Γενικά Το καναρίνι μου με φοβάται

ΜΑΡΙΑαα

PB Member
Εγγραφή
3 Ιουν 2020
Μηνύματα
1.945
Πόλη
Τρίκαλα
Το καναρινάκι μου κλείνει σήμερα τρεις εβδομάδες στο σπίτι μας. Ακόμη με φοβάται παρα πολύ! Όταν βάζω το χέρι μέσα στο κλουβί για να του βάλω να φάει η και από έξω για να αλλάξω το νερό και τα σπόρια! Φτερουγίζει σαν μανιακό και όταν πάρω το χέρι μου φουσκώνει και ανοίγει το στόμα! Μετά από λίγα δευτερόλεπτα είναι φυσιολογικά! Μπορώ να κάνω κάτι να μην φοβάται! Το κλουβί είναι κρεμασμένο στον τοίχο και έχει καλή οπτική. Ακουμπάει σε δυο τοίχους! Έχει συνηθίσει και το κλουβί και το σπίτι μας. Φυσικά δεν έχω δοκιμάσει καν να το πιάσω. Κινδυνεύει να πάθει κάτι από στρες;
 
Σχεδόν όλα τα καναρίνια κινδυνεύουν να πάθουν πολλά από στρες, ακόμα και να πεθάνουν από τον φόβο τους. Και οπωσδήποτε κάθε στιγμή για ένα συγκεκριμένο καναρίνι δεν είναι η ίδια. Με άλλα λόγια μπορεί να το πιάνεις συχνά και να μην συμβαίνει τίποτα και κάποια στιγμή να το πουλάκι απλά να μείνει στον τόπο. Οπωσδήποτε, η κοντινή επαφή μαζί του, μειώνει τα επίπεδα φόβου του με τον καιρό.
Φουσκώνει και ανοίγει το στόμα του, διότι "λαχανιάζει", θερμαίνεται. Αν όμως κατεβάζει τα φτερά του και ανοιγοκλείνει το στόμα του κάνοντας ήχους, το πιθανότερο είναι ότι προσπαθεί να σε εκφοβίσει.
Αν το κλουβί του βρίσκεται σε εξωτερικό χώρο, τότε καλό θα ήταν εκεί, να μην βάζεις το χέρι σου γιατί μπορεί να σου φύγει, εκτός κι αν έχεις ζευγαρώστρα και βάζεις το χώρισμα πριν ας πούμε στην άλλη πλευρά τοποθετήσεις την αυγοθήκη ή τη μπανιέρα.
 
@ΜΑΡΙΑαα Εχω ενα καναρινακι το οποιο με το που βαζω το χερι μου λες και γινεται μαχη μεσα στο κλουβι δεν μπορεις να φανταστεις και αφου βαζω φαγητο μου ανοιγει το στομα και μετα απο λιγο παει στο νερο και χωνει το κεφαλι του να του φυγει η τρομαρα 😂 Εγω το εχω οχι 3 εβδομαδες 3 χρονια και δεν βαζει μυαλο οτι το αγαπω και θελω το καλο του! Το τρομαζω αλλα δεν μπορω να κανω κατι αλλο 😔 πλεον οταν ειναι και θελω να του βαλω βιταμινη βαζω το χερι μου παιρνω την αυγοθηκη κανει τις τουμπες του και τα καρατε του και το αφηνω κανα 2 λεπτο βαζω την βιταμινη στην αυγοθηκη και μετα απο κανενα 5 λεπτο βαζω το χερι μου για να βαλω την αυγοθηκη παλι στην θεση της! Το ιδιο κανω και με την μπανιερα και με το νερο! Αφηνε λιγα λεπτα διαφορα απο την μια κινηση σου με την αλλη τουλαχιστον δεν θα γινετε τετοιος πανικος! Η αποψη μου ειναι και προσπαθω καθε φορα να βρισκω τροπους και να τους προσαρμοζω αναλογα με το καθε καναρινακι για να μην τα τρομαζω! Τουλαχιστον τωρα κανει το καρατε του πιο νορμαλ και οχι συνεχομενα 😊
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εμεις το εχουμε 2 μηνες. Γενικα εχει πολυ και συχνη οπτικη επαφη μαζι μας, γιατι το εχω στο μπαλκονι της κουζινας που καθομαστε πολλες φορες καθημερινα. Παρολ'αυτα, οταν βαζω το χερι μου για να παρω οπως εσυ την αυγοθηκη ή για τη μπανιερα, φοβαται και πεταριζει προς την αντιθετη πλευρα. Το μονο που με κανει να πιστευω οτι με εχει συνηθισει καπως, ειναι οτι δυο τρεις φορες που το εχω πιασει, δεν με εχει τσιμπησει!(βασικα. Δεν ξερω αν αυτο το γεγονος οντως αποδεικνυει οτι δεν φοβαται... Με την απλη λογικη μου το λεω!).
Με την ευκαιρια να ρωτησω αν ξερει καποιος. Καθε πρωι που παω να το ξεσκεπασω, λίγο πριν του βγαλω το πανακι, του μιλαω ηρεμα και τρυφερα, χωρις να με βλεπει. Την ωρα εκεινη λοιπον... Κανει ενα ψευτοκελαιδισμα, σαν γουργουρισμα... Πολυ ησυχο και 'εσωτερικο'... Που συνεχιζει για λιγο και αφου το ξεσκεπασω και με δει! Εγω το εκλαμβανω ως χαρα (ετσι με συμφερει δλδ 😂). Ειναι ομως οεο;
 
