Ασθένειες Θηλυκό καναρίνι βαριανασαίνει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Tiko
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλημέρα! Μου είχατε πει να σας παραθέσω τα ονόματα των γιατρών που επισκέφτηκα! Ο πρώτος που πήγα ήταν απλός κτηνίατρος και ονομάζεται:Μπιτζας Χρήστος (κτηνιατρείο μικρών ζωων-Μοσχατο) και η δεύτερη ηταν η κ. Δουκακη πτηνιατρος στον Πειραιά.
 
Αν θεωρείς ότι θα είχε νόημα, θα μπορούσες να κάνεις και σχολιασμό στη μία τουλάχιστον γιατρό, την κ. Δουκάκη, στο αντίστοιχο τμήμα του φόρουμ
 
Επειδη σε καποιο αλλο θεμα παρατηρησα το παρακατω μνμ
Και πάνω σ' αυτό θέλω να αναφέρω πως η κ. Δουκακη πήρε δείγμα κουτσουλιας και από εμάς και φάνηκε η κοκκιδιωση από εκεί. Επισης μου είπε πως η ασθένεια αυτή δεν φαίνεται στο δείγμα από τις κουτσουλιές, εκτός και αν είναι σε προχωρημένο στάδιο, όπως ήταν η δική μου.

Θα πρεπει να πουμε οτι η εξεταση εκλογης για τα κοκκιδια δεν ειναι αλλη απο την εξεταση της κουτσουλιας επι του μικροσκοπιου και δεν χρειαζεται να βρισκεται σε προχωρημενο σταδια για να ανιχνευθει.
Δυστηχως διαβαζουμε απιστευτα πραγματα απο αυτους που ειναι ειδικοι μαλιστα...

Παραθετω 2 φωτο απο μικροσκοπιο φιλου εκτροφεα και μελους του Petbirds, κουτσουλιας πτηνου με προσβολη κοκκιδιων

20190323_224652.jpg20190323_224358.jpg
 
Είναι πολύ δυσάρεστο όλο αυτό, να θες να στηριχτείς σε κάποιον ειδικό και αυτός να σε απογοητεύει. Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμη. Το aviomycine που μου είπε να δίνω στον μικρό,το συνεχίζω κανονικά.Αυριο είναι η τελευταία ημέρα. Την Τρίτη μου είπε να πάω δείγμα κουτσουλιας για να ελέγξει και για εκείνον. Η ερώτηση είναι η εξής:η εξεταση κουτσουλιας δείχνει ο,τιδηποτε μπορεί έχει ένα πουλάκι, η θα πρέπει να να κάνω και άλλες εξετάσεις ώστε να σιγουρευτω πως ο μικρός είναι υγιής;
 
Είναι πολύ δυσάρεστο όλο αυτό, να θες να στηριχτείς σε κάποιον ειδικό και αυτός να σε απογοητεύει. Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι ακόμη. Το aviomycine που μου είπε να δίνω στον μικρό,το συνεχίζω κανονικά.Αυριο είναι η τελευταία ημέρα. Την Τρίτη μου είπε να πάω δείγμα κουτσουλιας για να ελέγξει και για εκείνον. Η ερώτηση είναι η εξής:η εξεταση κουτσουλιας δείχνει ο,τιδηποτε μπορεί έχει ένα πουλάκι, η θα πρέπει να να κάνω και άλλες εξετάσεις ώστε να σιγουρευτω πως ο μικρός είναι υγιής;

Η εξεταση της κουτσουλιας δεν μπορει να δειξει ολες τις ασθενειες αλλα μπορει να δειξει αρκετες,τις βασικοτερες θα ελεγα.
Αιματολογικες εξετασεις ειναι δυσκολο να γινουν σε καναρινι στην Ελλαδα ουτως η αλλως.
Αν ημουν στην θεση σου δεν θα συνεχιζα με την ιδια γιατρο, ειδικοτερα οσο το καναρινακι δεν παρουσιαζει εμφανη σημαδια ασθενειας.
 
Όντως το καναρινάκι μου είναι μια χαρά σε όλα, παρά μόνο κάποιες φορές,τώρα σχεδόν σπάνια, παλιότερα το έκανε πολύ έντονα ήταν σαν να εβηχε ( ο θόρυβος που έκανε είναι σαν να έστελνε φιλάκια). Οπότε αυτό που θα κάνω είναι να απολυμανω το κλουβακι του και να βάλω στο πρόγραμμα να τον πάω για έναν προληπτικό έλεγχο,τον ετήσιο, σε κάποιον άλλον.
 
Back
Top