Ασθένειες Το καναρίνι μου είναι άρρωστο

marietta

PB New Member
Εγγραφή
31 Μαρ 2018
Μηνύματα
22
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα σας! Ειμαι καινουργια στο forum απο το οποιο εχω ενημερωθει για πολλα θεματα καθως δεν ειχα γνωσεις σχετιλα με τα πτηνα και χαιρομαι παραπολυ για την αποδοχη!Λατρευω τα καναρινια και εχω 2 και τα 2 ενος ετους σχεδον. Δυστυχως το ενα το οποιο το εχω σχεδον 3 εβδομαδες ειναι αρκετα αρρωστο κ με στεναχωρει απιστευτα αυτη η κατασταση ελπιζω ομως
 
Να βαλεις και στα δύο Liviferm για πέντε ημέρες. Είναι ένα προβιοτικό που κάνει πολύ καλό και στο στρες. Αν δεν δεις κάποια βελτίωση τότε να του χορηγήσεις ένα αντιβιοτικό ευρέως φάσματος, όπως Neo-Oxyvet ή Sivotine για χρονικό διάστημα που αναφέρουν οι οδηγίες τους. Αν δεν δεις, μετά από όλα αυτά, κάποια βελτίωση, θα πρέπει να το πας στον γιατρό. Ελπίζω όλα να πάνε καλά.
 
ένα αντιβιοτικό ευρέως φάσματος, όπως Neo-Oxyvet ή Sivotine
Αυτό χωρίς να ξέρουμε αν έχει κάτι και τι μπορεί να είναι αυτό?
Αν δεν δεις, μετά από όλα αυτά, κάποια βελτίωση, θα πρέπει να το πας στον γιατρό.
Γιώργο μήπως θα έπρεπε να ξεκινήσει ανάποδα;
Γιατί αν πάει στο γιατρό μετά την αντιβίωση που θα έχει δώσει.. Ούτε ελπίδα να βρει στις εξετάσεις την αιτία θα έχουμε ούτε δυνατότητα χορήγησης άλλης αντιβίωσης που πιθανόν θα είναι η σωστή και απαραίτητη.
 
Γιάννη, πιστεύω ότι πολλές άσχημες καταστάσεις για τα πτηνά οφείλονται σε στρες, το οποίο τα κτυπά στα αδύνατα σημεία του οργανισμού τους που για κάθε πτηνό είναι διαφορετικά. Μην ξεχνάμε ότι καμία μηχανή δεν είναι τέλεια! Αν η άσχημη κατάσταση βελτιωθεί με βοηθήματα κατά του στρες γιατί να επιβαρύνουμε τον οργισμό τους με ουσίες αντιβιωτικών; Για τους πτηνίατρους... Θα τα πούμε άλλη φορά.
 
ειναι αρκετα αρρωστο
Είναι αγία σήμερα και πιθανόν αν βγάλεις φωτογραφίες όπως αυτές που υπάρχουν στο άλμπουμ εξέτασης κοιλιάς, στήθους και κουτσουλιών ίσως βρεθεί προσωρινή βοήθεια μέχρι να έρθει η σωστή από το γιατρό
γιατί να επιβαρύνουμε τον οργισμό τους με ουσίες αντιβιωτικών;
Μα αυτά που πρότεινες είναι αντιβιώσεις!
Τέλος πάντων... συνέχεια στο θέμα μας.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ευχαριστω πολυ! Και τι δεν εχει ηταν του ξαδελφου μου το ειχε να κοιμαται μερα νυχτα εξω οταν καταλαβε οτι αρρωστησε μου ειπε οτι δεν το θελει και ετσι το πηρα το πηγα σε γιατρο ναι εχει ακαρεα τραχειας (αυτο το καταλαβα κι απο μονη μου γιατι κανει απιστευτο συριγμο το βραδυ) βαζουμε acaricin επισης εχει κοκκιδιωση ευλογια ( στο ποδι) για την ωρα αυτα του βαζω τοσα φαρμακα απλα παιδευεται δεν κοιμαται απο τα ακαρεα μονο που το βλεπω απελπιζομαι
Καλώς ήλθες. Τι έχει; Το πηγές σε πτηνιατρο; Είναι στον ίδιο χώρο με το άλλο;
 
το ειχε να κοιμαται μερα νυχτα εξω
Αυτό δεν είναι κακό.
Εσύ τώρα που το έχεις. Αν το έχεις σε εσωτερικό χώρο το φώς πρέπει να ακολουθεί τον ημερήσιο κύκλο.
Φρόντισε να έχει καλή διατροφή με επώνυμους συσκευασμένους σπόρους (ποτέ χύμα), λαχανικά και λίγο βραστό αυγό.
επισης εχει κοκκιδιωση ευλογια
Για αυτά τι φάρμακα σου έδωσε;
Έχεις απομακρύνει το άρρωστο καναρίνι απο το δεύτερο που έχεις;

Έυχομαι γρήγορη ανάρρωση!
 
