Γενικά Το νέο θηλυκό budgie μου δεν δέχεται τον αρσενικό

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης despo11
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
ο video την 4 μέρα τραβηγμένο... Τους πείρα νεο κλουβί μεγάλο για να ειναι ποιο ανετα... εεε τους δεινω 1 φορά τη βδομάδα αυγό κ μετά κα8ε μέρα κ διαφορετική λιχουδιά μπανάνα η καρότο η ψωμί μήλο κ τις κλασικές τροφές τους... από το πετ που πείρα κ τον λακη μου πείρα κ την λολα... Κ μου είπε ο άνθρωπος οτι δεν υπάρχει πρόβλημα να τα βάλω απεφ8ειας μαζί

ααα και σε ευχαριστώ πάρα πολύ... κ που με βοηθάς κ που μου είπες να μου ζήσουν... η αλι8εια είναι οτι είμαι πάρα πολύ περήφανη για τα πεζακια μου... 🙂😛

[
Τέλειος ο Λάκης σου! 'Επαθα πλάκα. Πως τον έχεις εκπαιδεύσει έτσι να μιλάει, να τραγουδάει και να στέλνει φιλιά; Και αυτό το ''παλιοπουλάκι'' εκείνη τη στιγμή που του το είπες το έμαθε; Εγώ έχω μία θηλυκιά ακριβώς ένα χρόνο τώρα και ούτε στο χέρι μου δεν κάθεται, είναι πολύ άγρια. Είμαι σίγουρη πως αν της πάρω παρέα θα επιτίθεται στο αρσενικό.
 
Τέλειος ο Λάκης σου! 'Επαθα πλάκα. Πως τον έχεις εκπαιδεύσει έτσι να μιλάει, να τραγουδάει και να στέλνει φιλιά; Και αυτό το ''παλιοπουλάκι'' εκείνη τη στιγμή που του το είπες το έμαθε; Εγώ έχω μία θηλυκιά ακριβώς ένα χρόνο τώρα και ούτε στο χέρι μου δεν κάθεται, είναι πολύ άγρια. Είμαι σίγουρη πως αν της πάρω παρέα θα επιτίθεται στο αρσενικό.


σε ευχαριστώ παρα πολύ... Τον πείρα πολυ μικρο 25 ήμερων τον τάιζα με σιριγκα κ έτσι έγινε ήρεμος τωρα όσο για τις λέξεις του μίλαγα σινάφια όλη μέρα κ με παρατηρούσε κ ξαφνικά μολις μπέικε στον τρίτο μίνα της ζωής του μας τα είπε όλα μαζεμένα... κ πάθαμε πλάκα δεν το περιμέναμε... εχει γίνει ποια η μασκος κ το παΐδι όλης τη γειτονιας κ τον φίλων μας... Ειναι σκετη μαφία! Εγω του πειρα μια θηλύκια να εχει παρεα αλλα αυτή μας βγήκε πολυ τσαούσα κ πλέων το πέρα απόφαση δεν θα τα βρουν πότε... ☹

11170355_10206731625074999_7180924506930929220_n.webp

11050_10206731583273954_5112163984582716196_n.webp

ξέρω ξέρω πάλι πίσω μου είναι αυτη...11092141_10206731539072849_7618088547272936752_n.webp ... (α😀 😉)
 
Κι εγώ υποτίθεται ότι τη δική μου την πήρα 30 ημερών αλλά από την πρώτη κιόλας μέρα ήταν πολύ επιθετική. Ασχολήθηκα για πολύ καιρό μαζί της και είχε αρχίσει να κάθεται στο χέρι μου. Μέσα στο κλουβί πάντα. Πάντα φοβόταν όμως. Ξαφνικά, μία μέρα εκεί που πήγα να την ταΐσω όπως έκανα κάθε φορά άρχισε να με δαγκώνει. Τώρα τελευταία μόνο που έχει αρχίσει να ανεβαίνει πάλι στο χέρι μου αλλά σε καμία περίπτωση δεν την πιέζω.
 
εγω του πειρα μια θηλύκια να εχει παρεα αλλα αυτή μας βγήκε πολυ τσαούσα κ πλέων το πέρα απόφαση δεν θα τα βρουν πότε... ☹
Τα θηλυκά είμαστε από τη φύση μας πιο δύσκολα. Ακολούθησε τις συμβουλές που σού έδωσαν τα παιδιά εδώ μέσα. Υπομονή και θα τα βρούνε 😉 Πάντως είναι πανέμορφα και τα δύο! Να τα χαίρεσαι!
 
παιδιά τα καταφέραμε..:D! Είναι συνέχεια μαζί ταΐζονται, ξάνει ο ένας τον άλλον μιλάνε μετάξι τούς γουργουριστα φιλιούνται και καθαρίζονται.. Βεβαία που κ που καμιά φορά ψηλό τσακώνονται.. άλλα καμιά σχέση με πριν ! Η θηλύκια έχει ξεκινήσει κ μπαίνει κ στη φώλια... άλλα δεν έχει γίνει τίποτα ακόμα... μόνο σε αυτά έχουμε μείνει! Κ το χαλινάρι της θυλάκια από σκούρο κεραμίδι που ήταν άσπρισε... κ του λακη μου απο μπλε σκούρο ξανά έγινε απαλό γαλάζιο! Τι να κάνω από δω και πέρα;
επισείει σταμάτησα να πολύ ασχολούμαι με τον λακη κ να τον βγάζω έξω τώρα που τα βρήκανε. Γιατί η λάλα τσατίζετε κ τσακώνονται... και σταμάτησε να μιλάει πολύ όπως έκανε παλιά... ☹
 
Βγάλε την φωλιά, είναι εκτός αναπαραγωγικής διάθεσης και τα δύο. Καλό καλοκαίρι τώρα και από τέλος Οκτώβρη ξανά πάλι :)
 
ωραια πτηνα καποια στιγμη θα ζευγαρωσουν
(αν τα χες χωρισμενα απο την αρχη και τα ενωνες μετα απο μερες, θα ειχε ηδη συμπαθησει ο ενας τον αλλο)
 
Back
Top