Αναπαραγωγή Το καναρίνι μου νομίζει πως κλωσάει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kelly Zav
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Kelly Zav

PB New Member
Εγγραφή
8 Νοε 2017
Μηνύματα
45
Πόλη
Αθήνα
γεια σας εχω ενα θυληκο καναρινι καιτις τελευταίες μερες δεν ηταν καλα, καθοταν στον πατο του κλουβιου μολις νυχτωνε και σηκωνοταν μονο για να φαει! Νομιζα οτι ειναι αρρωστο αλλα ενα πρωι ξαφνικά εκανε 2 αυγα! Διαβασα μετα οτι καθονται στον πατο συνεχεια γιατι νομιζουν οτι κλωσανε! Πως να το σταματησω αυτο; Ειναι ολη μερα στον πατο του κλουβιου! Ποτε θα σταματησει; Να σημειωσω οτι οταν το πηρα μου ειπαν οτι ειναι αρσενικο και οταν εκανε τα αυγα ανακαλυψα οτι τελικα ειναι θυληκο! Αυτο συμβαινει τις τελευταιες 5 μερες και τα αυγα τα εκανε την δευτερα! Ευχαριστω εκ των προτερων!
 
Καλώς ήρθες Καλλιόπη στην παρέα μας!
Αρχικά να σου πω πως δεν είναι φυσιολογικό τέτοια εποχή το θηλυκό καναρίνι σου να κάνει αυγά.
Σε τι χώρο ζει το καναρίνι σου; Εσωτερικό ή εξωτερικό; Που κυμαίνεται η θερμοκρασία του χώρου που ζει; Πόσες ώρες της ημέρας έχει έντονο φωτισμό;
ειναι ολη μερα στον πατο του κλουβιου! Ποτε θα σταματησει;
Αρχικά σου προτείνω να αλλάξεις τη θέση του κλουβιού στο περιβάλλον που ζει, γιατί αν όχι όλες, τις περισσότερες φορές τα πουλιά εγκαταλείπουν κάθε προσπάθεια για αναπαραγωγή μετά από αυτό. Επίσης, θα του βάζεις καθημερινά μια μπανιέρα για 10-15 λεπτά να κάνει μπάνιο.
Υποθέτω ότι το καναρίνι σου ζει σε εσωτερικό χώρο με υψηλή θερμοκρασία για την εποχή και ότι η διάρκεια του φωτισμού του χώρου είναι μεγάλη.
 
το εχω μεσα στο σπιτι κατω στην μπαλκονοπορτα οποτε ειναι συνεχεια στο φως μεχρι να νυχτωσει! Μετα εχω το φως του σπιτιου αλλα πιο αργα τα κλεινω ολα... Η θερμοκρασια ειναι κανονικη για μες στο σπιτι που ειναι!
 
Μετα εχω το φως του σπιτιου αλλα πιο αργα τα κλεινω ολα...
Η θερμοκρασία του χώρου καθώς και η διάρκεια φωτισμού είναι οι βασικοί παράγοντες, ώστε ένα καναρίνι να μπει σε περίοδο αναπαραγωγής.
Θα πρέπει να ξυπνάνε με την ανατολή του ηλίου και να κοιμούνται με τη δύση. Αυτή την εποχή νυχτώνει πολύ νωρίς(17:30), η διάρκεια της ημέρας είναι μικρή και δεν επιτρέπει στα καναρίνια να προχωρήσουν σε αναπαραγωγή.
Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι εσύ έχεις αυξήσει τη διάρκεια φωτισμού, αφού τα φώτα σβήνουν αργά το βράδυ και έτσι το καναρίνι σου μπήκε σε αυτή τη φάση.
Εκτός λοιπόν της αλλαγής στη θέση του κλουβιού εντός του σπιτιού, αφού ζει εσωτερικά και του καθημερινού μπάνιου θα πρέπει να μειώσεις σταδιακά τη διάρκεια φωτισμού. Κάθε μέρα θα τη μειώνεις από λίγο(πχ 5 λεπτά), ώστε να φτάσει κάποια στιγμή να κοιμάται ακριβώς την ώρα που νυχτώνει. Σημειώνω πως σε καμία περίπτωση αυτό δεν πρέπει να γίνει απότομα, αλλά σταδιακά όπως σου ανέφερα.
 
Για σου Καλλιόπη.
Απογοητεύτηκες που το καναρινί σου βγήκε θηλυκό; Εάν ναι, γιατί δεν το γυρνάς πίσω εκεί που το αγόρασες να σου δώσουν ένα αρσενικό.
Εάν όχι, ακόλουθα τις συμβουλές της κύριας Παναγιώτας, έχε στο κλουβί μόνιμα
σουπιοκοκαλο ίσος λίγες σταγόνες ασβεστίου στο νερό αυτές τις μέρες καλό θα κάνουν, και όλα καλά ευχωμε να πανε.
 