Για αυτά τι φάρμακα σου έδωσε;
Έχεις απομακρύνει το άρρωστο καναρίνι απο το δεύτερο που έχεις;
Για την κοκκιδιωση μου εδωσε ενα φαρμακο ο ιδιος και το εβαλα στην ποτιστρα για 2 μερες τωρα του δινω κορντιζονη και μολις τελειωσει θαρχισουμε πρεβιοτικα για το σπυρι στο ποδι δεν ειπε κατι επικεντρωθηκε στα αλλα 2 προβληματα αλλα βαζω μονη μου selestoderm το εχω παντα μεσα φροντιζω γιαωτη διατροφη του αλλα τωρα που πηγα να βαλω τη κρεμα στο ποδι του ειδα οτι εχει κατι σαν πληγη στη πλατη του θα το ξαναπαω γιατρο αυριο. Εχω στεναχωρεθει απιστευτα συγνωμη αν σας κουρασα με το καλημερα
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Κρίμα το πουλάκι.
Η κορτιζόνη είναι για τα ακαρεα;
Για τα κοκκιδια δεν είναι σίγουρα αρκετές οι δύο μέρες, αλλά αυτό το αντιμετωπιζετε αργότερα. Συμφωνώ κι εγώ ότι πρέπει οπωσδήποτε να απομακρυνθεί από το άλλο πουλάκι, αν δηλαδή δεν το έχεις κάνει ήδη.
 
Κρίμα το πουλάκι.
Η κορτιζόνη είναι για τα ακαρεα;
Για τα κοκκιδια δεν είναι σίγουρα αρκετές οι δύο μέρες, αλλά αυτό το αντιμετωπιζετε αργότερα. Συμφωνώ κι εγώ ότι πρέπει οπωσδήποτε να απομακρυνθεί από το άλλο πουλάκι, αν δηλαδή δεν το έχεις κάνει ήδη.
Η κορτιζονη ειναι για τα ακαρεα γιατι δεν μπορει να αναπνευσειδυστυχως το σπιτι μουβειναι μικρο δεν τα εχω κοντα αλλα δεν ειναι και σε αλλο δωματιο ο γιατρος μου ειπε να κανω θεραπεια και στο αλλο για ακαρεα με acaricin και το κανω δεν εχει εκδηλωσει βεβαια προβλημα σκεφτομαι οτι ισως φτσιω εγω γιαωτη πληγη που εκανε γιατι ψαχνοντας τροπο ναωτο βοηθησω διαβασα γιαωτο neem oil το που ειναι φυτικο. Προιον για ακαρεα το αγορασα και του εβαλα το πρωι σεκεινο το σημειο.
 
ειδα οτι εχει κατι σαν πληγη στη πλατη του θα το ξαναπαω γιατρο αυριο.
Αν μπορέσεις βγάλε φωτογραφία απο την πληγή όταν πας στον γιατρό.
Εχω στεναχωρεθει απιστευτα συγνωμη
Πρέπει να έχεις υπομονή, ξεκίνησες την αντιμετώπιση των προβλημάτων με τον πιο σωστό τρόπο (Γιατρός-φάρμακα).
συγνωμη αν σας κουρασα με το καλημερα
Σίγουρα δεν κούρασες κανένα, η δική σου περιπέτεια θα εμπλουτίσει τις γνώσεις των μελών του forum και μελλοντικά θα φανεί χρήσιμη σε άλλα μέλη.
 
