Φροντίδα Το καναρίνι μου δεν κελαηδάει, τι να κάνω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kejsi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Kejsi

PB New Member
Εγγραφή
13 Νοε 2022
Μηνύματα
48
Πόλη
Αθηνα
Γεια σας Την Παρασκευή πριν 3 μέρες αγόρασα ένα καναρίνι σε ένα pet shop.
Το συγκεκριμένο καναρίνι μου είπαν ότι κελαηδάει αρκετά αλλά αυτές τις μέρες που το έχω σπιτι μου δεν έχει κελαηδισει καμία φορα
Του έχω βάλει και ήχους καναρινιών αλλά μόνο τσίου τσίου κανει
Τι να κανω ;
Επίσης στο πες σοπ μου έδωσαν αυγοτροφη και σπόρους ενώ έχω δει ότι υπάρχουν και κάποιες τροφές κόκκινες ,μονο την αυγουτοφη κ τα σπόρια χρειαζετε το καναρίνι ;
Επίσης να σημειώσω το έχω στο μπαλκόνι το καναρινι
 
@Kejsi κάθε καναρίνι είναι διαφορετικό όπως και οι άνθρωποι. Το ότι δεν έχει καλαηδίσει δεν σημαίνει ότι δεν είναι αρσενικό ούτε το αντίθετο βέβαια. Αν είναι διμορφικό όπως ο αχάτης κόκκινο Μωσαϊκό, σατινέ κόκκινο μωσαϊκό ξεχωρίζουν από την μάσκα εύκολα. Επίσης αν είναι φετινό μπορεί να πάρει και περισσότερο. Τα δικά μου τα έχω έξω με θερμοκρασία 13-20 και από το πρωί που τους αλλάζω το νερό γίνεται χαμός. Απλά πρέπει να σε συνηθίσει και εσάς και το περιβάλλον. Για να σιγουρευτείτε διαβάστε το pdf που θα βρείτε σε αυτή την Διεύθυνση
 
Ευχαριστω πολυ
Ηθελα να ρωτήσω και κατι τελευταίο
Το καναρίνι μου να το αφήνω παντα έξω στο μπαλκόνι ότι θερμοκρασία και να έχει
Η να το βαζω μέσα όταν έχει κρύο η πολυ ζέστη
Και όταν λεμε κρύο η ζέστη για ποιους βαθμούς θα λέγαμε ότι δεν είναι καταληλο για τα καναρινακια;
 
@Kejsi καλώς ήρθες κ να χαίρεσαι το καναρινάκι σου. Για το γιατί δεν τραγουδάει δες αυτό.

Επίσης εδώ στο φόρουμ θα βρεις πολλές πληροφορίες που θα σε βοηθήσουν να το φροντίσεις.

 
Καλησπέρα, καλωσόρισες! Πιθανότατα θέλει το χρόνο του για να προσαρμοστεί πριν τραγουδήσει. Ακόμα, μπορεί να ολοκλήρωσε πρόσφατα την πτερόρροια του (=το πέσιμο και η ανανέωση των φτερών/πούπουλων που φυσιολογικά συμβαίνει γύρω στον Αύγουστο και διαρκεί ~2 μήνες, στους οποίους σταδιακά κόβει και το κελάηδισμα του), και τώρα να ξαναπαίρνει τα πάνω του. Τέλος θα μπορούσε να είναι και θηλυκό, τα οποία συνήθως δεν τραγουδάνε.

Επίσης στο πες σοπ μου έδωσαν αυγοτροφη και σπόρους ενώ έχω δει ότι υπάρχουν και κάποιες τροφές κόκκινες ,μονο την αυγουτοφη κ τα σπόρια χρειαζετε το καναρίνι ;
Νερό και σπόρια χρειάζεται καθημερινά. Αυγοτροφή θα έλεγα μια φορά τη βδομάδα αυτή την περίοδο. Λαχανικά τρεις φορές τη βδομάδα. Φρούτο μία κι αν. Ποια σπόρια και ποια αυγοτροφή σου έδωσαν;
 
Καλησπέρα, καλωσόρισες! Πιθανότατα θέλει το χρόνο του για να προσαρμοστεί πριν τραγουδήσει. Ακόμα, μπορεί να ολοκλήρωσε πρόσφατα την πτερόρροια του (=το πέσιμο και η ανανέωση των φτερών/πούπουλων που φυσιολογικά συμβαίνει γύρω στον Αύγουστο και διαρκεί ~2 μήνες, στους οποίους σταδιακά κόβει και το κελάηδισμα του), και τώρα να ξαναπαίρνει τα πάνω του. Τέλος θα μπορούσε να είναι και θηλυκό, τα οποία συνήθως δεν τραγουδάνε.


