Ασθένειες Το καναρίνι μου βαριανασαίνει, τι να κάνω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vout
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Vout

PB New Member
Εγγραφή
3 Οκτ 2008
Μηνύματα
11
Πόλη
Πέτρα Λέσβου
Γεία σας παιδιά έχω ένα αρσενικό καναρίνι το οποίο το έχω σε μεγάλη κλούβα με ένα θυληκό.
Σήμερα έχει το ράμφος το έχει ανοιχτό και δείχνει σα να δυσκολεύεται να αναπνέυσει.
Είναι ζωηρό και το βλέπω να κάθεται συνέχεια στον ήλιο.
Τι να κάνω;
 
πρωτον χωρισε το ζευγαρι απο την κλουβα. Τον αρσενικο βαλτον σε ατομικο κλουβι και την θυλικια αστην εκει
δευτερον απομακρηνε το κλουβι απο τον ηλιο και βαλτα καπου δροσερα
και τριτον αυτο μπορει να το κανει επειδη καθεται στον ηλιο και ζεσταινεται.
*να τους βαζεις καθημερινα μπανιερα.
 
Αν η κλουβα ειναι σε εξωτερικο χώρο που την βλέπει ο ήλιος και εχουν αναπτυχθει ηψηλες θερμοκρασίες, λογικο είναι να βαριανασαινει...

Παρατηρησες άλλα συμπτώματα; Ανορεξία, φούσκωμα φτερών, διάρροια, υποτονία; Αν αποκλεισουμε καποια ασθένεια, καλο θα ηταν να μεταφερεις την κλουβα σε σκιερο και δροσερό μέρος, να του βαλεις καμια μπανιερα με νερό ή να το δροσίσεις ψεκάζοντάς το με λιγο νεράκι. Αν παρατηρησεις και αλλα συμπτωματα, ανεφερε τα και βλέποντας και κανοντας.
 
Σαν να ακούω ένα χουρχούρισμα και μερικές φορές να κάνει κάτι κινήσεις σαν σπασμους για πολυ λίγο όμως
 
Το χώρισα σε άλλο κλουβί και το βλέπω καλύτερα τώρα.
Τρώει κανονικά και το βλέπω ζωηρό.
 
μην ξεχνας να τους βαζεις καθημερινα μπανιερα και θα την βγαζεις μετα απο μια ωρα καλο ειναι να τους βαζεις και μια πολυβιταμινη στο νερο δες και εδω ενα αρθρο για την πτερρορια που ερχεται Διαχείριση της Πτερόρροιας
 
Είδα ότι σήμερα γύρω από τα μάτια έχει βγάλει κάτι σαν εξογκωματάκια ή τσίμπλες δεν ξέρω πως να το περιγράψω.
Μερικές φορές επίσης σαν να βήχει ή δεν μπορεί να αναπνεύσει.
Τρώει κανονικά και η φωνή του είναι βραχνή.
Μήπως είναι ευλογιά;
Τι να κάνω;
 
φιλε φοβαμαι οτι εχει ευλογια αλλα δεν ειναι μονο στην ξερη μορφη της αλλα τα συμπτωματα παραπεμπουν σε εσωτερικα προβληματα που δημιουργει η υγρη (wet pox) μορφη της. Κοιτα αν μπορεις μεσα στον ουρανισκο του αν εχει και εκει κατι
 
αλλα τα συμπτωματα παραπεμπουν σε εσωτερικα προβληματα που δημιουργει η υγρη (wet pox) μορφη της.

Οντως Δημητρη εχεις δικιο...
Αλλα το γεγονος οτι βαριανασαινει;
Ειναι κι αυτο συμπτωμα της υγρης;
 
αν υπαρχει κατι που εμποσιζει την αναπνοη και την εισροη οξυγονου;καποιο εσωτερικο ογκιδιο; Γιαυτο λεω να κοιταξει εστω στον ουρανισκο. Τοτε θα εχει προβλημα και στο να φαει ισως
 
O κτηνίατρος μου έφτιαξε μια αντιβίωση για να του τη δίνω κάθε μέρα με το νερό του.
Θα δούμε τι θα γίνει.;
 
Οταν λες σου την εφτιαξε, τι εννοείς; Πως φτιαχνει δηλαδη ενας γιατρος μια αντιβίωση;
 
Μου έδωσε μια σύριγγα η οποία περιείχε διάλυμα νερού με ένα είδος αντιβιωτικού ευρέου φάσματος (το όνομα δε το θυμάμαι)χρώματος προς το κίτρινο.
Πτηνίατροι δεν υπάρχουν εδώ επομένως βασίζομαι σε κτηνίατρο
 
Tο πουλί τρώει κανονικά,τα μάτια του έχουν καλυτερέψει αλλά η φωνή του είναι ακόμα βραχνή.
Σαν να θέλει να τραγουδίσει αλλά δεν μπορεί.
Κουνάει τα φτερά του και βγάζει ήχους σαν (τικ τικ τικ).
Τι λέτε γι΄αυτό?
 
καλησπερα

ο κτηνιατρος τι ειπε οτι εχει; Εμενα παντως μου κανει για ασθμα.
 
O κτηνίατρος δεν έκανα κάποια διάγνωση απλώς μου έδωσε την αντιβίωση.
Αν είναι άσθμα τι πρέπει να κάνω;
 
Back
Top