιατι να παρω στο κλουβι;... Αν με νιωθεις
Δε σε νιώθω όχι, όταν ο εσωτερικός χώρος όπως τον περιγράφεις δεν ενδείκνυται για την υγεία του καναρινιού σου ναι θα πρέπει να το έχεις στο μπαλκόνι. Όσο για τις βροχες και το κρύο το καναρινακι σου θα συνήθισει σιγά σιγά και δε θα χεις πρόβλημα. Ξανασκεψου το...
 
Δε σε νιώθω όχι, όταν ο εσωτερικός χώρος όπως τον περιγράφεις δεν ενδείκνυται για την υγεία του καναρινιού σου ναι θα πρέπει να το έχεις στο μπαλκόνι. Όσο για τις βροχες και το κρύο το καναρινακι σου θα συνήθισει σιγά σιγά και δε θα χεις πρόβλημα. Ξανασκεψου το...
Είμαι στον πρώτο όροφο και το πιάνει ο νοτιάς αλλά και ο βορειας και το χειμώνα με το κρύο όλο το βράδυ έξω;
 
το χειμώνα με το κρύο όλο το βράδυ έξω;
Με το κρύο δεν έχουν σοβαρό πρόβλημα. Παλιότερα που έκανε περισσότερο κρύο τον χειμώνα, είχαμε αναφορές από διάφορες περιοχές για θερμοκρασίες έως και -10 βαθμούς χωρίς να υπάρχουν προβλήματα στα πουλιά που βρισκόταν έξω.

Αντίθετα, αυτά που είναι εκτεθειμένα στα ρεύματα του αέρα έχουν μεγαλύτερο πρόβλημα, ακόμη και όταν η θερμοκρασία δεν είναι πολύ χαμηλή.

[x]
 
Προβιοτικά του έδωσες;
Προβιοτικο θα πάρω τη Δευτέρα... Το μπωλ με το νεράκι μου αρέσει σαν ιδέα... ας καλοκαιρινές να πάει και καλύτερα και βλέπουμε για έξω ευχαριστώ πολύ
 
Να σου πω και κάποια ακόμα ενδεχόμενα για σκέψη.
Αφού είναι ενιαίος ο χώρος με την κουζίνα, μήπως το παράθυρο επιτρέπει να περνάει ρεύμα όταν ανοίγεις τον απορροφητήρα σου;
Επίσης, μήπως επειδή είναι το κλουβί μπροστά στο παράθυρο δεν αερίζεται εκτενώς ο χώρος; Αυτό το δεύτερο είναι ένας φαύλος κύκλος που την "πατάνε" άνθρωποι με ευαισθησίες. Γιατί το δωμάτιο πρέπει να αερίζεται πολύ ώρα. Το πουλί και εσύ φυσικά δεν πρέπει να είστε στο ρεύμα.
Και ακόμη μήπως οι υδρατμοί του μαγειρέματος δημιουργούν μια ζέστη μια κρύο στο περιβάλλον;
 
Να σου πω και κάποια ακόμα ενδεχόμενα για σκέψη.
Αφού είναι ενιαίος ο χώρος με την κουζίνα, μήπως το παράθυρο επιτρέπει να περνάει ρεύμα όταν ανοίγεις τον απορροφητήρα σου;
Επίσης, μήπως επειδή είναι το κλουβί μπροστά στο παράθυρο δεν αερίζεται εκτενώς ο χώρος; Αυτό το δεύτερο είναι ένας φαύλος κύκλος που την "πατάνε" άνθρωποι με ευαισθησίες. Γιατί το δωμάτιο πρέπει να αερίζεται πολύ ώρα. Το πουλί και εσύ φυσικά δεν πρέπει να είστε στο ρεύμα.
Και ακόμη μήπως οι υδρατμοί του μαγειρέματος δημιουργούν μια ζέστη μια κρύο στο περιβάλλον;
Όχι, η κουζίνα είναι ξεχωριστή... Το πουλί είναι στο χώρο του καθιστικού, ενιαίου χώρου με την τραπεζαρία... Αερίζω τα πρωινά καμιά ωρα
Φανή, εάν και εφόσον, ενδιαφέρομαι για 50-50 %.
Τι σημαίνει αυτό Δευκαλίων; 50-50?
 
Back
Top