Ασθένειες Το καναρίνι μου δεν κελαηδάει και ξύνεται

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eytyxia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

eytyxia

PB New Member
Εγγραφή
9 Μαϊ 2016
Μηνύματα
42
Πόλη
Πάτρα
Καλησπέρα έχω ένα καναρινι το όπιο ειναι ενάμιση έτος κ εδώ και μια εβδομάδα έχει σταματήσει να κελαειδαη που πριν δεν σταμάταγε να κελαειδαη μέσα στην μέρα θα κάνει κανένα τριάρι φορές ένα τσιρ τινάζεται συνεχεία κ τσιμπιετε συνέχεια του έχω βάλει για ψείρες;
 
Του έχω βάλει ένα neem αν έχει ψείρες δλδ για αυτό σταμάτησε να κελαειδαη
 
Το neem απ' όσο ξέρω είναι προληπτικό. Αν έχει ήδη ψείρες δεν σε καλύπτει.
 
Έχει κάποιο που βάζετε εσείς που να ειναι καλο
 
Μια χαρά που το έψαξα δεν βρήκα ψείρες.. Και εκεί ανακάλυψα οτι έχει λίγο λυπως κ του κανω διατροφή δεν βρήκα ψείρες δεν ξέρω κ δεν μπορώ να καταλάβω τη φταίει
 
δεν βρήκα ψείρες
Υπάρχουν 2 είδη ψείρας. Η μαύρη και η κόκκινη ψείρα.
  • Η μαύρη βρίσκεται πάνω στο πτηνό και τρώει τα φτερά του. Είναι ορατή αν πιάσουμε το καναρίνι μας και το τσεκάρουμε όπως έκανες εσύ. Στα ανοιχτόχρωμα καναρίνια φαίνεται πολύ πιο εύκολα.
    poux_gris_21_novembre_2008_1.jpg


  • Η κόκκινη ψείρα όμως είναι πολύ πιο ύπουλη. Όλη την ημέρα είναι κρυμμένη σε κρυψώνες και το βράδυ βγαίνει κάνει επιδρομή και πίνει το αίμα των καναρινιών μας προκαλόντας τους ξύσιμο, ενόχληση με αποτέλεσμα να μην κοιμούνται την νύχτα και άλλα πολλά προβλήματα. Για να δεις αν έχουν κόκκινη ψείρα, διπλώνεις μια νωπή χαρτοπετσέτα και την βάζεις στα κάγκελα του κλουβιού λίγο πριν νυχτώσει, πριν κοιμηθούν τα πουλιά. Νωρίς το πρωί αν τσεκάρεις την χαρτοπετσέτα και βρεις καφέ ή μαύρα στίγματα τότε πρέπει να δράσεις άμεσα και δραστικά για να σώσεις τα πουλάκια σου.
    imagesCARHZERQ.jpg
Πέρα απ τα εξωπαράσιτα, υπάρχουν και τα ενδοπαράσιτα δηλαδή τα ακάρεα της τραχείας. Δες λίγο αυτά τα θέματα:

Αλλά πες μας λίγο τη διατροφή του παρέχεις; Άλλαξε κάτι την τελευταία εβδομάδα; Που μένει το πουλάκι; Τι ώρα κοιμάται τι ώρα ξυπνάει; Μπορείς να απαντήσεις σ αυτές τις ερωτήσεις για να έχουμε πιο πλήρη εικόνα της κατάστασης του πουλιού -> petbirds.gr/community/threads/Πριν-κάνετε-μια-ερώτηση-περί-ασθένειας.18794/;
 
Το καναρινι μου ειναι ενάμιση χρονον ειναι tibrado του δίνω βιταμίνες κίτρινες αλλά του κανω διατροφή γιατί είδα οτι είχε λυπως στην κάτω μεργια κάτω από την κοιλιά και του δίνω μόνο τροφή και νερό τωρα έχω μια εβδομάδα που του δίνω μια αντιβίωση την aviomycine και έχει σταμάτησει να κελαειδαη του έχω βγάλει φωτό με της κουτσουλιές του θα της ανεβάσω

Ειναι αρσενικό ειναι ζει μόνος σε κλουβί ούτε μεσεο...

