Φροντίδα Το κλουβί δεν ακουμπάει σε τοίχο αλλά στο τζάμι του παραθύρου;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης fanirag
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αυτό που θα σου πούν όλοι είναι πως οι τροφές πρέπει να είναι συσκευασμένες επώνυμης εταιρείας,όχι χύμα, ούτε σε νάιλον σακουλάκι pet shop παρμένες απο ανοιχτά τσουβάλια. Το ίδιο και για την αυγοτροφή. Στην περίπτωση που έχεις προβεί σε τέτοιες λάθος αγορές,το μέν μείγμα το αποσύρεις σταδιακά(5-6 μέρες)μέσω της προσμειξης με το επώνυμο στις ταίστρες την δε αυγοτροφή την πετάς(στο δάσος). Μήλο μην βάζεις κάθε μέρα και όταν το κάνεις να μήν έχει το κουκούτσι. Το αυγό προσφέρεται με πάνω απο 12 λεπτά βράσιμο. Μπορείς να βάζεις διάφορα λαχανικά πολύ πιο πλούσια απο το μαρούλι. Μεχρι να δούμε όμως τι έχει το πουλάκι καλό είναι να μην γίνονται τροφοδοσίες με φρούτα ή λαχανικά. Η βρώμη(χύμα την πήρες;) είναι αμυλούχος σπόρος σαν τον καναρινόσπορο(ασπούρι, οι περισσότεροι το λένε κεχρί) ελπίζω να έβαλες λίγη και όχι ολόκληρη ταίστρα. Η εφημερίδα έχει χρωστικές που είναι τοξικές,την αποσύρεις και βάζεις απορροφητικό χαρτί μέχρι να αποφασίσεις κάποιο άλλο ειδικό υπόστρωμα. Υπόψιν πως αν έχει πτερόροια θέλει ενισχυμένη διατροφή με πρωτείνη και ασβέστιο, δηλαδή πιο συχνά αυγό ή αυγοτροφή με πρόσθετα.
Όλα αυτά επιγραμματικά και άμεσα. Υπάρχουν και άρθρα φυσικά με πληθώρα τέτοιων πληροφοριών. Δεν τα παρέθεσα καθώς έχεις μια δυσκολία λόγω κινητού.
 
Αυτό που θα σου πούν όλοι είναι πως οι τροφές πρέπει να είναι συσκευασμένες επώνυμης εταιρείας,όχι χύμα, ούτε σε νάιλον σακουλάκι pet shop παρμένες απο ανοιχτά τσουβάλια. Το ίδιο και για την αυγοτροφή. Στην περίπτωση που έχεις προβεί σε τέτοιες λάθος αγορές,το μέν μείγμα το αποσύρεις σταδιακά(5-6 μέρες)μέσω της προσμειξης με το επώνυμο στις ταίστρες την δε αυγοτροφή την πετάς(στο δάσος). Μήλο μην βάζεις κάθε μέρα και όταν το κάνεις να μήν έχει το κουκούτσι. Το αυγό προσφέρεται με πάνω απο 12 λεπτά βράσιμο. Μπορείς να βάζεις διάφορα λαχανικά πολύ πιο πλούσια απο το μαρούλι. Μεχρι να δούμε όμως τι έχει το πουλάκι καλό είναι να μην γίνονται τροφοδοσίες με φρούτα ή λαχανικά. Η βρώμη(χύμα την πήρες;) είναι αμυλούχος σπόρος σαν τον καναρινόσπορο(ασπούρι, οι περισσότεροι το λένε κεχρί) ελπίζω να έβαλες λίγη και όχι ολόκληρη ταίστρα. Η εφημερίδα έχει χρωστικές που είναι τοξικές,την αποσύρεις και βάζεις απορροφητικό χαρτί μέχρι να αποφασίσεις κάποιο άλλο ειδικό υπόστρωμα. Υπόψιν πως αν έχει πτερόροια θέλει ενισχυμένη διατροφή με πρωτείνη και ασβέστιο, δηλαδή πιο συχνά αυγό ή αυγοτροφή με πρόσθετα.
Όλα αυτά επιγραμματικά και άμεσα. Υπάρχουν και άρθρα φυσικά με πληθώρα τέτοιων πληροφοριών. Δεν τα παρέθεσα καθώς έχεις μια δυσκολία λόγω κινητού.
Ευχαριστώ κατ αρχήν για τις πληροφορίες και θα ακολουθήσω όσα μπορώ...
Φοβάμαι ότι με όλες αυτές τις προφυλάξεις θα γίνει ευαίσθητο... Και η φροντίδα του θα αποκτήσει άγχος... Άσε που κάθε αλλαγή (προς το καλύτερο που αποτολμω εκτός του φαγητού που δοκιμάζει τα πάντα) τον στρεσάρει... Και τι θα γίνει το καλοκαίρι; Αν τον αφήσω σε άλλο χώρο όλο και κάτι θα παραμεληθει... Δεν έχω αυτοκίνητο κι έτσι αγκαλιά στα τρένα και στα πλοία δε λέει... Τώρα σκέφτομαι ακόμη και την τηλεόραση ή το φως να ανοίξω... Ξυπνάει εύκολα κι όταν τον σκεπάζω με ένα ύφασμα διαμαρτυρεται έντονα, φτερακαει και του αφήνω μια πλευρά ακαλυπτη να με βλέπει...
Τέλος πάντων, είχα 14χρόνια σκύλο και παιδιά μικρά αλλά το καναρίνι μου φαίνεται πιο απαιτητικό στη φροντίδα
 
