Γενικά Το νέο θηλυκό budgie μου δεν δέχεται τον αρσενικό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης despo11
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

despo11

PB New Member
Εγγραφή
6 Οκτ 2014
Μηνύματα
28
Πόλη
Ρόδος
καλησπέρα σας... έχω ένα κινώ παπαγαλάκι τον λακη τον έχω σχεδόν 6 μήνες... και τον λατρεύω .. Είναι πολύ κοινωνικός και εξημερομενος τον έχω από μωρό.. μιλάει λέει σ αγαπήσω φιλάκι παλιοπουλακι μακια λαλαλαλα σφυρίζει και στέλνει φιλιά σε όλους... είμαστε όλοι τρελαμένοι μαζί του... Τέλος πάντων αποφασίσαμε εδώ και 2 βδομάδες και αποφασίσαμε να τού πάρουμε γυναικά για παρέα.. με το που την είδε ξετρελάθηκε ερωτάς με την πρώτη μάτια... αυτή όμως δε μας θέλει... Την κυνηγάει όλη μέρα να την φιλήσει της στέλνει φιλιά της μιλάει άλλα αυτή τίποτα αν πάει πολύ κοντά του ορμάει... έχω και video άλλα δεν ξέρω πως να το ανεβάσω... Τι μπορώ να κάνω; Φοβαμε μην του κάνει κακό η δεν τα βρουν πότε κ παθει τίποτα ο λακης μου... μετάξι μας πάντως δεν έχει αλλάξει τίποτα ίσα ίσα που δεθήκαμε ποιο πολύ... αν κ που κ που ζηλεύει αν ασχοληθώ κ με την θηλύκια...

πως μπορω να ανεβάσω video? για να τα δείτε;
 
Δέσπω να σου ζήσουν τα πουλάκια σου, αλλά το πρόβλημα προέρχεται από λάθος χειρισμό εκ μέρους σου.
Κατ' αρχήν όταν φέρνουμε ένα καινούργιο πουλάκι στο σπίτι όπου υπάρχουν και άλλα πουλάκια, τηρούμε σε διαφορετικά δωμάτια, 40 μέρες προληπτική Καραντίνα στα πουλιά, μία αναγκαία ενέργεια πρόληψης για την αποφυγή μετάδοσης πιθανών ασθενειών ή μικροβίων.
Μετά το διάστημα αυτό, τοποθετούμε και τα δύο κλουβιά στο ίδιο δωμάτιο αλλά σε μεγάλη απόσταση μεταξύ τους για την ακουστική γνωριμία των πουλιών και συν τω χρόνω, μειώνουμε την απόσταση αυτή μέχρι να τα φέρουμε δίπλα δίπλα. Όταν δούμε ότι έχουν αναπτύξει ενδιαφέρον μεταξύ τους, μόνο τότε τα ενώνουμε σε κοινό κλουβί, το οποίο ιδανικά θα πρέπει να είναι ένα τρίτο κλουβί, δηλαδή να μην αισθάνεται κάποιος ιδιοκτήτης του.
Το νέο θηλυκό που πήρες, πέρασε ένα ψυχολογικό σοκ με την αλλαγή περιβάλλοντος από το μαγαζί στο σπίτι και ταυτόχρονα μια επίθεση φιλίας από το αρσενικό. Δεν ήταν προετοιμασμένο για όλα αυτά.
Το μόνο που πρέπει να κάνεις τώρα, είναι υπομονή και προσπάθεια και ήρεμη επαφή μαζί της.
Πες μας κάποιες λεπτομέρειες για το κλουβί και την διατροφή που τους παρέχεις.

πως μπορω να αναβασω video?
Το ανεβάζεις πρώτα στο youtube και περνάς εδώ το link.
 