@ianos είναι μέσα στο σπίτι μαζί μας. Τώρα που το λες ανοίγει και τα φτερά και μοιάζει με εκφοβισμό αυτό που κάνει γιατί κάνει και ένα πολύ λεπτό τσίου τσίου. Πρώτο καναρίνι πρώτο πουλί γενικώς! Οπότε το έχουμε στα ώπα ώπα! Από όσα διάβασα μάλλον δεν θα του φύγει ποτέ ο φόβος και ας πέφτει μετά με τα μούτρα στο φαΐ! Δεν πρόκειται ποτέ να καταλάβει πως απλά θέλω να το φροντίσω και τίποτα άλλο! Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
[automerge]1592757924[/automerge]
@ΜΑΚΡΥΝΕΙΑ τουλάχιστον δεν είμαι η μονη! Γιατί νιώθω πολύ άσχημα έτσι όπως κάνει! 🙂
[automerge]1592758078[/automerge]
@Elli όπως καταλαβαίνω δηλ. Δεν υπάρχει περίπτωση να ηρεμήσει! Έπρεπε να τον έχω από μωρό μαλλον. 🙁
 
Τελευταία επεξεργασία:
@ΜΑΡΙΑαα 🙂 Μην νομιζεις και μωρα που ειχα και εχω επειδη τα αφηνα και δεν τα πλησιαζα δηλαδη τα αφηνα στους γονεις και μονο πηγαινα και τα ενοχλουσα να δω αν ηταν ταϊσμενα το ιδιο κανουν γινεται το ελα να δεις 🤣 απλα προσπαθω να βρω λιγο τα κουμπια τους να το πω ετσι ωστε να μην τα τρομαζω υπερβολικα και να μην τα λαχταραω ή τα στρεσαρω 😊
 
@ΜΑΡΙΑαα , το έχεις σε κλουβί με χώρισμα; Αν ναι, βάζε και το χώρισμα όταν θα βάζεις το χέρι σου μέσα στο κλουβί. Αν με το χώρισμα δεν δεις διαφορά σε λίγες μέρες, τότε πρόσθεσε και το οπτικό χώρισμα, όχι μόνο το κάγκελο και έτσι δεν θα βλέπει το χέρι σου.
 
Δεν είναι πολύ μεγάλο το κλουβί! Το έχω στο προγραμμα τώρα αρχές του άλλου μήνα και βρήκα με χώρισμα αλλά είναι όπως και τα κάγκελα. Το άλλο που λες το οπτικό αν χρειαστεί το βρίσκω ξεχωριστά; Πόλη καλή λύση! Ευχαριστώ πολύ!
 
Το άλλο που λες το οπτικό αν χρειαστεί το βρίσκω ξεχωριστά; Πόλη καλή λύση! Ευχαριστώ πολύ!
Αν μπεις εδώ θα δεις κάποια καταστήματα, πολλά από τα οποία έχουν και διαδικτυακή παραγγελία. Τα κλουβιά που λέω είναι αυτά που έχουν χώρισμα με κάγκελα, αλλά και οπτικό (δλδ δεν μπορεί το πουλί που είναι στη μία πλευρά να δει τι γίνεται στην άλλη) και έχουν συρόμενη σχάρα και συρόμενο ταψί (αποσπώμενα και τα δύο) ώστε να είναι εύκολα στην καθαριότητα. Είναι οι επονομαζόμενες κινέζικες ζευγαρώστρες. Κυκλοφορεί φυσικά και η τριπλή με μήκος 90cm
 
