Διατροφή Το καναρίνι μου δεν συμπαθεί καθόλου τα λαχανικά

petros3110

PB New Member
Εγγραφή
24 Σεπ 2022
Μηνύματα
62
Πόλη
Axarnai
Εδώ και μια βδομάδα είμαι κάτοχος του Ρίκο ενός καναρινιού και μαθαίνει ο ένας τον άλλον! Αυτό που συμπεραίνω είναι ότι δεν συμπαθεί καθόλου τα λαχανικά. Δηλαδή, αγγούρι, φασολάκι, πιπεριά δοκίμασε μια τσιμπιά αλλά τέλος. Καρότο κ αρακά ούτε να δοκιμάσει! Πάντα η προτίμηση του είναι το αυγό, η αυγοτροφή και το μήλο κ μετά τρελαίνεται στο κελάιδισμα. Βέβαια αυτά επιτρέπονται μια φορά τη βδομάδα. Γιατί συμβαίνει αυτή η προτίμηση? Αύριο που έχουμε λαική θα ψάξω για μαρούλι...
 
Πέτρο, γενικά οι επιλογές που έχεις είναι πολλές. Κοίταξε όταν θα έχεις χρόνο το άρθρο που σου επισυνάπτω.
Γενικά τα χορταρικά καλό θα είναι να είναι πλυμένα πριν δοθούν στο πουλί.
Είναι πάντως σχεδόν βέβαιο ότι όπως όλα τα καναρίνια, έτσι και το δικό σου σιγά - σιγά θα αποδεχτεί τα "πράσινα" και θα τα τρώει
 
Καλημέρα. Κ πλυμένα κ στεγνά.
Αν και συνέχεια στο φόρουμ αναγράφεται ότι πρέπει κανείς να στεγνώνει τα κηπευτικά - χορταρικά κλπ αφού τα πλύνει, και πριν τα δώσει στο πουλί, ο ίδιος δεν βρίσκω τον λόγο να το κάνω, δεν καταλαβαίνω καν γιατί να χρειάζεται, και δεν έχω παρατηρήσει απολύτως τίποτα αρνητικό εδώ και περίπου 10 χρόνια που το κάνω. Απλά το πουλί προφανώς λαμβάνει λίγη παραπάνω υγρασία. Αν κάτι μου διαφεύγει με ενημερώνετε 🙂
 
@ianos κ εγώ επειδή το διάβασα στο φόρουμ ακολουθώ αυτόν τον κανόνα. Όμως δεν έχω πειραματιστεί με το αντίθετο δηλ.να του δώσω βρεγμένο φύλλο σπανάκι για να ξέρω ότι είναι περιττό. Κ η παραπάνω υγρασία σιγουρα δεν είναι διαρροια. Το πιο πιθανό τον συνδυασμό πράσινου λαχανικού με την υγρασία φοβόμουν. Εάν όμως το έχεις διαπιστώσει τότε θα έχω λιγότερα πράγματα να κάνω. 😊
 
Νομίζω τα βρεγμένα λαχανικά, δημιουργούν διάρροια, λόγο της υγρασίας.
 
@Liakos18 όχι Λιάκο, έτσι νόμιζα κ εγώ. Η διαρροια είναι σύμπτωμα ασθένειας ενώ η υγρασία στις κουτσουλιές είναι περισσότερα ούρα. Δες την απάντηση του Σταύρου, τότε που ρώτησα για την ποσότητα των λαχανικών κ σχετικό άρθρο.
 
Το μοναδικό ζήτημα που μπορώ να σκεφτώ ως αιτία του να σκουπίζω τα χορταρικά κλπ. είναι ότι σε αυξημένη θερμοκρασία και υγρασία αναπτύσσονται συνήθως πιο γρήγορα κάποιοι παθογόνοι μικροοργανισμοί, αλλά στα καναρίνια μου τα "πράσινα" δεν παραμένουν πάνω από μία ώρα (καταναλώνονται γρήγορα)
 
