Διατροφή Το νίζερ προκαλεί στείρωση;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης drafter
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

drafter

PB Member
Εγγραφή
12 Δεκ 2007
Μηνύματα
108
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Διαβασα σε ενα post στην απαντηση 7 του lizard πως η αυξημενη ποσοτητα νιζερ προκαλει στιρωση στα πουλια.Αληθευει; Γιατι κανεις δεν το επαληθευσε ουτε το διεψευσε.
 
Έμμεσα μπορεί να προκαλέσει. Το ίδιο σε μεγάλες ποσότητες έχω διαβάσει ότι προκαλεί πρόβλημα στο συκώτι του πουλιού. Όμως το νίζερ είναι ένας παχυντικός σπόρος γεμάτος ενέργεια και αν δίνουμε άφθονο στο πουλί χωρίς αυτό να μπορεί να πετάει τότε παχαίνει και το πάχος προκαλεί ανικανότητα. Αλλά από το νίζερ και μόνο ανικανότητα δεν νομίζω να προκαλείται.
 
Ολοι οι σποροι εαν εξαιρεσουμε το Ασπουρι δημιουργουν προβληματα σε μεγαλες ποσοτητες γι αυτο τους δινουμε σε μειγμα και οχι χωριστα το καθενα, ο σπορος Νιζερ εκτος απο λιπαρες ουσιες εχει μεγαλη περιεκτικοτητα σε υδατανθρακες και πρωτεινες, αρα ειναι απαραιτητος απλα εγω πιστευω οτι εφοσον δινουμε νιζερ δε χρειαζεται να δινουμε καναβουρι
 
το νιζερ ειναι πολυ πλουσιο σε φωσφορο και ασβεστιο και ειναι ενας απαραιτητος σπορος στο σιτηρεσιο των πτηνων μας,τωρα αν καταναλωθει σε μεγαλες ποσοτητες κανει ζημια οπως επισης και το καναββουρι, το ρουπσεν και η αυγοτροφη, ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ
η στειρωση ειναι σχετικη, διοτι ενα παχυ πουλι δεν μπορει να συνευρεθει με την θηλυκια σωστα με αποτελεσμα να εχουμε ασπορα αυγα που σε εμας ερχεται ως στειρωση, πραγνα που δεν ισχυει, απλα το πουλι ειναι παχυ και δεν μπορει να βατεψει
 
Συμφωνω με τον Λευτερη το νιζερ ειναι σπορος που προσφερει ενεργεια στα καναρινια και τους αρεσει ιδιαιετερα. Το πιο σημαντικο σ'αυτο τον σπορο ειναι η παρα πολυ καλη σχεση ασβεστιου και φωσφορου. Ειναι ομως παχυντικος και αμα τον προσφερουμε χωρις μετρο τοτε προκαλει αυτη την σχετικη στειρωση οπως γραφει και ο Λευτερης. Η υπερβολικη ποσοτητα νιζερ δεν προκαλει στειρωση απλως κανει τα πουλια παχια και δεν μπορουν να ζευγαρωσουν.
 
Συμφωνω με τον Λευτερη το νιζερ ειναι σπορος που προσφερει ενεργεια στα καναρινια και τους αρεσει ιδιαιετερα. Το πιο σημαντικο σ'αυτο τον σπορο ειναι η παρα πολυ καλη σχεση ασβεστιου και φωσφορου. Ειναι ομως παχυντικος και αμα τον προσφερουμε χωρις μετρο τοτε προκαλει αυτη την σχετικη στειρωση οπως γραφει και ο Λευτερης. Η υπερβολικη ποσοτητα νιζερ δεν προκαλει στειρωση απλως κανει τα πουλια παχια και δεν μπορουν να ζευγαρωσουν.
Αναμασωντας τα λογια προηγουμενων ποστερ... (π.χ.Λευτερη).. Τι πετυχαινεις;
Αναρωτησου αν εχουμε την διαθεση να διαβαζουμε τα ιδια με αλλη..συνταξη!
Συγνωμη απο τα υπολοιπα μελη για το ασχετο ποστ !
 
Ο υπολογισμος του ποσοστου σε ενα πληρες μειγμα για καθε σπορο εχει να κανει με την εποχη το χωρο της συνθηκες διαμονης το ειδος τον πουλιων και το φυλο αυτων οποτε ειναι δυσκολο να σου προτεινω κατι συγκεκριμενο χωρις να γνωριζω ολους τους προηγουμενους παραγοντες
 
Εγω στο μειγμα που εκανα για τα κοκκινα εβαλα 64% ασπουρι και 16% νιζερ,τα πουλια τα εχω μεσα
 
Εγω στο μειγμα που εκανα για τα κοκκινα εβαλα 64% ασπουρι και 16% νιζερ,τα πουλια τα εχω μεσα

Ανάλογα τη φάση της ζωής του πουλιού το νίζερ όπως και όλα τα συστατικά της διατροφής του μπορεί να μεταβάλλονται ποσοτικά. Δηλαδή άλλο μείγμα χρειάζονται τα καναρίνια κατά τη διάρκεια της πτερόρροιας, άλλο το χειμώνα και άλλο κατά την αναπαραγωγή. Στα πουλιά που αναπαράγεις μπορείς να δίνεις τόσο αυξημένο νίζερ. Διαφορετικά εκτός της περιόδου της πτερόρροιας ένα ποσοστό 1 - 1,5 % είναι αρκετό. Στην πτερόρροια και την αναπαραγωγή μπορούμε να αυξήσουμε το νίζερ μέχρι και 10 - 13 %. Παραπάνω πιστεύω (κυρίως όταν τα πουλιά τα διατηρούμε σε κλουβιά που δεν μπορούν να πετάξουν) δεν χρειάζεται.
 
Back
Top