Αναπαραγωγή Το καναρινακι μου θέλει να γεννήσει;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μερικές σταγόνες υγρό ασβέστιο μέσα στο νερό άμεσα.
Επείγει αυτό.
Περιγράφεις συμπτώματα δυστοκίας και θα πρέπει εκτός από το ασβέστιο σήμερα να είσαι σε επιφυλακή.
Αν το δεις κάτω με χαμηλωμένες φτερούγες θα χρειαστεί να βάλεις σταγόνα ασβεστίου στο στόμα του.
 
Πολύ ωραίο το άρθρο αλλά εγώ δεν έχω αρσενικό είναι μοναχουλι του εκτός αν βλέπει τους παπαγάλους μου κ του έρχεται η διάθεση Σκέφτομαι να του αλλάξω για λίγο δωμάτιο αν κ το κακόμοιρο θα φωνάζει που θα είναι μοναχουλι του
 
μηπως εχει οπτικη και ακουστικη επαφη με αρσενικα; Τι τρωει καθημερινα;
 
  • Like
Αντιδράσεις: lina
Μερικές σταγόνες υγρό ασβέστιο μέσα στο νερό άμεσα.
Επείγει αυτό.
Περιγράφεις συμπτώματα δυστοκίας και θα πρέπει εκτός από το ασβέστιο σήμερα να είσαι σε επιφυλακή.
Αν το δεις κάτω με χαμηλωμένες φτερούγες θα χρειαστεί να βάλεις σταγόνα ασβεστίου στο στόμα του.
Δυστοκια; ωχ θεέ μου δε το αντέχω το πέρασα μια φορά με την Λίνα κ τρέμω ακόμα κ με την σκέψη Ι μπαμπικος ομως από την στιγμή που γέννησε εντάξει πετάει τρώει φωνάζει λες παρόλα αυτά να είναι Δυστοκια; ασβέστιο κ D3 του έβαλα στο νεράκι του τώρα θα του δώσω κ αυγουλακι
 
μηπως εχει οπτικη και ακουστικη επαφη με αρσενικα; Τι τρωει καθημερινα;
Όχι ούτε ακουστική ούτε οπτική εκτός τον ody τον παπαγάλο μου. Τρώει σπόρους κάνα φρουτάκι η λαχανικά αυγοτροφη κάθε τόσο τελευταία κάθε μέρα αυτά. Κ κάνα αμύγδαλο η καρύδι ψιλοκομμένο κ κάνα κλωναρακι ρίγανη
 
@lina κάτι δεν γίνεται σωστά. Δεν μπορεί από 17/6 που ξεκίνησες το θέμα να είναι η θηλυκιά σου σε οίστρο κ να γεννάει αυγά μέσα στον Αύγουστο. Διάβασε ξανά κ ξανά προσεκτικά όλα τα άρθρα. Μόλις τελειώσει τη ωοτοκία κόψε αυγά κ αυγοτροφές. Να σαι σίγουρη ότι ο βιολογικός της κύκλος θα διαταραχθεί κ θα σου κάνει πτερόρροια μέσα στο χειμώνα. Θα πρέπει να την προσέξεις γιατί θα τη χάσεις!
 
Γιατί το λες αυτό; Μπορεί να φταίει η αυγοτροφη κ το αυγό; Οκ από το πρωί βγαίνει η αυγοτρ. Δηλ ούτε κατά διάστηματα να δινω; Σήμερα δε μου γέννησε άλλο ευτυχώς Δεν πρέπει όμως να κάνω κάτι να το δυναμοσω
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Κόψε τελείως αυγό κ αυγοτροφή. Ο οργανισμoς των θηλυκών ξεκινά την παραγωγή αυγών, όταν υπάρχει περίσσεια πρωτεΐνης. Δίνοντας της πρωτεΐνη μέσω του αυγού, της αυγοτροφής αλλά και των λιπαρών σπόρων, την διατηρείς σε φάση διαρκούς ωοτοκίας. Επίσης το μείγμα σπόρων που χρησιμοποιείς, δεν πρέπει να περιέχει μεγάλο ποσοστό λιπαρών σπόρων π.χ νιζερ, καναβούρι γιατί αποτελούν επίσης πηγή πρωτεΐνης. Δηλαδή το ζητούμενο είναι να μειώσεις το ποσοστό πρωτεΐνης, που προσλαμβάνει η κανάρα. Αν χρησιμοποιείς συσκευασμένο μίγμα, έλεγξε τα ποσοστά των σπόρων που περιέχονται σε αυτό. Αν όχι ξεκίνα να δίνεις επώνυμη κ συσκευασμένη. Λαχανικά μπορείς να δίνεις. Στη διάθεσή σου.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Του δίνω την τροφή της versake laga premium prestige canaries
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Συστατικά
πρωτεΐνη 18.0 %
ακατέργαστες ίνες 6.0 %
ακατέργαστη τέφρα 7.0 %
ασβέστιο 1.1 %
φώσφορος 0.5 %
μαγνήσιο 0.16 %
κάλιο 0.4 %
λυσίνη 0.55 %
μεθειονίνη 0.35 %
νάτριο 0.05 %
έλαια και λίπη 13.0 %
Πρωτεΐνη 18%!

Άμεση αλλαγή μείγματος με ποσοστό πρωτεΐνης κάτω του 13%. Να διευκρινίσω ότι η συγκεκριμένη γνώση, προέκυψε κατόπιν συζήτησης με την πτηνίατρό μου επειδή αντιμετώπισα παρόμοιο περιστατικό στο παρελθόν. Στη διάθεσή σου.

Χρειάζεσαι κάτι σαν αυτό https://petbirds.gr/product/vadigran-canaries-breeder-plus/ Συστατικά: Κεχρί Καναδά 76%, Νίζερ 8%, Περίλλα 6%, Αποφλοιωμένη Βρώμη 4%, Κανναβούρι 3%, Λιναρόσπορος 3%.

Βλέπεις ποσοστό πρωτεΐνης(νίζερ); Την χρησιμοποιώ δυο χρόνια τώρα. Τα θηλυκά που δεν χρησιμοποίησα για αναπαραγωγή δεν γέννησαν ούτε 1 αυγό, μολονότι είχα αρσενικούς που ουρλιάζαν όλη μέρα...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Σε ευχαριστώ για την βοήθεια θα κοιτάξω να αλλάξω την τροφή άμεσα αν κ του αρέσει η συγκεκριμένη
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Και εγώ προτιμώ να τρώω γλυκά παρά φαγητό. Αν όμως καταναλώνω ότι πραγματικά μου αρέσει θα αρρωστήσω στο τέλος. Έτσι και αυτά. Δώστους νίζερ κ καναβούρι κ... Παρ' τους την ψυχή! Κυριολεκτικά όμως..
 
Μήπως θα μπορούσες να μου πεις κάποιο Pet για να την παραγγείλω γιατί εδώ που μένω δεν την έχει κανένας. Άσε που τελικά νομίζω πως είμαστε πολύ λίγοι αυτοί που ταΐζουμε τα πουλακια μας με συσκευασμένη τροφή τουλάχιστον στα Γιάννενα
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
  • Like
Αντιδράσεις: Myrto.
Back
Top