Ασθένειες Το καναρίνι μου είναι βραχνό και φτερνίζεται, τι να κάνω;

eva vrs

PB Known Member
Εγγραφή
18 Νοε 2015
Μηνύματα
3.476
Θελω βοηθεια παιδιααα...
Σημερα το ενα καναρινακι μου ειναι λιγο βραχνο φτερνιζεται που και που και δεν ειναι τοσο ζωηρο αλλα καταταλλα κελαηδαει τρωει πινει κανονικα... Και το αλλο καναρινακι μου φτερνιζεται και εκεινο... Τι να κανω πειτε μου... Να τα κανω ενα χαμομηλι;
 
Κάνε χαμομήλι αλλά πως υποθέτεις ότι μπορεί να κρύωσαν; Έχεις το κλουβί σε ρεύματα αέρος; airconditioning; ανεμιστήρα;
Μπορείς να κάνεις και τσάι ρίγανης.
Υπάρχει κάποια περίπτωση σκόνης ή αλλεργικής αντίδρασης σε κάτι; Κάποιο απορρυπαντικό, σκόνη ηλεκτρικής σκούπας; κάτι άλλο που χρησιμοποίησες πρώτη φορά; Μια κολόνια;
 
Οχι Μαρια μου... Τον ανεμηστιρα δεν τον βαζω πια.στις αρχες τα εβαζα ανεμηστιρα οπως ειχα ξανα πει... Μεχρι πριν μια εβδομαδα τα ειχα απλα μεσα εξω... Και τωρα τα εχω μονο μεσα μεχρι να δω τι θα κανω, απλα στο μερος που τα εχω μεσα απεναντι τους και πισω τους υπαρχει παραθυρο και χθες φυσουσε πολυ και μαλλον φταιει αυτο γιατι εκανε ρευμα
 
Βρε Εύα μου... 10 θέματα έχεις ανοίξει και απ τα 10 τα 3 είναι για το ίδιο πρόβλημα...

Πρώτα αυτό 16 σελίδες! Και μετά αυτό άλλες 3 σελίδες! Ξαναδιάβασε τα θέματα που έχεις ανοίξει και τις συμβουλές που σου δώσαμε, πάρε τηλ τον γιατρό ή πήγαινετα από κει, πάρε κι άλλη ιατρική γνώμη. Προφανώς από κάτι άλλο υποφέρουν και τα 2 και ακόμα δεν έχει γίνει η κατάλληλη θεραπεία.. Δεν νομίζω πως από εδώ με τα ίδια συμπτώματα που γράφεις κάθε φορά μπορούμε να σε βοηθήσουμε.. Λυπάμαι αλλά εγώ ό,τι είχα να πω για το πρόβλημα των μικρών σου το έχω στα θέματα που επισύναψα.
 
Μπα καμια αλλεργια γιατι φροντιζω να βρισκονται μακρυα απο φαρμακα αρωματα κ διαφορα τετοια
 
απεναντι τους και πισω τους υπαρχει παραθυρο και χθες φυσουσε πολυ και μαλλον φταιει αυτο γιατι εκανε ρευμα
Σίγουρα... μακριά από ρεύμα και καλύτερα τότε τσάι ρίγανης .
Περαστικά!
 
Βρε Εύα μου... 10 θέματα έχεις ανοίξει και απ τα 10 τα 3 είναι για το ίδιο πρόβλημα...

Πρώτα αυτό 16 σελίδες! Και μετά αυτό άλλες 3 σελίδες! Ξαναδιάβασε τα θέματα που έχεις ανοίξει και τις συμβουλές που σου δώσαμε, πάρε τηλ τον γιατρό ή πήγαινετα από κει, πάρε κι άλλη ιατρική γνώμη. Προφανώς από κάτι άλλο υποφέρουν και τα 2 και ακόμα δεν έχει γίνει η κατάλληλη θεραπεία.. Δεν νομίζω πως από εδώ με τα ίδια συμπτώματα που γράφεις κάθε φορά μπορούμε να σε βοηθήσουμε.. Λυπάμαι αλλά εγώ ό,τι είχα να πω για το πρόβλημα των μικρών σου το έχω στα θέματα που επισύναψα.
Οχι βρε Αλικη μου δεν εχουν κατι σοβαρο αποκλιεται... Και οπως εχω ξανα πει εχουν γινει εξετασεις και στα δυο δεν εχουν κατι, απλα ετυχε να κρυωσουν.. Θα τα κανω λοιπον ενα τσαι και βλεπουμε...

