Ασθένειες Το καναρίνι μου είναι σε άσχημη κατάσταση

Σταύρος2000

PB New Member
Εγγραφή
22 Ιουλ 2019
Μηνύματα
12
Καλησπέρα σας,
έχω ένα καναρίνι το οποίο είναι 2 χρονών και άρχισε να ανοιγοκλείνει έντονα το στόμα να κουρνιάζει σε μια γωνιά και να μην κελαηδάει έτσι αποφάσισα να πάρω την συμβουλή του τοπικού μου petshop και μου είπαν να του δώσω aviomycine 7 σταγόνες στην ποτήστρα του για 7 μέρες και αυτό έκανα το καναρίνι άρχισε να πηγαίνει καλύτερα απλά δεν κελαηδούσε. Ανέβαινε στα κλαδιά και έτρωγε και έπινε και είχε σταματήσει να ανοιγοκλείνει το στόμα του, μετά από κάτι μέρες άρχισαν πάλι τα ίδια συμπτώματα και χειρότερα έτσι αποφάσισα να τηλεφωνήσω έναν κτηνίατρο, το μεγαλύτερο μου λάθος, μου είπε να του δώσω Tabernil DOXICICLINA χωρίς να το αραιώσω καθόλου! Απευθείας στο στόμα μια σταγόνα την ημέρα για 7 μέρες! Επίσης μου είπε να του δώσω Multi-Vit της beaphar μια σταγόνα το πρωί και μια σταγόνα το βράδυ. Εγώ με την άγνοια που είχα αποφάσισα να ακολουθήσω την συμβουλή του κτηνίατρου, μετά από 3 μέρες το καναρίνι έγινε χειρότερα δεν το έχω ξαναδεί σε τέτοια κατάσταση από τότε, τα ίδια συμπτώματα και χειρότερα η τρίχες κοντά στα ρουθούνια του κοκκίνισαν και παρέλυσε σχεδόν το αριστερό του πόδι, τον ξαναπήρα τηλέφωνο εκνευρισμένος και μου είπε ότι όλα αυτά μου τα χε πει ο βοηθός του και όχι ο ίδιος, αν είναι δυνατόν! Έτσι ο πραγματικός κτηνίατρος μου είπε να του κόψω όλες τις αντιβιώσεις γιατί θα το πεθάνω και να του δίνω μόνο το Multi-Vit της beaphar και έτσι έκανα, το καναρίνι έγινε ελαφρώς καλύτερα αφού του έκοψα τις αντιβιώσεις αλλά έμεινε στο αρχικό στάδιο να κουρνιάζει σε μια γωνία να μην κελαηδάει και να ανοιγοκλείνει έντονα το στόμα του...
Ευτυχώς τρώει και πίνει, αποφάσισα να το πάω σε κτηνίατρο το πήγα και η κυρία ήταν εντελώς απαράδεκτη μου είπε ότι δεν πιάνει το καναρίνι να το πιάσω εγώ για να το εξετάσει! Μου είπε ότι δεν ξέρει αν θα αντέξει και μου χορήγησε και άλλη αντιβίωση Neoxyvet pondez έφυγα εκνευρισμένος και απεγνωσμένος, δεν πρόκειται να του δώσω άλλη αντιβίωση φοβάμαι δεν ξέρω τι να κάνω βοηθήστε με! (Από ότι κατάλαβα το καναρίνι πρέπει να χει πνευμονία)
 
Και οι 2 που ανέφερα ήταν πτηνίατροι πώς μπορώ να εμπιστευθώ άλλον; Αφού και οι 2 ευθύνονται για την επιδείνωση του καναρινιού μου...
 
Μεγάλη ταλαιπωρία.. Κυρίως για το κακόμοιρο του πουλάκι και κατόπιν για εσένα.. Έγινε πειραματόζωο.. Οι κτηνίατροι δεν έχουν τις γνώσεις για μικρά πτηνά..συνήθως κάνουν γενικές προσεγγίσεις.. Και έπεσες και σε περιπτώσεις (ο βοηθός 😉 .

Και μέσα από όλα αυτά ακόμα δεν ξέρουμε τι έχει ή τι είχε αρχικά το πουλάκι..Ίσως να ήταν κάτι απλό.. Δεν θα τολμήσω, τουλάχιστον εγώ, να πω το οτιδήποτε έστω κι αν πρόκειται για υπόθεση.. Το πουλάκι μετά από όλα αυτά, από άλλου ξεκίνησε και άλλου μπορεί να έχει καταλήξει με ολη αυτη την ταλαιπωρία..

Γνώμη μου, να το δει οπωσδήποτε ένα πτηνίατρος και όχι ο πρώτος που θα σου πει ότι ξέρει.

Επίσης καλό θα είναι να μας δώσεις κανένα όνομα για να ξέρουμε που να μην στέλνουμε τον κόσμο.. Ειδικά στην κυρία που σου είπε ότι δεν πιάνει το πουλάκι(!;!)

Σε ποια περιοχή βρίσκεσαι;

Δες παρακάτω την λίστα μας με πτηνίατρους.

 
Ακρίβος, Δουκάκη και Μάντακα είναι δοκιμασμένοι από πολλούς από εμάς. Δεν μπορώ να ξέρω εάν πήγες σε κάποιον από αυτούς.
Καλό θα είναι στην ανάλογη παρουσίαση να γράψεις τις εντυπώσεις σου. Θα βοηθήσεις κόσμο.
 