Τέλος πάντων, είχα 14χρόνια σκύλο και παιδιά μικρά αλλά το καναρίνι μου φαίνεται πιο απαιτητικό στη φροντίδα
Είναι πιθανόν που δεν είσαι εξοικειωμένη και δέχεσαι πολλές νέες πληροφορίες μαζεμένες. Δεν χρειάζεται άγχος γιατί και εσύ υποφέρεις κι αυτά μ' έναν μυστηριώδη τρόπο ρουφάνε το άγχος σου και αγχώνονται κι αυτά. Σιγά-σιγά θα μάθεις τα βασικά και θα σου φαίνονται παιχνίδι οι τωρινές ανησυχίες σου.
 
Είναι πιθανόν που δεν είσαι εξοικειωμένη και δέχεσαι πολλές νέες πληροφορίες μαζεμένες. Δεν χρειάζεται άγχος γιατί και εσύ υποφέρεις κι αυτά μ' έναν μυστηριώδη τρόπο ρουφάνε το άγχος σου και αγχώνονται κι αυτά. Σιγά-σιγά θα μάθεις τα βασικά και θα σου φαίνονται παιχνίδι οι τωρινές ανησυχίες σου.
Μακάρι να μην μου πάθει κάτι...
Ξέρεις οι.. Παλιοί λένε αλλα... Υπάρχει κάποιος στη Δαβάκη Καλλιθέας στο πεζοδρόμιο που πουλάει καναρίνια σε μικρά ξύλινα κλουβακια, εκείνα τα παλιά, και μου είπε σαν εκτροφεας χρόνια, ότι όσο λιγότερα του κάνω τόσο καλύτερα... Δε συμφωνεί ούτε με φρούτα, ούτε λαχανικά, ούτε μπανιέρα, ούτε μεγάλο κλουβί, γιατί έτσι λέει χαζεύουν, πλαδαρευουν, δεν κελαηδούν... Μόνο αυγό και καναβουρι συνιστά και τίποτα άλλο, να είναι λεπτά, σβέλτα, στεγνά και να κελαηδούν... Αυτά μου είπε... Όπως κι ο εκτροφεας που το πήρα κι έχει άπειρα σε κλουβιά κρεμασμένα αλλα μέσα κι άλλα έξω, ούτε ιδιαίτερα καθαρά, ούτε προφυλάξεις.. Το μόνο που κάνει ρίχνει μια σταγόνα μπεταντιν στο νερό για να μην μολύνονται... Περνάω και τα βλέπω καθημερινά γιατί είναι στη γειτονιά μου...
Σας έστειλα φώτο του Τσικο στο Google +, οποτε μπείτε δείτε το στο @PetBirds
Καλό βράδυ, πολλά ευχαριστώ τα λέμε