ο video την 4 μέρα τραβηγμένο... Τους πείρα νεο κλουβί μεγάλο για να ειναι ποιο ανετα... εεε τους δεινω 1 φορά τη βδομάδα αυγό κ μετά κα8ε μέρα κ διαφορετική λιχουδιά μπανάνα η καρότο η ψωμί μήλο κ τις κλασικές τροφές τους... από το πετ που πείρα κ τον λακη μου πείρα κ την λολα... Κ μου είπε ο άνθρωπος οτι δεν υπάρχει πρόβλημα να τα βάλω απεφ8ειας μαζί

ααα και σε ευχαριστώ πάρα πολύ... κ που με βοηθάς κ που μου είπες να μου ζήσουν... η αλι8εια είναι οτι είμαι πάρα πολύ περήφανη για τα πεζακια μου... 🙂😛

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Φτου φτου αυτό το αρσενικό σου είναι απίστευτο!
Κοίτα ο άνθρωπος που στα πούλησε δεν αμφιβάλλω ότι είναι καλών προθέσεων αλλά δεν μπορεί να γνωρίζει για κάθε ζώο όλες τις λεπτομέρειες που γνωρίζει ένας χομπίστας κάτοχος ή περιλαμβάνονται σε ένα εξειδικευμένο φόρουμ.
Πάντως ευτυχώς δεν βλέπω την θηλυκή να είναι τόσο αρνητική, λίγο σαστισμένη, πάντως ήμερη και δεν κοιτάει να ξεφύγει. Έχει κομμένα φτερά; Γιατί δεν πρόσεξα καλά. Και από τον χαλινό, φαίνεται έτοιμη αναπαραγωγικά.
Από την διατροφή τα σημεία προσοχής σ' αυτά που ανέφερες:
Όχι χύμα τροφή, ποτέ Χύμα ή συσκευασμένη τροφή για το πουλάκι μας;
Όχι ψωμί, ιδίως αν είναι έτοιμο από φούρνο ή σούπερ μάρκετ, έχει διογκωτικές ύλες δηλητηριώδεις.
Για λιχουδιές να χρησιμοποιείς τα κλωνάρια κεχριού σενεγάλης ή millet, όχι τα sticks με σπόρια.
Εκτός από φρούτα, να δίνεις πολλά χορταρικά κυρίως τα σκούρα πράσινα, όπως φύλλα μπρόκολου, κουνουπιδιού, παντζαριού, βλίτα, αντίδια, γλυστρίδα και ό,τι χόρτα υπάρχουν ανά εποχή.
Επίσης φρέσκα μυρωδικά όπως ρίγανη, βασιλικό, δυόσμο, άνηθο, θυμάρι, δενδρολίβανο κτλ.
Τα ίδια και σε ξηρά σε ξεχωριστό μπωλάκι στο κλουβί, μαζί με κανέλα και ελάχιστο σουσαμάκι για το ασβέστιο του θηλυκού Ξηρά μυρωδικά και μπαχαρικά για τους παπαγάλους μας .
Επίσης πρέπει πάντα στο κλουβί να υπάρχει σουπιοκόκαλο για το ασβέστιο του θηλυκού κυρίως αλλά και του αρσενικού.
Αν τα ετοιμάζεις για αναπαραγωγή, δίνε 3 φορές την εβδομάδα αυγό κομμένο στην μέση με το τσόφλι του ή κάνε μια αυγοτροφή δική σου Αυγοτροφές για πουλιά - αυγοτροφές ή αγόρασε μια έτοιμη αυγοτροφή (προσοχή να γράφει egg food).
Επειδή η διατροφή είναι το α και το ω για την καλή υγεία όλων των οργανισμών, διάβασε αυτά τα τρία άρθρα και ό,τι θέλεις ευχαρίστως να το συζητήσουμε
Η διατροφή των παπαγάλων απο τον Tony Silva
Σωστή διατροφή πουλιών σημαίνει υγιή πουλιά
Τσάι βοτάνων για προληπτική και θεραπευτική χρήση
 
ευχαριστώ! Είναι όντως άλο πράγμα δεν το περίμενα! Θα τα βρουν δηλαδή πιστεύεις να μην ανησυχώ; Πω πω δεν τα ήξερα όλα αυτά για την τροφή τους... Ο άνθρωπος μου είπε ότι είναι μικρή ακόμα αυτή...

