Ασθένειες Το καναρίνι μου είναι βραχνό και φτερνίζεται, τι να κάνω;

Εμεις εδω στην Κυπρο δεν εχουμε πτηνιατρο. Και απο οτι διαβασα δεν ειναι το πρωτο συμπτωμα που ειχε. Εγω εψαξα στο internet, μιλησα με εκτροφεα, εδω στο φορουμ. Ρωτησα εσας. Πηρα γνωμες. Δεν σηκωθηκα το πρωι και λεω βαλε αντιβιωση και ο θεος βοηθοςν τι αλλο επρεπε να κανω; να δωσω τσαι; Φετος μου ειπε ενα παιδι μεσα στο φορουμ οτι υπαρχει ενας πτηνιατρος στην Κυπρο και συγκεκριμενα σε αλλη πολη ο οποιος δεν ξερουμε αν ειναι και καλος. Ακομη τουλαχιστον.
 
Αριάδνη στην περίπτωση σου και εγώ το ίδιο θα έκανα. Απλά διαφώνησα σε αυτό
Μεχρι να βρω την λυση.. κολλησαν σχεδον ολα και εκανα την καταλληλη θεραπεια. Το εψαξα ομως.
Κατάλληλη θεραπεία κάνουμε με το κατάλληλο φάρμακο και όταν ξέρουμε από τι πάσχει το πουλάκι. Εσύ έδωσες μια αντιβίωση ευρέως φάσματος και ευτυχώς σου βγήκε σε καλό.
 
Ο λογος που της μιλησα ετσι ειναι για να κανει καποια κινηση. Τα καναρινια ειναι πολυ ευαισθητα και αφου μπαινει στην διαδικασια να ρωτησει να ειναι σε θεση να ακουσει συμβουλες. Εγω εχασα εκεινη την εποχη καναρινια. Γιατι να φτασει σε αυτο το σημειο; Ειναι κριμα. Ειναι και ζεστη.. Δεν αντεχουν. Ειναι τρελλοκαιρος. Ακομη και εμεις αρρωστουμε.
 
Θελω βοηθεια παιδιααα...
Σημερα το ενα καναρινακι μου ειναι λιγο βραχνο φτερνιζεται που και που και δεν ειναι τοσο ζωηρο αλλα καταταλλα κελαηδαει τρωει πινει κανονικα... Και το αλλο καναρινακι μου φτερνιζεται και εκεινο... Τι να κανω πειτε μου... Να τα κανω ενα χαμομηλι;

Αποψη μου ειναι να μπουν σε ξεχωριστα κλουβια αρχικα για να μην δινουν μεταξυ τους συνεχεια το μικροβιο. Παρατηρησε την ωρα που κοιμουνται την ανασα τους ή αν κανουν καποιον θορυβο.
 
Όλοι όσοι "μπαίνουν" εδώ μέσα, το κάνουν από το ενδιαφέρον τους για τα πτηνά τους, μηδενός εξαιρουμένου.
Νομίζω οι απαντήσεις μας εκτός του υποχρεωτικού σεβασμού "ανθρώπου προς άνθρωπο" πρέπει να παίρνουν και αυτό το δεδομένου υπ' όψιν τους, το ενδιαφέρον και το άγχος κάποιου την στιγμή ενός προβλήματος.
Έπειτα κοπτόμαστε ότι :
το καναρίνι μου είναι κρυωμένο = αυθαίρετη διάγνωση
δηλαδή
το καναρίνι σου δεν είναι κρυωμένο = τι είναι; Πάλι αυθαίρετη διάγνωση.

Προσωπικά δεν έκρινα κανέναν από τους παραπάνω, απλά συζητάμε κάποιες απαντήσεις. :)
 
Να επικεντρωθούμε στο πως θα βοηθήσουμε, αν φυσικά υπάρχει ακόμη η ανάγκη την περίπτωση της @eva vrs που ξεκίνησε το αρχικό ποστ?
Το πρωι του εφτιαξα τσαι ριγανης... Παντος μεχρι τωρα δεν φτερνηζεται και η φωνη του ειναι καλυτερα απλα καποιες φορες καθεται στο ενα ποδι κ φενεται σαν αδιαθετο

Αποψη μου ειναι να μπουν σε ξεχωριστα κλουβια αρχικα για να μην δινουν μεταξυ τους συνεχεια το μικροβιο. Παρατηρησε την ωρα που κοιμουνται την ανασα τους ή αν κανουν καποιον θορυβο.
Σε ξεχωριστα κλουβια τα εχω ετσι κιαλλιως... Κ οσο για την αναπνοη τους δεν παρατηρισα τπτ παραξενο...
 
Επειδη λες οτι σηκωνει και το ποδι (κατι που δεν ειναι παντα κακο).. Βγαλε φωτογραφια τα πουλια απο κατω και τις κουτσουλιες για να εχουν μια καλυτερη εικονα τα ατομα που ειναι πιο εμπειρα μηπως βγει καποιο συμπερασμα.
 
Φετος μου ειπε ενα παιδι μεσα στο φορουμ οτι υπαρχει ενας πτηνιατρος στην Κυπρο και συγκεκριμενα σε αλλη πολη ο οποιος δεν ξερουμε αν ειναι και καλος. Ακομη τουλαχιστον.
Καλός είναι, κάνει και χειρουργικές επεμβάσεις σε παπαγάλους. Πηγαίνει και σε διεθνή συνέδρια, δηλαδή ενημερώνεται.
Τελευταίο post.
 
Καλός είναι, κάνει και χειρουργικές επεμβάσεις σε παπαγάλους. Πηγαίνει και σε διεθνή συνέδρια, δηλαδή ενημερώνεται.
Τελευταίο post.

Μακαρι να ειναι καλος. Χρειαζομαστε και εδω πτηνιατρους και να μην αναγκαζομαστε να ρωταμε οπου να ναι.
 
Καλησπερα παιδια, σημερα τα εβγαλα φωτογραφια αλλα δυστιχως δεν μπορω να τις αναιβασω... Παντως σημερα ειναι πολυ καλα...
 
σημερα τα εβγαλα φωτογραφια αλλα δυστιχως δεν μπορω να τις αναιβασω... Παντως σημερα ειναι πολυ καλα...
Ακολούθησε τις οδηγίες petbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-αρχείου-σε-Μήνυμα.9996/
 
Ακολούθησε τις οδηγίες petbirds.gr/community/threads/Επισύναψη-αρχείου-σε-Μήνυμα.9996/
Ευχαριστω Γιαννη αλλα δεν ειναι το θεμα πως δεν ξερω να την αναιβασω απλα δεν ανεβαινει η φωτο μεχρι κ περικοπη εκανα ισως θελει ακομα πιο μικρη να γινει... Να σου πω συγκεκριμενα τι θες να δεις απτο πουλακι να βγαλω μονο εκεινο...
 
Ευχαριστω Γιαννη αλλα δεν ειναι το θεμα πως δεν ξερω να την αναιβασω απλα δεν ανεβαινει η φωτο μεχρι κ περικοπη εκανα ισως θελει ακομα πιο μικρη να γινει... Να σου πω συγκεκριμενα τι θες να δεις απτο πουλακι να βγαλω μονο εκεινο...
Πρέπει να ανεβάσεις την φωτογραφία εδώ και να κάνεις την επιλογή fit to screen:800 resolution
 
Back
Top