Σίγουρα... μακριά από ρεύμα και καλύτερα τότε τσάι ρίγανης .
Περαστικά!
Ευχαριστω πολυυ να εισαι καλα... :)
 
Μην αντιμετωπίζεις @eva vrs αυτά τα συμπτώματα ως απλό κρύωμα... και απλά τα πουλιά "φταρνίζονται".
Πολλές φορές είναι ενδείξεις "δύσκολων" και επικίνδυνων για τη ζωή τους ασθενειών (πολλές από αυτές είναι εξαιρετικά μεταδοτικές) που απαιτούν ισχυρές αντιβιώσεις.
Εκτός από το φτάρνισμα, μπορείς να μας πεις αν υπάρχει δακρύρροια, ή με χρωματισμούς διαφορετικούς από το ροζ σημεία μέσα κι έξω από το ράμφος τους;
Υπάρχει γενικά κάτι παράξενο στην εμφάνισή τους;
Υπάρχει δυνατότητα επίσκεψης για εξετάσεις των πτηνών σου από ειδικούς;

απλα ετυχε να κρυωσουν.. Θα τα κανω λοιπον ενα τσαι και βλεπουμε...
Καλύτερα για τα πουλιά να αναθεωρήσεις αυτή την άποψη...
Πιστεύω πως δεν είναι κρύωμα... Ούτε κάτι απλό που τα κάνει να συμπεριφέρονται έτσι...
Και φυσικά το τσάι δεν θα έχει τα αποτελέσματα που θα ήθελες.
 
Δεν αμφισβητώ την πιθανότητα τα πουλιά να έχουν κάτι άλλο και όχι ένα απλό κρύωμα, ούτε φυσικά την ανάγκη αν γίνεται να πραγματοποιηθεί επίσκεψη σε ειδικό γιατρό.
Ούτε πολύ περισσότερο αυτό που κατ' επανάληψη έχω πει, ότι τα ίδια συμπτώματα παραπέμπουν σε πολλές ασθένειες.
Ίσως το ιστορικό των πουλιών της Εύας σας οδηγεί σε άλλες σκέψεις.

Όμως τα πουλιά δεν κρυώνουν; Γιατί τέτοια κατηγορηματική άρνηση; Τότε γιατί μια βασική συμβουλή μας είναι μακριά τα κλουβιά από ρεύματα αέρα; Και αν δεχθούμε πως "κρυώνουν" ποια είναι τότε τα συμπτώματα;
Επειδή θα διαβάσουν και άλλοι που μπορεί να έχουν "κρυωμένα" πουλάκια ρωτάω.
 
Δεν θελω να γινομε κουραστικη αλλα εσεις με αναγκαζεται... εχω δυο καναρινια και τα δυο λοιπον τα εκανα εξατασεις τον μαρτιο τον απριλιο και τον ιουνιο σε τρις διαφορετικους γιατρους... Οι εξατασεις βγηκαν αριστες... Ποτε προλαβαν να παθουν κατι κ να το εχουν καιρο; Εφοσον εξεταστηκαν και ηταν μια χαρα; Και δεν ξερω γιατι παντα φερνετε την καταστροφη, δεν λεω ολα πρεπει να τα σκεφτομαστε αλλα γτ πρεπει σοι κ καλα να χουν κατι κακο;τελος παντων... Πηρα τον γιατρο τηλεφωνο και μου ειπε κ αφτος τρις μερες να δωσω το τσαι γτ προφανως ειναι κρυωμα...
 
πηρα τον γιατρο τηλεφωνο και μου ειπε κ αφτος τρις μερες να δωσω το τσαι γτ προφανως ειναι κρυωμα...
ΟΚ αφού το είπε ο γιατρός που τα εξέτασε...
Όσα γράφω δεν είναι κινδυνολογίες... Ούτε φέρνω τον "κατακλυσμό".
Εμπειρία καταθέτω και μάλιστα με πιθανότατο σφάλμα λόγω απόσταση...
Τέτοια μακράς διάρκειας επίμονα συμπτώματα δεν είναι κρύωμα... Δεν μπορεί να είναι κρύωμα.
Σταματώ γιατί δεν μπορώ να βοηθήσω... Παρ' ότι μόνο αυτό ήθελα.
 
ΟΚ αφού το είπε ο γιατρός που τα εξέτασε...
Όσα γράφω δεν είναι κινδυνολογίες... Ούτε φέρνω τον "κατακλυσμό".
Εμπειρία καταθέτω και μάλιστα με πιθανότατο σφάλμα λόγω απόσταση...
Τέτοια μακράς διάρκειας επίμονα συμπτώματα δεν είναι κρύωμα... Δεν μπορεί να είναι κρύωμα.
Σταματώ γιατί δεν μπορώ να βοηθήσω... Παρ' ότι μόνο αυτό ήθελα.
Δεν λεω να μην πεις την γνωμη σου Γιαννη. Γιαυτο αλλωστε το εθεσα κ ως θεμα, απλα απορω γτ ολο θα πρεπει να ειναι κατι σοβαρο;! Μα ποιος ειπε οτι αυτο το κανουν καιρο. Αυτο σημερα το πρωι αρχισε...

