Ασθένειες Το καναρίνι μου δεν κελαηδάει και ξύνεται

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eytyxia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
οκ πριν νυχτοση θα βαλω. Γτ συνεχεια εχει ασχολια στο ξυσιμο κελαειδαη μια φορα ενα τσιρ κ οταν παω κοντα του ετσι κανει
 
Μπάνιο το πρωί το πολύ μεσημέρι θα του βάζεις. Όχι βράδυ γιατί δεν θα στεγνώσει πριν κοιμηθεί.
 
ενοης να βαλω την χαρτοπετσετα το μεσιμερι και να την βγαλω τπ πρωι
 
να βαλω μια χαρτοπετσετα βρεγμενη η να βαλω χαρτη κουζινας;
Νωπή είτε χαρτοπετσέτα είτε χαρτί κουζίνας το ίδιο είναι.. Σφήνωσε την στα κάγκελα και το πρωί θα δεις αν έχεις στίγματα πάνω, δλδ ψείρες!

ενοης να βαλω την χαρτοπετσετα το μεσιμερι και να την βγαλω τπ πρωι
Στο μπάνιο αναφέρεται. Την χαρτοπετσέτα όπως σου είπα θα την βάλεις πριν κοιμηθεί και θα την τσεκάρεις νωρίς το πρωί.
 
Σε ένα pets μου είχαν πει οτι ένα καναρινι θελει κ χώμα για έχει δυο στομάχια
 
Σε ένα pets μου είχαν πει οτι ένα καναρινι θελει κ χώμα για έχει δυο στομάχια
Πες τους να διαβάσουν κανένα βιβλίο για τα καναρίνια να μάθουν τα βασικά.. Μην το πεις παραέξω αυτό... Θα γελάσει ο κόσμος.. 1 στομάχι έχουν τα καναρίνια... Και μην ακούς τι σου λένε στα πετ σοπς.. Είναι άσχετοι!
Και μιας και το φερε η κούβεντα διάβασε αυτό το άρθρο: https://community.petbirds.gr/threads/Ανατομία-πτηνών.388/ να γίνεις ξεφτέρι να μην έχεις ανάγκη κανέναν άσχετο που μεταδίδει μπούρδες! 😛
 
Έτσι μου είχαν πει εγώ δεν ξέρω πρώτη φορά πήρα καναρινι... Να πω μια άλλη περίπτωση να δω την δίκη σου απόψει ο κουνιαδος μου ζευγαρώνει καναρίνια έχει δυο θρυλικά κ δυο αρσενικά το πρώτο ζευγάρι κ η θρυλια την έχει βάλει πόσες φορές κ δεν ζευγαρονη με τπτ η άλλη ζευγαροσε την πρώτη τα έκανε εσπορα την δεύτερη φορά του έκανε 4 τα 3 ασπορα κ βγήκε το ένα το τάιζε κανονικά και μια μέρα πάει να το δει κ δεν υπάρχει πουθενά δεν έχει πετάξει ακόμα από την φωλιά
 
έχει δυο θρυλικά κ δυο αρσενικά το πρώτο ζευγάρι κ η θρυλια
Είναι ο αρσενικός και η θηλυκιά Ευτυχία μου.. Ούτε θρυλικά ούτε θρυλιά.. :)

την έχει βάλει πόσες φορές
Πες του αν θέλει να την εξαντλήσει και να πεθάνει από εξάντληση καλά το πάει.

τα έκανε εσπορα
Θες να πεις ότι τα αυγά ήταν ενσπορα (δλδ είχαν σπόρο και νεοσσό) ή ήταν άσπορα (δλδ δεν είχαν σπόρο μέσα);

την δεύτερη φορά του έκανε 4 τα 3 ασπορα κ βγήκε το ένα
Μάλλον εννοείς ότι τα αυγά ήταν 3 στα 4 άσπορα και βγήκε ένα..

και μια μέρα πάει να το δει κ δεν υπάρχει πουθενά δεν έχει πετάξει ακόμα από την φωλιά
Να τσεκάρει μήπως υπάρχει κάποιο άνοιγμα στο κλουβί και το έσκασε το μικρό.. Κρίμα...
 
Εντάξει έκανα ένα λάθος αντί για θυλικα γράφτηκε αλλιώς δεν έγινε κ κάτι άνθρωποι είμαστε... Τα έχει σε ζευγαρώματα δεν έχει άνοιγμα πουθενά
 
Το πιο δραστικό απ όλα είναι να του βάλεις effipro η frontline για σκύλους και να βάλεις μία σταγόνα αλλά επειδή δεν είμαι σίγουρη για τον τρόπο χρήσης του θα μας πει ο @misalouris
Σωστά τα έγραψες... μια σταγόνα κάτω από τη φτερούγα (να πιάσει δέρμα) μια φορά το μήνα.
να βαλω μια χαρτοπετσετα βρεγμενη η να βαλω χαρτη κουζινας;
Πρακτικά και ουσιαστικά δεν έχει θέμα...
Βάλε ότι έχεις...
Εντάξει έκανα ένα λάθος αντί για θυλικα γράφτηκε αλλιώς δεν έγινε κ κάτι άνθρωποι είμαστε... Τα έχει σε ζευγαρώματα δεν έχει άνοιγμα πουθενά
Σωστά.
Δεν έγινε και τίποτε.
Σε τι κατάσταση είναι τώρα;
 
Δεν κελαειδαη φουσκωνη συνέχεια κ τινάζεται συνέχεια
 
Ναι εννοείτε αλλά είναι στα τελειώματά του για την εποχή.
 
Από λαχανικά κάνει να τρώει κ μπρόκολο;

Καλησπέρα, ο,τι πράσινο και να δώσεις πάντα καλά πλυμένο και καλά στεγνωμένο.
Παραπάνω σου πρότειναν να βάλεις μπανάκι μέσα, συμφωνώ αλλα όχι μέχρι να σιγουρευτείς οτι δεν είναι κρυωμένο.
Πάντως τα συμπτώματα που έχει θα ταίριαζαν στο να έχει μόνο ψείρες, διοτί το πουλί σου δείχνει οτι δεν έχει και πολύ όρεξη (φουσκώνει/δεν κελαηδαει) που θα μπορούσε εξ'ολοκλήρου να ωφείλεται στην δυσφορία απο αυτές.

Σε ένα pets μου είχαν πει οτι ένα καναρινι θελει κ χώμα για έχει δυο στομάχια

Μήπως εννοείς άμμο; Αν ναι τότε δεν ειναι κακό να την χρησιμοποιήσεις ως υπόστρωμα, πάντως σίγουρα δεν την χρειάζονται επειδή έχουν δυο στομάχια.
 
Όχι στο σβέρκο;
Στο σβέρκο χρειάζεται προεργασία για να παραμεριστούν τα πούπουλα και να πάει η σταγόνα απ' ευθείας στο δέρμα.
Στις φτερούγες από κάτω το δέρμα είναι ορατό αμέσως.
 
Back
Top