Γενικά Το κοκατίλ δεν κελαηδάει και πέσανε φτερά

Ο Φοίβος

PB New Member
Εγγραφή
8 Απρ 2022
Μηνύματα
19
Πόλη
Ηρακλειο
Γεια σας και πάλι! Κλείσαμε μια εβδομάδα μαζί με τον Φοίβο (κοκατιλ περίπου 3 μηνών) και τα πάμε μια χαρά! Του άλλαξα τη χύμα τροφή με συσκευασμένη και την τρώει κανονικά. Με πλησιάζει, τρώει από το χέρι μου και κάθετε να τον χαϊδέψω για λίγο. Τις τελευταίες μέρες τον βγάζω στο μπαλκόνι με την επίβλεψη μου καθημερινά για ένα δίωρο περίπου , σε σημείο να μην τον βαράει ο ήλιος αλλά να έχει και σκιά. Όταν λοιπον βγει έξω είναι άλλο πουλί. Σφυρίζει, μουρμουρίζει χτυπάει το Ράμφος στις πατηθρες, κάνει κούνια, όταν μπει μέσα δεν ακούω τη φωνή του μέχρι την επόμενη μέρα που θα βγει πάλι έξω. Το Κλουβί το έχω κοντά σε παράθυρο με φυσικό φως και όσο είμαστε μέσα του μιλάω και σφυρίζω συνεχώς. Επίσης σήμερα το πρωί είδα δυο φτερά στο κλουβί και πρέπει να είναι από αυτά που του έχουν κόψει Για να μην πετάει γιατί ήταν κομμένα στις άκρες. Ευχαριστώ.
Υ.Γ. Δεν ήξερα αν πρέπει να το ανεβάσω στις ασθένειες η στα γενικά!
 
Του άλλαξα τη χύμα τροφή με συσκευασμένη και την τρώει κανονικά
Τι άλλο περιλαμβάνει η διατροφή του ?
Λαχανικά, φρούτα, αυγό, αυγοτροφή ?
 
Έχω δοκιμάσει μήλο, φράουλα, λάχανο, μαρούλι και αυγό αλλά δεν ενδιαφέρεται, το προσπαθώ καθημερινά όμως μέχρι να αρχίσει να τρώει. Αντι για αυγοτροφη στο πετ μου πρότειναν ένα μείγμα σπόρων και βοτάνων που αναμειγνύω στην τροφή του.
 
Αντι για αυγοτροφη στο πετ μου πρότειναν ένα μείγμα σπόρων και βοτάνων που αναμειγνύω στην τροφή του.
Ανέβασε μια φωτογραφία.
Έχω δοκιμάσει μήλο, φράουλα, λάχανο, μαρούλι και αυγό αλλά δεν ενδιαφέρεται, το προσπαθώ καθημερινά όμως μέχρι να αρχίσει να τρώει.
Συνέχισε θα μάθει σιγά σιγά.
 
@ΙΩΑΝΝΗΣ@ το μπέρδεψα η τροφή έχει τα βότανα. Αυτό είναι το αντίστοιχο της αυγοτροφης που μου πρότειναν.
 

Συνημμένα

  • 5BC55B0C-C021-4EB0-B6E0-EFC73B0EBBA8.webp
    5BC55B0C-C021-4EB0-B6E0-EFC73B0EBBA8.webp
    31,8 KB · Προβολές: 14
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Αυτό είναι το αντίστοιχο της αυγοτροφης που μου πρότειναν.
Είναι αξιόπιστης εταιρείας, να το δίνεις σαν έχτρα σε ξεχωριστή ταΐστρα.
Συνέχισε να του βάζεις βραστό αυγό
Με πλησιάζει, τρώει από το χέρι μου
Βάλε πάνω σε βραστό αυγό μερικά σποράκια που του αρέσουν και κράτα το στο χέρι σου για να φάει, αν δοκιμάσει μετά θα τρώει συνέχεια.
Επίσης επίμενε με τα λαχανικά και φρούτα, όσο πιο μικρό είναι τόσο πιο εύκολα θα μάθει να τα τρώει.
Τις τελευταίες μέρες τον βγάζω στο μπαλκόνι με την επίβλεψη μου καθημερινά για ένα δίωρο περίπου , σε σημείο να μην τον βαράει ο ήλιος αλλά να έχει και σκιά.
Συνέχισε να το κάνεις το φως του ήλιου είναι ευεργετικό για αυτά.
 
Η συμπεριφορά που περιγράφεις είναι φυσιολογική, όλα τα πτηνά αλλάζουν συμπεριφορά όταν έρχονται πιο άμεση επαφή με το περιβάλλον γιατί έχουν διαφορετικά ερεθίσματα.
 
Back
Top