Οχι δεν απογοητευτηκα! Την εχω ενα χρονο δε θελω να τη γυρισω! Απλα στεναχωριεμαι που την βλεπω ετσι! Της εχω βαλει σουπιοκοκαλο αλλα δεν το πλησιαζει! τι να κάνω; Να της βαλω μονο τις σταγονες; Να της βαλω και φωλια;
 
Να της βαλω μονο τις σταγονες;
Δε βρίσκω το λόγο από τη στιγμή που
τα αυγα τα εκανε την δευτερα!
Το σουπιοκόκκαλο αυτή τη στιγμή αρκεί. Από τη στιγμή που υπάρχει στο κλουβί αν χρειαστεί θα το καταναλώσει.
Να της βαλω και φωλια;
Προσπαθούμε να την αποτρέψουμε από την αναπαραγωγή και να της περάσουμε το μήνυμα ότι μπαίνει ο χειμώνας.
Με την τοποθέτηση φωλιάς θα έχουμε αντίθετα αποτελέσματα.
 
Παναγιώτα Panagiota. επειδή έχει κάνει δύο αυγά
αλλα ενα πρωι ξαφνικά εκανε 2 αυγα
και πιθανόν σήμερα να έχει και τρίτο μήπως θα έπρεπε να τις δώσει σταγόνες ασβεστίου;
αλλα ενα πρωι ξαφνικά εκανε 2 αυγα
Παρεμπιπτόντως, δύο αυγά την ίδια μέρα αποκλείεται να κάνει.
Προφανώς είχε κάνει από την προηγούμενη το ένα.
Μήπως τελικά γέννησε κι άλλο;
 
και πιθανόν σήμερα να έχει και τρίτο μήπως θα έπρεπε να τις δώσει σταγόνες ασβεστίου;
Μα αναφέρει ότι τη Δευτέρα είδε δύο αυγά και σήμερα έχουμε Παρασκευή. Θεωρείτε ότι μετά από το διάστημα τόσων ημερών έρχεται και τρίτο αυγό;
 
Εγω παντως το ενα αυγο το ειδα εκει το πρωι, και την ωρα εκεινη εκανε και το αλλο αυγο... Οποτε ισως το εκανε το βραδυ η ξημερωματα το πρωτο.. Δεν ξερω αν θα κανει αλλο αυγο αλλα ολη μερα ειναι στον πατο του κλουβιου φουσκωμενη και σηκωνεται μονο για να φαει...
 
Δεν ξερω αν θα κανει αλλο αυγο αλλα ολη μερα ειναι στον πατο του κλουβιου φουσκωμενη και σηκωνεται μονο για να φαει...
Άλλαξες θέση στο κλουβί και συνεχίζει να κάθεται στον πάτο;
 
της αλλαξα θεση και τωρα καθεται πολυ λιγοτερο κατω σχεδον καθολου... Την εχω βαλει σε ενα χωρο που δεν εχει πολλα φωτα και δεν θα την ενοχλουμε πολυ εκει... σκεφτομουνα, μηπως θα ηταν καλο να την εβαζα εξω στην εσωτερικη σκαλα του σπιτιου διπλα σε ενα παραθυρο, απλα δισταζα γιατι θα εχει κρυο εκει και δε θα εχει παρεα, θα ειναι μονη της.. Τι να κάνω;
 
Θεωρείτε ότι μετά από το διάστημα τόσων ημερών έρχεται και τρίτο αυγό;
Ασφαλώς και όχι... μπερδεύτηκα λίγο με το φουσκωμένο... Τα έχασα κάπως με τις μέρες.
Τώρα πια δεν είναι απαιτητό το ασβέστιο.
 
της αλλαξα θεση και τωρα καθεται πολυ λιγοτερο κατω σχεδον καθολου...
Τέλεια. Τις περισσότερες φορές αυτός ο τρόπος πιάνει. Καθημερινό μπανάκι να της προσφέρεις όπως έχουμε πει.
την εχω βαλει σε ενα χωρο που δεν εχει πολλα φωτα και δεν θα την ενοχλουμε πολυ εκει...
Ωραία να προσπαθήσεις σταδιακά όπως σου ανέφερα και παραπάνω να φτάσει κάποια στιγμή στο σημείο να ξυπνά με την ανατολή του ηλίου και να κοιμάται με τη δύση αυτού.
Έτσι θα ρυθμιστεί κάποια στιγμή και το βιολογικό του ρολόι που στην παρούσα φάση έχει απορρυθμιστεί.
 
τελεια! αρα πιο μετα να την βγαλω εξω στην εσωτερικη σκαλα (ανεξαρτητα με το κρυο και την παρεα), ή να την αφησω εκει που την εχω τωρα;
 
τελεια! αρα πιο μετα να την βγαλω εξω στην εσωτερικη σκαλα (ανεξαρτητα με το κρυο και την παρεα), ή να την αφησω εκει που την εχω τωρα;
Θεωρώ πως το καλύτερο είναι να την αφήσεις στο νέο σημείο που την έβαλες εντός του σπιτιού. Ο λόγος είναι ότι δεν επιθυμούμε μια απότομη μείωση της θερμοκρασίας. Δε γίνεται από τη μία μέρα στην άλλη ένα πουλάκι που ζει στους 20-25 βαθμούς να πάει απότομα στους 10.
 
παιδια η καναρινουλα μου εκανε κι αλλο αυγο! Ενω της αλλαξα θεση και ηταν ολα μια χαρα, και ουτε καθοταν στον πατο του κλουβιου, ειδα τωρα το πρωι να χει κανει κι αλλο αυγο! Τι να κανω;
 
Back
Top