Ασθένειες Το καναρίνι μου εδώ και δυο μέρες είναι φουσκωμένο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Pandal
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Pandal

PB New Member
Εγγραφή
30 Μαρ 2018
Μηνύματα
38
Το καναρινι μου τις τελευταίες δυο μέρες ειναι φουσκωμένο Και Δεν έχει καθόλου ενέργεια. Τι πρεπει να κάνω;
 
Το καναρινι μου τις τελευταίες δυο μέρες ειναι φουσκωμένο Και Δεν έχει καθόλου ενέργεια. Τι πρεπει να κάνω;
Όπως καταλαβαίνεις δεν μας δίνεις κανένα στοιχείο, ώστε να αντιληφθούμε τι συμβαίνει ή έστω να υποθέσουμε.
Να το πας σε εξειδικευμένο σε πτηνά γιατρό θα έλεγα ότι είναι το πιο ασφαλές. Και μάλιστα σήμερα. Αυτό στο λέω διότι τα καναρίνια είναι πολύ ευαίσθητα, όταν είναι ασθενή και για όσο μπορούν δεν δείχνουν τα συμπτώματά τους, και όταν πλέον δεν μπορέσουν, είναι ήδη προχωρημένη η επιδείνωση της υγείας του. Έχουν δε τόσο υψηλό μεταβολισμό που μερικές φορές ο χρόνος μετρά πάρα πολύ γρήγορα για αυτά.
Εντωμεταξύ, θα μπορούσες να το βάλεις μέσα στο σπίτι, σε ζέστη έως 32 βαθμούς, και να του δώσεις να πιει ηλεκτρολύτες (δεξτρόζη ή ζαχαρόνερο ή καλύτερα almora plus από το φαρμακείο, νομίζω μισό φακελάκι διαλυμένο στην ποτίστρα 100mL αρκεί σε πρώτη φάση έως να το πας σήμερα στον πτηνίατρο)
Μέχρι τότε, και αν προλαβαίνεις, πες μας ηλικία, φύλο, επάρκεια ασβεστίου αν είναι θηλυκό το πουλί, προηγούμενες ασθένειες, ρόγχο αν ακούς, βράχνιασμα, κουτσουλιές πως είναι, αν έχει τραφεί και ό,τι άλλο νομίζεις ότι έχει αλλάξει το τελευταίο διάστημα.
 
2 χρόνων είναι. Θηλυκό. Οι κουτσουλιες του είναι διάρροια. Δεν τρέφεται ούτε πίνει νερό συχνά. Κλείνει τα μάτια σαν να νυσταζει. Είναι φουσκωμένο Και Σήμερα δεν πολυκινηται
 
2 χρόνων είναι. Θηλυκό. Οι κουτσουλιες του είναι διάρροια. Δεν τρέφεται ούτε πίνει νερό συχνά. Κλείνει τα μάτια σαν να νυσταζει. Είναι φουσκωμένο Και Σήμερα δεν πολυκινηται
Κρίμα! πήγαινέ το στον γιατρό γιατί μάλλον είναι πολύ αδύναμο, και αύριο, αν ζει, δεν θα βρίσκεις.
 
Κατά την γνώμη σας Μπορεί ο κτηνίατρος να βοηθήσει στην συγκεκριμένη περίπτωση;
Ένας πτηνιατρος σίγουρα μπορεί να βοηθήσει. Θα σας δώσει την κατάλληλη θεραπεία και τουλάχιστον θα έχετε την ελπίδα ότι μπορεί να τα καταφέρει.
 
Το πιο πιθανό είναι στις επόμενες ώρες να χάσει τη ζωή του...
Δεν ξέρω τι έχει, αλλά ότι κι αν είναι αυτό είναι στα τελευταία στάδια.

Παιδιά δεν ξέρω όση βοήθεια θα πάρει από το γιατρό.
Φοβάμαι μάλιστα πως θα πέσει "θύμα" αγοράς ελπίδας με το "πάρε αυτό" και "δώσε του εκείνο", εκτός αν ο γιατρός είναι γνωστός έμπιστος και δοκιμασμένος ώστε να προσπαθήσει να βοηθήσει χωρίς ταπεινά κίνητρα.
 
Παιδιά δεν ξέρω όση βοήθεια θα πάρει από το γιατρό.
Φοβάμαι μάλιστα πως θα πέσει "θύμα" αγοράς ελπίδας με το "πάρε αυτό" και "δώσε του εκείνο", εκτός αν ο γιατρός είναι γνωστός έμπιστος και δοκιμασμένος ώστε να προσπαθήσει να βοηθήσει χωρίς ταπεινά κίνητρα.