Νερό και σπόρια χρειάζεται καθημερινά. Αυγοτροφή θα έλεγα μια φορά τη βδομάδα αυτή την περίοδο. Λαχανικά τρεις φορές τη βδομάδα. Φρούτο μία κι αν. Ποια σπόρια και ποια αυγοτροφή σου έδωσαν;
Μου έδωσαν σπόρια : versele laga prestige premium και αυγοτροφη : orlux gold patee
Είναι αρσενικό διοτι το τόνισα στο πετ σοπ ότι θελω αρσενικό καναρίνι που να κελαιδαει και αντίστοιχα πιστευω ήταν και αρκετά ακριβό
[automerge]1668370719[/automerge]
@Kejsi καλώς ήρθες κ να χαίρεσαι το καναρινάκι σου. Για το γιατί δεν τραγουδάει δες αυτό.

Επίσης εδώ στο φόρουμ θα βρεις πολλές πληροφορίες που θα σε βοηθήσουν να το φροντίσεις.

Σε ευχαριστω πολυ🐥
 
@Kejsi ξεχάσα να σου αναφέρω, να έχεις μόνιμα σουπιοκοκκαλο στο κλουβί του.
Έχει δακτυλίδι το καναρινάκι σου;

Για τα λαχανικά κ φρούτα κοίταξε την λίστα
 
@Kejsi ξεχάσα να σου αναφέρω, να έχεις μόνιμα σουπιοκοκκαλο στο κλουβί του.
Έχει δακτυλίδι το καναρινάκι σου
Πρώτη φορα το ακουω αυτό θα πάω να το αγορασω
Έχει δακτυλίδι είναι σαν χρυσαφένιο και είδα ένα διψήφιο πάνω που έλεγε Ε22
Αλλά για να είναι πουλί του 22 μου φενετε μεγαλόσωμο
 
@Kejsi μια επιλογή σουπιοκοκκαλου είναι αυτή

https://petgo.gr/product/σουπιοκόκκαλο-prestige-sepia-mineral-versele-laga/

Για τα δακτυλίδια υπάρχει αυτό.
Δεν σου είπαν την ηλικία του στο πετ σοπ;
Ευχαριστω
Οχι δεν μου είπαν την ηλικία
 
Ευχαριστω πολυ
Ηθελα να ρωτήσω και κατι τελευταίο
Το καναρίνι μου να το αφήνω παντα έξω στο μπαλκόνι ότι θερμοκρασία και να έχει
Η να το βαζω μέσα όταν έχει κρύο η πολυ ζέστη
Και όταν λεμε κρύο η ζέστη για ποιους βαθμούς θα λέγαμε ότι δεν είναι καταληλο για τα καναρινακια;

Εγώ θα πρότεινα να το πάρεις μέσα, μέχρι να μεριμνήσεις για κάποια πράγματα στο μπαλκόνι, όπως πχ αντιανεμική προστασία και αγορά προσταστευτικού.

Όσον αφορά το ερώτημά σου, παραθέτω από αυτό το άρθρο:

Θερμοκρασία χώρου​

Τα πουλιά έχουν τη ικανότητα να προσαρμόζονται στις περιβαλλοντικές συνθήκες και συγκεκριμένα στη θερμοκρασία του περιβάλλοντος, όταν δεν υπάρχουν απότομες διακυμάνσεις.

Στέγαση πουλιών σε εξωτερικό χώρο​

Τα πουλιά που στεγάζονται σε εξωτερικό χώρο μπορούν να επιβιώσουν σε θερμοκρασίες που ξεκινούν από μερικούς βαθμούς κάτω από το μηδέν μέχρι και 35 και πλέον βαθμούς πάνω από το μηδέν, αρκεί να υπάρξει μέριμνα για ορισμένα βασικά θέματα.

Ρεύματα αέρος​

Τα πουλιά θα πρέπει να είναι πλήρως προστατευμένα από τα ρεύματα αέρος. Πρέπει στο σημείο που στεγάζονται να μην τα "βρίσκει" καθόλου ο άνεμος. Είναι πολύ σημαντικό για την αποφυγή αναπνευστικών ασθενειών. Δεν είναι τόσο η χαμηλή θερμοκρασία που βλάπτει τα πουλιά αλλά τα ρεύματα αέρος γι' αυτό και θα πρέπει να λαμβάνονται σοβαρά υπ’ όψιν.