τα κόψε ο άνθρωπος γιατί δεν είναι εξημερωμένη
 
θα τα βρουν δηλαδή πιστεύεις να μην ανησυχώ;
Θα τα βρουν να μην ανησυχείς.

ο άνθρωπος μου είπε ότι είναι μικρή ακόμα αυτή..
Πόσο μικρή; Όχι μικρότερη των 6 μηνών πάντως.

Το κόψιμο των φτερών 3ος λόγος ψυχολογικής επιβάρυνσης μαζί με την αλλαγή κατοικίας και τον φορτσάτο αρσενικό :)
Εντάξει, σε μικρό χρονικό διάστημα όλα θα είναι όπως πρέπει.
 
μακάρι γιατί ο λακης μου είναι τρελά ερωτευμένος... εε δεν ξέρω έτσι μου είπε ότι είναι μικρή... υπάρχει τρόπος να το μάθω αυτό?
 
τέλος πάντων επλειζω να μου είπε αλήθεια κ να είναι μικρή όντως... σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την πολύτιμη βοήθεια σου!
 
Μικρό πουλί είναι. Δεν είναι πάνω από έτους κατά την γνώμη μου. Πόσων μηνών είναι δεν μπορούμε να ξέρουμε. Εφόσον ο χαλινός όμως είναι εντελώς καφέ δηλαδή έτοιμη αναπαραγωγικά είναι σίγουρα οριακά 6 μηνών και παραπάνω.

Και θέλουμε να είναι άνω των 6 μηνών αλλιώς είναι μικρό για αναπαραγωγή και πρέπει να το εμποδίσουμε
Παπαγαλάκια Budgie (Budgerigar)
 
ναι το ξέρω αυτό... Να σε ρωτήσω κ κάτι άλλο; Μιας κ ξέρεις! Μένω μαζί με τον φύλο μου που κ εκείνος τα αγαπάει αξισου κ τα προσέχει... άλλα ο λακης δεν τον πολύ χονεβει... Ούτε του μιλάει ούτε τίποτα που κ που μονο αν πάει λιγο πάνω του να κάτσει κ μπορεί να του τραβήξει κ καμιά δαγκανιά. Γιατι; Ενώ με οποίον άλλον ερ8ει σπιτι δεν εχει πρόβλημα τρέχει να τον φιλήσει

11038397_10206410217360007_6308547351308838706_n.webp
 
μένω μαζί με τον φύλο μου που κ εκείνος τα αγαπάει αξισου κ τα προσέχει... άλλα ο λακης δεν τον πολύ χονεβει...
Τον φίλο σου τον ζηλεύει γιατί σας βλέπει να έρχεστε πολύ κοντά, κάτι που δεν συμβαίνει με άλλους επισκέπτες. Πάντα θα τον ζηλεύει απλά συν τω χρόνω θα τον ανέχεται καλύτερα.
Αυτά μέσα στο κλουβί... κάτω στη φωτογραφία... Νεοσσοί είναι ή δεν βλέπω καλά;
Νομίζω πως είναι λούτρινα (θα μας πει η Δέσπω βέβαια), γιατί από το ιστορικό δεν προκύπτουν νεοσσοί.

Παρεμπιπτόντως, άλλαξε τις πατήθρες με ξύλινες στρογγυλές ή έστω με στρογγυλές πλαστικές. Αυτά τα κλαδάκια καταπονούν τα πέλματά τους. Αν είναι δυνατόν, διάλεξε πατήθρες δυο διαφορετικών μεγεθών για να γυμνάζονται τα πέλματα. (Μην σου πουν για ψείρες κτλ. Δεν ισχύει αν διατηρούνται καθαρές).
 