Μονοι σας το θεσατε πως το κανουν καιρο... Εγω δεν ειχα πει τπτ αλλο εκτος τοτε που καναν θορυβο απο την ζεστη για αυτο κ σας τονισα πως. Δεν ειχαν τπτ αλλο...
 
Εγω τοτε δεν ειχα πει πως ειναι βραχνα... Ειχα πει πως καναν εναν θορυβο απο την ζεστη κ οντως.ηταν. Απο αυτο 😉
 
Δεν θελω να γινομε κουραστικη αλλα εσεις με αναγκαζεται... εχω δυο καναρινια και τα δυο λοιπον τα εκανα εξατασεις τον μαρτιο τον απριλιο και τον ιουνιο σε τρις διαφορετικους γιατρους... Οι εξατασεις βγηκαν αριστες... Ποτε προλαβαν να παθουν κατι κ να το εχουν καιρο; Εφοσον εξεταστηκαν και ηταν μια χαρα; Και δεν ξερω γιατι παντα φερνετε την καταστροφη, δεν λεω ολα πρεπει να τα σκεφτομαστε αλλα γτ πρεπει σοι κ καλα να χουν κατι κακο;τελος παντων... Πηρα τον γιατρο τηλεφωνο και μου ειπε κ αφτος τρις μερες να δωσω το τσαι γτ προφανως ειναι κρυωμα...
Εχουμε Ιουλιο. Παμε προς Αυγουστο. Οργανισμοι ειναι. Υπαρχουν χιλιες ασθενειες και χιλιοι τροποι να ασθενισουν. Λιγο τα ρευματα, λιγο το ενα το αλλο. Τι σχεση εχει αν εκανες αναλυσεις τον Ιουνιο με κατι που γινεται Τωρα; Αν δεν χρειαζεσαι τις συμβουλες, τις γνωμες ή οτιδηποτε μην ανοιγεις θεμα. Οταν ανοιγουμε ενα θεμα ειμαστε σε θεση να ακουσουμε κι αλλες γνωμες, δεν ειμαστε καθετοι στις δικες μας. Αλλιως ποιος ο λογος να γινει η συζητηση.

Απλα να αναφερω οτι περσυ πεθαναν 3 καναρινια μου που ειχαν αυτα τα συμπτωματα που αναφερεις. Μεχρι να βρω την λυση.. κολλησαν σχεδον ολα και εκανα την καταλληλη θεραπεια. Το εψαξα ομως. Δεν ειπα "τυχαια πεθαναν" ή "ειναι απλα κατι περαστικο".. ευχομαι περαστικα συντομα και καλη τυχη σε οτι και να κανεις.
 
Εδωσα αντιβιοση ευρεως φασματος. Και τα καναρινια τα εβαλα σε ξεχωριστα κλουβια και μεσα στο σπιτι. Μακαρι να ημουν πτηνιατρος :).
 
Εδωσα αντιβιοση ευρεως φασματος. Και τα καναρινια τα εβαλα σε ξεχωριστα κλουβια και μεσα στο σπιτι. Μακαρι να ημουν πτηνιατρος :).
Μάλιστα, η Εύα όμως δεν μπορεί να δώσει αντιβίωση έτσι χωρίς γνωμάτευση, με μισής μέρας συμπτώματα. Εσύ προχώρησες χωρίς αυτήν, γιατί προηγήθηκαν οι απώλειες και δεν είχες άλλη λύση. Και ήσουν ευτυχώς τυχερή που τα κάλυψε μια αντιβίωση ευρέως φάσματος, γιατί θα μπορούσε να μην είναι αρκετή.
 
Μεχρι να βρω την λυση.. κολλησαν σχεδον ολα και εκανα την καταλληλη θεραπεια. Το εψαξα ομως.
Πως την βρήκες την λύση και έκανες την διάγνωση Αριάδνη;
Εδωσα αντιβιοση ευρεως φασματος.
Συγνώμη Αριάδνη, αλλά χορηγώντας αντιβίωση ευρέως φάσματος(πιθανότατα aviomycine) θεωρείς ότι μετά από ψάξιμο βρήκες τη λύση και έκανες την κατάλληλη θεραπεία; Δε σε ειρωνεύομαι, γνωρίζω πολύ καλά ότι δεν έχεις την ευχέρεια να επισκεφτείς κάποιον πτηνίατρο, λόγω του τόπου διαμονής σου, αλλά μην λέμε ότι κάναμε την κατάλληλη θεραπεία χωρίς να ξέρουμε ακόμα και σήμερα τι είχαν τα πουλάκια.
 
Back
Top