Ασθένειες Το καναρίνι μου χάνει πούπουλα μέσα στο χειμώνα

giannakis

PB New Member
Εγγραφή
21 Φεβ 2009
Μηνύματα
23
Πόλη
Αθήνα
το καναρινι μου χανει τα πουπουλα του μεσα στο χειμωνα. Τι πρεπει να κανω για να σταματησει😕
 
Eίναι αρσενικό η Θηλυκο;Ηλικία;Θερμοκασία δωματίου; Μηπως το έχεις κοντά σε κανενα καλοριφέρ;
 
Έιναί αρσενικό το πρωί το έχω έξω στο μπαλκόνι και το βράδυ όταν εχει κρυο το βάζω μέσα. Όταν είναι μέσα, είναι στην κουζίνα και διπλα σε καλοριφέρ. Το φώς ανοίγει και κλίνει συνεχώς. Έχω αι άλλο ενα κανρίνι και αυτό αρσενικό αλλά δεν έχει τίποτα.
 
Έιναί αρσενικό το πρωί το έχω έξω στο μπαλκόνι και το βράδυ όταν εχει κρυο το βάζω μέσα. Όταν είναι μέσα, είναι στην κουζίνα και διπλα σε καλοριφέρ. Το φώς ανοίγει και κλίνει συνεχώς. Έχω αι άλλο ενα κανρίνι και αυτό αρσενικό αλλά δεν έχει τίποτα.

Τώρα κατάλαβες απο πρώτο χέρι, που λέμε, οτι είναι προτιμότερο
να μένει συνέχεια εκτός σπιτιού. Δεν υπάρχει φόβος απο το κρύο.
Δώσε στο νερό του μια πολυβιταμίνη ή αν υπάρχει Muta-vit (Orlux)
Καλή διατροφή και σε λίγες μέρες θα αρχίσει να επανέρχεται.
 
να ρωτήσω κάτι. Το βράδυ όταν τα άφηνω έξω τα σκεπάζω με ένα πανί, επεδή έρχεται το φώς από την κουζίνα και δεν μπορούν να κοιμηθούν. Καλά κάνω;
 
Αν αφήνεις κάποιο μέρος του κλουβιού ανοικτό να πέρνουν αέρα
αλλά και να μπαίνει το πρωινό φως,ωστε να ξυπνίσουν το πρωί
στην ώρα τους,ΟΛΑ ΚΑΛΑ.
 
Άμα δεν πάρω την βιταμίνη που είπες υπάρχει κατι για να το αντικαταστήσω;
 
Φίλε πρέπει να σου πω πως το μέσα έξω είναι θάνατος για τα πουλιά. Αυτή η απότομη αλαγή θερμοκρασίας προκαλεί κρυολογίματα. Τα καναρίνια αν είναι συνέχεια έξω και έχουν προσαρμοστεί στο κρύο αντέχουν στους -5 βαθμούς. Αρκεί βέβαια να μην τα χτυπά ο βοριάς. Τώρα με την πετσέτα κάνεις πολύ καλά. Μα να μήν το φράζεις τελίως για να παίρνει το κλουβί αέρα.
 
Όλα τα υγιή αρσενικά καναρίνια κελαηδούν.
 
Πέρα από τα διατροφικά συμπληρώματα, πάρε ένα ψεκαστήρι και αφού το πλύνεις πολύ καλά βάλε νερό βρύσης. Εν συνεχεία θα το μεταφέρεις σε κλειστό εσωτερικό χώρο κατά προτίμηση με καλοριφέρ και αφού βγάλεις όλα τα εξαρτήματα θα το καταβρέξεις ακόμα και αν τρέχει να κρυφτεί από το νερό. Εν συνεχεία το αφήνεις τουλάχιστον 2 ώρες ήσυχο να στεγνώσει ΕΝΤΕΛΩΣ! Αυτό το κάνεις μέρα παρά μέρα ή κάθε 3 μέρες. Επίσης αν μπορεσεις πρόσθεσε και ένα συμπλήρωμα ασβεστίου για κανα δυο μέρες.
 