rsz_12107647_516837698488791_1812250154_n-min.webp rsz_1111-min.webp
 
Δε συμφωνεί ούτε με φρούτα, ούτε λαχανικά, ούτε μπανιέρα, ούτε μεγάλο κλουβί, γιατί έτσι λέει χαζεύουν, πλαδαρευουν, δεν κελαηδούν... Μόνο αυγό και καναβουρι συνιστά και τίποτα άλλο, να είναι λεπτά, σβέλτα, στεγνά και να κελαηδούν... Αυτά μου είπε...
Όταν ξαναπεράσεις, πες του πως ανακαλύφθηκε η τηλεόραση και υπάρχει τηλέφωνο... κινητό μάλιστα.
Όπως κι ο εκτροφεας που το πήρα κι έχει άπειρα σε κλουβιά κρεμασμένα αλλα μέσα κι άλλα έξω, ούτε ιδιαίτερα καθαρά, ούτε προφυλάξεις..
Πολλές κακές παρέες κάνεις...
Να τις προσέξεις
Θα σε χαλάσουν.
Αν θες.. κέρασέ τον εκ μέρους μου ένα ποτήρι κρύο νεράκι με
μια σταγόνα μπεταντιν
για να παραμείνει γερός και ακμαίος..
 
Όταν ξαναπεράσεις, πες του πως ανακαλύφθηκε η τηλεόραση και υπάρχει τηλέφωνο... κινητό μάλιστα.

Πολλές κακές παρέες κάνεις...
Να τις προσέξεις
Θα σε χαλάσουν.
Αν θες.. κέρασέ τον εκ μέρους μου ένα ποτήρι κρύο νεράκι με

για να παραμείνει γερός και ακμαίος..
😀 οκ... Τώρα θα πεις το ίδιο και σε μένα που κάνω ομοιοπαθητικη και δεν παίρνω φάρμακα, ε;
 
...Αν θες.. κέρασέ τον εκ μέρους μου ένα ποτήρι κρύο νεράκι με
για να παραμείνει γερός και ακμαίος..

μια σταγόνα για τα 8-9 γραμμάρια ενός καναρινιού Γιάννη αντιστοιχούν σε κάποια κιλά για την αναλογία ενός ανθρώπου... Επειδή θα καταστρέψει τον θυρεοειδή του όμως θα... Παραμείνει ακμαίος και, στεγνός!
Διαβάζοντας τις συνήθειες του ''εκτροφέα'' θυμήθηκα πως κάποτε
περνούσαν έναν κρίκο στις άγριες αρκούδες και αυτές... Καμώνονταν τις μπαλαρίνες και έβαζαν κραγιόν... ☹

😀 οκ... Τώρα θα πεις το ίδιο και σε μένα που κάνω ομοιοπαθητικη και δεν παίρνω φάρμακα, ε;
Επειδή κάνεις ομοιοπαθητική (όπως κι εγώ, εδώ και χρόνια) θα πρέπει να μας καταλαβαίνεις και καλύτερα :)
 
μια σταγόνα για τα 8-9 γραμμάρια ενός καναρινιού Γιάννη αντιστοιχούν σε κάποια κιλά για την αναλογία ενός ανθρώπου... Επειδή θα καταστρέψει τον θυρεοειδή του όμως θα... Παραμείνει ακμαίος και, στεγνός!
Διαβάζοντας τις συνήθειες του ''εκτροφέα'' θυμήθηκα πως κάποτε
περνούσαν έναν κρίκο στις άγριες αρκούδες και αυτές... Καμώνονταν τις μπαλαρίνες και έβαζαν κραγιόν... ☹


Επειδή κάνεις ομοιοπαθητική (όπως κι εγώ, εδώ και χρόνια) θα πρέπει να μας καταλαβαίνεις και καλύτερα :)
Παιδιά αυτή τη στιγμή ρωτάω για να μάθω και μοιράζομαι και γνώμες άλλων, που γνωρίζω κι έχουν εμπειρίες όπως κι εσείς και όλες οι πληροφορίες πολύτιμα δεκτές με ευγνωμοσύνη ωστόσο διακρίνω μια ειρωνεία στις απαντήσεις η μου φάνηκε; Ούτε κι οι ίδιοι οι γιατροί έχουν το αλάθητο άλλωστε... Καλη συνέχεια και ελπίζω να μην έγινα κουραστική
 
