Ασθένειες Το κοκατίλ μου μόλις ήπιε νερό ήρθε κοντά μου και το ξέρασε

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης cdadam
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αυτός που είναι στην πόλη σου τι είπε;
καλημερα αυτος εδω στην πολη μου δεν γνωριζει κ δεν μπορει να βοηθησει
[automerge]1581405668[/automerge]
τα συμπτωματα που εχει ειναι
ανορεξια
εμετος μετα την καταναλωση νερου
ελαχιστη τροφη εως καθολου(ανορεξια)
λιγη διαροια ΛΙΓΗ
πολυδιψια
πως μπορω να του δωσω καρβουνακι με αλλο τροπο γιατι δεν το τρωει
 
Παιδιά μόλις βρήκα ένα γιατρο π με βοήθησε λίγο μου είπε να του βάζω ένα μλ στο στόμα πριμπεραν σιρόπι κ να τον ταΐζω με κρέμες έτοιμες σε βαζάκια που είναι για μωρά από τα σούπερ μάρκετ και εάν δεν στρώσει λίγο θέλει ακτινογραφίες κ μεταφορά σε άλλη πόλη
 
Το primperan είναι για να σταματήσει τον εμετό. Δεν αντιμετωπίζει την αιτία. Παρόλα αυτά να το δώσεις αλλά όπως βλέπεις πρεπει να το πας σε άλλον γιατρό που να μπορεί να βοηθήσει περισσότερο.
 
Θα πρεπει να εξεταστει αν αυτο που το δηλητηριάζει, αν προκειται για κατι τετοιο, ειναι ακομη μεσα στο σωμα του.

Μπορει να ειναι ενα κομματι απο παιχνιδι ή κατι αλλο.
 
Μια *ακτινογραφία ίσως να έδειχνε αν πρόκειται για κάτι τέτοιο Αντώνη...
Θα πρεπει να *εξεταστει αν αυτο που το δηλητηριάζει, αν προκειται για κατι τετοιο, ειναι ακομη *μεσα στο σωμα του.

**Μπορει να ειναι ενα κομματι απο παιχνιδι ή κατι αλλο.
Εκτός της ''περιέργειας'' μας δυστυχώς δεν βλέπω που αλλού θα βοηθούσε...
Εκ πείρας τοποθετούμαι, ας υποθέσουμε πως υπάρχει κάτι, δεν πιστεύω πως πχ θα επιζούσε μιας επέμβασης γι την αφαίρεση οτιδήποτε θα μπορούσε να το δηλητηριάζει (ουσιαστικά κάποιο μέταλλο δηλ) ούτε στα χέρια των 2 (?) έμπειρων γιατρών της Αθήνας...
 
Οποτε Σισσυ σε αυτη την περίπτωση απλα περιμενουμε το μοιραιο;
Ουσιαστικά ναι... Οφείλουμε όμως να κάνουμε όμως όλες τις δυνατές ''κινήσεις'' Αντώνη
 
Εκ πείρας τοποθετούμαι, ας υποθέσουμε πως υπάρχει κάτι, δεν πιστεύω πως πχ θα επιζούσε μιας επέμβασης γι την αφαίρεση οτιδήποτε θα μπορούσε να το δηλητηριάζει (ουσιαστικά κάποιο μέταλλο δηλ) ούτε στα χέρια των 2 (?) έμπειρων γιατρών της Αθήνας...
Ουσιαστικά ναι... Οφείλουμε όμως να κάνουμε όμως όλες τις δυνατές ''κινήσεις'' Αντώνη

Σίσσυ, εκτός κι αν έχω μείνει πίσω, ούτως ή άλλως οι ακτινογραφίες σε κοκατίλ, καναρίνια και πάροτλετς (φαντάζομαι και σε άλλα είδη) γίνονται με νάρκωση που όπως δυστυχώς διαπίστωσες και η ίδια (αν θυμάμαι σωστά) κάποιες φορές οδηγεί το πτηνό στον θάνατο. Εδώ μιλάμε για ένα πουλί ήδη εξαντλημένο, οπότε η ακτινογραφία θα μπορούσε να γίνει, μόνο αν υπάρχει η τεχνική (ο κατάλληλος περιέκτης δλδ για το είδος) χωρίς νάρκωση.
 
Ας μην προεξοφλούμε την τύχη του. Το πουλάκι κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να πάει στη Θεσσαλονίκη να εξεταστεί απο ειδικό. Εγώ προσωπικά θα διάλεγα την κτηνιατρική κλινική του πανεπιστημίου που έχει γιατρό για εξωτικά.