Γιάννη, φαντάζομαι εννοείς το να πάει στον γιατρό της γειτονιάς, έτσι δεν είναι;
@Pandal , σε ποια περιοχή μένεις;
 
στον γιατρό της γειτονιάς, έτσι δεν είναι;
Ναι Γιάννη...
Δυστυχώς η περίπτωση αυτή χρειάζεται άμεσα κάποιον που να ξέρει πολύ καλά τι πρέπει να κάνει κι όχι να πειραματιστεί πάνω του.
Γιατί ακόμη και η μετακίνηση και το πιάσιμο για έλεγχο από το γιατρό μπορεί να προκαλέσει το θάνατό του.
 
Ναι Γιάννη...
Δυστυχώς η περίπτωση αυτή χρειάζεται άμεσα κάποιον που να ξέρει πολύ καλά τι πρέπει να κάνει κι όχι να πειραματιστεί πάνω του.
Γιατί ακόμη και η μετακίνηση και το πιάσιμο για έλεγχο από το γιατρό μπορεί να προκαλέσει το θάνατό του.

Τότε θα ήταν ίσως καλύτερα να ξεκινήσει μια αντιβίωση ευρέως φάσματος αλλά αναγκαστικά(εφ'οσον μιλαμε για προχωρημενη κατασταση)στο στόμα αρχικά.
 
Του δίνω φάρμακο aviomysine . Αλλά τώρα φαίνεται ότι είναι στα τελευταία του.. Δυστυχώς..
 
Του δίνω φάρμακο aviomysine . Αλλά τώρα φαίνεται ότι είναι στα τελευταία του.. Δυστυχώς..
Βρε @Pandal , μην καταθέτεις τα όπλα... Πήγαινέ το το πουλί σε έναν πτηνίατρο. Πες μας που μένεις, να σου πούμε που να πας...ή πες μας ποιο είναι το πρόβλημα του να το πας σε ειδικευμένο γιατρό, να δούμε αν μπορούμε να σε βοηθήσουμε στη λύση του.
Και γράφε μας όσο πιο συγκεκριμένα γίνεται. Δλδ, από πότε του δίνεις το φάρμακο, πώς του το δίνεις, δόση, συχνότητα χορήγησης, αλλιώς πως να καταλάβουμε για να βοηθήσουμε την κατάσταση;
 
Το καναρινι αυτή τη στιγμή αντιδράει πολύ λίγο και μάλλον είναι στα τελευταία του. Αυτή τη στιγμή δηλαδή δεν αξίζει να το παω στο κτηνίατρο. Όσον αφορά το aviomysine που είναι κατά των εντερικων λοιμώξεων και πνευμονολογικων του δίνω προληπτικά. Το καναρινι τις τελευταίες δυο μέρες είναι χάλια και κατά πάσα πιθανότητα είναι λόγω των κόκκινων ψειρων που αντιλήφθηκα αργά και αυξήθηκαν πάρα πολύ.
 
Όλως περιέργως το καναρινι μου ζει Αλλά είναι σε χάλια κατάσταση.Αφού το ταΐζω στο στόμα και του δίνω εγώ νερό να πιει με την ποτιστρα. Όλη μέρα κοιμάται και είναι στον πάτο. Μήπως έχει ελπίδες να γίνει Καλά γιατί εδώ και 48 ώρες η κατάσταση του είναι στάσιμη;
 
Όλως περιέργως το καναρινι μου ζει
Κινδυνεύοντας να γίνω γραφικός με τις επαναλήψεις μου, σου συνιστώ, αν ζει το πουλάκι ακόμα, να το πας σε ειδικευμένο σε πτηνά γιατρό. Μην πηγαίνοντας το, απλά ενισχύονται οι πιθανότητες να πεθάνει.-
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αν το είχες πάει απο το Σάββατο μπορεί να είχε πάρει τα πάνω του το πουλάκι.
Είναι φουσκωμένο απο κάτω;
Υπάρχει περίπτωση να είναι και δυστοκία με τα συμπτώματα που μας περιέγραψες!
Επίσης αν δεν τρώει είναι λογικό να είναι και έξτρα αδύναμο.
Αν μπορείς πήγαινε το στον γιατρό...
Αυτό το "δεν αξίζει να το πάω τώρα", συγγνώμη, αλλά χτυπάει άσχημα σαν έκφραση για μια ψυχούλα. Πες με μελό..
Πιστεύω αξίζει να το πας, αλλά μόνο σε πτηνίατρο. Ο κτηνίατρος δεν θα βοηθήσει δυστυχώς...
 
Back
Top