Παιδιά αυτή τη στιγμή ρωτάω για να μάθω και μοιράζομαι και γνώμες άλλων, που γνωρίζω κι έχουν εμπειρίες όπως κι εσείς και όλες οι πληροφορίες πολύτιμα δεκτές με ευγνωμοσύνη ωστόσο διακρίνω μια ειρωνεία στις απαντήσεις η μου φάνηκε; Ούτε κι οι ίδιοι οι γιατροί έχουν το αλάθητο άλλωστε... Καλη συνέχεια και ελπίζω να μην έγινα κουραστική
Απολογούμαι για το ύφος που χρησιμοποίησα.
Αλλά είναι κάτι που μου βγήκε αυθόρμητα
Και φυσικά δεν είχε στόχο εσένα...
Στόχευα τους μεσήλικες(+) συνομήλικούς μου...
Με τα παρωχημένα μυαλά και ιδέες...
Που έχουν μείνει στον μεσοπόλεμο...
Τότε που για "πάσαν νόσον"... έφτανε μια σταγόνα βάμμα του ιωδίου. Για να γίνουν όλα καλά!
Αν πέρασε η ειρωνεία προς εσένα... λάθος μου...
 
Παιδιά αυτή τη στιγμή ρωτάω για να μάθω και μοιράζομαι και γνώμες άλλων, που γνωρίζω κι έχουν εμπειρίες όπως κι εσείς και όλες οι πληροφορίες πολύτιμα δεκτές με ευγνωμοσύνη ωστόσο διακρίνω μια ειρωνεία στις απαντήσεις η μου φάνηκε; Ούτε κι οι ίδιοι οι γιατροί έχουν το αλάθητο άλλωστε... Καλη συνέχεια και ελπίζω να μην έγινα κουραστική
Από μέρους μου (αλλά και τα υπόλοιπα μέλη) για σένα ούτε γι αστείο:)... Ειρωνεία για τον τύπο που έχει τα καναρίνια ναι, σίγουρα!
 
Από μέρους μου (αλλά και τα υπόλοιπα μέλη) για σένα ούτε γι αστείο:)... Ειρωνεία για τον τύπο που έχει τα καναρίνια ναι, σίγουρα!
Οκ no problem 🙂
Καταλαβαίνω... Και πάλι ευχαριστώ κι ελπίζω ο Τσικο αύριο να έχει καλύτερη διάθεση
 
Τώρα θα πεις το ίδιο και σε μένα που κάνω ομοιοπαθητικη και δεν παίρνω φάρμακα, ε
Ακριβώς το αντίθετο είναι. Η ομοιοπαθητική και κάθε εναλλακτική θεραπεία είναι μια αναζήτηση. Η θέση των ανθρώπων που ανέφερες είναι μια προσκόληση στα όποια δεδομένα και άρνηση.
Και σίγουρα δεν αφορούσε εσένα, είμαστε καλά παιδιά :)
 
Ακούς γνώμες δε λεω.Αλλα πεσμου αυτές οι γνώμες που αναφερεις έχουν σχέση με την απλή λογική;Ειτε μιλαμε για πουλια ειτε οχι. Έχουν σχέση με την δική σου λογική; Αν το σκεφτείς θα πεις μονη σου τι βλακειες λένε οι ανθρωποι. Είναι δυνατόν και να έχουν και πουλια. Πεσμου να δίνεις μονο καναβουρι, αυγό,όχι μπανιέρα, σε μικρο χώρο να ζει, για να γίνει δραστήριο σε ποια λογική στέκει; Στη λογική να γίνει το ακριβως αντίθετο. Δεν είναι κούραση ουτε υπερβολή να του προσφερεις ενα καλο μείγμα σπόρων, μια καλη αυγοτροφη, κανένα χορταρακι οποτε εχεις και μια μπανιέρα (που βάζεις) εστω μια δυο φορες την βδομάδα. Μην ανχωνεσαι τα πραγματα είναι απλα και λιγα (ενα καναρίνι δεν εχεις 😉. Ξέρεις πόσοι "μαστόροι" που τα ξεραν ολα με μαγαζια υπηρχαν παλια που πηγαινες το αυτοκίνητο για μπαταρία και αυτοι
άλλαζαν κινητήρα.Ασε για να μην πάμε σε αλλα επαγγέλματα -λειτουργηματα.