Ο εμετός μπορεί να είναι σύμπτωμα εκατο διαφορετικών παθήσεων ή περιπτώσεων. Πώς καταλήξαμε στο το έχει και τι επιλογές τους απομένουν;
 
Σίσσυ, εκτός κι αν έχω μείνει πίσω, ούτως ή άλλως οι ακτινογραφίες σε κοκατίλ, καναρίνια και πάροτλετς (φαντάζομαι και σε άλλα είδη) γίνονται με νάρκωση που όπως δυστυχώς διαπίστωσες και η ίδια (αν θυμάμαι σωστά) κάποιες φορές οδηγεί το πτηνό στον θάνατο. Εδώ μιλάμε για ένα πουλί ήδη εξαντλημένο, οπότε η ακτινογραφία θα μπορούσε να γίνει, μόνο αν υπάρχει η τεχνική (ο κατάλληλος περιέκτης δλδ για το είδος) χωρίς νάρκωση.
Στη διάθεση του γιατρού είναι Γιάννη μου, αν θέλει κάνει ακτινογραφία χωρίς νάρκωση, επίσης θα πρέπει να δεχτεί ο ιδιοκτήτης να πάρει την όποια ραδιενέργεια διότι θα χρειαστεί κάποιος ν΄ακινητοποιήσει το πουλί...
Ας όψεται η εφαρμογή που ανέβαζα τις φωτογραφίες μου στο φόρουμ που έκλεισε, είχα ακτινογραφία του Μαριονίου (λήψη γιατρού Ακρίβου) που φαίνονταν και τα δάχτυλά μου...
Η γιατρός Gray, νάρκωσε τον Κάρλο και το πουλάκι δεν ξύπνησε...
[automerge]1581448560[/automerge]
Θα πρεπει να εξεταστει αν αυτο που το δηλητηριάζει, αν προκειται για κατι τετοιο,ειναι ακομη μεσα στο σωμα του.

Μπορει να ειναι ενα κομματι απο παιχνιδι ή κατι αλλο.
Μια *ακτινογραφία ίσως να έδειχνε αν πρόκειται για κάτι τέτοιο Αντώνη...

Εκτός της ''περιέργειας'' μας δυστυχώς δεν βλέπω που αλλού θα βοηθούσε...
Εκ πείρας τοποθετούμαι, ας υποθέσουμε πως υπάρχει κάτι, δεν πιστεύω πως πχ θα επιζούσε μιας επέμβασης γι την αφαίρεση οτιδήποτε θα μπορούσε να το δηλητηριάζει (ουσιαστικά κάποιο μέταλλο δηλ) ούτε στα χέρια των 2 (?) έμπειρων γιατρών της Αθήνας...
Ας μην προεξοφλούμε την τύχη του..
Ο εμετός μπορεί να είναι σύμπτωμα εκατο διαφορετικών παθήσεων ή περιπτώσεων. Πώς καταλήξαμε στο το έχει και τι επιλογές τους απομένουν;
Δεν προεξοφλώ απολύτως τίποτα Ανέστη.
Διατύπωσα τις σκέψεις μου σε μια συγκεκριμένη πρόταση του Αντώνη...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν καταληξαμε ουτε προεξοφλησαμε κατι Ανεστη,το φορουμ ουτως ή αλλως υποθεσεις μπορει να κανει μονο και γι αυτο ολοι οσοι κατεθεσαν την γνωμη τους συγκλινουν στο να γινει πεταιτερω εξεταση/διάγνωση.

Απλα οταν ενα πουλακι δεν τρεφεται για μέρες, απο οποια αιτια και αν προερχεται αυτο το αποτελεσμα, η συνεχεια ειναι λιγο πολυ γνωστη εφόσον δεν αλλαξει αυτο.
 
Δεν προεξοφλώ απολύτως τίποτα Ανέστη.
Διατύπωσα τις σκέψεις μου σε μια συγκεκριμένη πρόταση του Αντώνη...

Σίσσυ, δεν αναφέρθηκα συγκεκριμένα σε εσένα. Φοβάμαι όμως πως διαβάζοντας τα μηνύματα και τη ροή που πήρε η συζήτηση, το μέλος που μπήκε εδώ να ζητήσει βοήθεια, αντί να βρει τρόπο να πάει το πουλί το συντομότερο σε έναν ειδικό γιατρό ίσως κι εκτός της πόλης που μένει, μπορεί να καθίσει με σταυρωμένα χέρια και να περιμένει "το μοιραίο" όπως ειπώθηκε. Ο Κάρλο δεν ξύπνησε απο τη νάρκωση κι αυτό είναι ένα απίστευτα άτυχο γεγονός αλλά άλλα πουλιά ξυπνούν απο τη νάρκωση. Το ίδιο γίνεται και με τους ανθρώπους και με όλα τα ζώα που ναρκώνονται. Ο κίνδυνος είναι υπαρκτός. Η προσπάθεια να σωθεί όμως το πουλάκι πρέπει να γίνει με οποιοδήποτε ρίσκο ή κόστος.
 