οχι δεν έχουμε ακόμα νεοσσούς... Πατάτες είναι... Ξέρω ότι δεν πρέπει να μένουν στη κουζίνα άπλα τα βάζω όταν έχει κάλο καιρό γιατί ειναι το ποιο ηλιόλουστο κ φωτεινό δωμάτιο του σπιτιού... κανονικά όμως τα έχω στο σαλόνι.. Δεν μαγειρεύω μπροστά τους... Οι άσπρες πατιθρες είναι οι παλιές τώρα έχω πάρει κάτι πράσινες που κ καλά είναι σαν κλαδί δεν είναι ίσιες άλλα όχι στρόγγυλες.. Να σας πω κάπου διάβασα ότι πρέπει να κάνω τσάι να τούς δίνω; τι τσαι κ γιατί;
 
οχι δεν έχουμε ακόμα νεοσσούς... Πατάτες είναι... Ξέρω ότι δεν πρέπει να μένουν στη κουζίνα άπλα τα βάζω όταν έχει κάλο καιρό γιατί ειναι το ποιο ηλιόλουστο κ φωτεινό δωμάτιο του σπιτιού... κανονικά όμως τα έχω στο σαλόνι.. Δεν μαγειρεύω μπροστά τους... Οι άσπρες πατιθρες είναι οι παλιές τώρα έχω πάρει κάτι πράσινες που κ καλά είναι σαν κλαδί δεν είναι ίσιες άλλα όχι στρόγγυλες.. Να σας πω κάπου διάβασα ότι πρέπει να κάνω τσάι να τούς δίνω; τι τσαι κ γιατί;
😀... με γέλασε το σχήμα τους...
 
Τσάι βοτάνων για προληπτική και θεραπευτική χρήση

α σας πω κάπου διάβασα ότι πρέπει να κάνω τσάι να τούς δίνω; τι τσαι κ γιατί;
Γράφει το άρθρο που σου έδωσα, προληπτικά το δίνεις, τονώνει το ανοσοποιητικό τους και προλαμβάνει ακάρεα, μυκητιάσεις κτλ.
άλλα όχι στρόγγυλες..
Στρογγυλές πρέπει να βάλεις, ξύλινες.
 
ωραία ευχαριστώ πάρα πολύ κ πάλι. Για ότι νεότερο θα σας πω... :)
 
παιδιά έχουν κλείσει μηνά και... και ακόμα τίποτα πουυφφφ! Κ τον βλέπω λίγο ποιο φοβισμένο τον λακη μου... Δε ξέρω τι να κάνω... Να τα χωρίσω; να του πάρω κι άλω μπας κ τα βρουν.. Φοβάμαι μην του κάνει κ κακό έτσι που του επιτεθείτε... κ ο καημένος όλο φιλάκια θέλει να της δώσει... ☹
 
Θα έλεγα να τα χωρίσεις για κάποιο διάστημα, να πάρει ψυχολογικά απάνω του το αρσενικό σου, ίσως να τον εμποδίζει και να τραφεί σωστά. Έχεις άλλο κλουβάκι; Μην εμπλακείς με τρίτο πουλί προς το παρόν. Ψάξε λίγο το θέμα του θηλυκού σου μήπως έχει κανένα ορμονικό. Δεν μας βάζεις μια κοντινή φωτογραφία του προσώπου της;
 
ε το κλουβί που τους έχω τώρα είναι μεγάλο κ χωρίζετε με ένα κάγκελο στη μέση... μπορώ να τα χωρίσω έτσι η πρέπει να πάρω άλλο κλουβί... η αληθια είναι ότι όντως σαν να έχει αδυνατίσει ο λακισ μου... Οκ βγαζω την φώτο κ σας στη στέλνω... Κ επισείει εχω παρατηρήσει οτι δεν έχει κ πολες δραστηριοτιτες μεσα στο κλουβί κάθετε μονίμως σε ένα συγκεκριμένο κλαδί κ μόνο για να φάει κατεβαίνει, δεν θέλει πολλά πολλά... κ με το που βρει εφκερο το ν λακι του επιτεθείτε...
 
Back
Top