Γενικά Το νεο μου budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης angel16
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Όχι δεν νομίζω, καλού κακού μπορείς να την αλείψεις με μια ελαφριά ποσότητα βαζελίνης. Τελικά μαζί τα έχεις; Τον δέχθηκε; Επίσης καλό θα ήταν αν άλλαζες αυτές τις πατήθρες με ξύλινες ή έστω με στρογγυλές, ή μία τέτοια και μία στρογγυλή για εναλλαγή στα πατήματα.
 
φυσικα και θα τις αλλαξω απλα ηταν δωρο αυτες με το κλουβι εχω και ξυλινες οχι δεν τα εχω μαζι η φωτο ειναι πριν τα χωρισω!
 
Αυτο δε μου κανει για παπαγαλος αλλα για δραπετης του αλκατραζ:)να το χερεσα και να το προσεχεις πολυ!
 
😀 ειναι ενας του αρεσει να πεταει οχι να σκαρφαλωνει το κλουβι θα χει μηκος και υψος ειναι ιδιαιτερα μεγαλο τωρα ειναι πισω στο κλουβι του μελλοντικου καναρινιου που λογο τον παπαγαλων ακομα δεν πηρα!
 
Είναι σιγουρο ότι η θηλυκιά σου είναι δέκα ετών; αν ναι έχει ξεπερασει κατά πολύ το προσδοκιμο ζωής... Συνηθως ζουν μεχρι 8 χρόνια... Και ναι εχεις δικαιο η θηλυκιά είναι πολύ μεγάλη σε ηλικία και ο αρσενικός σου πολύ νεαρος για να είναι καρπερος... Οποτε φανταζομαι ότι απλά θα συμβιωσουν.. Ευχομαι η συμβιωση να είναι ομαλη και χωρις παρατράγουδα...
 
Nαι 100% σιγουρη την εχω 6 χρονια και την αγορασα. Απο καποιον που δεν την ηθελε ενο ηταν ειδη 4 χρονων το ποιο γερικο παπαγαλακι που ειχα πεθανε στα 14 ! Ειχε παχυνει πολυ και αρχισε να μην τρωει να μην μπορει να μετακινηθει και τοτεμια μερα αφησε την τελευταια του πνοη την ειχα απο 4 χρονων το πρωτο κατοικιδιο καο πεθανε οταν εγω ημουν 15 ΥΓ φυσικα δεν την καθαριζα εγω 4 χρονων παιδακι ουτε την βασανιζα η γιαγια μ την ειχε αναλαβει μεχρι που μεγαλωσα
 
Φαίνεται πως την φροντίζατε πολύ σωστά.. εξ ου και τα 14 χρόνια ζωής! Εύχομαι να ζήσουν και τα άλλα σου πουλάκια τόσο πολύ!
 
Μα ναι κι αυτή η 10χρονη μια χαρά "κρατιέται" :)
 
Δυστηχως τη. Ρικα μου δεν νομιζω να την χαρω ακομα 4 χρονια ειδη αρχισε να παχαινει να μην πολυ κινειται οπως παλια ακομα και οταν Ειναι εξω απο το κλουβι φυσικα δεν μπορω να κανω κατι εκτος απο να την παρεχω την καταλληλη φροντιδα μεχρι να μας αφησει! Ποτε κανενα μου πουλι δεν πεθανε απο αρωστια ολα ηταν υγειες μεχρι να αρχισει το σταδιο την γυρανσης ο καθαρος αερας του χωριου καθε καλοκαιρι που τα επερνα μαζι μυ η τεραστια κλουβα με λουλουδια και δεντρα ακομα και μια μικρη λιμνουλα οπου περεμεναν ολο το καλοκαιρι ηταν ενας παταδεισος για αυτα πλεον λογω χρονου η κλουβα το καλοκαιρι ειναι αδεια αν ειχα χρονο ισως μπορουσα να ειχα και αλλα πουλια δυστηχως ειναι δυσκολο
 
Back
Top