Ασθένειες Το κοκατίλ μου μόλις ήπιε νερό ήρθε κοντά μου και το ξέρασε

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης cdadam
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

cdadam

PB New Member
Εγγραφή
9 Απρ 2019
Μηνύματα
40
Πόλη
Καβάλα
Γεια σας, το κοκατιλ μου είναι 14 χρόνων κοντά και κ σήμερα μόλις ήπιε νερό ήρθε κοντά μου κ το ξέρασε.. αυτήν την στιγμή κάθεται σε ψηλά σημεία.. Θα έλεγα δείχνει λίγο πιο χαλαρός κ ήρεμος αλλά ίσως κ να είναι το ίδιο όπως όλες τις άλλες φορές. Μια φορά πριν χρόνια είχε ξανα ξεράσει λίγη τροφή ποτέ ξανά δεν τον έχω πετύχει να ξερνάει ποσό μάλλον αυτήν την φορά νερό που μόλις ήπιε... είναι κάτι ανυσηχιτικο; Παρακαλώ βοηθήστε!
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Καλησπέρα, δεν έχω παρόμοια εμπειρία αλλά από όσο έχω διαβάσει υπάρχει διαφορά με το αν ήταν "εμετός" ή "Παλινδρόμηση" (με σκοπό να σε ταΐσει), με απλά λόγια δεν είναι απαραίτητο να είναι σύμπτωμα κάποιας ασθένειας ή αδιαθεσίας, μπορεί απλά να ήρθε να σου δώσει νερό.

Φυσικά καλό θα είναι, με την πρώτη ευκαιρία να το δει ο γιατρός του για ένα τσεκαπ και να είσαι σίγουρος ότι όλα είναι καλά.

Από μόνο του πάντως σαν γεγονός δεν είναι απαραίτητα ανησυχητικό.
 
Απο μια φορά που συμβαίνει μια συμπεριφορά δεν χρειάζεται ταραχή. Περίμενε να δεις μέχρι να κοιμηθεί πως θα είναι και τον παρατηρείς πιο στενά και τις επόμενες μέρες. Η Καβάλα δεν έχει ίσως όπως λες γιατρό αλλά έχουν άλλες πόλεις όπως η Θεσσαλονίκη αν χρειαστεί. Εμείς εδώ δεν είμαστε γιατροί. :)
 
Μήπως να δινες λίγο καρβουνάκι καλού κακού;
Παιδιά συνεχίζει κ πίνει μόνο νερό κ το ξερνάει φαγητό ούτε που ακουμπάει... μόλις έχω πάρει ενεργό άνθρακα από φαρμακείο αλλά πως να του το δώσω το έχω βάλει στο νερό του αλλά το βλέπει μαύρο και δεν πηγαίνει κ πηγαίνει στην βρύση
 
Σε μια ταιστρα βαλε το καρβουνακι
Να ανοίξω την κάψουλα κ να βάλω το καρβουνάκια έτσι χύμα; Μπορώ να τον πιάσω να του βάλω λίγο στο στόμα;
 
Να ανοίξω την κάψουλα κ να βάλω το καρβουνάκια έτσι χύμα; Μπορώ να τον πιάσω να του βάλω λίγο στο στόμα;


Ναι χυμα!

Αν το πουλι δεν ειναι δεκτικο, ημερο και δεν τρωει απο το χερι δεν το προτεινω
 
Ναι χυμα!

Αν το πουλι δεν ειναι δεκτικο, ημερο και δεν τρωει απο το χερι δεν το προτεινω
Τον έπιασα κ προσπαθώ να του βάλω στο στόμα δεν ξέρω αν πηγαίνει όμως... μετά από αυτό ήθελε νερό ήπιε κ έπειτα πάλι ξέρασε. Θα δοκιμάσω ξανά το ίδιο σε λίγο ευχαριστώ
 
Μέχρι αύριο αν έχεις ηλεκτρολύτες (almora ή ότι άλλο για ανθρώπινη χρήση) διέλυσε λίγο στο νερό και δώσε του καναδυό φορές μέχρι να κοιμηθεί. Αν πίνει μόνος του πολύ νερό και μετά ξερνάει θα έβγαζα το μπολ του νερού του μόλις έπινε 3-4 γουλιές και θα το ξαναέβαζα μετά απο 20-30 λεπτά να πιει άλλες 3-4 εφόσον δεν θα είχε ξανακάνει εμετό το προηγούμενο νερό.
 
Μέχρι αύριο αν έχεις ηλεκτρολύτες (almora ή ότι άλλο για ανθρώπινη χρήση) διέλυσε λίγο στο νερό και δώσε του καναδυό φορές μέχρι να κοιμηθεί. Αν πίνει μόνος του πολύ νερό και μετά ξερνάει θα έβγαζα το μπολ του νερού του μόλις έπινε 3-4 γουλιές και θα το ξαναέβαζα μετά απο 20-30 λεπτά να πιει άλλες 3-4 εφόσον δεν θα είχε ξανακάνει εμετό το προηγούμενο νερό.
Πίνει 3-4 γουλιές κ ξερνάει στο λεπτό
 
συνεχιζει κ ειναι χαλια ακομα ξερναει προσπαθησα να του δωσω καρβουνακι ισως λιγο να εφαγε... Το νερο το ζηταει σαν τρελος.
του εδωσα με συριγγα κρεμα νεοσσων στ στομα διαροια εκανε το πρωι κ το μεσημερι. Πολυ φοβαμαι πως θα τον χασω
μιλησα με ενα γιατρο πρεπει να το δει απο κοντα μου ειπε κ δεν υπαρχει δυνατοτητα μετακινησης σε αλλη πολη
 
Η περιγραφή σου παραπέμπει σε δηλητηρίαση από βαρέα μέταλλα ή τοξίκωση από κάτι άλλο... (Αυτο θα εψαχνα εγω πρώτα)
Αν είναι κάτι τέτοιο η άμεση χρήση ενεργού άνθρακα είναι απαραίτητη για να μη χάσεις το πουλάκι... Μέχρι να το πάς βέβαια στο γιατρο.
(δες τα κοκκινισμένα συμπτώματα)

Δηλητηρίαση πτηνών από βαρέα μέταλλα

Συμπτώματα-κλινικά σημάδια

Τα συμπτώματα ενός πουλιού που δηλητηριάστηκε από μόλυβδο:
  1. Κατάθλιψη (άκεφο χωρίς δραστηριότητα).
  2. Πτώση φτερούγων, ανικανότητα να περπατήσει, παραμένει στον πάτο του κλουβιού.
  3. Ανορεξία.
  4. Εμετός.
  5. Διάρροια, κόκκινα ούρα, περίεργες κουτσουλιές.
  6. Πράσινη και μαύρη κουτσουλιά.
  7. Πολυδιψία (κατανάλωση νερού συνεχώς).
  8. Πολυουρία (κενώσεις μόνο με ούρα).
Κάποιες φορές συναντάμε ανησυχία, κραυγές (προέρχονται από το πόνο), κρίσεις (επιληπτικούς σπασμούς, κρίσεις πανικού). Μια κρίση είναι μια ξαφνική, προσωρινή απώλεια συνείδησης. Οι κρίσεις μπορούν να είναι ήπιες, έντονες, μερικές ή γενικευμένες, συχνές ή σπάνιες και μπορεί να περιλαμβάνουν σπασμούς.
 
Back
Top