Σου προτείνω τον Αχιλλέας Ακρίβος, Κτηνίατρος
και την Patricia Gray, Κτηνίατρος
Γνωρίζω πως είναι η εποχή διακοπών, αλλά δες αν κάποιος από αυτούς κάνει ιατρείο... Θα σε παρακαλέσω να μας πεις τα ονόματα των γιατρών που αναφέρεις πιο πάνω, θα βοηθήσεις πολλούς από εμάς και όχι μόνο.
 
@GreekMan72 Ο πρώτος πτηνίατρος που ανέφερα ότι μου μίλησε ο βοηθός του ήταν ο
**********
και η δεύτερη πτηνίατρος που δεν έπιανε το καναρίνι ήταν η
**********
Μην πάτε ποτέ σε **********!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Συγνώμη, να ξεκαθαρίσουμε κάτι... Έχεις επισκεφθεί τον **********; Πήρες τηλέφωνο και σου έδωσαν οδηγίες χωρίς να δουν το πουλάκι;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Στον ********** είχα ΜΟΝΟ τηλεφωνική επικοινωνία (βασικά με τον βοηθό του και μετά με τον ίδιο) και δεν κατηγορώ τον άνθρωπο κατηγορώ τον βοηθό του που μου παρέλυσε το καναρίνι με την υπερβολική δόση αντιβίωσης αφού τηλεφώνησα τον ********** μου είπε να κόψω τις αντιβιώσεις γιατί θα το πεθάνω και είμαστε σε επικοινωνία τις τελευταίες μέρες αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να τον εμπιστευτώ αν κρίνω από ποιόν έχει βοηθό...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Προτείνω να του πας το πουλάκι για εξέταση και να ακολουθήσεις τις συμβουλές του. Μόνο του **********. Μην αλλάζεις τώρα πτηνιατρο μιας και έχει μια κάποια "εικόνα" για το θέμα.

Προς το παρόν άφησε στην άκρη το θέμα του βοηθού του και όταν όλα έχουν αίσιο τέλος μπορείς να ασχοληθείς και με αυτό.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
@GreekMan72 Σε ευχαριστώ πολύ! Και όλους όσους προσπάθησαν να βοηθήσουν! Το παίρνω πίσω αυτό που είπα για τον ********** δεν θέλω να του κάνω δυσφήμιση, δεν γνωρίζω ακόμα τις δυνατότητες του αλλά ο βοηθός του είναι απαράδεκτος που υποδύθηκε ότι είναι ο ίδιος ο ********** και ελπίζω να τον απολύσει αυτόν τον άνθρωπο που κάνει πειράματα σε ζωές...
[automerge]1563825638[/automerge]
Θα πάω στον ίδιο τον ********** το συντομότερο δυνατό, ελπίζω το καναρίνι μου να αντέξει μέχρι τότε άλλωστε τα χει καταφέρει έναν μήνα με αυτήν την ταλαιπωρία... είναι δυνατό...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
αλλά δεν ξέρω αν μπορώ να τον εμπιστευτώ αν κρίνω από ποιόν έχει βοηθό...
Πρώτον αν ήμουν στη θέση σου, θα πήγαινα εκεί αμέσως, α)για να παραπονεθώ και να ξεκαθαρίσω την κατάσταση δια ζώσης β)και για να δει (φυσικά χωρίς χρέωση σε πια κατάσταση βρίσκεται το πουλάκι)...
Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως αφού ζήτησες τον **********, δέχτηκες να δώσεις αγωγή που σου πρότεινε ο βοηθός του, δεν σου είπε ο βοηθός ότι ρώτησε τον ********** και αυτός έδωσε την αγωγή.. Έτσι δεν είναι... Ευθύνεσαι αν έδωσες αγωγή χωρίς να μιλήσεις με τον γιατρό που σ΄ενδιέφερε η γνώμη του...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
@Sissy Ο βοηθός του ξαναλέω υποδύθηκε πως ήταν ο ίδιος ο **********, νόμιζα ότι ο βοηθός ήταν ο **********, ζήτησα στο τηλέφωνο να μιλήσω με τον ********** και μου έδωσαν τον βοηθό του χωρίς να το ξέρω ότι δεν είναι ο **********, δεν ευθύνομαι πήρα συμβουλή υποτιθέμενου πτηνολόγου
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
@Σταύρος2000
Εδώ δεν υπερασπιζόμαστε κανέναν εκτός από τα πουλάκια. Οπότε δεν χρειάζεται να πάρεις κάτι πίσω. Είναι λογική η όποια αγανάκτηση σου και πολύ χρήσιμη η πληροφορία που μας έδωσες. Όλοι συμμεριζόμαστε την αγωνιά σου και θέλουμε το πουλάκι να έχει την καλύτερη δυνατή τύχη.

Με κίνδυνο να γίνω φορτικός, θα επαναλάβω.. Πήγαινε σε παρακαλώ το πουλάκι να το εξετάσει από κοντά. Εκ του μακρόθεν δεν γίνονται διαγνώσεις παρά εικασίες.
Ίσως εδώ θα τολμούσα να σου καταλογίσω ένα σφάλμα.. Δεν έπρεπε να ακολουθήσεις τηλεφωνική οδηγία χωρίς επί τόπου εξέταση.. Αλλά πάει αυτό έγινε.. Προχωράμε.

Κράτα μας ενήμερους!
 
@GreekMan72 Σε ευχαριστώ πολύ που με βοηθάς, θα το πάω οπωσδήποτε στον ********** το συντομότερο δυνατό γιατί είναι διακοπές ο άνθρωπος και έχεις δίκιο για το σφάλμα μου αλλά ήμουν σε απόγνωση πρώτη φορά έχω καναρίνι... Ευχαριστώ και πάλι!
 
Back
Top