Ασθένειες Το κοκατίλ μου η Χάρη κουρνιάζει με τα μάτια κλειστά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης anatolia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

anatolia

PB Member
Εγγραφή
14 Δεκ 2014
Μηνύματα
834
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Παιδιά, ΣΟΣ! Η Χάρη κάθεται εδώ και ώρα με κλειστά μάτια και κατεβασμένα τα φτερά, σαν να κουρνιάζει με κλειστά μάτια και δεν φαίνεται καλά! Ξαφνικά! Μήπως θα κάνει αυγό;
Μήπως να της δώσω ηλεκτρολύτες;
Εχετε συνταγή πως να φτιάξω άμεσα ηλεκτρολύτη στο σπίτι;
Βοήθεια!(
 
Ζαχαρόνερο αντί ηλεκτρολυτών. Αλλά μήπως χρειάζεται ασβέστιο στο στόμα; Ξαφνικά κάθισε; Πρέπει να είχε δώσει δείγματα πιο πριν Ανατολή μου. Ζέστη και ασβέστιο θέλει. Ζέστη 30 βαθμούς.
 
Εκεί που παίζανε με το Νάσο, αυτή ξαφνικά κάθισε κάτω και κατέβασε τα φτερά και έκλεισε τα μάτια, ανασαίνει κάπως πιο βαριά. Τη βάζω σε ένα κουτί μπας και κάνει αυγό, αλλά εκείνη βγαίνει έξω. Τι συμβαίνει;(
 
Την κοίταξες από κάτω αν είναι φουσκωμένη; Αν την πιάσεις πρόσεχε την κοιλιά της. Να την πιάσεις από τους ώμους. Τι έκανες τώρα της έδωσες κάτι; Αν και το ξαφνικό δεν μου φαίνεται για αυγό, θα προσπαθούσε από το πρωί όχι τώρα το βράδυ.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Εβαλα τώρα κάτι σαν πρόχειρη φωλιά από κουτί παπουτσιών και πάνε και τα 2 να τσεκάρουν. Της έδωσα 2 γουλιές ζαχαρόνερο και φαίνεται καλύτερα, αλλά θα την παρακολουθώ. Αρχισε να καθαρίζει τα φτερά της τώρα. Αυγό δεν κατάλαβα αν έχει, κατά πάσα πιθανότητα... Πανικοβλήθηκα με την ξαφνική συμπεριφορά. Την άλλη φορά 3 το πρωί μου έκανε αυγό μπροστά μου (

Η αλήθεια είναι πως εδώ και με΄ρες τα έβλεπα να ψάχνουν σκοτεινές γωνίες και κρυψώνες μαζί, ενώ παίζανε έξω, αλλά ήλπιζα πως θα προλάβω το κακό... ( Τώρα σκαλίζουν την τρύπα της εισόδου και τα 2 και φαίνεται η Χάρη πολύ καλύτερα(
 
Ναι, έχω. Τώρα μπήκε-βγήκε η Χάρη, κατι κριτσινάει μέσα και τρώνε μαζί τώρα. Μήπως όντως θα μου κάνουν αυγό σήμερα; Τρώει με όρεξη και φαίνεται πολύ καλύτερα. Τα πιάνουν κάτι τύπου συσπάσεις μήπως και τα πουλιά; Ανησυχώ γιατί σήμερα δεν ήμουν σπίτι για ώρες και ήταν μόνα τους στα κλουβιά και πριν τους είχα φέρει πλυμμένα καλά κλαδιά από ευκάλυπτο...
 
Κάτι τέτοιο σαν να έκανε. Τώρα είναι μέσα και τα 2 και κριτσινάνε το εσωτερικό με μανία. Να υποθέσω πως προετοιμάζονται; Για αυγό; Την μία ποτίστρα με το ζαχαρόνερο να τη βγάλω; Α, άρχισε ο Νάσος να τραγουδά σαν τρελός! Χμ...

Και μόλις αυτή του στήθηκε πάλι για ζευγάρωμα!😵
 
Ήπιε ζαχαρόνερο; Συνήθως στο στόμα το δίνουμε. Μην το αφήνεις στην ποτίστρα θα κάνει μύκητες.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
2 γουλιές όλο κι όλο και μετά δεν ήθελε άλλο. Αρα, το βγάζω, σωστά;

Φάγανε ξανά σαν τρελά τώρα. Και συνεχίζουν το σκάλισμα.
 
Συνήθως πάνε για νάνι 9-9:30 το βράδυ το αργότερο και τα ανοίγω τα παντζούρια 10-11 το πρωί. Αλλά σήμερα ήταν ειδική μέρα, έτρεχα να σώσω κάτι αδέσποτα και ήμουν εκτ΄'ος σπιτιού όλο το απόγευμα και δεν τα παρακολούθησα όπως κάνω συνήθως, 24/7 δηλαδή.
Για αυτό και πανικοβλήθηκα, όταν την είδα έτσι. Είπα μήπως κάτι την τσίμπισε, ή κάτι έφαγε που την πείραξε ή 1000 σωρό πράγματα που μπορούν να συμβούν ακόμη και μέσα στο κλουβί.
Τα πήγα τώρα για ύπνο μαζί σε ένα κλουβί με κάτι τύπου φωλιά και εκείνη φαίνεται ζωηρή. Φάγανε του σκασμού, κακάρισε ο αρσενικός, εκείνη στήθηκε κανα 2 φορές... Μήπως ανησύχισα υπερβολικά, λέω..;
Θα συνεχίσω την παρακολούθηση.
Ευχαριστώ πάντως πολύ-πολύ για την βοήθεια!
 
Παδιά, καλησπέρα!
Τελικά όλα καλά, ήταν έγκυος το κορίτσι!)
Χθες τους έβαλα φωλιά και σήμερα ήδη έκανε το πρώτο αυγουλάκι. Δεν νομίζω να πρόλαβε να την γονιμοποιήσει, αλλά εκείνη ξελάφρωσε. Μαζί και εγώ! Ευχαριστώ!)
 
Μπράβο, νόμιζα τους είχες ήδη φωλιά, τώρα την έβαλες; Γιατί να μην πρόλαβε να γονιμοποιηθεί; αφού συνέχεια μαζί είναι.
 
Μπράβο, νόμιζα τους είχες ήδη φωλιά, τώρα την έβαλες; Γιατί να μην πρόλαβε να γονιμοποιηθεί; αφού συνέχεια μαζί είναι.
Ναι, τώρα τους έβαλα φωλιά, γιατί δεν είχα δει να προβαίνουν σωστά στο διαταύτα. Θυμάστε που ρωτούσα και απαντήσατε ότι ο Νάσος μπορεί να είναι χοντρός 😉 Μπορεί να τα κατάφεραν και κάποια στιγμή που δεν είδα, και μακάρι!) Λίγο, ωστόσο, αμφίβολο...) Σε κάθε περίπτωση, καλύτερα αυγά παρά οτιδήποτε άλλο, αδιαθεσία, κλπ. σωστά;
 
Back
Top