13148172_1039592126124261_157699306_o.webp

13112696_1039592152790925_348318971_o.webp

13161489_1039592112790929_1075769521_o.webp
 
του δίνω βιταμίνες κίτρινες
Να μην του τις ξαναδώσεις γενικά! Χαλάνε το συκώτι και προσφέρουν μόνο λίπος! Και η καταστροφή που έχουν κάνει φαίνεται και απ τις κουτσουλιές του. Το υγρό θα πρεπε να ήταν διαφανές και όχι κίτρινο. Κομμένες λοιπόν και αντί αυτού δίνε βραστό αυγό (βράσιμο για πάνω από 12 λεπτά).

έχω μια εβδομάδα που του δίνω μια αντιβίωση την aviomycine
Για ποιο λόγο τους δίνεις αντιβίωση; Ποιος σου το είπε; Το πήγες σε ειδικό γιατρό?
 
πηγα σε ενα pets και του ειπα τη μου κανει οτι σταματησε κ οτι φουσκωνη συνεχεια κου μου εδωσε αυτο
 
πηγα σε ενα pets και του ειπα τη μου κανει οτι σταματησε κ οτι φουσκωνη συνεχεια κου μου εδωσε αυτο
Πολύ κακώς! Δεν είναι γιατρός να σου δίνει αντιβίωση... Κόψε την αντιβίωση, και δίνε του σπόρους φρέσκο νεράκι και καλά βρασμένο αυγό για λίγες μέρες και να δεις πως θα πάει...

Που ζει το πουλάκι; Μέσα έξω; Τι ώρα ξυπνάει τι ώρα κοιμάται; Βλέπεις να μαδάει ή να χάνει πούπουλα ή απλά ξύνεται και σταμάτησε να κελαηδάει; Είναι ακόμα φουσκωμένο;
 
οταν λες σπορους ενοης το φαει που του δινω; Κοιμαται κατα της 7 το βαζω μεσα στο σπιτι κοιμαται και μαζι το κεφαλι μεσα κ το πρωι με το ξυμερομα ξυπναει... Και το βγαζω εξω οχι δεν μαδαει ξυνετε συνεχεια ανοιγει τα φτερα του και τα ξυνει με το στομα του κ φουσκωνει τα πουπουλα του ψιλο κελαειδαη το πρωι σαν να μην εχει φωνη οπος ειχε
 
οταν λες σπορους ενοης το φαει που του δινω;
Στα καναρίνια μας δίνουμε σπόρους συσκευασμένους και επώνυμους (ΟΧΙ ΧΥΜΑ) και απο κει και πέρα δίνουμε έξτρα βότανα, λαχανικά, χόρτα, φρούτα καλά πλυμένα και στεγνά. Μετά πρέπει να ενισχύσουμε τη διατροφή τους με πρωτείνη και γι αυτό δίνουμε σφιχτό βραστό αυγό ή συσκευασμένη αυγοτροφή επώνυμη (ΟΧΙ ΧΥΜΑ, ΟΧΙ τις κίτρινες, κόκκινες πρασινες βιταμίνες σε διαφανή σακουλάκια γιατί χαλάνε το συκώτι). Αυτά για τη διατροφή.

κοιμαται κατα της 7 το βαζω μεσα στο σπιτι κοιμαται και μαζι το κεφαλι μεσα κ το πρωι με το ξυμερομα ξυπναει... Και το βγαζω εξω
Το μέσα έξω είναι εγκληματικό! Μπορεί να το χάσεις λόγω διαφοράς θερμοκρασίας.. είναι πολύ ευαίσθητα στις διακυμάνσεις.
Και πέρα απ΄αυτό στρεσάρεται πάρα πολύ με τις συνεχείς αλλαγές. Βρες μια θέση και α το έχεις εκεί ΜΟΝΙΜΑ. Δες και αυτό: https://community.petbirds.gr/threads/Επιλογή-θέσης-κλουβιού-στο-σπίτι.25549/
και αυτό:
https://community.petbirds.gr/threads/Τα-καναρίνια-ως-κατοικίδια-πλήρης-οδηγός.26056/