scorp, αυτή η μέθοδος που προτείνεις αφορά την διαχείρηση της πτερόρροιας; 😕
 
χαιρετε
εγω εχω μια καναρα που χανει φτερωμα γυρω απο τα ματια
ειναι σε εξωτερικο χωρο

ειναι καποια αρρωστια;
 
Και το δικο μου καναρι μαδαει εδω και 1,5 μηνα. Ισως επειδη το εχω στην κουζινα. Του αρχισα πολυβιταμινες και το εβγαλα εξω, απλως το βραδυ θα μισοσκεπαζω το κλουβι με καποιο πανι.
92.gif
 
Georgina τι ακριβώς δε κατάλαβες από αυτό που έγραψα; Αυτό που προτείνω είναι καθαρά συμπληρωματικό για περιπτώσεις που τα πουλιά δε κάνουν από μόνα τους μπάνιο.
 
Καλησπερα σε ολους σας,

και εγω εχω παρατηρησει οτι εχουν μειωθει τα πουπουλακια του γυρω απο τα ματακια του! Εγω τον εχω συνηθως μεσα στο σπιτι γιατι φοβαμαι μηπως μου αρρωστησει απο το κρυο...Αν αρχισω να το βγαζω τωρα εξω θα εχει προβλημα ο καναρινος μου; θα του παρω και τη βιταμινη που προαναφερθηκε στη συζητηση.
Λογικα θα τη βρω σε pet shop, εεε;
Επισης εχω προσεξει οτι εχουν λερωθει τα φτερακια του αλλα δεν κανει μπανιο... Μηπως πρεπει να τον πληνω μονη μου;
 
με τη σειρά μου και εμένα ο ενας αρσενικός μαδάει πολύ αυτό το διάστημα και νομίζω πως είναι και λίγο βραχνός. Του χορηγώ εδώ και 3 μέρες πολυβιταμίνες στο νερό του και βλέπουμε. Ποσο καιρό να του δώσω βιταμίνες;
 
με τη σειρά μου και εμένα ο ενας αρσενικός μαδάει πολύ αυτό το διάστημα και νομίζω πως είναι και λίγο βραχνός. Του χορηγώ εδώ και 3 μέρες πολυβιταμίνες στο νερό του και βλέπουμε. Ποσο καιρό να του δώσω βιταμίνες;

Πρέπει να βρείς τον λόγο που κάνει πτερόρροια εκτός εποχής.
1ον) Είναι πράγματι πτερόρροια ή χάνει κάποια πούπουλα
απο συγκεκρημένο σημείο;
2ον) Σε τί χώρο βρήσκεται το πουλί;
3ον) Η θερμοκρασία και η διάρκεια φωτισμού, πού βρήσκονται;
4ον) Ποιά είναι η διατροφή του;
5ον) Εχει πράγματι βραχνάδα στην φωνή του; Είναι έντονη;
Ολες αυτές (και άλλες ακόμα) είναι ερωτήσεις που αν απαντηθούν σωστά και χωρίς υπερβολές θα οδηγήσουν σε συμπεράσματα.Ανοίγοντας ταυτόχρονα και το άρθρο
Παθολογική πτερόρροια πτηνών
ίσως καταφέρεις να βρείς απαντήσεις και σωστές λύσεις. 😉
 
Και εμενα τα καναρινια μου και τα 2 αρχισαν να μαδανε εδω και 1,5 μηνα και μαλιστα πολυ ενω η καρδερινα τιποτα... Μιλησα με τον κτηνιατρο και μου ειπε να μην τα εχω εξω την ημερα και μεσα το βραδυ... Μου ειπε να βαλω πολυβιταμινες και να τα εχω συνεχεια μεσα... Οντως μετα απο 1,5 μηνα η θυληκια σταματησε την πτερροροια και ο αρσενικος ειναι σε καλο δρομο βλεπω πολυ λιγα πουπουλα γυρω του... Μαλλον αυτη η διαφορα θερμοκρασιας οντως τα τσακιζει...
 
Back
Top