Ασθένειες Το καναρινι μου στέκεται στο ενα πόδι

Sofiachr97

PB New Member
Εγγραφή
30 Απρ 2021
Μηνύματα
124
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα παιδιά. Πριν 3 μερες παρατήρησα ότι το αρσενικό μου καναρίνι στέκεται στο ένα του πόδι. Εδω και μία βδομάδα περίπου εχει ξεκινήσει η πτεροροια και παρατήρησα ότι έχει και ακαρεα στα πόδια. Οπότε ξεκίνησα θεραπεία με επιθολ. Παρατηρώντας τις κουτσουλιές δεν είδα κάτι διαφορετικό η ανησυχητικό. Την βαζελίνη την βαζω κατά τις 7 το απόγευμα και μέρα παρά μέρα καθαρίζω τις πατηθρες οι οποίες είναι ξυλινες. Του παρέχω καθημερινά μπάνιο κατά τις 8 το πρωί και κατά τις 5 το απόγευμα και μπαίνει κανονικά στο μπανακι. Η διατροφή του είναι σπόροι Manitoba φρέσκα λαχανικά 3 φορές την εβδομάδα και αυγό η αυγοτροφη 1 και 1 φορά την εβδομάδα. Ξέρετε από τι οφείλεται ότι καθεται στο ένα πόδι; από τα ακαρεα; μήπως τον ενοχλεί η θεραπεία με την επιθολ; δεν μπορώ να καταλάβω γιατί με την καθαριότητα είμαι πολύ τυπική.
 
Την βαζελίνη την βαζω κατά τις 7
Βάζεις και βαζελίνη ή γράφτηκε εκ παραδρομής και εννοείς την epithol ?
Ανέβασε μια καθαρή φωτογραφία από τα πόδια του.
Πριν 3 μερες παρατήρησα ότι το αρσενικό μου καναρίνι στέκεται στο ένα του πόδι.
Κάποιες φορές το κάνουν χωρίς λόγο, ακόμα και τα πολύ μικρά σε ηλικία, αν δεν κάθεται στο ένα πόδι συνέχεια δεν θα ανησυχούσα.
 
Εκτός από τα λέπια λόγω υπερκερατωσης δεν παρατηρώ κατι άλλο. Στο πόδι το οποίο σηκώνει είναι τα πέλματα ελάχιστα πιο πρησμένα. Αλλά δεν παρατηρώ ερεθισμό κοκκινίλα η κάποιο εξόγκωμα.
[automerge]1627481294[/automerge]
20210728_165629_800x600.webp
[automerge]1627481336[/automerge]
20210728_165632_800x600.webp
 
Back
Top