ξυνετε συνεχεια ανοιγει τα φτερα του και τα ξυνει με το στομα του κ φουσκωνει τα πουπουλα του ψιλο κελαειδαη το πρωι σαν να μην εχει φωνη οπος ειχε
Θεωρώ πως έχει κρυώσει με το μέσα έξω. Να το έχεις μέσα στο σπίτι σε ζεστό μέρος, χωρίς κόσμο φασαρίες καπνό ή μυρωδιές, δώστου ένα μείγμα σπόρων συσκευασμένο, βάλτου βραστό αυγό να φάει (μην μενει στο κλουβί για πάνω από 5 ώρες) και στο νεράκι πάρε να του βάλεις πολυβιταμίνες για λίγες μέρες (πχ Multi Vit Bogena). Αν δεν δεις αλλαγή θα πρέπει να το πας σε κάποιον πτηνίατρο, δλδ κτηνίατρο (γιατρό με πτυχίο) που ειδικεύεται στα πτηνά. Εδώ και η λίστα: https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
εγω μενω πατρα αυτα τα τηλ που μου εδωσες ειναι αθηνα κ θεσαλονικη... Αν το εχω συνεχεια μεσα ομος δεν θα μου κελαειδαη καθολου κ ποιο παλια που το ειχα μεσα δεν κελαειδαγε κ οταν τον εβγαζα εξω δεν σταματαγε

δλδ να μην του κανω διατροφη λογο που εχει λυπως...
 
αν το εχω συνεχεια μεσα ομος δεν θα μου κελαειδαη καθολου κ ποιο παλια που το ειχα μεσα δεν κελαειδαγε κ οταν τον εβγαζα εξω δεν σταματαγε
Ενώ τώρα που δε σου κελαηδάει καθόλου γιατί είναι κρυωμένο είναι καλύτερο; Γιατί απ το μέσα έξω κρύωσε το δύσμοιρο και σταμάτησε το τραγούδι, και φουσκώνει ξεφουσκώνει..

δλδ να μην του κανω διατροφη λογο που εχει λυπως...
Δεν χρειάζεται ειδική διατροφή.. Δεν έχει δα και τόσο λίπος.. Αν του δίνεις συσκευασμένους σπόρους όπως σου είπα, λαχανικά, χορταρικά, βότανα, μήλο και σφιχτό βραστό αυγό 1 φορά την εβδομάδα και αν έχει ένα άνετο κλουβί για να πετάει θα το χάσω το λίγο λίπος που έχει... Αν πάλι θες να του κάνεις πιο αυστηρή δίαιτα απ το αυγό να του δίνεις μόνο το ασπράδι που δεν παχαίνει καθόλου..
 
σε ευχαριστω θα παω να του παρω βιταμινες αυτες που μου ειπες, αυτο που φουσκωνη τη ειναι για ψειρες θελω να του παρω ενα καλο ομος μου πρωτινεις καποιο γτ ξυνετε συνεχεια
 
αυτο που φουσκωνη τη ειναι
Κρύωσε και κρυώνει.. είναι κρυωμένο απ το μέσα έξω... Βάλτου κάπου ζεστά (ακόμα και 30 βαθμοί καλό θα του κάνουν).

για ψειρες θελω να του παρω ενα καλο ομος μου πρωτινεις καποιο γτ ξυνετε συνεχεια
Το πιο δραστικό απ όλα είναι να του βάλεις effipro η frontline για σκύλους και να βάλεις μία σταγόνα αλλά επειδή δεν είμαι σίγουρη για τον τρόπο χρήσης του θα μας πει ο @misalouris
Πιο ήπιο είναι το Chevitren της Chevita, με το οποίο μπορείς να το ψεκάσεις και να το κάνεις μπάνιο δεν θα πάθει τίποτα! Προσοχή μετά με τα ρεύματα αέρα...

Σήμερα πριν νυχτώσει σε παρακαλώ βάλε μια νωπή χαρτοπετσέτα διπλωμένη στα κάγκελα να δούμε αν έχει κόκκινη ψείρα..
 
Μπάνιο του βάζεις να κάνει;Βάλτου λίγο μπανάκι μπας και σταματήσει το ξύσιμο
 
να βαλω μια χαρτοπετσετα βρεγμενη η να βαλω χαρτη κουζινας;να βαλω κ της δυο μεργιες στα καγκελα; Μπανιερα δεν του εχω παρει γτ ειχα παρει μια και δεν εδενε στα καγκελα
 
Αυτή που δεν έδενε στα κάγκελα να την αφήσεις στον πάτο του κλουβιού. Συνήθως οι εσωτερικές σε εμένα τουλάχτιστον δεν χρησιμοποιούταν από τα πτηνά κρεμασμένες στα κάγκελα. Όταν την άφησα στον πάτο μπήκανε αμέσως.
 
Back
Top