Εμένα ο χώρος που το εχεις τοποθετησει καλός δείχνει μονο που χωροταξικά μέσα στο κλουβί εχεις πολλα κλαδάκια και το δυσκολεύουν. Ποια η ηλικία και το φύλλο του; Ποσο καιρό το εχεις και αν έχει αλλάξει τελευταια η συμπεριφορα του.
 
Ακούς γνώμες δε λεω.Αλλα πεσμου αυτές οι γνώμες που αναφερεις έχουν σχέση με την απλή λογική;Ειτε μιλαμε για πουλια ειτε οχι. Έχουν σχέση με την δική σου λογική; Αν το σκεφτείς θα πεις μονη σου τι βλακειες λένε οι ανθρωποι. Είναι δυνατόν και να έχουν και πουλια. Πεσμου να δίνεις μονο καναβουρι, αυγό,όχι μπανιέρα, σε μικρο χώρο να ζει, για να γίνει δραστήριο σε ποια λογική στέκει; Στη λογική να γίνει το ακριβως αντίθετο. Δεν είναι κούραση ουτε υπερβολή να του προσφερεις ενα καλο μείγμα σπόρων, μια καλη αυγοτροφη, κανένα χορταρακι οποτε εχεις και μια μπανιέρα (που βάζεις) εστω μια δυο φορες την βδομάδα. Μην ανχωνεσαι τα πραγματα είναι απλα και λιγα (ενα καναρίνι δεν εχεις 😉. Ξέρεις πόσοι "μαστόροι" που τα ξεραν ολα με μαγαζια υπηρχαν παλια που πηγαινες το αυτοκίνητο για μπαταρία και αυτοι
άλλαζαν κινητήρα.Ασε για να μην πάμε σε αλλα επαγγέλματα -λειτουργηματα.

Εμένα ο χώρος που το εχεις τοποθετησει καλός δείχνει μονο που χωροταξικά μέσα στο κλουβί εχεις πολλα κλαδάκια και το δυσκολεύουν. Ποια η ηλικία και το φύλλο του; Ποσο καιρό το εχεις και αν έχει αλλάξει τελευταια η συμπεριφορα του.
Αυτό με τα κλαδάκια το χω σκεφτεί κι εγώ... Αλλά φοβάμαι μην το ξεβολεψω. Γεννήθηκε 16Φλεβάρη 2016 και είναι αρσενικό, τον λένε Τσικο... Μόνο την τελευταία βδομάδα δείχνει λίγο ακεφος, μένει περισσότερο στο κλαδί φουσκωμενος, κάνει μια μισαωρη σιεστα κατά τις 15.00 και μοιάζει να ξύνεται και να τραβάει τα πούπουλα γύρω στο λαιμό... Είναι αλήθεια ότι τον έβγαζα καθημερινά για κάποιες ώρες στο μπαλκόνι μπροστά ακριβώς από το παράθυρο για να τον παρακολουθώ κι έμοιαζε χαρούμενος... Αλλά έβαλε την τελευταία βδομάδα λίγη ψύχρα και μήπως κρυωσε;
Ευχαριστώ Δημήτρη για το ενδιαφέρον
 
Γενικά δεν κανει σε ρεύματα αέρα και το ανοιχτό παράθυρο ειτε μεσα ειτε εξω δημιουργεί. Πιο πολυ όμως ακου τις συμβουλες σε διατροφές που σου έχουν δώσει με σαφήνεια τα παιδιά εδώ. Υπαρχουν και σχετικα άρθρα. Ποτε το πήρες;
 
Γενικά δεν κανει σε ρεύματα αέρα και το ανοιχτό παράθυρο ειτε μεσα ειτε εξω δημιουργεί. Πιο πολυ όμως ακου τις συμβουλες σε διατροφές που σου έχουν δώσει με σαφήνεια τα παιδιά εδώ. Υπαρχουν και σχετικα άρθρα. Ποτε το πήρες;
Τέλος Μαρτίου... Ποτέ δεν τον αφήνω στο ρεύμα, το παράθυρο πάντα κλειστό είτε είναι μέσα είτε έξω... Ευχαριστώ Δημήτρη
 
