Ασθένειες Το καναρίνι μου εχει άσθμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eva vrs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μπράβο. Το τι έχει τελικά θα στο πουν την επομένη Τρίτη δηλαδή;
 
Μπράβο. Το τι έχει τελικά θα στο πουν την επομένη Τρίτη δηλαδή;
Ναι.. Κρατω καποιες επιφυλαξεις βεβαια μην μου κοπουν τα "φτερα" αλλα μου ειπε δεν εχει τπτ κακο... Θα μου τα πει την τριτη εννια η ωρα εχουμε ραντεβου... Και μου ειπε τον χειμωνα να του βαζω ανα δεκατρις μερες αυγο κ στην πτερροροια ανα πεντε μερες μου ειπε να μην αγοραζω ετοιμες αυγοτροφες ουτε την εγγ φουντ το αυγο πιο καλο κανει μου ειπε επισης να δινω λαχανικα φρουτα και σαν τροφη η πρεστιζ ειναι οτι πρεπει... Επισησ μου ειπε ανα τριαντα μερες στο νερο να τους βαζω μουλτι βιτ... Να το καθαριζω μια φορα η δυο την βδομαδα και μου ειπε να κανω αποστειροση τα κλαδια ταιστρες κ ποτιστρες δυο φορες την βδομαδα δηλ στο πλυντηριο πιατων που εχουμε ειναι οκ αλα πρεπει να χω διπλεσ ταιστρεσ κλπ αλλα σιγα το θεμα...
 
Είναι λίγο... σε φάση πτερόροιας δίνουμε 3 φορές την εβδομάδα. Το έχουν ανάγκη γιατί αλλάζουν φτερά. :)
Ναι το ξερω μου ειπε να δινω πιο συχνα κ αμα θελω αλλα οκ απλα το λεει γτ θα δινω κ το μουλτι βιτ κ λαχανικα κ τετοια κ να δινω κ εξτρα σπορια
 
Παιδια... Το πρωι εχω ραντεβου με τον γιατρο.. Εχω πλ αγωνια μακαρι να πανε ολα καλα...
 
Όλα καλά να πάνε. Πρόσεχε να είναι σκεπασμένο το κλουβί κατά την μεταφορά.
 
Όλα καλά να πάνε. Πρόσεχε να είναι σκεπασμένο το κλουβί κατά την μεταφορά.
Το ευχομαι... Ναι εννοειται..σκεπασμενο θα τον παω σκεπασμενο θα τον γυρισω ..σημερα τον καθαρισα κιολλας, αφου ο γιατρος τις προαλλες τα χασε γτ τον ειχα καθαρο γτ ειχε συνηθισει στο να πηγαινουν τα πουλακια οπως ναναι
 
Καλημερα σας... Θελω λιγο την βοηθεια σας... Τελικα εχει ακαρεα τραχειας μαρεσει που ειπε δεν ειναι ανησυχιτικο... Τελος παντων την προηγουμενη φορα τον εβαλε πουλμοσαν και γιαυτο ηταν λγ καλυτερα τον εβαλε σημερα ξανα και αρχιζε και ξινοταν και εξινε το κεφαλι του κ τωρα κανει κτ χουρ χουρ φφφ στεναχωρεθηκα πλ θα τον βαλω μου ειπε την τριτη κ μετα ξανα την αλλη τριτη.. Και θα τον παρω να του πω πως ειναι και μου ειπε μπορει να χρειαστει κιαλλη φορα αλλα μπορει κ οχι..ρε παιδια τα ακαρεα αφηνουν καποιο προβλημα; φοβαμαι πολυ θα γινει καλα λετε;η μπορει κ να παιθανει θελω και την γνωμη σας αυτος μου ειπε θα γινει..φφ ανχωθηκα πολυ
 
Να αλλαζω καθε μερα τροφη;δεν ξερω γτ αλλα ο γιατρος μου ειπε να κανω απολυμανση μια φορα την βδομαδα το κλουβι αλλα την ποτιστρα κ την ταιστρα καθε μερα.. Κανονικα και το κλουβι δεν θελει καθε μερα;
 
Θα κάνεις αυτό που σου είπαν οι γιατροί. Για την προσπάθεια που κάνει σαν να βήχει, σαν να φτύνει.. Έχεις διαβάσει το άρθρο μας για τα ακάρεα της τραχείας; Εδώ αναφέρει για τα νεκρά ακάρεα https://community.petbirds.gr/threads/Ακάρεα-της-τραχείας.1800/ . Επίσης ο γιατρός σου είπε για την πιθανότητα να χρειαστεί αντιβίωση;
Να βάζεις κάθε μέρα τόση ποσότητα τροφής που τρώει σε μία μέρα.
Να πλένεις με νερό μόνο την ταΐστρα και την ποτίστρα και τις πατήθρες. Το κλουβί κάθε μέρα δεν χρειάζεται, ό,τι σου είπε ο γιατρός.
Περαστικά του!
 