Σίσσυ, δεν αναφέρθηκα συγκεκριμένα σε εσένα. Φοβάμαι όμως πως διαβάζοντας τα μηνύματα και τη ροή που πήρε η συζήτηση, το μέλος που μπήκε εδώ να ζητήσει βοήθεια, αντί να βρει τρόπο να πάει το πουλί το συντομότερο σε έναν ειδικό γιατρό ίσως κι εκτός της πόλης που μένει, μπορεί να καθίσει με σταυρωμένα χέρια και να περιμένει "το μοιραίο" όπως ειπώθηκε. Ο Κάρλο δεν ξύπνησε απο τη νάρκωση κι αυτό είναι ένα απίστευτα άτυχο γεγονός αλλά άλλα πουλιά ξυπνούν απο τη νάρκωση.

... Μάλλον δεν έγινε αντιληπτή η θέση μου
Δεν τίθεται ζήτημα νάρκωσης...Δεν είναι απαραίτητο να γίνει νάρκωση στο πουλί για ακτινογραφία...
Η τοποθέτηση μου σε σχέση με το ποστ του Αντώνη όμως ισχύει.

Θα πρεπει να εξεταστει αν αυτο που το δηλητηριάζει, αν προκειται για κατι τετοιο, ειναι ακομη μεσα στο σωμα του.

Μπορει να ειναι ενα κομματι απο παιχνιδι ή κατι αλλο.
Μια *ακτινογραφία ίσως να έδειχνε αν πρόκειται για κάτι τέτοιο Αντώνη...
Εκτός της ''περιέργειας'' μας δυστυχώς δεν βλέπω που αλλού θα βοηθούσε...
Εκ πείρας τοποθετούμαι, ας υποθέσουμε πως υπάρχει κάτι, δεν πιστεύω πως πχ θα επιζούσε μιας επέμβασης γι την αφαίρεση οτιδήποτε θα μπορούσε να το δηλητηριάζει (ουσιαστικά κάποιο μέταλλο δηλ) ούτε στα χέρια των 2 (?) έμπειρων γιατρών της Αθήνας...
Σε υποτιθέμενη αφαίρεση αντικειμένου=εγχείρηση αναφέρθηκα...
 
Φοβάμαι όμως πως διαβάζοντας τα μηνύματα και τη ροή που πήρε η συζήτηση, το μέλος που μπήκε εδώ να ζητήσει βοήθεια, αντί να βρει τρόπο να πάει το πουλί το συντομότερο σε έναν ειδικό γιατρό ίσως κι εκτός της πόλης που μένει, μπορεί να καθίσει με σταυρωμένα χέρια και να περιμένει "το μοιραίο" όπως ειπώθηκε
Κι εγώ το φοβάμαι.

Στην ουσία του θέματος, ας υποθέσουμε ότι πηγαίνει στο γιατρό και ας υποθέσουμε ότι τελικά κρίνει ο γιατρός ότι πρέπει να γίνει ακτινογραφία και γίνεται. Ας υποθέσουμε τώρα ότι στην ακτινογραφία βρίσκεται ξένο σώμα μέσα στο στομάχι του πουλιού. Ακόμη και μετά από τόσες υποθέσεις, δεν είναι δική μας δουλειά να βγάλουμε πόρισμα.

Αυτό που έχει σημασία είναι να πάει το πουλάκι στο γιατρό οπωσδήποτε. Μπορεί να μην ισχύει καμία απολύτως από τις υποθέσεις που κάνουμε. Όποιος όμως και αν είναι ο λόγος που ασθενεί, θα υπάρχει τουλάχιστον ο γιατρός που θα αναλάβει έγκαιρα δράση αυξάνοντας τις ελπίδες να ζήσει το πουλί.

Αρκεί να πάει στο γιατρό.
 
Σίσσυ, εκτός κι αν έχω μείνει πίσω, ούτως ή άλλως οι ακτινογραφίες σε κοκατίλ, καναρίνια και πάροτλετς (φαντάζομαι και σε άλλα είδη) γίνονται με νάρκωση που όπως δυστυχώς διαπίστωσες και η ίδια (αν θυμάμαι σωστά) κάποιες φορές οδηγεί το πτηνό στον θάνατο. Εδώ μιλάμε για ένα πουλί ήδη εξαντλημένο, οπότε η ακτινογραφία θα μπορούσε να γίνει, μόνο αν υπάρχει η τεχνική (ο κατάλληλος περιέκτης δλδ για το είδος) χωρίς νάρκωση.
Δεν χρειάζεται νάρκωση. Εμεις στη μικρή μου δεν είχαμε κάνει. Όπως λέει η @Sissy αν ο γιατρός είναι πρόθυμος να ασχοληθεί λίγο παραπάνω όλα γίνονται.

Έχουμε κανένα νέο για το κοκατιλακι;
 
Back
Top