Δεν είναι πολύ μεγάλο το κλουβί! Το έχω στο προγραμμα τώρα αρχές του άλλου μήνα και βρήκα με χώρισμα αλλά είναι όπως και τα κάγκελα. Το άλλο που λες το οπτικό αν χρειαστεί το βρίσκω ξεχωριστά; Πόλη καλή λύση! Ευχαριστώ πολύ!
Πολύ καλή
[automerge]1592803803[/automerge]
@ianos είμαι πολύ ευχαριστημένη με την ζευγαρωστρα που έχω και από ποιότητα και από ευκολία( μεγάλο καπάκι από κάτω για να μην γεμίζει σπόρια κάτω και αποσπώμενη σχάρα) είναι η imac cova απλά έχω το 44 και θα πάρω το 65. Αν χρειαστεί το οπτικό Πουλιέται μεμονωμένα;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Το καναρινάκι μου κλείνει σήμερα τρεις εβδομάδες στο σπίτι μας. Ακόμη με φοβάται παρα πολύ! Όταν βάζω το χέρι μέσα στο κλουβί για να του βάλω να φάει η και από έξω για να αλλάξω το νερό και τα σπόρια! Φτερουγίζει σαν μανιακό και όταν πάρω το χέρι μου φουσκώνει και ανοίγει το στόμα! Μετά από λίγα δευτερόλεπτα είναι φυσιολογικά! Μπορώ να κάνω κάτι να μην φοβάται! Το κλουβί είναι κρεμασμένο στον τοίχο και έχει καλή οπτική. Ακουμπάει σε δυο τοίχους! Έχει συνηθίσει και το κλουβί και το σπίτι μας. Φυσικά δεν έχω δοκιμάσει καν να το πιάσω. Κινδυνεύει να πάθει κάτι από στρες;
Και τώρα που το σκέφτομαι δεν κάνει έτσι μόνο όταν του βάζω τη μπανιέρα! 😁
 
Καλημέρα όλη μέρα! Σήμερα παιδιά έγινε κάτι απίστευτο! Ο Φώτης μετά το μπάνιο του έκανε μούσκεμα την πατήθρα και είπα να την αλλάξω με την εφεδρική. Τι το ήθελα! Από τον φόβο του μπήκε μέσα στην ταίστρα του! Τρελάθηκα! Είναι παλαβό αυτό το πουλί! Ευτυχώς δεν είχαμε ατύχημα! Κατάφερε και βγήκε και κατάφερα να αλλάξω την πατήθρα! Αλλά αυτό δεν το περίμενα και γι’αυτό ήθελα να το μοιραστώ! Αν αυτό το πουλί με συνηθίσει ποτε θα είναι θαύμα!
 
Κάποια στιγμή θα σε συνηθίσει έως ένα βαθμό και δεν θα αντιδράει υπερβολικά στις κινήσεις σου. Χρειάζεται εξοικείωση μαζί σου και όλα θα φτιάξουν. Βέβαια αν είναι πολύ νευρικό πουλί ίσως να μην δεις κάποια μεγάλη αλλαγή και πότε.
 
Καλησπέρα σας! Έχω άλλη μια ιστορία Τρομάρας με το Φώτη αλλά της δικής μου τρομάρας! Του έβαλα το αγαπημένο του φύλλο μπρόκολου και σκέφτηκα ευκαιρία να κάνω λίγο το κλουβάκι μόνο απ έξω τα καγκελάκια με λίγο βαμαβακακι και ξύδι απαλά σιγανά γιατί είχε πιπεριές από χθες! (δεν έβαλα το χέρι μέσα καθόλου) Ξαφνικά πιάνεται με τα νύχια στο κάγκελο και στο χέρι μου πηδάει στην πατήθρα κάνει το γνωστό φούντωμα ανοίγοντας (και τα φτερά του αυτή τη φορά) το στόμα, μετά πηδάει πάνω στο φύλλο και το δάγκωνε με μανία! Με κοιτάει σα να λέει its my precious! Τα έκανα απάνω μου και το κατάλαβε! Νομίζω θα έχω θέμα με το Φώτη! Μου πήρε τον αέρα!
 
@Tony Forpus ήτανε για τριάντα δευτερόλεπτα! Νομίζω πως να του αλλάξω κλουβί θα είναι χειρότερο! Έχω παραγγείλει το μεγαλύτερο και για την αλλαγή θα τον πάω στον εκτροφέα για να τσεκάρει και τα νύχια! Δεν τολμάω να τον πιάσω εγώ.
 
Back
Top