Γενικά πάντως να ξέρεις πως...άλλο είναι να βάζεις το κλουβί του πουλιού στο παράθυρο (πότε-πότε) ώστε να βλέπει και να αισθάνεται μια αλλαγή στη ζωή του και άλλο είναι να το έχεις σταθερά να βλέπει έξω (έστω και οι υπόλοιπες πλευρές του ''βλέπουν'' σε σταθερό μέρος πχ πανί ή τοίχο).
Δεν του κάνει καλό από ψυχολογικής πλευράς, έχει δηλ τα εξωτερικά ερεθίσματα ενώ αυτό βρίσκεται κλεισμένο σε κλουβί. Αυτό μπορεί να το στρεσάρει αν δεν συμβαίνει για λίγη-ες ώρες

Μια εικόνα χίλιες λέξεις...
tinypic-no-longer-available.jpg

Στην περίπτωση σας δεν ισχύουν τα προαναφερθέντα...
Μια χαρά σταθερότητα δημιουργούν οι γλάστρες με τα φυτά λόγο της κοντινής τους απόστασης από το τζάμι-κλουβί... (και το μικρό έχει και ωραία θέα!)

Εμένα ο χώρος που το εχεις τοποθετησει καλός δείχνει μονο που χωροταξικά μέσα στο κλουβί εχεις πολλα κλαδάκια και το δυσκολεύουν ..
Συμφωνώ με τον Δημήτρη
 
Μια εικόνα χίλιες λέξεις...
tinypic-no-longer-available.jpg

Στην περίπτωση σας δεν ισχύουν τα προαναφερθέντα...
Μια χαρά σταθερότητα δημιουργούν οι γλάστρες με τα φυτά λόγο της κοντινής τους απόστασης από το τζάμι-κλουβί... (και το μικρό έχει και ωραία θέα!)


Συμφωνώ με τον Δημήτρη

Καλημέρα φίλοι πτερωτοι και μη
Έτσι νομίζω κι εγώ ❤️️️️
 
Δώσε έμφαση στη σωστή διατροφή ( https://community.petbirds.gr/threa...και-το-Ω-στη-διαχείριση-των-καναρινιών.25918/ , https://community.petbirds.gr/threads/Χύμα-ή-συσκευασμένη-τροφή-για-το-πουλάκι-μας.19008/ ), στην καθαριότητα, και στην ηρεμία. Πρέπει να κοιμάται σωστά και χωρίς ενοχλήσεις. Και πιστεύω πως σε λίγο καιρό θα είναι πολύ καλύτερα!
 
Φανή καλημέρα,
δεν έχω να προσθέσω κάτι παραπάνω απο ό,τι ειπώθηκε, φαίνεσαι άνθρωπος με αισθητική και υποθέτω πως σου είναι πολύ εύκολο να διακρίνεις τι είναι συμβατικό και παρωχημένο. Κρίνε μόνη σου εσύ, που έβαλες μέχρι και πλαίσιο στις φωτογραφίες,το ύψος και το βάθος των πράξεων που θα επωμιστείς,το κατά πόσο σύμφωνο είναι με την αξία που προσδίδεις στις εκάστοτε κινήσεις σου, εγώ σε εμπιστεύομαι. Είμαι σίγουρος πως δεν θα αρκεστείς στο μέτριο και απλοικόκαι πως ό,τι σήμερα δείχνει δύσκολο αύριο θα είναι αυτό που θα αναζητάς σαν μέτρο της αξιοπιστίας σου. Με τον ίδιο τρόπο θα κατανοήσεις πόσο εύστοχη, δίκαιη και διαυγής ήταν η ειρωνεία που παρατέθηκε πιο πάνω(και δεν αφορούσε εσένα ούτε την παράθεσή σου).
Και κάτι ακόμα, απο μανάβη σε μανάβη που πάω για δύο φύλλα ζωχού ας πούμε,τα ίδια μου λένε, πάντα. Μόνο μήλο αντε και κανά μαρούλι.
 
Back
Top