Προφανώς για να έχει σπυρί στο πόδι έχει ευλογία. Τώρα για ακάρεα, χλωμό το βλέπω, διότι τα καναρίνια σπάνια έχουν ακάρεα της τραχείας. Διάβασε αν θέλεις για την ευλογία στο άρθρο που σου επισυνάπτω και κράτα το άλλο πουλί, σε άλλο δωμάτιο, με κουνουπιερα και χωρίς καθόλου να μπερδέψεις τα σκεύη του με αυτά του ασθενή, διότι θα κινδυνέψει και αυτό από ευλογιά.
https://community.petbirds.gr/threads/Ο-ιός-της-ευλογιάς-στα-πτηνά.17710/
 
Εφόσον δεν γίνεται να βρίσκονται σε διαφορετικά δωμάτια, καλό πλύσιμο τα χέρια σου όταν πιάνεις τα σκεύη του ενός και πριν πιάσεις τα σκεύη του άλλου. Εύχομαι όλα να πάνε καλά.
 
Αν μπορέσεις βγάλε φωτογραφία απο την πληγή όταν πας στον γιατρό.
Μακαρι να βρει βοηθεια καποιος αλλος απο αυτο αν ζει ως αυριο που θα το παω γιατρο θα σας γραψω νεοτερα και αν τα καταφερω θα ανεβασω φωτο να τον δειτε. Ευχαριστώ πολυ!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Γιατί να μην ζει; Μη σκέφτεσαι έτσι. Τώρα ήρθε στα κατάλληλα χέρια και πρέπει να γίνει καλά. Τρώει; Πίνει από το νεράκι που του βάζεις τα φάρμακα;
 
Τώρα για ακάρεα, χλωμό το βλέπω, διότι τα καναρίνια σπάνια έχουν ακάρεα της τραχείας.
Δυστυχως υπαρχουν ακαρεα τραχειας και εγω δεν το πιστευα
Πίνει από το νεράκι που του βάζεις τα φάρμακα;
Τρωει ναι και πινει νερο αρκετα συχνα απλα ολη τη διαρκεια της ημερας χτυπαει τη μυτη του παντου ειναι πολυ νευρικος δεν ξερω αν φταει που αναγκαστικα για να του βαλω φαρμακο τον πιανω συχνα και το βραδυ δεν κοιμαται τι να πω; Θελω απιστευτα να ζησει μακαρι
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Εφόσον δεν γίνεται να βρίσκονται σε διαφορετικά δωμάτια, καλό πλύσιμο τα χέρια σου όταν πιάνεις τα σκεύη του ενός και πριν πιάσεις τα σκεύη του άλλου. Εύχομαι όλα να πάνε καλά.
Βασικά, θα ειναι καλύτερο να ασχολείται πρώτα με το υγιές πουλάκι και μετά με το ασθενές.
Γιατί να μην ζει; Μη σκέφτεσαι έτσι. Τώρα ήρθε στα κατάλληλα χέρια και πρέπει να γίνει καλά. Τρώει; Πίνει από το νεράκι που του βάζεις τα φάρμακα;
Δυστυχως, κάποια καναρίνια πεθαίνουν από την υγρή ή σηπτική μορφή ευλογιάς και δεν ειναι πολλά αυτά που μπορούν να γίνουν για να σωθούν. Υπάρχει όμως ένα φάρμακο ανθρώπινο ιοστατικο σε πόσιμη μορφή, το ανάλογο του Zovirax αλλά σε πόσιμο διάλυμα που λέγεται ότι μπορεί να περιορίσει τον Ιό της ευλογιάς, αν και δεν ξέρω ούτε κατά πόσο ισχύει αυτό, αλλά ούτε και τη συνιστώμενη δόση. Παρόλα αυτά η φίλη μας ίσως θα μπορούσε να αναφέρει αυτήν την πληροφορία στον γιατρό
 
Διάβασα και αυτό, που το είχα κρατημένο από ενα παλαιότερο ψάξιμο που είχα κανει:
The live canary was treated with acyclovir at 80 mg/kg each 6hr/day orally for 10 days and was inspected every day. Results: The apetite of bird was improved gradually. After 10 days, all of clinical signs and gross lesion were disappear. Conclusions: Canary pox will be treated by acyclovir at 80 mg/kg each 6hr/day orally for 10 days
Αν θυμάμαι σωστά επρόκειτο για case report στο διαδίκτυο, και όχι για κάποια συστηματική, συνιστώμενη θεραπεία. Οπότε τώρα ίσως θα μπορούσες να συζητήσεις με τον γιατρό σου πιο συγκεκριμένα
 
Back
Top