Διατροφή Το μονκ μου δεν τρώει λαχανικά και αυγό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης liaktas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

liaktas

PB New Member
Εγγραφή
22 Αυγ 2022
Μηνύματα
167
Πόλη
Νεο Φαληρο
Τις βάζω σπόρια μόλις δυο φορές την εβδομάδα μαζί με λαχανικά και φρούτα, μπορώ να πω ότι δεν τρώει τίποτα με ευχαρίστηση… Τα pellet όμως τα σκίζει… Δεν συζητώ για το αυγό ούτε που το ακουμπάει και για αυτό το λόγο μάλλον θα πάω να πάρω καμία αυγό τροφή…

Να την αφήσω μόνο με pellet;;;
 
@Ledagcc Όχι εννοώ ότι τρώει μόνο pellet με ευχαρίστηση. Όλα τα αλλά δεν τα τρώει ή τα πασαλείβει. Το δε αυγό αν το δει ζήτημα να κάνει δυο τσιμπιές…
 
Τα λαχανικά καλύτερα να τα δώσεις σε μικρά κομμάτια καθώς τους αρέσει έτσι περισσότερο. Εγώ της δικιάς μου της φτιάχνω chop και τις αρέσει πάρα πολύ. Τα πουλιά πεινάνε πολύ το πρωί άρα καλύτερα να τους τα δίνεις μόλις ξυπνήσουν καθώς πεινάνε. Επίσης ένα Budgie που είχα παλιότερα δεν έτρωγε λαχανικά καθόλου και το έκανα να τα τσακίζει φτιάχνοντας στην σμουθιερα ένα smoothie λαχανικών. Δοκίμασε να τα φας και να παίζεις μαζί τους μπροστά της για να της κινηθεί το ενδιαφέρον. Μπορείς επίσης να βάλεις μερικούς σπόρους πάνω στα λαχανικά για να τα φάει. Καλύτερα να βγάλεις τους σπόρους γιατί θα προτιμήσει αυτούς. Τα καλύτερα λαχανικά κατά την άποψή μου είναι το μπρόκολο, η πιπεριά, το κουνουπίδι και το καρότο. Το καρότο δοκίμασε το τριμμένο καθώς τείνουν να τους αρέσει έτσι. Επίσης δοκίμασε να τους δώσεις μπρόκολο και καλαμπόκι καθώς μοιάζουν με σπόρους και τα δοκιμάζουν πιο εύκολα. Οι παπαγάλοι είναι ζώα περίεργα και ξεροκέφαλα και θα δυσκολευτείς να την μάθεις να τρώει λαχανικά.
 
@Ledagcc για το smoothie δεν το είχα σκεφτεί… Αλλά έβαλα ντομάτα προχθές άκλαυτη, αγγούρι το ίδιο, σήμερα το ροδάκινο ζήτημα να έφαγε τρία τέσσερα κομμάτια, αλλά τα κόβω παρά πολύ μικρά… Θα κοιτάξω να πειραματιστώ με την ιδέα αυτή για το smoothie. Εκει μπορώ να βάλω υποθέτω και πάνω από δυο λαχανικά; Πάντα εννοείτε χωρίς σπόρους…

Αλλά με το αυγό τι να κανω;;!
 
@liaktas Όσα λαχανικά (ασφαλή) θέλεις μπορείς να βάζεις.
Εφόσον δεν τρώει αυγό δοκιμάσε αυγοτροφή. Η δικιά μου δεν τρώει αυγό αλλά τσακίζει την αυγοτροφή. Έχει και το χρώμα των pellet άρα το πιθανότερο να την φάει. Εγώ της δίνω αυτή:
https://petgo.gr/product/orlux-gold-patee-small-parakeets-versele-laga/
 
@liaktas Κάνει για όλα τα είδη παπαγάλων.
Εγω βάζω 2 φορές την εβδομάδα από ένα κουτάλι της σούπας.
Κατά την περίοδο της πτερροριας καθημερινά.
Όταν δεν επιθυμούμε αναπαραγωγή δεν δίνουμε αυγοτροφή αν τα πουλιά μας έχουν τις ορμόνες τους στα ύψη.
 
@Ledagcc καλησπέρα της έδωσα τουλάχιστον 3 φορές την αυγο τροφή αυτή και όπως την έχω παρατηρήσει πρέπει να την έχει ακουμπήσει μόλις τρεις φορές με το ζόρι… Από την άλλη κανει σαν τρελη για το πελετ
 
@Ledagcc οκ θα το δω γιατί και με τα λαχανικά και φρούτα τα τρώει μόνο απο χέρι. Αν τα βάλω στο μπολάκι ίσα ίσα που τα ακουμπάει. Μόνο πελετ τρώει μόνη της…
 
@liaktas
Εφόσον τρώει τα pellets η αυγοτροφή δεν είναι απαραίτητη.
Την αυγοτροφή την δίνουμε κυρίως για τις πρωτεΐνες.
Το ποσοστό πρωτεΐνης των περισσότερων pellets είναι περίπου το ίδιο, με μία επώνυμη αυγοτροφή του εμπορίου.
 
@Ledagcc αλληλούια. Την τσάκισε την αυγοτροφη με τα πελλετ σήμερα. Σήμερα πήρα banana chips αυτά θεωρούνται λιχουδιά ή μπορώ να τα δώσω ως φρούτο;
 
Back
Top