Πολύ χαμηλές θερμοκρασίες​

Σε περιοχές που η θερμοκρασία πέφτει 1 με 2 βαθμούς κάτω από το μηδέν, θα πρέπει να φροντίζουμε ώστε η διατροφή των πουλιών να είναι ενισχυμένη, πλούσια σε λιπαρούς σπόρους. Επίσης θα πρέπει να ελέγχουμε πολύ συχνά το νερό στις ποτίστρες για να μην παγώσει.

Σε περιπτώσεις που η θερμοκρασία πέφτει περισσότερο από τους 1 με 2 βαθμούς κάτω από το μηδέν, τότε θα πρέπει να καλύπτουμε τα κλουβιά με κάποιο τρόπο (νάιλον ή μοριοσανίδες) από τις πλαϊνές και την πίσω πλευρά και να τοποθετούμε ειδικές λάμπες εκπομπής θερμότητας οι οποίες εμποδίζουν την πτώση της θερμοκρασίας σε πολύ χαμηλά επίπεδα.

Υψηλές θερμοκρασίες​

Τους καλοκαιρινούς μήνες που η θερμοκρασία ανεβαίνει πάνω από τους 30 βαθμούς Κελσίου, θα πρέπει να φροντίζουμε ώστε τα κλουβιά - πουλιά να μην έρχονται σε άμεση επαφή με τον ήλιο, τουλάχιστον μετά τις δέκα το πρωί.
 
@Kejsi πάντως το πιο πιθανό είναι να είναι αγχωμένο σε ένα καινούργιο χώρο το πουλάκι. Συμφωνώ με τον @mpalitsas δώσε του λίγο χρόνο να προσαρμοστεί στο νέο του περιβάλλον.
Εάν επιλέξεις να το έχεις σε εξωτερικό χώρο, οπωσδήποτε με προστατευτικό κλουβιού κ επίσης οπωσδήποτε σίτα ή τούλι για την προστασία από τα κουνούπια. Ο ιός της ευλογιάς μπορεί να προσβάλει ένα καναρίνι από ένα τσίμπημα κουνουπιού.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Γεια σας και πάλι
Έχω αγοράσει ένα καναρίνι εδώ και μια βδομάδα και δεν κελαηδάει καθόλου.Του Βάζω
Στο YouTube εκπαιδευτικο κελάηδισμα Ώστε να εξοικειωθεί και να ξεκινήσει να κελαηδάει
Μόνο όταν Βάζω την μουσική αυτή Ξεκινάει λίγο και κάνει τσίου ούτε καν κελάηδισμα
Στο pet shop που το αγόρασα μου είπανε ότι το συγκεκριμένο είναι το καλύτερο για την γιΣτο pet shop που το αγόρασα μου είπανε ότι το συγκεκριμένο είναι καναρινι που κελαηδαει αρκετα
Δεν ξέρω τι ράτσα ειναι
Κάποιος να με βοηθήσει γενικά παρακαλω!
3F4B9CB6-AD88-46FD-A31C-BDA5F4BE2DD4.webp8281532D-C35D-478C-880B-5A07CAE09550.webp
 
  • Τέλειο!
Αντιδράσεις: MARY58
@Kejsi πρώτα από όλα να το αφήσεις να ηρεμίσει. Με αγάπη και καλή διατροφή (με επώνυμους σπόρους), λαχανικά, φρούτα, μπανάκι κ.λ.π. κ.λ.π. θα γίνει χαμός. Επίσης βλέπω ότι τον έχεις ξύπνιο μέσα στο βράδυ και αυτό δεν βοηθάει καθόλου. Από το σούρουπο πρέπει να μπει κάτω από τα κλινοσκεπάσματά του για νανάκια. Το πρωί με την αυγούλα βάλε του λίγη μουσική (καμία κλασσική όχι heavy metal). Επίσης αν τον έχεις μέσα ίσως να πάρει περισσότερο καιρό. Καλύτερα να είναι έξω στο φως αλλά αν αυτό δεν έχει γίνει από το καλοκαίρι μην τον βγάλεις τώρα. Θα πρέπει να προετοιμαστεί και να προσαρμοστεί στην πτώση της θερμοκρασίας σε εξωτερικό χώρο από το καλοκαίρι και όχι απότομα. Επίσης θα βρεις και άλλες πληροφορίες για διάφορους λόγους που μπορεί να μην κελαηδάει ένα καναρίνι αρκεί να ψάξεις λίγο στο petbirds είναι βιβλιοθήκη πληροφοριών. Κάνε λίγο μια έρευνα.
 