Έχω γράψει παραπάνω....το αυγό και το μήλο τα σκίζει! Αλλά όπως είπατε αυτά επιτρέπονται μία φορά την εβδομάδα. Την αυγοτροφή την τρώει αλλά όχι ιδιαίτερα
[automerge]1664365369[/automerge]
@petros3110 διατροφή Vadigran Canary Original 4 Seasons
[automerge]1664365500[/automerge]
@petros3110 καθώς και Versele Laga Prestige Canaries
[automerge]1664366109[/automerge]
Με άλλα λόγια
Φασολάκι: δύο τσιμπιες
Αγγούρι: δύο τσιμπιες
Μπρόκολο: δύο τσιμπιες
Πιπεριά πράσινη: δύο τσιμπιες
Πιπεριά κόκκινη:0
Αρακάς: 0
Καρότο: 0

Αναμένεται: μαρούλι
 
Τελευταία επεξεργασία:
Στις πιπεριές όλων των χρωμάτων, έχω παρατηρήσει ότι τρώνε με πολλή όρεξη το εσωτερικό δλδ, το σημείο εκείνο της σάρκας που φέρει και τους σπόρους της πιπεριάς. Δοκίμασέ το, αν δεν το έχεις κάνει ήδη
 
εμενα ,τα γκουλντιαν που ειναι πολυ δυσκολα στο θεμα των λαχανικων-φρουτων, τους αρεσει πολυ το Γαλλικο μαρουλι που εχει στρογγυλεμενα φυλλα με πιο απαλη υφη απο το κοινο μαρουλι
 
Μια εβδομαδα ειναι πολυ μικρο διαστημα για να βγαλει κανεις συμπερασματα για το τρωει τι οχι.
Αυτα που τωρα τρωει με χαρα ειναι αυτα που του εδινε ο προηγουμενος κατοχος/εμπορος/φροντιστης. Τα ξερει τα δοκιμαζει του αρεσουν.
τα υπολοιπα θα χρειαστει να περασει καποιο διαστημα να πειστει να τα δοκιμασει. Το καθενα ειναι μοναδικο απο θεμα χαρακτηρα . Υπαρχουν διαφορες μεθοδοι να τους εισαγεις νεες τροφες αλλα τις περισσοτερες θα τις καταλαβεις μονος οταν παρατηρεις το ιδιο το καναρινι και τα feeding patterns μεσα στην μερα.

Δεν υπαρχει βιασυνη. και τα pellets μαθαινουν με τον σωστο τροπο και το μπροκολο, και το kale και το σιταροχορτο και τα φυτρα και το πατζαροφυλλο και πολλα πολλα ακομα. δεν ειναι αναγκη ομως να το βαλεις και αγχος αν δεν τα δοκιμαζει με την πρωτη. Μια εβδομαδα το εχεις ..εχετε καιρο μπροστα σας
Παρατηρηση μελετη και υπομονη χρειαζεται.
 
Στις πιπεριές όλων των χρωμάτων, έχω παρατηρήσει ότι τρώνε με πολλή όρεξη το εσωτερικό δλδ, το σημείο εκείνο της σάρκας που φέρει και τους σπόρους της πιπεριάς. Δοκίμασέ το, αν δεν το έχεις κάνει ήδη
Έτσι ακριβώς, εγώ κόβω την πιπεριά σαν κύπελλο, αφήνοντας την δυνατότητα να μπορεί να πατάει για να τρώει τα σπόρια. Και όπως ανέφερε και ο Νίκος παραπάνω, μια βδομάδα είναι πολύ μικρό διάστημα για να κατανοήσεις τις διατροφικές συνήθειες του καναρινιού σου. Χρειάζεται επιμονή και κάποια στιγμή θα "λυγίσει" λόγω πείνας και περιέργειας.
 

Συνημμένα

  • Screenshot_20220928-165828.webp
    Screenshot_20220928-165828.webp
    140 KB · Προβολές: 14
Πλέον μπορώ να σας πω, πως από χθές σκίζουμε μπρόκολο αγγούρι κ πιπεριά!
Δεν ξέρω τι έφταιξε, ίσως ο τρόπος κεράσματος. Στην αρχή τα έβαζα στην αυγοθήκη κ απλώς δοκίμαζε κ γεια σας. Από χθές που τα κρεμώ στο γνωστό μανταλάκι δεν ξεκολλάει! Σύμπτωση?
 

Σχετικά θέματα

Back
Top