Θα κανω ναι οτι μου ειπε.. Ευχαριστώ πολυ... Αντιβιωση οχι γιατι ειπιε πολλες... Μονο το πουλμοσαν... Τελικα το πουλμοσαν κανει θαυματα γτ αρχισαν τα ποδια του να καλυτερευουν απτην ποδαγκρα
 
Α και οχι μονο ο γιατρος μου εδιξε κατι που δεν ειχα προσεξει σε ενα σημειο στο φτερο ειχε λγ ξερο αιματωμα.. Νταξ το καθαρισαμε ομως
 
Αν μπορούσες να βρεις κάτι από αυτά θα ήτανε καλό μιας και δεν θα χρησιμοποιήσεις αντιβίωση karderines.gr/shop/%CE%A0%CF%84%CE%B7%CE%BD%CE%AC/%CE%A3%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/%CE%A0%CF%81%CF%8C%CE%BB%CE%B7%CF%88%CE%B7%CF%82/Landmark-%CE%95%CE%BA%CF%87%CF%85%CE%BB%CE%AF%CF%83%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B2%CE%BF%CF%84%CE%AC%CE%BD%CF%89%CE%BD-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CF%80%CE%BD%CE%B5%CF%85%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C100ml
pet4u.gr/dr.-coutteel-mycosol.html
 
Εγώ είχα μείνει στο ότι είχε άσθμα και αναπνευστικό και ότι θέλει ηρεμία... Τώρα πως φτάσαμε στο πήγε πάλι στο γιατρό και θα ξαναπάει και έχει ακάρεα και θα του βάλετε 3 φορές πουλμοσαν δε ξέρω.. Βέβαια ο γιατρός ξέρει καλύτερα και Εύη μπράβο σου που το τρέχεις... αλλά μήπως του κάνεις πιο κακό παρά καλό όλο αυτό το στρες και το άγχος;
 
Εγώ είχα μείνει στο ότι είχε άσθμα και αναπνευστικό και ότι θέλει ηρεμία... Τώρα πως φτάσαμε στο πήγε πάλι στο γιατρό και θα ξαναπάει και έχει ακάρεα και θα του βάλετε 3 φορές πουλμοσαν δε ξέρω.. Βέβαια ο γιατρός ξέρει καλύτερα και Εύη μπράβο σου που το τρέχεις... αλλά μήπως του κάνεις πιο κακό παρά καλό όλο αυτό το στρες και το άγχος;
Ναι Αλικη τον πηγα δυο φορες απθ ναι εχει ακαρεα παω να σκασω του βαλε δυο σταγονες πουλμοσαν μια σημερα μια την προηγουμενη φορα θα του βαλω κ γω την τριτη και μετα την αλλη τριτη αμα ξανα χρειαστει θα μηλισω με τον γιατρο... Νταξ μπορει να στρεσαρετε αλλα τι να κανω για το καλο του, αφηστε παιδια στεναχωρεθηκα παρα πολυ. Γτ και καλα να γινει ειπε πως μπορει να του αφησει ας πουμε πχ καποιο αναπνευστικο δεν ξερω τι να πω ας τελειωσει η θεραπεια και βλεπουμε.. Αμα χρειαστει εννοειται πως θα τον ξανα παω..φφ το καημενο τα βραδυα ξυπναει χτυπαει το ραμφος του ξινει τον λαιμο του ειναι ανυσηχο πλ.. Να πριν λιγο ανοιγοκληνε το στομα χωρις ηχο.. Μακαρι να γινει καλα τπτ αλλο δεν ζηταω...
 
Αυτα κανει καθε μερα... Τα πρωινα αμα ειναι καλα κελαιδαει ασταματητα καθετε στο ενα ποδι σηκωνετε μονο για νερο κ φαι ποτε ειναι βραχνο ποτε οχι ποτε εχει δυσπνοιες ποτε οχι φτερνιζετε ξινεετε κ αυτους τους ηχους τους κανει πλ μετα το κελαιδημα τελος παντων θελει υπομονη κ βλεπουμε
 
Παιδια μου ειπε να βαλω προληπτικα κ στο αλλο καναρινι να βαλω λετε;δεν ξερω φοβαμαι μην κολλησε. Γτ ξυνετε πλ λετε να κολλησε
 
Αν τα έχεις κοντά πιθανό να κόλλησε.Απλά στο άλλο βάλε μια σταγόνα χωρίς επανάληψη και δεν έχεις θέμα.
 
Back
Top