Καλησπέρα.
Δεν ξέρω τι ράτσα ειναι
Όταν μπορέσεις γράψε όλα τα στοιχεία που υπάρχουν στο δαχτυλίδι του.
Μόνο όταν Βάζω την μουσική αυτή Ξεκινάει λίγο και κάνει τσίου ούτε καν κελάηδισμα
Μπορείς να δοκιμάσεις και με τους ''λευκούς'' ήχους, ο ήχος από το ηλεκτρικό σκουπάκι, την ηλεκτρική σκούπα ή από το σεσουάρ των μαλλιών τα ξεσηκώνει.
Έχω αγοράσει ένα καναρίνι εδώ και μια βδομάδα και δεν κελαηδάει καθόλου.
Πριν το αγοράσεις το άκουσες να κελαηδάει στο pet shop ?
Υπάρχει πάντα και η πιθανότητα να είναι θηλυκό.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ να πω δύο πράγματα και να μου πεις την γνώμη σου. Πρώτα να αναφέρω ότι κατά την άποψή μου δεν είναι ράτσα , είναι ένα κοινό όμορφο καναρίνι. Και τέλος να πω πως σχετικά με το φύλο διακρίνω ότι η ευθεία μεταξύ άνω κάτω σιαγόνας δείχνει να περνάει κάτω από το μάτι (θηλυκό). @Kejsi Δεν έχεις κάποιο πρόσωπο που έχει κάποια εμπειρία να το ελέγξει;
 
Καλημέρα.
Πρώτα να αναφέρω ότι κατά την άποψή μου δεν είναι ράτσα , είναι ένα κοινό όμορφο καναρίνι
Τα στοιχεία του δαχτυλιδιού θα μας διαφωτίσουν αν είναι ράτσας ή όχι, θα μπορούσε να είναι Timbrado αν και η ουρά του θα έπρεπε να είναι πιο στενή.
σχετικά με το φύλο διακρίνω ότι η ευθεία μεταξύ άνω κάτω σιαγόνας δείχνει να περνάει κάτω από το μάτι (θηλυκό)
Συμφωνώ, όντως η γραμμη του ράμφους παραπέμπει σε θηλυκό.
Η παρατήρηση του λαιμού την ώρα που προσπαθεί να τραγουδίσει μπορεί να δείξει αν είναι αρσενικό ή θηλυκό, στα αρσενικά ο λαιμός φουσκώνει πολύ ενώ στα θηλυκά λίγο.
 
Καλημέρα.

Τα στοιχεία του δαχτυλιδιού θα μας διαφωτίσουν αν είναι ράτσας ή όχι, θα μπορούσε να είναι Timbrado αν και η ουρά του θα έπρεπε να είναι πιο στενή.

Συμφωνώ, όντως η γραμμη του ράμφους παραπέμπει σε θηλυκό.
Η παρατήρηση του λαιμού την ώρα που προσπαθεί να τραγουδίσει μπορεί να δείξει αν είναι αρσενικό ή θηλυκό, στα αρσενικά ο λαιμός φουσκώνει πολύ ενώ στα θηλυκά λίγο.
Καλησπερα σας
Το δαχτυλίδι λέει: El 421 E22 051 FPO
Στο πετ σοπ δεν το άκουσα να κλεαιδαει γιατί πήγα απόγευμα
Το καναρινι μια χαρα Κοιμάται αυτή η φοτο ήταν την ημέρα που το αγόρασα και ήταν λίγο τρομαγμένο για αυτό ήταν ξύπνιο
Αλλά το συγκεκριμένο πετ σοπ είχε καναρίνια π ήταν πολλα μαζί και κανα 10καρια που ήταν μόνα τους και μου εξηγισε ότι αυτά τα 10 είναι ξεχωριστά γιατί κελαηδάνε αρκετά
Και απο εκείνα τα 10 πηρα το καναρινι μου
[automerge]1668777034[/automerge]
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ να πω δύο πράγματα και να μου πεις την γνώμη σου. Πρώτα να αναφέρω ότι κατά την άποψή μου δεν είναι ράτσα , είναι ένα κοινό όμορφο καναρίνι. Και τέλος να πω πως σχετικά με το φύλο διακρίνω ότι η ευθεία μεταξύ άνω κάτω σιαγόνας δείχνει να περνάει κάτω από το μάτι (θηλυκό). @Kejsi Δεν έχεις κάποιο πρόσωπο που έχει κάποια εμπειρία να το ελέγξει;
Δεν έχουμε εμπειρία γενικά με καναρίνια
 
Back
Top